Bucurii de sept-oct 2006 (60)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna dimineata,

Dudu a zis ieri 'ta-ta'!


Revin cu detalii.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)
Uite ce mare am crescut...
O raza de speranta...sau cum a venit pe lume Tudor

www.totsites.com/tot/dudu" target="_blank">Paginuta mea de web

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Buna dimineata fetele!!
Xandrutza - buna cafelutza

Am vazut pozici cu Matteo - si sa stii Sephora ca nu e slab deloc, e chiar bine facut si are o energie debordanta - cum se mai juca el cu ligheanul!!!

Eloise - bafta multa - si sa ajute Dzeu sa nu fie cazul de nici un fel de incizie, fie ea cat de mica, mai ales intr-oasa zona!!! pt Vladut!!!

Ramonar- habar nu am cat trebuie sa manance la 7-8 luni piure...chestia e cred eu ca difera de chef, pofta, si copil - daca e mai mancacios sau nu - fiecare mananca atata cat ii trebuie - poate fi 200, 250 sau chiar am auzit si de 400g...asa ca fiecare cu foamea lui Iar pt masa de 17-18 noi suntem in stadiu de faina de orez cu 3 fructe...pt ca iaurt nu vrea decat pacalit oleaca in piureul de legume...Am luat si eu branzica din aia Danonino dar am vazut ca are si smantana in ea...avem voie sa le dam smanatana??? habar nu am, pediatra ne-a zis ca dupa 9 luni

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Merci de cafea fetelor, cea mai buna cafea e cea de pe DC care o beau cu voi.

Lakioana ce sa facem si noi, facem haz de necaz... ma bucur ca a papat Reby dupa putin laptic, eu daca-i dau san nu mai vrea sa pape nik, tre sa gasesc alta varianta... o mamica cu care ma vad in parc ii da bebelui sa pape in aer liber si papa f bine, chiar si desert, apoi vrea si san.

Itzy merci mult de complimente , daa, seamana piticii nostri, in unele poze se aseamana mult, poate se vor cunoaste odata, cine stie... in picioare sta de la Paste, nu am ce-i face, cand vreau sa-l asez in fundic sta teapan si nu vrea sa se aseze, uneori il oblig si plange de mama mama... mai nou si merge, cum il pun in picioare pe pat pedaleaza de nu se mai opreste si e super fericit.

Ramo al meu papa fructe si 200 gr cateodata, legume fff putin, carne mai deloc. Pt. masa de la 18 eu i-am dat: iaurt simplu si cu fructe si i-am facut zilele trecute dupa capul meu (nu se "prinsese" nici iaurtul) budinca de gris, am fiert o lg mica de gris in 100 ml apa, apoi am pus 3 masuri de lapte praf, a papat f bine, i-a placut. Am auzit ca se mai fac compoturi dar nu stiu cum or fi fara zahar, le papa bebeii oare? Cine a facut?

Andra pentru inceput poti sa-l blenduiesti, apoi sa-l dai pe razatoare, eu asa fac fructele si acum la 7 luni, cand dau pe razatoare nu le papa, mi le livreaza inapoi. Nu afecteaza cu nimic calitatea fructelor, doar forma.

Sephora ca de obicei, Matti ma uimeste cu cate poate sa faca, tot timpul ii arat lui David si-i spun ca ar trebui sa faca si el, al meu e un lenes... e un scump, abia asteptam sa ne cunoastem face-to-face.

Voi ati inceput sa dati peste la bebei?


Mirabela, mamica fericita de David Stefan (21.09.2006),
www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank"> site-ul nostru si povestea nasterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Adriana- felicitai lui Dudu pt ta-ta!!!

Eloise - am uitat sa-ti zic, eu marul nu l-am dat inca pe razatoarea din sticla, il tai cubulete si il bag la mixerul vertical pt piure alaturi de alte fructe tot asa taiate si ele la care adaug si branzica - o mai mixez oleaca si pe ea ca e mai gronjoasa asa si innecacioasa si nu se duce pe gat...dar marul la mixer il bag si iese o pasta asa..

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Mirabela- noua pediatra ne-a zis ca dupa 8 luni - 8 luni jumate putem sa-i dam peste...eu am intrebat in ideea in care eu sunt moarta fara peste...si ma gandeam poate ii place si grasanului

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

multumesc gety si alexutza pentru raspunsuri
eloise, nu cred sa aibe ceva daca faci marul cu blenderul. Eu il fac pe razatoare pentru ca e mai comod. Poti in loc de apa sa pi in blender tot suc de mar sau portocala daca vrei. Eu ii mai pun Patriciei pentru ca ea nu prea bea lichide, in afara de tzitzi.
alexutza, eu ii dau si samantana. Chiar ieri i-am pus in orezul cu carnita de vita o lingurita de smantana si a fost delicios
wow, alexutza sa pape 200-300 gr!!! Pey, Patricia abia papa 100-120gr, rar cand haleste 200


***************************************************
mami fericita de PATRICIA MARIA (06.09.2006)
***************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Bravo, Dudu!
Mirabelac, am si eu o brosura in care scrie: 6-8 luni: peste alb, iar la 8-10 luni : peste (cred ca de oricare).


GETY, MAMICA DE MARIA DIANA- 9 octombrie 2006
POZE MARIA DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Ramonar - pai asa facea si grasanu meu pana acum o sapt, rar cand vroia aprox 150g...dar vad ca de o sapt vrea cam 200 g piure + completare de lapte cam 40-50 ml, ca apa nu servim (ca de..nu are gustu' laptelui).

Chiar pana la ce varsta se da si completare de lapte dupa piureul de fructe sau de legume??? Zic completare si dupa piureul de fructe pt ca noua nu prea ne place suculetul de fructe si atunci cand vad ca mai cere...ii dau bibe cu lapte pe care il haleste imediat!!!

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

Mira, nu i-am dat inca peste; eu stiu ca de la 8 luni.
Buna reteta de gris . Eu m-am gandit sa-i dau azi mamaliga cu branza. Cred ca nu are nimic faina de porumb, din moment ce multe cereale si inca chiar de la 4luni au porumb in ele.

Adriana_mica, felicitari Dudului mic pentru ta-ta!


***************************************************
mami fericita de PATRICIA MARIA (06.09.2006)
***************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Ramomar, eu ma feresc de branzica de la Danone. Am citit si eu "fara conservanti", dar daca te uiti la "compozitie", te razgandesti. Practic, ceva trebuie pus ca sa reziste din momentul producerii pana a fi mancata. Mi-a adus si mie cineva pt. Maria, dar am mancat-o eu.

GETY, MAMICA DE MARIA DIANA- 9 octombrie 2006
POZE MARIA DIANA

Mergi la inceput