Mamele de baieti

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Hai sa iau eu partea romanashilor nostri ca vad ca fetele i-au luat in balon !Al meu sot face piata si gateste ( doar el ), inca ma mai si intreaba cam ce as dori sa mananc...In rest eu ma ocup de curatenie, de spalat vase se ocupa masina din dotare si uite asa ne facem viata mai usoara unii altora...

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Si al meu barbat e romanashi asa ca ma bucur ca nu e unicat.Si asa mi se pare normal sa facem toate impartite in casa mai ales ca si eu am servici ca si el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


La noi sincer e o cursa cine face primul curat eu pentru ca vreau sa-l mai menajez iar el pe mine. Nu mai vorbesc ca face piata sambata cand eu lucrez pt toata sapt.
quote:



Eu cred ca voi sunteti casatoriti de 1 an... poate doi...? Asta in care el vrea sa te menajeze pe tine si tu pe el cel putin m-a omorat. Daca sunteti casatoriti de mai mult de 2-3 ani te rog sa ma minti...

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Simali daca ai observat eu sunt insarcinata, peste toate astea mai si lucrez, si mai am si un baiat de 5 ani.

El lucreaza foarte mult pentru ca dupa ce voi naste voi primi doar app 8 luni indemnizatie (aici se plateste doar 9 luni din momentul incetarii muncii) si apoi voi renunta la job pentru ca vreau sa petrec mai mult timp cu copilul acasa, plus ca pana la 3 ani nu am ce face cu ea caci aici gradinitele private sunt absurd de scumpe (600-800 lire) iar cele de stat nu primesc copii pana la 3 ani. Deci el face ore suplimentare la greu si ia proiecte peste proiecte pentru a strange bani sa ne descurcam doar cu un salariu si sa putem sa traim in aceleasi conditii de pana acum.

Deci in conditiile de mai sus cu ce te uimeste faptul ca eu doresc sa-l menajez pe sotul meu cand il vad rupt de oboseala cu ochii rosi (lucreaza in IT) iar el pe mine ca sunt insarcinata? E ceva iesit din comun sa respecti faptul ca celalat are nevoie sa fie menajat din cand in cand?

Edit: Am uitat sa mai zic ca probabil cand ai o nebuna ca mine acasa iti spun eu ca te iei la intrecere sa faci curat sau sa aranjezi ce e de aranjat. De ce? Pai acum o luna mi-a fost livrat patutul si l-am carat singura pe scari pana la etajul doi (el era la serviciu) si l-am si montat. Deci sotul meu s-a crucit si de atunci are grija ca treburile mai grele din casa sa fie facute inainte sa dispara undeva.

Luna 24 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Deci in conditiile de mai sus cu ce te uimeste faptul ca eu doresc sa-l menajez pe sotul meu cand il vad rupt de oboseala cu ochii rosi (lucreaza in IT) iar el pe mine ca sunt insarcinata? E ceva iesit din comun sa respecti faptul ca celalat are nevoie sa fie menajat din cand in cand?
quote:



Nu ma uimeste Luna, este pur si simplu foarte frumos ca faceti asta unul pentru celalalt.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Alice mersi.

Insa cum ai spus si tu in timp probabil acest lucru se va schimba. Insa am sa fiu mereu atenta sa nu se schimbe enorm.

Adica dupa faza cu caratul patutului si montatul singura m-am gandit si eu ca poate daca n'as fi fost gravida i s-ar fi parut normal si data urmatoare nici nu s-ar mai fi grabit sa ma ajute. Desi cum am spus, soacra-mea i-a invatat pe baieti sa isi faca singuri totul si n-a tolerat dezordinea. Deci cred ca si noi mai gresim cand ne atribuim toate cele si apoi ei se invata asa.

Fratele sotului, dupa 15 ani de casnicie vine de la serviciu, gateste, sambata duminica face curat, ce sa zic cand merg acolo nu exista atributii "femeiesti" sau "barbatesti".

Am sa incerc si eu sa-l cresc pe fiul meu in ideea ca treburile casei sunt ale tuturor.

