Mamele de baieti

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Eu am 6 copii cu varste intre aproape 16 ani si aproape 8 luni....In plus, chiar daca nu as fi mai calificata, sunt copiii mei, responsabilitatea mea. Chiar si casa este a mea (O.K. recounosc, sunt mai gospodine decat mine; daca nu ar avea alte pretentii le-as lasa sa-mi gateasca si sa faca curatenie...).

pai, cu 6 copii, ar fi culmea sa aiba pretentia sa tii si casa bec cum o tin ele acum cand n-au nici catzel nici purcel!!!

In ce priveste restul ingrijorarilor, probabil ai dreptate: maica-mea vine destul de rar pe la mine, si atunci nimic din ce fac nu e bine: kupilul trebuie imbracat sau mai gros sau mai subtire, cind maninca lapte trebuia sa-i dau fructe, cind ii dau fructe mai bine ii dadeam lapte, si are un fix sa-mi scoata cutia de Milumil praf din camera si sa o bage la frigider si sa-mi mute coshul de gunoi din bucatarie in baie.
Iar pentru ea astea-s tragedii, nu detalii.

Nu stiu...si eu o sa fiu bunica/soacra, sper, da' o sa incerc sa nu ma agit foarte tare si sa imi impun "experientza de viata" cu fortza.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Relatie excelenta cu soacra, daca exista bunavointa de ambele parti nici nu se poate altfel. Sper sa fiu o soacra la fel de inteleapta ca ea.

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by Fomalhauti

Interesant subiect pentru mine care am doua soacre si cinci baieti (si o fetita). Am doua soacre fiindca sotul meu are si o mama vitrega. Nu ma inteleg cu nici una (am mai scris si la capitolul dedicat speciei in cauza) In esenta problema este aceeasi cu amandoua. Fiecare vrea sa preia conducerea, sa ma invete ce sa fac. Mie mi se pare ca sunt mai calificata decat amandoua: una si-a crescut copilul pana la 12 ani si cealalta l-a preluat cand avea 14 ani. Si este vorba despre un singur copil (reusit, de fapt, uneori ma si mir...) Eu am 6 copii cu varste intre aproape 16 ani si aproape 8 luni....In plus, chiar daca nu as fi mai calificata, sunt copiii mei, responsabilitatea mea. Chiar si casa este a mea (O.K. recounosc, sunt mai gospodine decat mine; daca nu ar avea alte pretentii le-as lasa sa-mi gateasca si sa faca curatenie...). Cat despre administrarea banilor...asta chiar nu este treaba lor. Oricum, ele vor sa se amestece in toate, fiecare are alta tactica. Si nici una nu a reusit (asa imi place sa cred). Cu amandoua sunt in relatii foarte proaste, cu cea vitrega nu vorbesc deloc, nu vine la mine in casa, eu nu ma duc la ea. Dar ea tot incearca sa-l influenteze pe sotul meu. Soacra "buna" m-a mai ajutat (dar din ce in ce mai putin, pe masura ce a constatat ca nu o ascult), ne mai vedem de Craciun si de Paste..................................
...................................................................
Ei, dar va veni vremea cand voi fi si eu soacra. As vrea sa ma inteleg cu toate nurorile mele si sa ma implic in cresterea nepotilor mei. Imi place sa cred ca voi intelege ca nu sunt mama ci bunica. Dar stau si ma gandesc...Daca voi avea o nora care va fuma in timpul sarcinii? Sau daca va scoate vara bebelusul afara infasurat in patura si cu batista pe fata? Daca am o nora care isi bate copiii ca "unde da mama, creste"? Ei, o sa ma abtin sa-mi spun parerea? Voi putea accepta sa-mi spun parerea si sa fiu ignorata?



Sa-ti traiasca toti copilasii, cred ca pe mine m-ar face K.O. doi; de-abia rezist la unul. Trebuie sa fii tare rabdatoare si rezistenta.

Si eu am un baiat, dupa cum spuneam ,dar deocamdata nu vad in mine semnalmentele "speciei".Ma amuza insa cand le vad in unele prietene cu baietei putin mai mari decat al meu (imi amintesc de vremurile cand o lalaiam prin vama, beam, fumam si nici gand de copii, iar acum suntem mamaici in devenire ).

Eu cred ca am sa incerc sa nu-mi fac un dusman din nora, chiar dacapoate n-o s-o iubesc la nebunie.


Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

Aoleu, mai fetelor, subiectul asta ma ainge fix in moalele capului! Si nu de soacra mea mi-e mie, ci de mine!!! Baietelul meu nu are decat 2 ani si eu ma gandesc deja ce soacra afurisita o sa fiu. Ma straduiesc cat pot de tare sa ma conving ca o sa fiu cool cu nora mea, dar tare mi-e mie ca o sa fie pe dos. D'aia m-am gandit ca se cere inca un copil. Sa se mai imparta dragostea. Cine stie ce poama acra o sa devin si eu cand o veni timpul.
Off topic: toate prietenele mele imi spun ca spera sa mai fie pe langa mine cand si-oi gasi al meu bebe gagica sa ma traga de maneca...

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by moniboni

Aoleu, mai fetelor, subiectul asta ma ainge fix in moalele capului! Si nu de soacra mea mi-e mie, ci de mine!!! Baietelul meu nu are decat 2 ani si eu ma gandesc deja ce soacra afurisita o sa fiu. traga de maneca...



Hihi, mie acum mi se pare c-o sa fiu o soacra cool, dar nu poti sti niciodata, ca daca o iei razna tu nu-ti dai seama. Doar sa te traga cineva de maneca.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

quote:
Originally posted by ellej

[quote]Originally posted by moniboni


Doar sa te traga cineva de maneca.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.



Pai asta e singura mea sansa: sa ma traga cineva de maneca! A! si sa-mi scriu undeva pentru posteritate ca am fost si eu candva tanara!

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Te voi iubi mereu (Love you forever)
dupa Robert Munsch

O mama isi tinea nou-nascutul la piept si
incet il legana inainte si-napoi,
inainte si-napoi, inainte si-napoi.
Si in timp ce-l tinea cinta:
“Te voi iubi mereu,
te voi indragi pentru totdeauna,
Atit cat voi trai,
Copilul meu vei fi."

Copilul a crescut. El a crescut si a crescut,
si a crescut. A crescut pina a implinit doi ani,
si a inceput sa alerge prin toata casa.
Tragea de cartile din biblioteca. Tragea
toata mincarea din frigider si lua ceasul mamei
si-l arunca in toaleta. Citeodata mama isi spunea:
“Acest copil ma-nebuneste!"

Dar noaptea, cind copilul de doi ani era linistit,
mama deschidea usa camerei,
o strabatea tiris,
se uita de la marginea patului;
si daca el era intr-adevar adormit il lua
in brate si-l legana inainte si-napoi,
inainte si-napoi, inainte si-napoi.
Si in timp ce-l legana cinta:
“Te voi iubi mereu,
te voi indragi pentru totdeauna,
Atit cat voi trai,
Copilul meu vei fi."

Baietelul a crescut. El a crescut si a crescut,
si a crescut. El a crescut pina cind a implinit noua ani.
Si niciodata nu vroia sa faca baie, si de cate ori
bunica ii vizita el vorbea urat. Citeodata
mama ar fi vrut sa-l vanda la gradina zoologica!

Dar noaptea, cind el dormea,
Mama deschidea incetisor usa camerei,
o strabatea tiris si se uita de la marginea patului.
Daca era intr-adevar adormit, ea-l lua in brate
pe acel baiat de noua ani
si-l legana inainte si-napoi,
inainte si-napoi, inainte si-napoi.
Si in timp ce-l legana, cinta:
“Te voi iubi mereu,
te voi indragi pentru totdeauna,
Atit cat voi trai,
Copilul meu vei fi."

Baiatul a crescut. El a crescut, si a crescut,
si a crescut. Si a crescut pina cind a ajuns un adolescent.
El avea prieteni ciudati si purta haine ciudate,
si asculta muzica ciudata.
Citeodata mama lui se simtea
ca intr-o gradina zoologica!

Dar noaptea, cand acest adolescent dormea,
mama deschidea usa camerei lui,
o strabatea tiris si se uita de la marginea patului.
Daca era intr-adeva adormit, ea-l lua in brate
pe acel baiat mare, minunat,
si-l legana inainte si-napoi,
inainte si-napoi, inainte si-napoi.
Si in timp ce-l legana cinta:
“Te voi iubi mereu,
te voi indragi pentru totdeauna,
Atit cat voi trai,
Copilul meu vei fi."

Adolescentul a crescut. El a crescut si a crescut,
si a crescut. A crescut pina a devenit un adult.
A parasit casa parinteasca si si-a luat o casa
in cealalta parte a orasului.

Dar citeodata, in noptile intunecate
mama se urca in masina ei si traversa orasul.
Daca toate luminile in casa fiului ei erau stinse,
ea deschidea geamul de la dormitorul lui,
il strabatea tiris si se uita de la marginea patului.
Daca acel barbat mare, minunat, era intr-adevar adormit
ea-l lua in brate si-l legana inainte si-napoi.
Si in timp ce-l legana cinta:
“Te voi iubi mereu,
te voi indragi pentru totdeauna,
Atit cat voi trai,
Copilul meu vei fi."

Ei bine, acea mama a imbatrinit.
Si a imbatrinit, si a imbatrinit, si a imbatrinit.
Intr-o zi si-a sunat fiul si i-a spus,
“Ar fi bine sa vii sa ma vezi
caci sint foarte batrana si bolnava."
Cand el a ajuns la usa ea a incercat sa cante
cintecul. Ea a cantat:
“Te voi iubi mereu,
te voi indragi pentru totdeauna …"
dar nu a putut sa-l termine
pentru ca era prea batrina si bolnava.

Fiul s-a indreptat spre mama lui.
A luat-o in brate si a leganat-o,
inainte si-napoi, inainte si-napoi,
inainte si-napoi.
Si i-a cintat acest cintec:
“Te voi iubi mereu,
te voi indragi pentru totdeauna,
Atit cat voi trai,
Mama mea vei fi."

Cind fiul s-a intors acasa in acea noapte,
a stat nemiscat mult timp la capatul scarilor.
Apoi a mers in camera
unde fetita lui nou-nascuta dormea.
A ridicat-o in brate si foarte incet a leganat-o,
inainte si-napoi, inainte si-napoi,
inainte si-napoi.
Si in timp ce-o legana a cantat:
“Te voi iubi mereu,
te voi indragi pentru totdeauna
Atit cat voi trai,
Copilul meu vei fi."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Ce frumos, Fania ! M-ai induiosat pana la lacrimi... Si pentru toata lumea ( cu conditia sa nu se nevrozeze nici o soacra in devenire ) stiti vorba aia ca "orice soacra uita ca a fost nora.." Mai mult nu comentez ca si eu am doi baieti, manca-i-ar mama de nazdravani !

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Mihai33, am ras tare mult in descrierea mamei tale ca seamana extraordinar de mult cu .... mama mea...
Studii superioare, cadru didactic de o viata...cucoana mare!!!!
Eu tind sa cred ca e defect profesional pe care doar cadrele didactice o au...caci desi nu are nurori, face pe "soacra" cu mine exact cum ai descris ca mama ta face cu nora ei...

Eu, sunt mama de baiat...si cred ca am sa fiu cum e soacra mea cu mine ...l-as spiona peste tot si l-as suna de 100 de ori pe zi!!!! haha...(soacra mea mereu imi spune "las' ca ai si tu baiat si o sa vezi cum e...." si ...o cred!!!!) haha!!!!!

Glumesc (si nu prea) sotul meu spune ca ne mutam intr-o cabana in varf de munte daca voi face asa!!!!! Fara telefon, fara fax, fara semnale cu fum!!!!!




It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Fania, stiu si eu povestea asta!!!! E superba!!! Nu ii stiam si traducerea in romana....



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput