complexul lui Oedip la 2 ani?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by Black_Forest

quote:
Originally posted by mama lui Jonika

Dar nu e posibil pt. ca stam intr-o garsoniera si alta camera nu exista.

mpopescu



uite intr-o tara civilizata cum e SUA, prin lege daca ai copii trebuie sa le asiguri camera diferita de a parintilor, deci trebuie sa ai apartament cu cel putin 2 camere.


********************************
"We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."




Daca intr-o casa exista mai multe dormitoare, nu inseamna ca acel/acei copii nu vor mai dormi cu parintii, nu vor mai fi 'gelosi' sau nu vor mai dezvolta complexul Oedip. Ca parca despre asta era vorba aici.


" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

mamaluijonika, si noi stam in gartsoniera, si andi face acus 4 ani. dar el sta in patutul lui de cand s-a nascut; asa l-am obisnuit, stie ca mami si tati dorm impreuna si el separat. normal, daca vine la noi dimineata, sau are chef de somnul de dupa-amiaza in patul nostru il lasam - ptr ca s-ar simti lasat deoparte.

la mine acasa desi aveam 3 camere, mama a dormit cu fratele meu de la inceput pana la varsta de... 12-13 ani! asa ca ai grija, trebuie neaparat sa il pui in patutul lui eventual ii cumperi ceva super hbaios cu jucarele agatate, etc, si incet-incet il obisnuiesti acolo. dar tb sa fii ferma pe pozitii. baietelul unei prietene se dadea mereu jos din patut si se ducea in patul lor si prietena mea a stat o saptamana cu capul pe perna copilului in patut pana adormea...

succes!!!



b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

incearca totusi sa il inveti sa doarma singurel, pt ca mai devreme sau mai tarziu tot aici ajungi. si e si mai bine pt tine si sotul tau ca si cuplu. plus ca trebuie sa inteleaga si baiatul ca lucrurile stau intr-un anume fel-mama si tata se iubesc si il iubiti si pe el f mult.

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Eu cred ca nu-i vorba de asa ceva. Asa cum spunea cineva,nenea Freud nu prea prezinta mare incredere.
Acelasi lucru l-am patit eu dar cu fetita mea. Era atat de mamoasa, de posesiva ca uneori ma speria. Cat era mica nu avea voie sotul meu sa puna mana pe mina, d`apoi sa ma sarute. facea niste crize de plans.....si ma lua in brate. Ce-i drept, nu vroia sa ne sarutam dar nici nu m-a vazut vreodata sarutandu-ma cu sotul cat era mititica.
Acum are 14 ani, uneori nu-mi vine sa cred ca ne certam asa des, mai ales ca ma iubea asa de mult cand era mica.
Cred ca baietelul tau te iubeste in felul lui, ii e teama de "concurenta" dar cred ca-s faze trecatoare....


Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by Mirunaa
Acum are 14 ani, uneori nu-mi vine sa cred ca ne certam asa des, mai ales ca ma iubea asa de mult cand era mica.



Miruna, si acum te iubeste la fel de mult! Sigur!!


" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Black_Forest spune:

quote:
Originally posted by denizel

quote:
Originally posted by Black_Forest

quote:
Originally posted by mama lui Jonika

Dar nu e posibil pt. ca stam intr-o garsoniera si alta camera nu exista.

mpopescu



uite intr-o tara civilizata cum e SUA, prin lege daca ai copii trebuie sa le asiguri camera diferita de a parintilor, deci trebuie sa ai apartament cu cel putin 2 camere.


********************************
"We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."




Daca intr-o casa exista mai multe dormitoare, nu inseamna ca acel/acei copii nu vor mai dormi cu parintii, nu vor mai fi 'gelosi' sau nu vor mai dezvolta complexul Oedip. Ca parca despre asta era vorba aici.




Mai daca ai citi si tu si ai intelege ai vedea ca s-a sugerat sa nu se mai doarma cu copilul in acelasi pat/ camera, si autoarea subiectului s-a plins ca nu poate sa urmeze sugestia din motivul mai sus mentionat.

Uite ca in anumite tari prin lege nu intimpini aceasta problema, ca legea iti sugereaza de la inceputt sa ai alternativa camerei copilului, indiferent ca vrei sa dormi cu el sau.


********************************
"We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Si pe al meu da sa-l apuce bocitul cind vede ca ne pupam dar il chemam imediat si-l pupam si pe el , pe urma ne pupam toti 3 odata si pe urma iar eu cu sotul. Puiul meu doarme tot cu mine si intentionez sa-l mai lasa sa doarma macar pina pe la 4 ani (am explicat la alt subiect ca eu votez pentru apropierea mama-copil). Ce-i drept nu dormim imbratisati ci fiecare pe perna lui.
Cred ca in timp o sa-i treaca si lui al tau .

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
Dan Mihai 15Iunie2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by Black_Forest

Mai daca ai citi si tu si ai intelege ai vedea ca s-a sugerat sa nu se mai doarma cu copilul in acelasi pat/ camera, si autoarea subiectului s-a plins ca nu poate sa urmeze sugestia din motivul mai sus mentionat.






Pai eu am citit si trag nadejde ca am si inteles cate ceva :-)), atata timp cat mamaluijonika spune asta:

"Dorm cu el in pat de cand avea 4-5 luni deoarece imi era asa de drag ca voiam sa ii simt mirosul si prezenta langa mine".

Mi se pare rezonabil sa concluzionez ca in conditiile in care copilul ar fi avut camera lui, mamica ar fi simtit aceeasi nevoie sa doarma cu el in pat.


quote:
Uite ca in anumite tari prin lege nu intimpini aceasta problema, ca legea iti sugereaza de la inceputt sa ai alternativa camerei copilului, indiferent ca vrei sa dormi cu el sau.



Nu pot sa te contrazic, deoarece nu am avut ocazia sa studiez indeaproape si in amanunt comportamentul copiilor din "tari civilizate".
Dar, daca tu zici ca in aceste tari nu se intampina aceasta problema, presupun ca cei care au studiat complexul lui Oedip si fenomene precum nemultumirea copiilor fata de parintii care se saruta si se imbratiseaza in prezenta lor, au facut-o pe esantioane masive recoltate din randul tarilor necivilizate, printre care si Romania desigur .

Totusi, eu continui sa sustin ideea ca existenta a cel putin doua dormitoare intr-o casa nu suprima dorinta mamei de a dormi cu bebelusul in acelasi pat sau in aceeasi camera.




" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Jonika spune:

In primul rand multumesc pt. raspunsurile primite, unele mai pertinente, altele pe langa intrebarea pusa de mine.
Fiind casatorita de mai multi ani (vreo 9) in care am dormit in pat numai cu sotul cand a venit copilul mi-a fost atat de drag de el, incat am zis ca 2-3 ani din viata noastra sa fie el seful familieidar in limite rezonabile cat sa nu ni se urce in cap
De dormit, dormim imbratisati numai pana adoarme, nu toata noaptea si nu tot timpul, ci numai cate odata, si imi face atata placere... tocmai pt. ca vad cum trece timpul de repede si cum cresc copilasii. O fi rau, o fi bine, nu stiu, dar profit la maxim de aceasta perioada frumoasa. Cat despre pupaceli... copilul nu prea vrea sa ne pupam toti... ci pe rand el cu noi.. dar separat, nu toti odata.
Cu toata aprecierea fata de raspunsurile primiteimi doream ca si un psiholog sa isi dea cu parerea, ca doar nu sunt eu singura care procedeaza in acest mod...
Cat despre complexul lui Oedip... nu numai nenea Freud l-a sustinut si definit, ci si alti psihologi de soi.
Oricum

mpopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Black_Forest spune:

quote:
Originally posted by denizel
Totusi, eu continui sa sustin ideea ca existenta a cel putin doua dormitoare intr-o casa nu suprima dorinta mamei de a dormi cu bebelusul in acelasi pat sau in aceeasi camera.



Vorbest la subiect !, raspunde-i autoarei postului, ea a cerut sfaturi!

Mai repet pentru tine, poate acum intelegi

s-a sugerat sa nu se mai doarma cu copilul in acelasi pat/ camera, si autoarea subiectului s-a plins ca nu poate sa urmeze sugestia din motivul ca are doar o garsoniera.

Autorea subiectului nu a respins ideea ca o alternativa in a isi rezolva situatia, doar a specificat ca nu poate sa o realizeze.

uite ca nu ai fi avut problema asta, legea iti indica ce ar trebui sa faci sa eviti situatii inconfortabile.

Punct!

********************************
"We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."

Mergi la inceput