ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe-11

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

am intrat doar sa va salut si sa o pup in mod special pe Lucia, uite asa sper sa ai moralul mai ridicat un pic azi ..

Ralu hihi ai si tu steluta !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Doamne cat de minunate sunteti, nici nu stiti voi!Doamne ajuta ca am dat peste voi,chiar stau bine cu moralul, imi pare rau ca nu a fost sa fie,imi pare rau ca am descoperit hidoseniile de chisturi pe ambele ovare,dar pe moment inca sper la cat mai bine.Am vazut ca fetele cu PCOS au avut boala asta din adolescenta din pacate, ceea ce zic eu ca nu a e cazul meu.La mine totul s-a dat peste cap cu AC, dupa 20 de ani.Inca mai sper ca pe mine ma va ocoli si o data reluate tratamentele voi scapa doar cu endometrioza(cum suna)Egal, n-am dreptul sa ma las.Aici tragem toate.
Ioana multmesc inca o data.esti prea buna si va trebui sa fac ceva sa fiu demna de parerea ta despre mine
Boostiu ca nu esti acasa si totusi ai intrat.Multumesc.
Jubica chair daca testul este negativ, sigur va fi altceva cand va veni CM si se pare ca se apropie in sfarsit.
Gabita a inceput stimularile si va pupa.Nu se simte prea bine,de la ele, dar este vesela ca o ciocarlie si plina de optimism.S-ar area ca voi fi norocoasa si in curand ma voi intalni cu ea.Mai are un pic si pleaca la unguri.
Liliana tu nu mai spui nimic?
inca o data pup toate fetele curajoase.
PS:mi-am cumparat utrogestan ca sa provoc venirea CM.


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-alexia spune:

Ioanatugs, subscriu si eu la ce ai scris tu mai devreme: ca acest capitol sa-i fie dedicat lui Lucialu!

Lucialu..ce sa zic... imi dau seama in ce stare ai fost!
Acum, vreau sa sper ca esti cu mult mai bine decat ieri...iar maine vei fi cu muuult mai bine decat astazi!
Sa faci un somnic bun...sa te refaci...iar ziua de maine sa o incepi luminoasa, radioasa si plina de gratzie! Sunt cu sufletul alaturi de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-alexia spune:

Fetelor, fac si eu galerie pentru noi toate!
Intotdeauna e loc de mai multa veselie, de mai mult optimism!




Sa aveti un weekend placut, cu soare in suflet si in zambet!

toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

....fetele dragutelele......azi am fost cu moralul cam la pamint...imi tot caut o toaleta cit de cit eleganta pt a merge duminica la o cununie...si nimic...cind gasesc ceva pe gustul meu nu imi vine bine pt ca m-am ingrasat ...ofofof...!!!...ce viata grea...si grasa si fara copii in seara asta am baut un pahar de vin...stiti cumva e pro sau contra endo...si eu am inviorat-o
Lucia nu stiu ce sa mai zic...imi pare atit de rau ca nu a fost sa fie ...cit despre chisturi...si mie mi-e frica(dupa acest fiv nereusit):nu am avut de obicei,dar in urma altor doua stimulari am facut si eu chit ca toate an.endocrinologice sint OK,motiv pt care dr.nu mi-a dat tratament si s-au resorbit singure dar in citeva luni bune....si eu nu prea mai am deloc timp de pierdut,la virsta mea...vedem pe 2 mai cum stau si eu,am programare la dr.,altceva ma bucur daca stai cu adevarat mai bine,raminem pe sa intilnim barza ...numai bine
Ioana sper ca au ajuns si mai ales intregi!!!
Tuturor fara exceptie numai bine...Flori...tin pumnii pt test! ...Ralu pt steluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ana-alexia iti multumesc iubita!Uitati ce mi s-a intamplat,sa ne concentram pe ce avem de facut de acum inainte.Toate trebuie sa trecem peste raul care incearca sa ne traga de picioare innapoi sua sa ne tina pe loc in atingerea scopului:un bb-ic si sa avem o viata sanatoasa alturi de cei dragi.Subscriu la galeria pentru toate fetele:
Liliana sunt bine.Nu total, as minti, dar mergem mai departe.Nu exista alta solutie.Sunt convinsa ca vom fi fericite si implinite, ca fiecare vom atinge cerul cu manaIar burticile le vom da jos impreuna.Sa-ti fie de bine paharutul cu vin, doar nu apare endometrioza din asa ceva.Daca tie ti-a picat bine- foarte bine.Ai PM de la mine.
Flori Doamne-ajuta sa vi cu o veste frumoasa la purtator in burtica ta.Tinem pumnii
Va pupilesc pe toate.Noapte buna iubitele!
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

neata fetelor, cam puturoase azi nu?, eu am intrat pe fuga sa va urez o mini vacanta placuta, tre sa ma grabesc ca ma asteapta sotul sa plecam cu diverse treburi...
Ralu, multumesc pentru raspuns, eu chiar am fost diagnosticata in urma laparo cu sindromul ovarelor polichistice, ar trebui sa ma ingrijorez mai mult decat sunt?, o sa ma documentez si eu asupra acestui aspect.
lucia, fruntea sus, si maine este o zi.

pupici pentru toate fetele noastre luptatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitoni spune:

buna
sunt noua pe acest forum.ieri am facut laparo si rezultat : endometriza.

am sa va scai cu intrebari, dar mai intai trebuie sa citesc tot din urma
inca nu stiu unde este localizata

o rog pe Zenobia sa imi trimita PM - retetele
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Cristy, nu stiu cum au putut pune diagnostic de PCOS la tine, pentru ca trebuie facute analizele hormonale pentru asta.Special propa hiperglicemie provacata, iar apoi se face un raport LH/FSH, care daca iese mai mare ca2:1 sau mai mare ca3:1, atunci se poate vorbi cu certitudine si despre sindrom.Exista insa o diferenta mare intre ovarele polichistice si sindromul o polichistice(PCOS).Daca nu ti-au facut astfel de investigatii, nu se poate vorbi de PCOS.Acolo chisturile sunt serice si nu endometrozoice.Asa ca pana atunci, stai linistita.ai probleme cu CM?Anovulatorii?eu merg sa-mi fac analizele astea, pana atunci incerc sa fiu cuminte si sa nu ma hazardez, ca sa nu o iau razna cu totul.
Gabitoni bine ai venit printre noi.Sper sa treci cat mai repede peste hopul asta si sa fugi pe Odisee.Pana atunci insa, cred ca sunt in asentimentul fetelor cand spun ca poti sa ne consideri prietenele tale si colegute.Eu una ma simt ca acasa aici.Sper ca si tu te vei simti la fel.Ne vom sustine toate sa trecem cat mai usor cu putinta peste necazuri.Multa sanatate si recuperare rapida!
WE placut tuturor iubitelor!
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Voi posta aici, Gabitoni, insa ar fi excelent daca Ioana ar putea pune un link pe prima pagina.

Retete pentru endometrioza

1. Legume la cuptor

2 ardei grasi
3-4 rosii de marime medie
6-8 cartofi de marime medie
broccoli
4 cepe mici
2 legaturi patrunjel
1 capatana de usturoi

Se toaca toate legumele destul de mari, cuburi. Cepele se taie in sferturi. Se pune ulei intr-o tava mai adanca de teflon, se aseaza legumele asortat. Apoi se prepara un sos din putin bulion, apa, mirodenii (maghiran), vegeta, un praf de piper, usturoiul pisat. Se amesteca bine si se toarna uniform deasupra legumelor. Se toaca si verdeata marunt si se presara pe deasupra. Tava se acopera cu folie de aluminiu si se pune la cuptor la foc mediu pentru 40 de minute.

2. Paste din orez cu ton

1 pachet paste din faina de orez
2 conserve de rosii tocate in bulion
2 conserve ton maruntit in suc propriu
1 praf piper
4 linguri ulei de masline
1 pumn masline rondele
vegeta
mirodenii pentru peste la gratar

Se incinge usor uleiul de masline si se pune un pic la calit tonul din conserva, din care in prealabil ai scurs uleiul. Dupa 1 minut se adauga rosiile si mirodeniile. Se lasa la foc mic sa fiarba 5-6 minute. Apoi se adauga maslinele, piperul, usturoiul si vegeta si se mai lasa 2-3 minute. Se stinge si se lasa acoperit cu un capac.

Separat se fierb pastele din faina de orez in apa cu putina sare si putin ulei de masline. Cand sunt gata se scurg si se aseaza in sos, amestecand bine. Dupa 15 minute se servesc.

3. Deliciul lui Buddha

0,5 kg. ciuperci proaspete (sau 1 conserva)
2 teline potrivite
3 morcovi mari
1 cutie porumb (sau mazare)
2-3 ardei grasi
4-5 cepe potrivite
alune decojite (nesarate)
sos de soia
sos de peste
praf de curry
amidon alimentar
sare, piper alb, negru si verde - praf, boia de ardei
2 linguri pasta de tomate (sau 1 pahar suc de rosii)

Telina si morcovul se taie pai, ardeii - carouri mari, ciupercile, daca sunt mici, se lasa intregi; cele mari - se taie in jumatate. Ceapa se despica in patru (nicidecum mai marunt). Intr-o tigaie adanca (de preferinta, teflonata) se calesc in putin ulei morcovul cu telina, atat cat sa se inmoaie. Se adauga ciupercile (fierte sau scurse in prealabil), alunele si porumbul. Se stinge cu 1/2 ceasca de apa si se inabusa in continuare, 10-12 min. Apoi se pun ardeii grasi, sarea, piperul si ceapa, avand grija ca aceasta sa nu se sfarame prea tare in timp ce amestecam legumele. Tot atunci adaugam 2-3 lingurite de amidon, dizolvat in putina apa rece si amestecam bine totul, pana cand in cratita se formeaza un sos vascos. (Atentie: ceapa trebuie sa se inabuse nu mai mult de 4-5 minute, atat cat sa se ramana semicruda. Lasata pe foc mai mult timp, devine fiarta, oferind un gust fad mancarii.)

Spre sfarsit, se adauga sosul de soia si cel de peste si praful de curry, se lasa sa dea in clocot si se ia de pe foc. Fiind o mancare chinezeasca, se serveste cu orez simplu.

4. Cartofi prajiti „de mare efect”

8 cartofi
1 pumn masline
200 g porumb boabe din conserva
1 conserva ton
1 capatana de usturoi
sare, piper dupa gust

Se taie cartofii cuburi potrivite, ca pentru piure. Intr-o cratita mai adanca se pune un jumatate de deget de ulei, iar cand acesta este incins se adauga cartofii. Se acopera cu un capac pentru ca ei sa se faca mai mult in aburi decat in ulei, amestecandu-se suficient de des pentru a nu se prinde de cratita. Cand sunt pe jumatate facuti se adauga maslinele si porumbul. La final se piseaza usturoiul si se adauga dupa ce se stinge focul. Se lasa 10 minute si se serveste.

5. Cartofi cu broccoli

6-7 cartofi
1 jumatate de buchet de broccoli
usturoi, sare, piper

Se taie cartofii cuburi potrivite, ca pentru piure. Intr-o cratita mai adanca se pun 4 linguri de ulei de masline si 2 cescute de apa. Se adauga cartofii si buchetelele mici de broccoli si se da la fiert, cu un capac deasupra. Cand cartofii sunt aproape facuti se adauga sarea si piperul, iar la sfarsit de tot, dupa ce s-a stins focul, usturoiul pisat.

6. Salata asortata

1 salata verde
2 rosii coapte
1 ardei gras galben
100 g masline
100 g porumb
4 linguri smantana foarte slaba
sare
Salata se rupe, rosiile se taie felii, ardeiul fideluta. Se amesteca toate legumele, se potrivesc de sare, iar la sfarsit se amesteca cu smantana.


7. Salata cu orez

1 cutie fasole mexicana
1 punga legume asortate
1 cescuta orez Basmati
porumb

Pur si simplu se amesteca si se potrivesc de sare, piper, eventual se poate adauga patrunjel proaspat.

La fel de recomandate in dieta noastre sunt toate ciorbele de legume (use your imagination!), toate salatele, mancarea de mazare, de pastai, tocanita de cartofi, spanacul, urzicile, insa fara a face rantasuri sau a adauga faina in sos. Desi nu vor iesi la fel de bine legate, vor fi foarte gustoase.

Sanatate!



www.margento.ro" target="_blank">Zenobia
Barzoiul buclucas
Poze1
Poze2



...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput