Mamele de baieti

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Ai foarte mare dreptate in ceea ce spui-aici bunicii nu isi cresc nepotii(decit foarte rar)si cu toate astea copii nu se pling cum ca bunicii sint denaturati.Fiecare isi vede de viata lui,nimeni nu pretinde ca parintii sa cotizeze sa-si cumpere ei casa sau masina sau etc,fiecare se intinde atit cit poate prin mijloace proprii.
Am o cunostinta care s-a suparat pe soacra fiindca aia i-a spus daca faceti copil vi-l cresteti.Niciodata nu am inteles de ce bunicii sint obligati sa-si creasca nepotii.
Nu cred ca aici este raiul pe pamint in relatia soacre-nurori dar fiindca nu isi baga nasul foarte mult in oala adversa probabil ca relatia e decenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Soacra mea e englezoaica si e o bomboana de femeie. O mai ia si ea pe alaturea cu drumul dar nu aberant cum aud pe aici. Adica mai zicea chestii de genul "pai ce va mai trebuie copii ca mai bine va distrati" insa cand am ramas a fost fericita vazand ca asta e ceea ce ne dorim.

E adevarat ca nu ne ajuta in stilul romanesc cu copilul adica daca am nevoie o sun din timp si sta cu fiu-miu insa nu lunar sau mai stiu eu ce.

Vorbim la pertu, vine la mine doar invitata desi dtam la 10 min distanta, iar cand e la mine imi cere voie sa deschida un dulap daca vrea o farfurie sau pahar. Eu nu o consider soacra o consider prietena mai degraba.

Cand a venit mama dai repede cu gelozia ca cu ea ma port altfel, ca o traatez altfel. Pai normal, soacra-mea nu si-a permis niciodata sa-mi zica cum sa-l cresc pe fiu-miu din contra daca vrea sa zica ceva si nu o aprob trece imediat de partea mea sau zice ceva de genul "e, eu am crescut copii acu 30 ani s-au schimbat lucrurile de atunci".

Sunt de acord cu ankalaura, problema e in speta la romani pentru ca nu li se dau aripi sa zboare copiilor, nu sunt nicioadata acceptati ca si adulti iar ei la randul lor cred ca li se cuvine si sunt revoltati daca mama/soacra nu le cresc odraslele si nu le fac curat in casa.

Sa va mai spun ca si la noi facea soacra curat dar pe bani? Adica nici eu nu am dorit sa ma simt obligata (eram foarte aglomerata si nu aveam timp) si nici ea sa creda ca-mi face favoruri. Astfel am putut ramane prietene.

Luna 23 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Eu cred ca noi, poporul roman, nu stim sa formam si sa educam baieti. Sau mai precis avem o traditie foarte proasta in domeniul acesta. In schimb stim sa punem pe umerii fetelor fel de fel de corvezi si avem pretentii dupa pretentii de la ele. Pana de curand armata facea ceea ce mamele romance nu sunt capabile sa faca - luau pe puii mamei la ceva ture. Acum si fara armata o sa fie vai de capul nostru.
V-ati intrebat vre-odata de ce singurele rezultate remarcabile in sportul romanesc sunt obtinute cu femeile (gimnastica, scrima, handbal, volei, atletism)?
Noi, mamele de baieti avem datoria sa nu crestem niste papa-lapte. Spunea Ionel Teodoreanu undeva ceva de genul "baietii crescuti in fusta mamei nu le sunt recunoscatori, devin profitori si singurul lucru pe care stiu sa-l faca este sa le amareasca batranetile".

