Mamici de iulie-august 2007 (41)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Zau ca sunt paroasa .....si vb sotzului ....incep sa seman a maimutica :)...ca tot sunt eu maimuta in zodiacul chinezesc.....s-o fac pana la capat, nu? sa nu ma dezic de porecla ....

Andra
25/26 s Mara Teodora


"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

si eu am par pe burta. sunt o mika balenutza paroasa......cand ma dau cu ulei de masline pot sa ma coafez cu carare pe mijlok........sper sa cada......

+23
mihaela
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:


Jadi, Luna, Ioana, mersi frumos, o sa-i transmit prietenei mele.

Jadi, bafta si sarcina usoara verisoarei tale. Am toata admiratia pt fetele care fac FIV, stiu ca nu-i usor deloc.

Brazuca, Lavinia, multa sanatate, sa va facetti bine repede.

Laina, nu e nici un deranj, dar nu ma pricep sa-ti raspund la intrebari. Eu am avut o infectie la un deget cand alaptam dar s-a rezolvat cu tratament local, tamponare cu izobetadina si bai in apa cu cloramina. Doua zile de antibiotic suna ciudat, stiam ca orice antibiotic trebuie luat minim 3-5 zile, dar nu sunt de specialitate.

Ioana, . Bravo, felicitari pt eco si ma bucur ca sunteti bine toate trei. Macar emoticoanele sa danseze ca eu...

Luna, azi sunt un pic mai bine, multumesc de intrebare.
Fetita cu buricul iesit e posibil sa fi avut o hernie ombilicala, se poate opera dupa varsta de 3 ani. Cred ca si un buric rau format ar putea fi corectat chirurgical, cand va fi mai mare o sa vrea chiar ea probabil.

Lavinia, e normala dunga aceea pe burtica, nu apare la toate mamicile, dar e normala, dispare la cateva sapt dupa nastere. Dar vad ca ti-au mai raspuns si alte fete deja.

Andraz, ma enerveaza tensiunea ta, spune-i sa-si bage mintile in cap, altfel are de a face cu noi .

Ma duc sa pap, pupici

Anto 28 siVictor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

joujou,asa o sa facem,dupa ce le terminam facem foto si ne mandrim cu ce-am facut...cred ca am simtit si eu o perioada ca tine,ca sunt pe margine,tind sa cred ca si eu sunt sensibiloasa...
sa-mi spui si mie cand te apuci sa incepem munca amndoua,cred ca e o bucurie sa vezi ca iese ceva de mana ta,si pe deasupra mai economosesti si bani.-si e atat de utila,am vazut ca prietena mea tinea pe bebe toata ziua pe semiluna,si mai ales cand alapta era super,statea foarte comod si ea si bebe.
ok.te pupik,spor la munca,abia astept sa le terminam.

quote:
Originally posted by Joujou

Oana, si tu esti o scumpica si o draguta ca te oferi sa ma ajuti cu husa pt. perna, dar cred ca o sa o dau si eu nasei mele sa o traga la masina ca sa nu te complic pe tine cu trimisul prin posta. Oricum, mersi inca o data, ce drag imi e ca ni le facem. Stii ce-ar fi super, sa punem poze dupa cu ce ne-a iesit, eu cred ca o sa-i pun inclusiv o etichetuta mica intr-o parte, cum am vazut in poza de pe site. Si o sa fac si eu tot 2 huse, sa am de schimb. Hiii, ce drag imi e!!!
Si ma bucur si eu ca un copil cand vad ca imi mai scrie si mie cineva pe forumul asta, ca pana acum eu saream cu tot felul de sfaturi pt. mamici, asa cum ma pricepeam eu, dar mie nu prea imi scria nimeni, stii....nimeni nu intreaba de mine si...chestii din astea. Oi fi eu mai sensibiloasa?
Pentru Brazuca si Lavinia, mie mi-a trecut tusea si gatul iritat cu un sirop naturist de la Fares, se numeste Plantusinsi e numai pe baza de plante, in plus are si un gust bun. Mi-a trecut in 3-4 zile, luam cate o inghititura de fiecare data cand tuseam, chiar si noaptea. Sper sa va ajute!

Joujou20 saptamani cu Matei Cristian
uite cat sunt de mare!



oana
mami lui Iosua(5 oct. 2005) bb2 26+
http://new.photos.yahoo.com/oanavpopa/albums[/url poze Iosua]

"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Lavinia, fie, ai furat o zi, sa tii minte daca bebelina se va naste cu o zi inainte de DPN.

Eu nu am par pe burta si poate ma iarta. In schimb am pofta de mincare, basculez fara numar, fara numar ...

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

nu reusesc nicidecum sa scurtez carnatul de la poze,o sa incerc mai tarziu...
am uitat sa spun sanatate gravidutzelor bolnavioare..

oana
mami lui Iosua(5 oct. 2005) bb2 26+
http://new.photos.yahoo.com/oanavpopa/albums[/url poze Iosua]

"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Fetelor eu de data asta sunt norocoasa, nu mi-a aparut linia neagra. Insa la Cosmin era pronuntata rau si cum am zis mai sus, a inceput sa se estompeze dupa nastere insa si la un an dupa tot mai se vedea asa putin. Am crezut ca nu mai scap de ea insa s-a dus.

Parul cade si el, nu va apucati sa-l epilati sau mai stiu eu ce.

Anto ma bucur ca esti bine.

Ioana te felicit si admir pentru hotararea luata (sa nu faci amnio), ai fost tare curajoasa.

Anya pe unde esti? Pupici fetelor!

Jadi tot in rapoarte? Mai poti?

O intrebare mai delicata, a fi citita doar de fetele la al doilea copil: pe voi va mai apuca groaza din cand in cand cand va ganditi la nastere? Cand stiti ce va asteapta? Eu ma ingrozesc la greu in ultima vreme, nu imi place nici o varianta, mi-e frica de mor, prima oara nu stiam ce ma asteapta insa acum ca stiu... Voi cum sunteti?



Luna 23 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:


Buna si de la noi

Anto pofta mare!

Nu am citit tot din urma, ca e muultt...si eu n-am avut calculator de vineri, dar imi fac timp, parol!

Ioana ai dat 150 RON la Iosup pe morfofetala??Pai eu tot la el, am dat la CMU 300 RON. Dublu???Ca ma impusc si alta nu, daca sunt aasa de bleaga.

Ieri am fost si noi la dr. Bebelusul e in parametrii, si e tot baiat in continuare, si-a lipit putza pe ecranul doctorei sa nu mai fie urma de indoiala. Problema este ca eu retin prea multa apa, si m-a bagat doctora la regim, fara pic de sare...Si are un gust mancarea fara sare, sa nu va spun...basca ca nu am voie nici cascaval si nici un fel de mezeluri, iar eu ce sa zic, eram cam fun sandwich-uri de dimineata...Azi dimineata am mancat iaurt cu musli, f buun... Cica nu e de joaca cu retinutul de apa, ca nu ii dau suficient lichid lui bb, si il iau eu.I-auzi na, de parca as si avea nevoie de kg in plus...Adevaru' este ca si la Stefi am fost tot foarte umflata si Stefi nu a avut aproape deloc lichid la nastere...In fine sper sa rezist 4 luni de acu incolo cu mancare de "0ameni bolnavi". Si daca aveti idee cum sa fac sa si pot manca fara sare, adica cum sa arate mancarea aia mai acatarii va rog frumos sa-mi spuneti...

Eu la Stefi am avut dunga pe burtica, acum n-am. Desi hormonii am eu impresia ca si-au facut de cap mai mult la sarcina asta...Cert este ca dispare linia asa ca nu va faceti griji.

Luna esti de vis cu nasu' mare, parol. Pai cum sa vezi la 23 sapt nasu copilului si sa si stii ca e mare??? E adevarat ca isi cam fac de cap hormonii cu noi in perioada asta....De fapt eu ieri, pe drum de intoarcere de la dr, ma gandeam daca bb 2 are asa o putza mare in burtica, cine stie cate fete imi perinda prin casa Asa ca nu sunt departe cu imaginatia...

Va pupicim,
Carmen 24+ si Stefi 3 ani

http://new.photos.yahoo.com/carmenion2003/albums/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Luna, inca nu ma gindesc cu detalii, desi stiu ce ma asteapta; noptile din maternitate m-au obosit rau, ca eram cu bebeii in salon si plingeau pe rind, nu cumva sa dormim legat citeva ore. Cu amnio, multumesc, cred ca am fost doar rationala; am aplicat niste teoreme de la cursul de probabilitati din facultate (am terminat informatica la iasi).

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:



Luna mie nu mi-e asa teama, dar motivul e lesne de stiut...nasc tot cu cezariana, iar eu una mi-am revenit repede dupa prima nastere(emotii insa am avut cat casa...). Acum ce sa zic, nu sunt doua nasteri la fel, iar teoretic, a doua ar fi mai usoara, asa ca "fi barbata", desi un barbat n-ar suporta cred eu nici juma din durerile unei nasteri...

http://new.photos.yahoo.com/carmenion2003/albums/

Mergi la inceput