Ingineri fosti, viitori....(10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Dragele mele care lucrati in domeniul constructiilor, am si eu nevoie de putina asistenta si indraznesc sa apelez la voi.
Stiti cumva ce fel de tencuiala se foloseste pentru fatadele exterioare placate cu polistiren? Stiu ca termosistemul se executa folosind dibluri, polisitiren expandat, profile de aluminiu, plasa de fibra de sticla si apoi se aplica tencuiala. Ce fel de tencuiala si ce alte materiale sunt necesare? Vreau sa imi izolez casuta de la tara, sunt aprox. 110 mp de fatada si am facut o schita de lista de materiale dar cand am vazut cat costa tencuiala care cred ca eu ca merge m-am cam speriat, pt. ca este cel mai scump dintre toate materialele necesare. Pls....help! Multumesc frumos.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
Ajutati-l pe Alex!!!

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

Anca sistemul este Baumit. Vad ca te-ai familiarizat cu plasele si polistirenul. Bun, in final se da o tencuiala structurata care costa intre 3,5 si 5 euro/mp. E in functie de bobitele din twncuiala. Adica daca te vei uita de aproape vei vedea ca unele tencieli sunt mai groase in structura, mai iesite in relief, altele mai fine. Sincer mie imi plac mai groase, pare un model. Cucat este mai groasa tencuiala cu atat este mai scumpa. sunt destul de scumpe, asa este, dar sunt si frumoase.
Sper ca te-am ajutat!
M-am pricopsit de la padure cu o cistita si ma mai doare si capul groaznic. Vla e un nebun. Dimineata cum se trezeste imi aduce blugii si apoi ma ia de mana si ma duce in garaj, adica vrea afara. Nu ma inteleg deloc cu el. Imi aduc aminte, acum un an cand eram gravi, Raresionut ne-a pus un filmulet cu baietelul ei care dadea cu matura, si ma gandeam ca de abia asteptam sa ma ajute si Vla. Ei bine, nu numai ca nu ma ajuta la asa ceva vreodata, dar copilul asta ma chinuie la propriu. Ce ccredeti, in parc m-am imprietenit cu o fata care are gemeni si mi-a zis intr-o zi: pai Vla al tau e mai rau ca amandoi ai mei. Chiar e argint viu fitu . Deci ca sa concluzionez, eu nu am timp sa mananc sau sa fumez o tigara . Alerg toata ziua!!!!!!
Acum va pup ca merg la treburi!

Ioana de Andrei Vladimir(24.07.2006)
nunta Vladimir Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Poftiti o !
Anca, nu ti se pare ca vrei prea multe, esti tanara mai de aceea nu ai bani multi .
Ioana, sper ca nu mai esti suparata ca sotul tau a fost recompensat cu un apartament, asta este doar motiv de bucurie nu de nervi sau vrei . La un moment dat chiar tu spuneai ca ai vrea sa locuiti din nou singuri si iata ca a sosit momentul. Cred ca toata lumea are de castigat. Sotul este multumit ca este apreciat si pe de alta parte nu mai sta in casa soacrei , Vlad o sa aibe dormitorul lui si spatiu mai mult comparativ cu apartamentul de doua camere, iar tu poti folosi linistita livingul pentru o barfa cu prietenele .
Nu am inteles ce legatura are mama ta cu faptul ca voi ati primit un apartament in aviatiei si voi veti merge acolo, inteleg ca sunteti mai departe dar o vizita pe saptamana tot puteti face.
Aime, tot ocupata cu moleculele? Cum mai stati cu casuta, sau este deja gata ca am interpretat eu ca ar trebui sa mearga repede treaba ca o faceti din lemn sau panouri de lemn, sper ca am tinut bine minte.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

buna dimineata !

noi mai tirzior la cafelutza ca am avut program de noapte! la robi i-a iesit un dintisor, al doilea acum da sa iasa si avem circ noapte de noapte: pauza una-intruna. prin urmare am profitat si am mai dormit o ora de la 8 la9
anca, spor la treaba la casutza (sau intii la adunat fonduri).
gabi, n-am venit ieri cu cafelutza, din acelasi motiv, mai sus mentionat. fain v-ati distrat, mai!! bravo!
ioana, sa te consolez?: asta e doar inceputul!. si eu am un copil din asta acasa, la marime mai mare. sper ca cel mic n-o sa fie la fel, ca va fi de rau
aurora, eu n-am auzit nimik de tabara aceea.poate gasesti ceva pe net...
aime, ce faaaciii?????
otilia, tu ce mai faci? ce face printesa?

va pupez, sa aveti o zi buna!!! trebuie sa fug afara cu copilul ca face galagie mare-mare!

Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert (19.08.2006)
poze krisztina
poze robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Ioana, alta consolare: o prietena de-a mamei cu 2 nepotei baieti mai mici decat Lili mi-a spus ca Lili face cat trei baieti la un loc:))) si io mai am unul mare, care deja incet-incet intra in pubertate... alte circuri, alte probleme:(

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

Fetelor sunteti niste bomboane!!!!!!!
Sunt franta. Am fost in parc si ce circuri domne, cateodata nu stiu cum de sunt asa de calma. Am ajuns sa cant cand unii tipa de nervi
Acum astept sa se culce ca sa dorm si eu nitel ca urmeaza runda 2.
Otilia, mama vrea sa stea cat mai aproape ca sa ma mai ajute. Ii e si f drag cel mic. Si nu mai sunt suparata sa stii, maine sau poimaine merg sa vad si eu apartamentul, apoi sa incepem sa facem lista cu ce mai dorim. Ca ni se platesc si suplimentarele.
Kati, zau ca nu ma incumet la al doilea. Tu cum ai gandit de ai reusit sa-l faci pe Robi? E din ce in ce mai greu.
Gabi e o vorba copii mici griji mici copii mari griji mari. Si cand ma gandesc ce griji aveam cand era mic si dormea si manca doar....offff!
Bag un somn ca a tras intre timp pe dreata. Era frant!
Pupici!

Ioana de Andrei Vladimir(24.07.2006)
nunta Vladimir
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Ioana, multumesc de info, cam asa ceva stiam si eu dar nu sunt foarte edificata pt. ca la mine situatia e asa: casa este la tara, la Valeni si a fost terminata prin '97. Parterul este din blocheti de beton + tencuiala exterioara si interioara clasice. Etajul din lemn + BCA. Probl. e ca pe vremea aia nu se folosea polistiren si casa nefiind incalzita permanent este rece si are o inertie termica mica (adica degeaba fac eu 25 grd.C cu soba seara....ca dimineata iar sunt 18). Asa ca vreau sa o plachez cu polistiren pe exterior la parter peste tencuiala existenta. Important ar fi sa folosesc o tencuiala rezistenta la intemperii si mi-ar placea cu o granulatie mai mare (sa semene un pic cu Calcio Vecchio, asa cum este acum tencuita casa). Nu stiu cat de scump este sistemul Baumit "dal capo al fine", eu ma gandisem sa fac ceva in regie proprie si cu materiale cat mai ieftine, pe principiul respectiv.
Iti doresc multa forta, mamica eroina. Daca te muti prin Aviatiei, esti mai aproape de mine, poate ne-om vedea la o cafeluta.

Fetele...am atat de mult de lucru la servici.....am 5 proiecte in derulare simultan: 2 hoteluri de 3 si respectiv 5 stele, 1 cladire cu laboratoare de chimie a Politehnicii, 1 complex de locuinte (6 scari de blocuri de 9 etaje) si un hipermarket!!! Toate abia au inceput si trebuie predate in iunie, avem instalatii HVAC si sanitare de facut la ele si noi suntem doar 2 oameni!!!!!!! Lucrez in paralel la 4 din ele si sunt total zapacita, au ajuns o vraiste toate. Uffff......

P.S. Stiti cumva pe cineva care ar vrea sa lucreze pe un post de Controlor de Calitate pe santier? ar trebui cineva cu experienta in executie, cat de cat. Daca stiti, dati-mi va rog pe P.M.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
Ajutati-l pe Alex!!!

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

'neata fetele!

sa stiti ca-s prin zona,doar ca nu prea mai apuc sa si postez.
Oti,casuta e cam la rosu,adica,avem ferestre,acoperis si de ieri au inceput sa lucreze la gard. Urmeaza interioarele,speram ca pe la 1 iulie sa fie gata cu totul,fosa, curent si sper din inima si gaze. Am o mie si una de probleme, un apartam de vandut si merge foooooarte greu piata...da sper sa le dovedim cumva...
Anca, imi permit sa-ti dau o sugestie referitor la tencuieli. Tu te pricepi mai bine la partea tehnica (tencuiala propriu-zisa),eu lucrand in industria vopselelor, as zice ca peste tencuiala "bruta" sa vii ori cu o vopsea lavabila de exterior sau cu o tencuiala decorativa,tip structurata sau texturata, ceea ce imita la perfectie calcio vecchio. Sistemul Baumit este scump,zic eu, noi am optat ptr vopsea lavabila de exterior,intr-o culoare rezistenta la UV,din 2 motive: unu,ptr ca imi pot alege culoarea dorita (tencuielile se coloreaza mai greu,din cauza consistentei,a vascozitatii si se comercializeaza in niste nuante standard) si doi,lucrand in domeniu (ptr ca imi voi zugravi cu produsele noastre,normal ) imi pot face oricand o galetusa de lavabila si sa acopar unele mici "accidente" survenite in timp.
Katik sunt aiiiiiiiciiiii
va pup,cum am putin timp,cum revin

aime si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


aime, multumesc de idee, o sa o iau in considerare! si pot sa vin si eu la tine sa imi faci o galetusa de lavabila? [:P]
Din ce ti-ai facut casa, din caramida?
Bem o ?



Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
Ajutati-l pe Alex!!!

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

si io, si io la cafea!!! as avea nevoie de ea intravenos, nu altceva!! iar am avut noapte de cosmar. ma ucid dintii astia. si e numai inceputul.
mai fetelor, mie mi-ar trebui mai multe galeti de lavabila. va trebui sa zugravesc dar pentru asta trebuie sa string fonduri intii. dar aime, poti sa impingi si incoace niste vopsea faina. si cind o fi sa ma apuc, voi cere consultanta, ca eu nu ma pricep nici la contsructii, nici la vopsele (astea am vazut doar cum se fac si tare nu mi-a placut).
mona, linusa, voi ce faceti, demult n-am auzit nimik de voi!!!
nu prea pot sa scriu ca am facut o alergie urita la leucoplast si am doua degete umflate si cu multe bubite-basici. e groaznic, nu pot sa fac nimik.
va pupez, sa aveti o zi buna!!!!

Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert (19.08.2006)
poze krisztina
poze robi

Mergi la inceput