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai33 spune:

quote:
Originally posted by simali

Eu cred ca noi, poporul roman, nu stim sa formam si sa educam baieti. Sau mai precis avem o traditie foarte proasta in domeniul acesta. In schimb stim sa punem pe umerii fetelor fel de fel de corvezi si avem pretentii dupa pretentii de la ele. Pana de curand armata facea ceea ce mamele romance nu sunt capabile sa faca - luau pe puii mamei la ceva ture. Acum si fara armata o sa fie vai de capul nostru.
V-ati intrebat vre-odata de ce singurele rezultate remarcabile in sportul romanesc sunt obtinute cu femeile (gimnastica, scrima, handbal, volei, atletism)?
Noi, mamele de baieti avem datoria sa nu crestem niste papa-lapte. Spunea Ionel Teodoreanu undeva ceva de genul "baietii crescuti in fusta mamei nu le sunt recunoscatori, devin profitori si singurul lucru pe care stiu sa-l faca este sa le amareasca batranetile".

alice



Cred ca este foarte important si modul in care "educam" fetele . Adica ca nu e musai ca ea sa spele si sa calce hainele, sa faca mincare , curat sa se ocupe de copii si ca normal e ca chestiunile astea casnice sa fie impartite la 2.
Am colege de serviciu care fac piata singure, se ocupa singure de casa si de copii si cistiga cel putin cit sotii lor daca nu si mai bine....sint mereu epuizate de la atita munca...zic ca sotii nu le ajuta ca nu se pricep(ca si cum ar fi o filosofie sa faci cumparaturi, sa pui rufe la spalat sau sa duci/iei copiii de la diverse activitati), menajere nu angajaza pentru ca sotii nu sint de acord;)).
Cred ca educatia data copiilor, fete sau baieti, vine si din exemplul personal al parintilor.
Am o fetita de 4 ani si m-ar deranja teribil sa o vad intr-o relatie cu vreun baiat care ar considera din diverse "motive" ca e datoria ei sa se ocupe de chestiile casnice.....cred ca m-as transforma intr-un socru de cosmar;))

Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


zic ca sotii nu le ajuta ca nu se pricep(ca si cum ar fi o filosofie sa faci cumparaturi, sa pui rufe la spalat sau sa duci/iei copiii de la diverse activitati)
quote:



I realitate este o strategie a barabtilor ca sa nu-i pui sa faca nimic. Eu am una bucata sot si una bucata baiat. Am ajuns la concluzia ca daca nu ai o mentalitate de general de armata in chestiunile casnice esti mancata de vie.
Prima data spun nu stiu, apoi fac atat de prost ce le-ai cerut ca sa te faca sa renunti sa le mai ceri a doua oara, apoi fac foarte incet, alte ori te cheama de 10 ori in timpul procesului sa se asigure ca "e bine". Cred ca cele mai multe femei renunta si mai bine fac ele. Dar daca rezisti la "fitzele" de inceput si esti dispusa sa le arati de 100 de ori daca e nevoie - FARA SA TE ENERVEZI (daca te enervezi profita de conflict ca sa nu mai faca) - poti sa ai niste ajutoare de mare nadejde. Cu conditia sa te tina nervii sa-i si pui de fiecare data a treaba. Uneori imi vine sa ma intreb: "ei nu vad ca aici e dezordine?". Ei bine vad, dar nu-i deranjeaza. Cine se simte deranjat sa faca. Asa e la noi, la oameni. Hai ca m-am dus pe langa subiect. Dar tu esti de vina ca mi-ai fluturat esarfa rosie prin fata... Concluzie: pe fata ta s-o inveti sa reziste la TROMBONELI.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Simali , draga , ai MAAAAARE DREPTATE!!!!!Primesti , din partea mea , un buchet de ?Daca as putea , as sculpta principiile tale pe fiecare caramida ( BCA)a casei mele...Situatia mea e asemanatoare situatiei tale , cu suplimentul ca eu am...... ghici!!!.......2 baieti!!!!....(Poate pana mai cresc , se reifiinteaza serviciul militar obligatoriu!, altminteri , vorba ta , VAI DE NOI!) sAU , DE ELE ,...-NURORILE...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

quote:
Originally posted by simali

quote:


zic ca sotii nu le ajuta ca nu se pricep(ca si cum ar fi o filosofie sa faci cumparaturi, sa pui rufe la spalat sau sa duci/iei copiii de la diverse activitati)
quote:



I realitate este o strategie a barabtilor ca sa nu-i pui sa faca nimic. Eu am una bucata sot si una bucata baiat. Am ajuns la concluzia ca daca nu ai o mentalitate de general de armata in chestiunile casnice esti mancata de vie.
Prima data spun nu stiu, apoi fac atat de prost ce le-ai cerut ca sa te faca sa renunti sa le mai ceri a doua oara, apoi fac foarte incet, alte ori te cheama de 10 ori in timpul procesului sa se asigure ca "e bine". Cred ca cele mai multe femei renunta si mai bine fac ele. Dar daca rezisti la "fitzele" de inceput si esti dispusa sa le arati de 100 de ori daca e nevoie - FARA SA TE ENERVEZI (daca te enervezi profita de conflict ca sa nu mai faca) - poti sa ai niste ajutoare de mare nadejde. Cu conditia sa te tina nervii sa-i si pui de fiecare data a treaba. Uneori imi vine sa ma intreb: "ei nu vad ca aici e dezordine?". Ei bine vad, dar nu-i deranjeaza. Cine se simte deranjat sa faca. Asa e la noi, la oameni. Hai ca m-am dus pe langa subiect. Dar tu esti de vina ca mi-ai fluturat esarfa rosie prin fata... Concluzie: pe fata ta s-o inveti sa reziste la TROMBONELI.

alice



Dumnezeule spune drept tu il cunosti pe sotul meu ?? Exact asa face "Nu stiu , nu am mai facut, mama nu ma punea, biiine ma duc, (apare dupa 10 sec) da nu stiu (cit de greu poate fi sa cureti o ceapa ??? ) ,PUNE MA MINA PE CUTITA SI INCEARCA SA TE DESCURCI. Ai perfecta dreptate cu lalaiala si facut prost (asa la modul demonstrativ) , da nici eu nu ma las . Ultima data cind ma batea la cap sa fac clatite l-am pus pe el, a stat si a pritocit 1 ceas jumate la clatite si le-a mincat in 10 minute de atunci nu mai vrea clatite .

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
Dan Mihai 15Iunie2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

deci... tocmai am avut o revelatie, sarumana Simali ca m-ai luminat mama si pe mine!! Deci asta e explicatia stiintifica a lentoarei inimaginabile pe care o are sotul meu cand vine vorba de facut ceva activitati casnice??
Bai mi-e rusine dar trebuie sa recunosc ca pe mine m-a facut, de exasperare faceam eu totul!!!
Geeeez!!!!

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Din mesajele voastre vad ca numai barbati care sunt in romania nu prea isi ajuta nevestele ,mentalitatea acolo nu stiu daca o sa se schimbe vreodata .Ei nu inteleg ca si-au luat nevasta nu menajera.
Eu am intiparit asta in capul sotului meu din prima clipa si am si 2 bucati baieti care au inteles ca trebuie sa ajute in casa.Macar pt asta stiu ca viitoarele nurori o sa-mi multumeasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Al meu barbat (englez) nu suporta mizeria, dezordinea si nu se aseaza la tv pana nu e bucataria luna dupa ce am mancat. Adica eu gatesc, el spala vasele dupa masa si pune totul la locul lor. Pune aspiratorul de la el putere si daca il mai rog cateodata sa lase totul si sa stam amandoi imi zice ca dupa ce termina. La noi sincer e o cursa cine face primul curat eu pentru ca vreau sa-l mai menajez iar el pe mine. Nu mai vorbesc ca face piata sambata cand eu lucrez pt toata sapt.

Nu ca eu as sta degeaba, are si el chestii pe care nu le face cum ar fi gatitul, calcatul, stersul prafului, si astea imi revin exclusiv mie insa restul le facem care apuca sau le vede primul.

Pt asta ii multumesc soacra-mii care e obsedata cu curatenia si avand doi baietii pe care i-a crescut singura nu a stat sa faca dupa ei.

Luna 23 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput