Sezatoarea canadiana (61)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Simonna,

Parca tu intrebai de "Régime enregistré d'épargne-études (REEE)". Daca nu despre asta era vorba, este oricum o informatie utila pentru alte mamici.

Un link cu diversele companii in Canada care ofera astfel de servicii:

http://www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS

Noi am luat un program cu "Fondation fiduciaire canadienne de bourses d'études". In principu daca Antonia va vrea sa mearga la facultate (oriunde in lume, nu doar in Canada) va dispune de 80K - 90K ca bursa pe 3 ani, incepind cu 18 ani. Daca nu, vom putea retrage capitalul investit (dobinzile acumulate ramin in cadrul regimului si contributia de la guvern se returneaza). Avantajul teoretic al unui astfel de regim este ca investitiile se fac numai in plasamente sigure iar dobinda ramasa de la copiii care se retrag este redistribuita celor ramasi in regim. In felul asta poti avea in un randament teoretic in jur de 10% pe an. Sa fim noi sanatosi pina atunci

La un alt subiect: nu exista clasament pentru scolile primare din Quebec, doar pentru cele secundare.

Linkul pentru 2006:

http://www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

quote:
Originally posted by Podeanu



Si eu am terminat ASE-ul (Finante Ctb) in 1994.Deci sunt cea mai baba dintre Ase-iste.




Dana,

Ha, ha , ba nu, eu sint cea mai "senioare" . Am terminat Cibernetica...Dar nu va spun anul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


ce de ASE"iste...ma inscriu si eu, ca ma joritatea feminina studenta (ca pe fruntea barbatilor injineri scrie:)) din Romania inceput ASE dar transferat la ISE Cluj (BB) terminat 1996 finante-credite.

fetelor, eu intrebam de scolile primare; husbantul inca n-a gasit nimic convenabil in Calgary (refuzat un job foarte platit din motive de lucru la inaltime, si altul din motive de platit prost) si deocamdata cauta...ramane acolo pina la sf.lui mai si daca nu se intoarce; cei de la firma de aici il asteapta pe acelasi job;

asa ca ma orientaz unde ne mutam daca se intoarce, in orice caz in Montreal- pe insula sa fie si in zona anglofona, de aceea ma uitam dupa scoli.

poate aveti voi niste sfaturi pentru mine- ma intereseaza Ouest Island sau Saint-Laurent-zona Bois Franc sau Place Vertu.

mersi,

Ana


Ana

http://www.floriinro.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Ana, noi locuim in Pierrefonds, west island, zona anglofona, curata, f OK dpdv al scolilor. Avem chiar langa noi o scoala mare, Riverdale ii spune, si destul de bine cotata. In general in west island ai sanse mai multe sa iti invete copilul engleza, fiu-meu numai asta invata la gradinita, nu e neaparat o chestie buna, ca si franceza e importanta ... dar ... asta e.





POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel - [b] 27.10.2003


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Simonna te invidiez sincer pentru Riverdance. Am vazut ca au spectacole toata saptamana! Sunt super! Astept sa ne povestesti duminica cum a fost.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Credeam ca numai eu am o pasarica cu zonele anglofone, oricum copiii nostri sint deocamdata obligati sa mearga la scoli frantuzesti, deci vor invata sigur si franceza. Mie nu-mi place sa traiesc intr-un mediu quebecos francez 100%, nu vad nici un avantaj. Noi ne-am gindit chiar la o casa intr-o astfel de zona, atunci cind va fi cazul, ca deocamdata a picat tot ce era legat de un asemenea proiect. Agata vorbeste engleza, dar daca la gradinita frantuzeasca mai avea colegi anglofoni, aici, la scoala, nu are nici macar unul singur. I-am luat noi citeva dintre activitati in engleza (inotul si dansul sint in engleza), dar nu e suficient, incepe sa o uite prin nepracticare. Dupa vreo 20 de minute de stat in mediul anglofon isi da drumul, dar deja a devenit franceza limba principala de comunicare in afara casei. Si tare as fi vrut sa ai ba copiii anglofoni cu care sa vorbeasca in pauze! Mai ramin desenele, are numai in engleza si parcul Westmount, unde nu prea am fost in ultimul timp din cauza vremii. De aceea sper sa intre la scoala primara St-Leon din Westmount, pentru ca am auzit copiii vorbind in pauze numai in engleza, sint si citiva fosti colegi de la gradinita Dawson, era mai buna pentru ea aceasta scoala decit asta unde e acum, fie si numai din cauza englezei.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

lorelaim iti ramasesem datoare cu multumiri pt raspuns. Normal ca asa e, daca nu se gaseste mai nimic, nici ei nu au de unde sa le scoata. dar uneori am senzatia ca te duc cu presul:) Sau nu aveam eu valoare:(
Acum am rezolvat.
Referitor la raporturi pt scoli, eu ma uita aici si parca era si pt Ontario:
http://www.fraserinstitute.ca/reportcards/index.asp?snav=rc
Sper sa mearga. Daca nu dati cautare dupa fraser institu, report cards.
Si eu ma chinui sa ne mutam intr-o zona cu o scoala mai buna, orientandu-ma dupa rapoartele lor. Sper sa fie bune.
Va dorim intalnire placuta, wk asta sau celalalt:))

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

ana, deci e posibil sa nu mai plecati? sper sa luati decizia cea mai buna. multa bafta, ca aveti nevoie!

mai ce vreme, cred ca fii=mea e dependenta de vreme, ca azi a dormit de a rupt...si , supriza, in casa, in pat...ea care dormea doar in carutz afara ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Nelia, venim sa va luam pe sus, uraaaaaaaaa, ce bine ca se face intalneala ! Ktrinelu, mi-e dor de voooooi !

Ana, nu-s daca-i bine ce spun, dar asa m-as bucura sa ramaneti aici ! Asa simt eu ca aici e acasa si ca Alberta e cam departe...Sper sa-ti iei casa in west island, poate mai veche, dar in Montreal, daca asa vrei !

Llaura, daca dispari iar, ma sinucid. Virtual, of courz, nu spera si nu ai teama.... Mai vreau sa apara si Carolina, si Mimiteata, care mi-a scris din Madrid, e printr-o plimbare p-acolo, si Lisabona, Bucuresti si Chicago... in aceeasi saptamana.

Of, ma duc sa ma culc, am prajit un somon si pute-n toata casa, cred c-a intrat si-n forum, a ajuns si la voi acasa ? Faleu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Daiopri - cu multa placere! Eu, ca recrutor, ma stradui sa-i dau candidatului meu (indiferent de sex, rasa, apartenenta politica ) toate sansele dar pe piata sunt atat de multi candidati ca uneori imi este imposibil sa obtin un interviu la client pt "omul meu" deoarece clientului ii pica cu tronc un alt cv de la alta firma sau poate ca primeste o referinta interna si atunci adio plasament!
Recrutorii traiesc (in general) din comision. Uneori exista un salar ffff mic de baza (care dupa o anumita perioada poate disparea cu totul) si in rest este comisionul. Daca nu plaseaza nu are bani. Interesul unui recrutor este sa plaseze si sa-si mentina candidatii pe pozitii (cu cat are mai multi oameni buni plasati intr-o firma cu atat sansele cresc sa mai plaseze si altii - cleintul are incredere in tine ca recrutor ca stii sa-i alegi corect oamenii dupa cerintele sale). Cum scriam si cu alta ocazie - eu nu fac absolut nici un fel de diferentiere intre candidatii care au aceleasi skillsuri. Un fost sef m-a intrebat daca eu nu am de gand sa intervievez si Tramblay (quebecosi)... pt ca marea majoritate a candid mei erau emigranti din toate colturile lumii...
Ce sa stiu sa zic? Incercati sa lucrati cu mai multe firme de recrutare (e plin Montrealul de ele, sunt ca ciupercile) si vedeti cu ce recrutor colaborati cel mai bine, cu cine va simtiti cel mai comfortabil si cel mai bine reprezentati.
Nelia - eu Gabrielei ii vorbesc in ro si engl. Engl am inceput-o de cand am venit aici (cand bb avea 16 luni). Nu am o pronuntie superba dar citindu-i ei in engl, vizionand Disney in engl - ma perfectionez si eu. Idee este ca are un vocabular f bogat in ambele limbi. Intelege tot atat in ro cat si in enlg dar in 90% ea imi raspunde in engl nu in ro. Cel mai simpatic este cand "inventeaza" cuvinte noi: "incaltzing", "scuturing", "scurging" . Scoate uneori niste perle de dam pe spate de ras. Acum, usor, usor am inceput sa-i citim si in fr. Nu ne prea simtim atrasi de limba lui Moliere - da' asta e. Cand ne intoarcem in Montreal (probabil - dar nu sigur - in dec anul acesta) trebuie macar sa stie sa zica "bonjour", "merci", "au revoir" .
Un weekend fain va doresc, cu soare si mult ras de copii!
Lorelai

http://community.webshots.com/user/lorelaim

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput