Am o mica problema cu baietelul meu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

hai sa va zic eu o scena cu mine si fii-mea, care are un an si 9 luni!Se duce diana mea la masutza ei, ia castronelul cu resturi de mancare pe care nu apucasem sa le arunc si,...pleosc, pe covor!Cand am vazut-o, m-au apucat spumele si-i spun:nu, nu, Dia, nu e voie, mama!Ce-ai facut?Ea , la mine...IOI, Ioi(bunicii sunt ardeleni si cand ea face ceva rau, striga in felul asta)!A repetat scena si cu alte lucruri...sucuri, apa, etc si mi-am zis ca nu mai merge asa!Cu prima ocazie, m-am aratat indignata, i-am explicat ca se face murdarie(cu mimica de rigoare) si i-am zis sa stearga, repede, repede cu mopul(care e viata ei...e mai mare de 3 ori cu ea si il adora , ii zice ..mopom)Bineinteles ca a mers cu mine de manuta, tinta la mop, alteori la prosop etc....de atunci cand scapa ceva pe jos, imi cere sa stearga si e asa de haioasa, pitik in postura asta de ...gospodina cu pampers!

Alta data, dupa ce bea apa din canuta, restul si-l varsa pe ea, pe canapele, pe unde apuca!Si?am dus-o de manuta, explicand ca nu e bine si ca mama se supara, la ghivecele de flori!in fiecare zi ....le uda, chiar si pe langa, dar e un castig pt amandoua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

toate ne pierdem rabdarea,nu suntem numai mame, ci avem si multe alte roluri de indeplinit in fam noaste!deci e firesc sa ne necajim........gandeste-te doar ca bb are nevoie de tine sa-i deschizi ochii spre lume si sa-l iubesti!Incearca sa aI rabdare si EXPLICA-I.Desi e mic, el INTELEGE! Si fiecare pozna, transform-o in ceva BUN, POZITIV, IMPLICA-L!Daca vede alt copil facand o prostioara pe care si el a comis-o, zi-i ca el stie ca nu e bine, ca el stie cum sa repare situatia si sa-i arate aceluia cum e trebuie facut!(asa o sa se simta bine, ca da si el lectii altora!in felul asta, intaresti ceea ce l-ai invatat tu).Sper sa functioneze, la voi!Si noi mai avem muuuuuuuuulte de invatat!dar usurel, usurel, le facem pe toate!pupici!

Mergi la inceput