Luna 24 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Ma faceti sa ma gandesc ... oare tot din cauza asta barbatii nu cedeaza aproape niciodata locul in mijloace de transport, ca i-a crescut mama, "vaii saracii ce obositi sunt, lasa ca fac eu in locul lor?" Chiar si de 8 martie anul trecut erau in metrou mai multi barbati pe scaune decat femei. Azi mi-a venit ideea, cand stateam in metrou in picioare in fata unui pustan ... pe scaun (bine ca acum nu mai sunt cu burta, ca a fost la fel si pe prioada sarcinii !) sa se faca o campanie cu afise lipite deasupra scaunelor: "Multumim barbatilor politicosi care respecta femeile", adaugansu-se sau nu " cedandu-le locul."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Faptul ca barbatii sunt puturosi, nu cred ca tine de Romania. Dar cred ca multi dintre ei sunt mai inclinati catre asta, tocmai din cauza conceptiilor de educatie a copiilor pe care le are majoritatea femeilor din Romania.
Sotul meu ma ajuta foarte mult - el aspira, spala vase, face piata, eu sunt mai mult cu rufele si gatitul - dar asa a fost invatat de mic (ei au fost 4 frati, 3 baieti si o sora, iar soacra-mea i-a pus pe toti la treaba). Pe de alta parte insa, l-am avut pe tatal meu ca exemplu. La tatal meu, asa am vazut - a fost tatal care citea povesti seara, care ne dadea in leagane pana ne plictiseam, care ne lasa sa ne balacim la mare cat doream, spre deosebire de mama care era cu ochii pe ceas; tatal care, desi ocupat cu serviciul si cu noi, copiii, intotdeauna o ajuta pe mama la treburile casei (calca si rufe tatal meu, daca e nevoie!) Avandu-l pe tatal meu exemplu, n-as fi suportat NEVER EVER o putoare de barbat langa mine.
Probabil ca eu sunt un caz fericit - sotul ma ajuta, soacra ma iubeste...
Dar sunt convinsa ca noi depinde ca lucrurile sa mearga bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Ma alatur si eu celor cu soti harnici!
Si la noi face cine apuca si asa a fost dintotdeauna. Singura chestie la care nu a putut a fost alaptatul, in rest, schimbat si spalat scutece, trezit noaptea la copii, aspirat, spalat, gatit, vase, orice. Si va spun un secret... are elan mai puternic decat mine la trebile casnice . Sincer, cum ii inveti asa ii ai! Nici nu conteaza cum i-a "dresat" mama-soacra. Daca din prima zi impreuna veti imparti atributiunile, asa va ramane, asta daca se conformeaza. Daca nu, ori aleg ei (sa se conformeze ori ca relatia nu va merge), ori alegeti voi (faceti doar voi totul ori ca relatia nu va merge).
Odata ce s-au obisnuit sa nu ajute, e cam greu sa-i schimbi. Am atat de multe cunostinte care fac pe amabilele si serviabilele sotii 75% din timp si izbucnesc atat de urat si se victimizeaza in 25% din timp ca ti-e jena sa pici in momente gresite pe-acolo! Sincer, nu prea inteleg cum ar putea sa se implice barbatii lor doar cand le convine lor si la standardele care le convin si cand le face atata placere sa fie "gospodinele perfecte"...

Fiu-meu e un lenes, dar nu-i irecuperabil. Are exemplu bun, iar daca nevasta va vrea ajutor, n-are decat sa-i pretinda. Daca o iubeste, se va conforma. Nu prea inteleg de ce as fi io de vina?!?

Edit: corectat un "p" lipsa


mm www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">Xulina & un pui +
When I was a boy of 14, my parents were so ignorant I could hardly stand to have them around. But when I got to be 21, I was astonished at how much they had learned in just seven years. AMR 5
[based on Mark Twain]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Am uitat sa spun...
LindaZ, depinde. Aici, de ex, nu se poarta chestia cu oferitul locului in mijloacele de transport. Nimeni nu-i invata pe copii chestii de genul asta. O singura data am vazut un nene care a oferit locul! Deviza la nivel national este: first come, first serve. Chiar si in serviciile guvernamentale sau la cozi. Eu am devenit intre timp un pic confuza cu cerinta asta. De ce ar trebui un barbat sa-mi dea mie locul? De exemplu, daca eu sunt sanatoasa, iar el are cine stie ce afectiuni care nu imi sunt vizibile? Daca e mai obosit, pur si simplu, decat mine? E corect sa-l judec doar dupa ambalaj? Sa-l etichetez nesimtit, prost-crescut? Desi nu-mi convine , tind sa raspund ca nu...


mm www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">Xulina & un pui +
When I was a boy of 14, my parents were so ignorant I could hardly stand to have them around. But when I got to be 21, I was astonished at how much they had learned in just seven years. AMR 5
[based on Mark Twain]

Mergi la inceput