haine pentru fetite (((

haine pentru fetite ((( | Autor: speed

Link direct la acest mesaj

ma adresez in primul rind fetelor din strainatate (in special din tari europene) : vi se par potrivite hainutele pentru fetite?(ma refer la fetite de la 0-12 ani). mie mi se pare foarte greu sa gasesc hainute normale potrivite virstei pentru fetita mea.nu gasesc decit pantalonasi cu talie joasa, bluzite,tricouri etc mai sus de buric,costumase de un prost gust infiorator,potrivite unei adolescente ce se pregateste pentru o noapte la club.si nu numai asta dar toate hainutele sunt pline de inscriptii de genul groovy chick, sexy babe,etc etc si ce m-a dezgustat total-am vazut pe un costumas desenata o pisicuta si textul era "want to stroke my pussy?"!!! am facut de multe ori circ in magazine iar unul dintre manageri mi-a spus senin ca astfel de hainute se vind cel mai bine....
am spus ca intreb in special fetele din strainatate pentru ca ultima data cind am fost in romania (acum 2 ani) hainele pentru fetite mi-au parut mult mai normale si mai potrivite virstei decit cele de aici.singurul lucru ce m-a socat in romania a fost sa vad pe plaja fetite mici cu tanga dar asta e alta poveste...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Draga Speed,

Eu locuiesc in Germania,am o fetita de 5 ani si pot spune ca gasesc haine ff dragute pt fetite,de calitate buna.Vreau sa-ti spun ca avem fooooarte multe haine,majoritatea le-am cumparat de la H&M si Zara,putine de la C&A(au si haine dragute dar si multe cu briz-brizuri,decolteuri nepotrivite,bretele aiurite ).
Culoarea de baza,desigur,e roza dar am gasit si maro,verde,galben,rosu.Avem tricouri simple sau cu personaje din desene animate dara fara scrisuri kitchoase,lameuri si alte briz-brizuri nepotrivite.Anul asta am remarcat ca rochitele sunt mult mai dragute,mai feminine,materiale racoroase asa ca am achizitionat multe,la unele am gasit si palarioara de soare din acelasi imprimeu .
Am remarcat inca din alti ani ca e greu de gasit o costumatie festiva pt fetite fara a fi prea fistichie,gen vedere la buric sau decolteu pina sub stern.
Sincer,in Ro ,hainele mi s-au parut de proasta calitate,copii kitchoase,multe turcisme iar care erau bune si frumoase,aveau preturi mari,mai mari ca aici chiar.La magazinele fabricii 1 Iunie Timisoara am gasit lucruri de calitate,in special tricouri simple si pijamale,ei lucreaza mult pt Quelle si C&A,am vazut acolo unele articole(rochite de plaja,pijama) pe care le cumparasem de-aici.
Tanga pt fetite inca nu am vazut pe-aici.
Acum nu stiu cum sunt hainele pt fetite de la 6-7ani in sus,vom vedea .



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

alina, cu rochitele ma descurc si eu mai bine ...sunt tare dragute in majoritatea magazinelor,imi plac mult cele de la monsoon.uite ca la zara si H&M nu m-am gindit, in general iau de la next,adams,M&S si Dunnes Stores(care e supermarket irlandez).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

pe mine ma enerveaza aici in RO pantofii pt fetite. In loc sa fie comode, gasesc niste chestii oribile tari ca piatra, unele chiar cu toc (!!!) de 2-3 cm, inclusiv pantofii Melania nu sunt destul de buni:(
Despre haine n-am ce comenta, fiica mea fiind inalta si mai slaba, nu prea gasesc haine pe marimea ei. Ori sunt buni in talie si abia ii ajung sub genunchi pantalonii, ori sunt buni in lungime, si ar incape 2 fete de marimea ei:)

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Gabi_K

pe mine ma enerveaza aici in RO pantofii pt fetite. In loc sa fie comode, gasesc niste chestii oribile tari ca piatra, unele chiar cu toc (!!!) de 2-3 cm, inclusiv pantofii Melania nu sunt destul de buni:(
Despre haine n-am ce comenta, fiica mea fiind inalta si mai slaba, nu prea gasesc haine pe marimea ei. Ori sunt buni in talie si abia ii ajung sub genunchi pantalonii, ori sunt buni in lungime, si ar incape 2 fete de marimea ei:)

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Gabi,
Aici majoritatea pantalonilor si fustitelor au talia ajustabila cu un eleastic pe interior adica tragi de el pina ii sta pe talie si il prinzi cu nasturii .Si fiica-mea e subtire in talie si mereu apelez la elastic sau la curea.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Eu sunt profund nemultumita de hainutele din Romania.
Rareori gasesc, si asta dupa ce alerg de-mi vine rau, blugi cu talie inalta si fara sclipiciuri pe ei, tricouri in culori frumoase fara diverse adaosuri.
Rochite - nu prea se gasesc.
Iar de pantofi si sandale ce sa mai spun?
In primul rand ca are laba piciorului lunga si subtire si toti pantofii si toate sandalele ii stau ca niste barci.
In al doilea rand ma enerveaza cel mai tare ca niciodata nu stiu ce numar trebuie sa-i cumpar.
Nici un magazin de aici nu are o taloneta stas pentru masurarea lungimii piciorului.
La chinezesti are 35.
La turcesti are 33
La romanesti are 32.
Cand le spun vanzatoarelor ca piciorul ei masoara 22 cm se uita la mine ca picate din cer.

Singurele hainute de bun gust le-am gasit in magazinele TCM.

In cele ce am scris se exclud magazinele foarte scumpe, unde intr-adevar gasesti lucruri frumoase. Dar mi se pare o absurditate foarte mare sa-i cumpar copilului pentru scoala pantofi de 2 milioane si ceva, iar pentru mers la mare rochite de plaja de 3 milioane.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

quote:
Originally posted by Gabi_K

pe mine ma enerveaza aici in RO pantofii pt fetite. In loc sa fie comode, gasesc niste chestii oribile tari ca piatra, unele chiar cu toc (!!!) de 2-3 cm, inclusiv pantofii Melania nu sunt destul de buni:(



aaahhh,am uitat de asta! da, si aici,pina si cizmulitele de iarna au toc!! si tocuri mari,nu asa de vraja.ma dispera!!! foarte greu de gasit o pereche decenta de pantofiori/cizmulite. sandalutele si pantofii de sport sunt ok,dar in rest trebuie sa fiu pe faza cind aduc marfa pentru noul sezon ca sa iau ceva potrivit altfel ramin doar cele cu tocuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada2021 spune:

Si in Romania sunt multe haine dragute si moderne ,bune dpdv al calitatii dar acum depinde si cat esti dispus sa dai pe haine,incaltari.

laura si ariana(20-o2-2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

hihihi, Speed si eu care eram geloasa pe hainutele de fetite ca-s mai frumoase decat cele pt. baietei. Se pare ca nu m-am uitat cu atentie. Sa te uiti si pe la Zara ca eu le cumpar alor mei si de acolo si au hainute ok. Imi mai plac si cele de la Next, Adams, Mothercare, Benetton...si am vazut in treacat si hainute de fetite destul de dragute pe la astia. Ca tot veni vorba, ai idee pe unde mai exista Pumpkin Patch? Ca eu nu i-am mai vazut pe nicaieri si am luat hainute tare dragute de acolo.

Claudia , Cristi (16.12.2002) si Radu (5.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

she wolf, in afara de zara cam tot de acolo iau si eu hainute pentru fetita.mai iau si de la dunnes-am inteles ca aceeasi "fabrica" face hainele pentru dunnes si next,doar schimba etichetele si pretul evident.la M&S mai gasesc citeodata ceva de treaba.in legatura cu pumpkin patch n-am idee unde se gasesc acum,eu le vedeam la fostul "roches" -transformat acum in debenhams .apropo de debenhams,john rocha face haine dragute si mai speciale si pentru fetite-nu m-am uitat la hainele de baietei.sunt mai scumpute dar merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Da, da si eu mai iau si de la Dunnes, unele sunt chiar dragute si de calitate, iar preturile sunt mai mult decat decente. La M&S de-abia de curand am descoperit ca au si hainute pentru copii, asa ca n-am apucat sa iau mare lucru. :-) Merci pentru ideea cu John Rocha, o sa ma uit sa vad ce si cum. Tot la fostul Roches stiam ca sunt Pumpkin Patch, dar de cand au fost preluati de Debenhams au disparut de acolo...speram ca totusi mai sunt pe undeva...
Sa nu uit! Am mai gasit cate ceva si la TKMaxx, dar acolo e de cautat, nu gluma si nu prea am rabdare.

Claudia , Cristi (16.12.2002) si Radu (5.08.2006)

Mergi la inceput