Sezatoarea canadiana (61)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Deci voi ziceti ca recrutorii chiar exista; eu le-am batut la usa la cel putin 10 din ei si n-am avut interviu de la nici unul. M-am angajat cu toate astea la primul interviu, job gasit pe net.
Eu as vrea un recrutor care sa lucreze pt mine nu pt employer.

Ira, nu mai praji somonul, fa-l cu apa si legume la cuptor, de regim. Prajeste in schimb niste cod, e mai ferm si merge si cu mamaligutza, si cu cartofi prajiti ; miroase (cel putin) la fel de tare, nici o grija pe partea asta!

Azi e un an de cand am venit in Canada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Da, da, somonul se arunca intotdeauna in cuptor, intr-o tava pui folie de aluminiu, pestele, storci o lamaie peste el, pui ulei de masline, sare, piper si .... pofta buna. Pui alta folie de aluminiu peste el si il dai la cuptor vreo juma de ora si gata. Simplu si bun!





POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel - [b] 27.10.2003


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

quote:
Originally posted by oanagabriela
Ha, ha , ba nu, eu sint cea mai "senioare" . Am terminat Cibernetica...Dar nu va spun anul...
Oana, mama lui Antonia

hai spune anul, pleaseeee. si eu am terminat tot Cibernetica, in 1992 si am un feeling ca sint mai senioara ca tine. ce multe ASEiste pe aici. sper sa nu mai indrazneasca cineva sa mai spuna ca nu se cauta ASEul in Canada.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

BUnaaa,
sa mai zic si eu ca tot ASE - REI 1997 ? mai e cineva?

fetelor casa inca n-am gasit, deja mi s-a luat, nu mai am chef de cautat, nu mai vreau sa vad nici una, nu stiu ce mai urmeaza, vin ai mei in iunie si cred ca tot la bloc o sa ne inghesuim..

Ce frumos ca va intalniti fetele din Montreal, oare n-am putea si noi aici in Toronto sa organizam ceva, stiu ca a mai propus Corina odata dar nu s-a materializat nimic, poate reusim de data asta...

Si la mine s-a facut 1 an de Canada pe 6 aprilie.... La multi inainte Laura!

va pup si weekend placut!

Magdone si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Vin si eu cu sfaturi de la bucatarie... atentie la folia de aluminiu, e foarte nociva pentru sanatate. Si eu foloseam un timp si imi placea tare mult cum ieseau pestele, unele bucati de carne, cartofii si vinetele la cuptor, dar dupa ce am citit despre ea, m-am lasat pagubasa.

Agata a invatat sa mearga pe role!!! Nu sint ale noastrea, eu as fi vrut sa-i luam bicicleta mare intii, dar vineri a venit o colega de-a ei de scoala cu mama ei si avea role (si ea invatase sa mearga de vreo doua zile). La inceput am zis ca Agata fiind mai mica (fetita are aproape 7 ani) nu va putea sa se tina pe ele, dar am zis sa incercam totusi. I-au trebuit 10 minute ca sa invete! Asa ca, vrem nu vrem, trebuie sa-i luam role!

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

neatza!
ce vreme...chiar mai iesim?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

quote:
Originally posted by Lorelai

quote:
Originally posted by oanagabriela
Ha, ha , ba nu, eu sint cea mai "senioare" . Am terminat Cibernetica...Dar nu va spun anul...


hai spune anul, pleaseeee. si eu am terminat tot Cibernetica, in 1992 si am un feeling ca sint mai senioara ca tine. ce multe ASEiste pe aici. sper sa nu mai indrazneasca cineva sa mai spuna ca nu se cauta ASEul in Canada.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****




Tot eu sint cea mai "veche" de la ASE, am terminat cu 10 ani inaintea ta... Secretul prezentei mele pe DC: Antonia si-a dorit niste parinti mai "maturi" si s-a incapatinant sa vine abia in anul 2000, altfel mai toti prietenii nostri au copiii la facultate si se pregatestc de nunti sau botezuri, doar noi avem bobocel de clasa I.

Vremea ne-a tinut si pe noi in casa azi, plus ca Antonia tuseste de 2 zile ca un magar. Nu a fost bolnava toata iarna si cum s-a incalzit putin, pac, a adunat un virus de pe undeva...

Dupa masa mergem la aniversarea unei fetite. Miine avem cursul de inot, dar inca nu stiu daca o voi duce pina la urma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

quote:
Originally posted by Ana Stroe


ce de ASE"iste...ma inscriu si eu, ca ma joritatea feminina studenta (ca pe fruntea barbatilor injineri scrie:)) din Romania inceput ASE dar transferat la ISE Cluj (BB) terminat 1996 finante-credite.

fetelor, eu intrebam de scolile primare; husbantul inca n-a gasit nimic convenabil in Calgary (refuzat un job foarte platit din motive de lucru la inaltime, si altul din motive de platit prost) si deocamdata cauta...ramane acolo pina la sf.lui mai si daca nu se intoarce; cei de la firma de aici il asteapta pe acelasi job;

asa ca ma orientaz unde ne mutam daca se intoarce, in orice caz in Montreal- pe insula sa fie si in zona anglofona, de aceea ma uitam dupa scoli.

poate aveti voi niste sfaturi pentru mine- ma intereseaza Ouest Island sau Saint-Laurent-zona Bois Franc sau Place Vertu.

mersi,

Ana


Ana

http://www.floriinro.ro/



Ana,

Nu cunosc nimic despre scolile din zonele pe care le-ai enumerat tu. Mai mult stiu din Mont-Royal si Outremont.

Apropo de cartierele anglofone, se pare ca spitalele anglofone sint de departe de preferat...Au fost mai multe article in La Presse in ultima perioda despre spitale si din anchetele lor reiese ca esti mult mai bine tratat si cu mai multa competenta in spitalele anglofone decit cele francofone. Daca luam doar exemplul sectiei de prematuri de la St-Justine (de care vorbesc de ieri in ziare si la TV), si te cutremuri. Cum fetita mea a fost prematura (dar s-a nascut la Jewish si nu la St-Justine), imi imaginez prin ce-au trecut parintii copilasilor care au murit din crasa incompetenta si neglijenta criminala. Pentru cine nu stie povestea, in anii 2004-2005 au murit 6 prematuri si nu stiu citi altii s-au inbolnavit datorita unei bacterii care se gasea in tevile de scurgere de la chiuvete. Le-au trebuit ani ca sa admita ca este o problema si sa ia masuri. Din pacate pentru o parte din ei a fost prea tirziu. In plus nu au spus adevarul parintiilor (decit pe jumatate). O adevarata tragedie, care putea fii evitata...

http://www.cyberpresse.ca/article/20070428/CPACTUALITES/704280483/6050/CPACTUALITES

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Si eu tot ASE am terminat, comert- mkting, cu Ktrinel in promotzie.
Oana- multumim de articole, eu nu stiam de cazulprematurilor, ma doare inima cand aud de asemnea cazuri cu copii nevinovatzi implicatzi.
Lorelai- multumim si tzie pt info legate de joburi si site-uri.
Magdone- nu dispera cu casa, ca vine..oricum cica mai stagneaza pretzurile deci e ok- intalneala dar unde si cand?
Sa avetzi o intalneala placuta si numai bine.

Denisa 29+ w si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Si eu as zice sa ne intilnim saptamina viitoare. E umezeala si e frig, Tudora a fost si ea racita si acum inca mai are niste sechele, Agata a pus botic cind a auzit ca ea nu merge (desi ea are un program destul de frumos). As prefera sa fie o zi cu soare atunci cind ne intilnim, mai ales daca iesim undeva in natura. Ma gindesc ca acum la ferma trebuie sa fie pamintul ud si va trebui sa avem cel putin doua schimburi pentru cei mici.
Acum plecam de acasa, la activitati si apoi la ziua nasului Tudorei si a ei inclusiv, dar cind vin la noapte intru sa vad ce ati mai stabilit.

Si eu sint cu spitalele pe partea englezeasca (clinica, pediatra, medicul de familie, ginecoloc, obstretician, analize, spitalul copiilor, iar de nascut am nascut tot la Jewish). Nu stiu cum e pe partea frantuzeasca, dar pe asta anglofona eu sint, in sfirsit, multumita... la inceput am avut citeva probleme, dar dupa ce am intrat in sistemul lor acum e totul bine.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput