Am o mica problema cu baietelul meu

Am o mica problema cu baietelul meu | Autor: amyarabella

Link direct la acest mesaj

Baiatul meu are 1 an si patru luni si este in perioada cand nu vrea sa faca nimic din cee ce ii spun ,este intradevar foarte curios de tot si toate si foarte agitat.
Nu stiu daca nu cumva problema nu este la mine poate nu am destula rabdare cu el ,nu stiu ajutati-ma cu niste sfaturi cm este mai bine sa ma comport cu el,nu as vrea ca problemele sadevina mai serioase daca gresesc in comportament.
Sa mentionez faptul ca este singurul copil .
Va multumesc anticipat!!!

Bebe Stefan si mami amy

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

calm cat de mult cu putinta si explicai totul, de ce una si de ce ailalta...e varsta cand incepe sa-ti testeze tie limitele mult tact!

Someone's pleasure is another's pain!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cheptinelena spune:

Baietelul meu mai mic are aceeasi varsta. La noi problema e si mai complexa pt ca "atenteaza" la lucrurile baiatului mai mare - carti, caiete, masini cu telecomanda - neadecvate varstei lui. Eu l-am invatat cu "nu e voie" si ma asculta in general...Cum de ma asculta? Iarna trecuta era semineul aprins si i-am zis ca "e ufff si nu e voie"! L-am lasat sa atinga sticla cat nu se incinsese, si s-a ars putin...suficient ca sa inteleaga valoarea lui "nu e voie"...Iti trebuie rabdare...Tuturor ne trebuie...Nu cred ca exista mama care sa dispuna de atata rabdare cata si-ar dori...Baiatul meu mai mare a gasit alta solutie:))...Cand nu sunt eu in preajma cu "nu e voie" al meu, ii ia manuta si se face ca-i da "nana".Cel mic nu plange (evident, nu-l doare), intelege ca nu e voie...Acum, sunt si pareri care sustin ca nu e bine sa ingradesti universul copilului cu acest "nu e voie", dar, oricat ai incerca sa inlaturi din jurul copilului tau lucruri care il pot accidenta, murdari, etc..nu reusesti si apelezi la..."NU E VOIE" Bafta la rabdare si mult noroc la bafta!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melaroxy spune:

MULTA RABDARE! pitici au o personalitate foarte dezvoltata chiar si la varsta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Toti trec prin perioada lui nu. Ce functiona la mine cel mai bine era distragerea atentiei. Adica decat sa incerci sa-l convingi sa manance mai bine ii arati o carte cu poze si tu il indesi pe langa. Decat sa-i zici "mergem acasa" mai bine il atragi inspre usa cu diverse jocuri gen "prinde-ma" etc. Calm si rabdare, trece si perioada asta fare efecte negative.

Luna 22 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelyse Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Va multumesc frumos!!!
O singura intrebare mai am , voi nu va pierdeti calmul niciodata???
Daca da cum faceti sa va treaca fara scandal

Bebe Stefan si mami amy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

cand iti pierzi calmul gandeste-te cum un urias de 4 metri urla la tine si nu intelege deloc ce vrei...cam asa se simte piticotul bebelus cand se enerveaza parintii:)



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Te duci in baie, iti torni citiva pumni cu apa pe fata, mai urli in prosop, mai iesi pe balcon si iei o gura de aer... apoi te intorci cu zimbetul pe buze si o iei de la capat, cu rabdare, cu explicatiile. Si titlul nu e chiar indicat, pentru ca asta nu e o problema, ci un stadiu necesar in evolutia copilului tau si a relatiei voastre. Ce pot sa-ti spun din experienta este ca rabdarea si consecventa (ffff importanta), dublate de multa, multa dragoste sint singurele metode care ar trebui folosite cu micutii nostri. In rest, urlatul, datul peste minute sau pampers, pedepsitul (poate in afara de un minut de time out pe un scaunel, cu fata la camera) nu prea au efect la aceasta virsta, ba chiar pot dauna mult de tot si copilului, dar si tie ca parinte si implicit relatiei care se construieste. E greu, e dificil, dar merita facute eforturi pentru a iesi cu bine din aceste crizute de personalitate, de altfel normale si necesare.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu, Nelia, pt ca Amyarabella are o problema, titlul e corect, baietelu n-are:)




Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

De acord, ai dreptate!

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Da pai stiu ca problema e la mine daia am si spus asa ca EU am o problema Doamne fereste el saracutu nu are nici o problemapt ca stiu ca nu stie daia am si apelat la voi pt sfaturi sa vad cum rezolvati la voi acasa treaba cu rabdarea...Va multumesc oricum!
O sa iesim noi la capat intr-un fel sau altul ,eu nu tip la el dar am niste dureri ingrozitoare de cap atunci cand ma enervez daia va intrebam voi cum va calmati poate incerc si eu cate ceva din metodele voastre.

Bebe Stefan si mami amy

Mergi la inceput