complexul lui Oedip la 2 ani?

complexul lui Oedip la 2 ani? | Autor: mama lui Jonika

Link direct la acest mesaj

Buna.
Am un baietel de 2,1 ani care incepe sa dea semne ca intra in complexul lui Oedip. Una dintre manifestari este aceea ca este foarte gelos pe tatal sau: nu are voie sa ma sarute, sa ma tina de mana sau sa stea prea aproape de mine. Imediat se supara si ma ia de mana sa ma ridic de langa el. Dorm cu el in pat de cand avea 4-5 luni deoarece imi era asa de drag ca voiam sa ii simt mirosul si prezenta langa mine. Sa fie oare si asta un motiv? De ceva vreme insa compartamentul lui incepe sa se schimbe si... mi se pare sau nu ..devine mai erotic. Acum cateve zile sotul vine si ma saruta pe gura, gest observat de cel mic. Imediat incepe sa tipe, sotul pleaca si el se aseaza in bratele mele, ma apuca de cap cu amandoua mainile si vine cu gura larg deschisa sa ma pupe, cum a facut si sotul (el asa pupa cu gura larg deschisa, ca si cand ma inghite.. si asta foarte rar; nu ii place sa pupe pe nimeni). De atunci a devenit mult mai posesiv; noaptea dormim ca doi indragostiti, ma ia de gat, isi pune un picior pe mine si sta cu fata lipita de fata mea.
Aceste lucruri nu ma deranjeaza dar imi tot pun intrebari daca nu cumva comportamentul meu il incurajeaza, adica nu ma pup cu sotul de fata cu el, evitam gesturi prea tandre tocmai pt. ca tipa imediat, el fiind cel pupat si rasfatat in familie.
Tot citesc tratate de pihanaliza de cand era mic tocmai pentru ca ma intereseaza sa cresc un copil echilibrat si fara complexe, dar aceste manifestari ale lui le-am asimilat complexului lui Oedip. Oare sa fie mai precoce sau eu incurajez aceste manifestari . Mentionez ca, copilul sta cu o bona de aproape 6 luni, de cand eu m-am intors la serviciu, nu au fost probleme de adaptare, il las frecvent la vecini, alte persoane tocmai ca sa il incurajez sa fie mai independent dar fata de tatal lui manifesta gelozie, zic eu. Cum ar trebui eu sa ma comport cu el ca sa nu ii dauneze pe viitor?
Eu sunt de principiul ca copilului trebuie sa ii arati ca este iubit si nu am facut pana acum economie la gesturi, iar de dormit doarme cu mine si pentru ca de mic asa l-am obisnuit si acum nici nu vrea sa doarma singur, stam intr-o garsoniera si nu are camera lui si nici pe noi nu ne-a deranjat acest lucru.
Astept pareri si sfaturi. Mihaela

mpopescu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ham spune:

quote:
Initial creeata de mama lui Jonika

Buna.
Am un baietel de 2,1 ani care incepe sa dea semne ca intra in complexul lui Oedip. Una dintre manifestari este aceea ca este foarte gelos pe tatal sau: nu are voie sa ma sarute, sa ma tina de mana sau sa stea prea aproape de mine. Imediat se supara si ma ia de mana sa ma ridic de langa el. Dorm cu el in pat de cand avea 4-5 luni deoarece imi era asa de drag ca voiam sa ii simt mirosul si prezenta langa mine. Sa fie oare si asta un motiv? De ceva vreme insa compartamentul lui incepe sa se schimbe si... mi se pare sau nu ..devine mai erotic. Acum cateve zile sotul vine si ma saruta pe gura, gest observat de cel mic. Imediat incepe sa tipe, sotul pleaca si el se aseaza in bratele mele, ma apuca de cap cu amandoua mainile si vine cu gura larg deschisa sa ma pupe, cum a facut si sotul (el asa pupa cu gura larg deschisa, ca si cand ma inghite.. si asta foarte rar; nu ii place sa pupe pe nimeni). De atunci a devenit mult mai posesiv; noaptea dormim ca doi indragostiti, ma ia de gat, isi pune un picior pe mine si sta cu fata lipita de fata mea.
Aceste lucruri nu ma deranjeaza dar imi tot pun intrebari daca nu cumva comportamentul meu il incurajeaza, adica nu ma pup cu sotul de fata cu el, evitam gesturi prea tandre tocmai pt. ca tipa imediat, el fiind cel pupat si rasfatat in familie.
Tot citesc tratate de pihanaliza de cand era mic tocmai pentru ca ma intereseaza sa cresc un copil echilibrat si fara complexe, dar aceste manifestari ale lui le-am asimilat complexului lui Oedip. Oare sa fie mai precoce sau eu incurajez aceste manifestari . Mentionez ca, copilul sta cu o bona de aproape 6 luni, de cand eu m-am intors la serviciu, nu au fost probleme de adaptare, il las frecvent la vecini, alte persoane tocmai ca sa il incurajez sa fie mai independent dar fata de tatal lui manifesta gelozie, zic eu. Cum ar trebui eu sa ma comport cu el ca sa nu ii dauneze pe viitor?
Eu sunt de principiul ca copilului trebuie sa ii arati ca este iubit si nu am facut pana acum economie la gesturi, iar de dormit doarme cu mine si pentru ca de mic asa l-am obisnuit si acum nici nu vrea sa doarma singur, stam intr-o garsoniera si nu are camera lui si nici pe noi nu ne-a deranjat acest lucru.
Astept pareri si sfaturi. Mihaela

mpopescu



cu toata stima, eu nu am f. mare incredere in nea freud; ce este cert este ca ai reusit sa pui copilul intre tine si sotz; nu esti prima...; ai grija, daca nu rezolvi problema, vei ramane fara sotz (sper ca n-o s-o iei k pe o rautate, asta se va intampla daca copilul ii va ocupa locul; am vazut prea multzi barbatzi cu amante sau divotzatzi din acelasi motiv, incat nu ma pot abtzine sa nu-tzi atrag atentzia)sotzul tau, kiar daca nu comenteaza, itzi garantez ca nu-i incantat de ce se intampla.

ps- eu cred ca gesturile copilului tau nu au nici o legatura cu sexul (cel putzin in mintea lui, ce gadesti tu, tot tu stii, daca stii...).

sfaturi?

pt. inceput, culca copilul in alta camera (grea sarcina, copii stiu sa profite de slabiciunea mamelor...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Jonika spune:

Dar nu e posibil pt. ca stam intr-o garsoniera si alta camera nu exista.

mpopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Mihaela, eu nu cred ca ar trebui sa ii arati copilului ca in momentul in care se revolta, voi sunteti dispusi sa incetati cu pupacelile si imbratisarile. Cred ca asta il va incuraja sa va bombane de fiecare data si din ce in ce mai aprig.

Este prea mic pentru a-i explica faptul ca tu il iubesti pe el, dar il iubesti si pe tata si ca aveti amandoi loc in inima ta...samd.
Poate ar fi bine ca atunci cand se revolta, sa-l luati si pe el intre voi si sa-l pupati si sa-l linistiti cumva.

Cred totusi ca este putin cam posesiv si ar fi bine sa incerci sa nu-i accentuezi aceasta latura. Tu il cunosti cel mai bine si cred ca stii cam ce metode ai putea sa folosesti.


Ham, tu vrei sa zici ca exista barbati care si-ar gasi pe altcineva in astfel de situatii? Indiferent de atitudinea mamei?
Adica, atat de tare i-ar deranja "gelozia" copilului?

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Si nu puteti sa impartiti garsoniera cu un paravan, astfel incat sa para ca aveti 2 camere??? Intr-o parte copilul cu patutul lui, in alta parte patul vostru. Mi se pare cel mai sanatos gest.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

quote:
Ham, tu vrei sa zici ca exista barbati care si-ar gasi pe altcineva in astfel de situatii? Indiferent de atitudinea mamei?
Adica, atat de tare i-ar deranja "gelozia" copilului?


nu, dar de obicei asta mere mana-n mana cu distrugerea vietzii de cuplu si nu ma refer doar la viatza sexuala...

ps- nu-i alta camera, macar alt pat si-un paravan intre; voi cand dracu' mai facetzi...kestii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

ham, iti dai seama? Sunt doi ani! Poate pe la vecini...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Asa a fost si baiatul meu,cam un an,de pe la 1 an jumate pana spre 2 jumate apoi a uitat.
Facea exact la fel cum descrii tu si i.am explicat,am facut la tati mai-mai cu manuta lui si cate ne-au mai trecut prin cap.Si eu dorm cu fi-meu in pat si acum la aproape 4 ani jumate si avem o relatie frumoasa toti 3.Cand ma pupa sotzul vine si el sa fie luat in brate,se baga la mijloc,dar cu drag,sa fie si el dragalit,nu ca sa ne separe.
Eu zic sa nu-ti faci asa griji mari,copilul e mic si te stie a lui si numai a lui,si "factorul de risc" e la tati,ca doar nu te pupi cu bona sau cu vecinul.Luati-o usor,nu evita contaczul si gesturile tandre cu sotzul in prezenta lui,doar bagati-l la mijloc,sa nu se simta exclus.O sa-si gaseasca alta "pasarica" in timp.Eu zic sa nu cauti buba unde nu e.Mai lasa psihanaliza ca prea multa strica

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Black_Forest spune:

quote:
Originally posted by mama lui Jonika

Dar nu e posibil pt. ca stam intr-o garsoniera si alta camera nu exista.

mpopescu



uite intr-o tara civilizata cum e SUA, prin lege daca ai copii trebuie sa le asiguri camera diferita de a parintilor, deci trebuie sa ai apartament cu cel putin 2 camere.


********************************
"We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:


E interesant subiectul, vreau sa stiu mai multe!
te admir ca citesti tratate de psihanaliza, din dorinta de a creste un copil echilibrat!Desi nu profesez in domeniu, cateva lucruri am mai citit....asa k parerea mea este ca toate complexele despre care stii sunt lucruri normale, firesti, fac parte din dezv puiului tau si nu trebuie sa te inspaimante nimic!Problema nu e ca a aparut un complex sau altul, important e ca puiul sa le depaseasca in timp, sa nu ramana fixat in ele!(sper ca nu am facut abuz de unii termeni, ca sa se supere cineva avizat in acest domeniu).Sincer, ma intereseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Jonika spune:

Mersi de raspunsuri. Problema este daca poate aparea complexul lui Oedip la 2 ani, ca din ce am citi eu apare intre 3-6 ani. Acum e cam mic sa priceapa toate explicatiile mele si de aceea am intrebat. Este posibil sa apara asa de devreme?
Cat priveste aspectul ca locuim intr-o garsoniera... asat e viata. Poate ca in timp putem achizitiona un apartament mai mare, dar acum...Nu cred ca sunt eu singura persoana care locuiste inr-o garsoniera. Oricum va multumesc ca va ganditi la viata mea amoroasa

mpopescu

Mergi la inceput