De la ce virsta ?

De la ce virsta ? | Autor: Kefi

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!

Mai intii as vrea sa spun ca de cind am gasit acest forum, va citesc zilnic cu mare interes si sint incintata ca un copil de descoperirea mea! pe toate..

Si acum on-topic: mi-ar place sa aflu parerea voastra despre un subiect la care ma tot gindesc in ultima vreme. Cam de pe la ce virsta credeti voi ca ar trebui inceputa educatia copiilor in legatura cu drogurile si fumatul (adica impotriva lor, ca sa nu se inteleaga gresit)? Si intrebarea este nu numai cind, dar si in ce fel, cit de des le vorbiti despre asta, care este stilul care il abordati?

Sint de acord din start ca nu se poate generaliza, depinde de copil, de parinti, etc, dar totusi, macar teoretic, ce parere sau experienta aveti?

Multumesc anticipat pentru atentie si astept cu mare interes opiniile voastre!

Kefi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Eu de pe la 5 ani. Vedem exemple pe strazi (homeless) si am inceput incet sa i explic de ce au ajuns asa.
La fel si cu fumatul, am avut cunostinte cu probleme de respiratie si i am zis ca se datoreaza fumatului cu toate ca nu era in totalitate din cauza tigarii dar exemplul de langa mine abia putea respira. Si poate ca si fumatul a contribuit...Ca bine, sigur, NU a facut.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Kefi, bine ai venit!
Nu cred ca are rost inainte de 9-10-11 ani decat asa, foarte general. Nu exista pericol imediat si ei de obicei nu sunt interesati inca direct. Nu stiu in care zona esti, ti-as putea da mai multe detalii. Eu sunt in Ontario, si pot sa-ti spun ca pericolul de a experimenta cu marijuana sau alcool e mai mare decat fumatul, in majoritatea cazurilor. Trebuie sa stii ca in orase, liceele sunt pline de marfa, nu-i nicio filozofie sa cumperi.

Potentialul de a experimenta apare undeva intre a 8-a si a 11-a de obicei. Droguri serioase, in general se fac foarte, foarte rar de copii, si oricum in general nimeni nu incepe cu heroina sau cocaina ci cu cele recreationale.

Aici in clasa a 5-a si a 6-a se face o campanie puternica la scoala, unde de obicei cineva de la politie (officer Neil ) vine, le vorbeste, ii instruieste, le arata filmulete si le raspunde la intrebari.

Cel mai important aspect, daca vrei sa o faci e sa fi instruita. Mamamia ce aberatii am auzit pe la unii si altii pe tema asta. Si cand e interesul lor, te asigur ca ei, copiii sunt foarte informati. Daca nu stim ce vorbim ne-am pierdut credibilitatea instantaneu...

Sper ca ti-am raspuns cat de cat. Daca mai ai intrebari, astept. Este foarte interesant subiectul.


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Si la Raluca la scoala este o zi pe an cand merg cu tricourile/gecile cu fata n spate asta inseamna sa intorci spatele drogurilor. Si la fel, din clasa 1a vin ofiteri de Politie la scoala si le vorbesc pe tema asta.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kefi spune:

Bine v-am gasit pe toate (si pe toti )!

Multumesc de raspunsuri, deja mi-ati spus lucruri de care nu stiam!

corinadana, chestia cu gecile e tare, e cool pt ei, cred ca asta are ecou in sufletele lor.

mQQm, multam de incurajari...

Campaniile de la scoala, mie, ca om matur, mi se par f. educative, ma intreb totusi cit pret pun ei pe asta si cit de in serios o iau? Eu imi aduc aminte de mine, copil fiind in scoala, cum faceam "misto" cu prietenii de aceste ore educative.

Ma intreb ce am putea face noi ca parinti ca sa ii tinem pe drumul drept, avind in vedere tentatiile care exista la tot pasul in viata lor.

Cred ca teoria o stim cu totii f bine (dar chiar n-ar strica o recapitulare...), ma gindeam poate la niste idei originale care au puterea sa ajunga la sufletul lor si sa ii impresioneze intr-atit incit sa inteleaga cu adevarat mesajul...

Kefi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Da, ma rog, la varsta aia e prea devreme, dupa mine... Doar daca sunt si clase mai mari la scoala si se face actiunea global, sau poate sunt in scoala copii cu risc care ar fi expusi in afara scolii si ii educa sa fie pregatiti si sa inteleaga ce se intampla in jurul lor.


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Noi am inceput de pe la 3 ani (ca indoctrinarea se incepe din fasa).
Dar cu faza de genul ne urcam in lift si miroase a tigara "aaa, ce uat miroase!". Pe la 5-6 ani am inceput sa le povestim ca nu trebuie sa accepte bomboane (cu riscul de a fii droguri) de la nimeni fara sa ne arate. De fapt cred ca am inceput de mult mai mici cand ii spalam la baie si le spuneam ca nu are nimeni voie sa-i atinga in partile intime in afara de mama sau tata sau cine se ocupa de ei, dar numai pt a ii spala si ca in nici un caz nu e normal sa doara.
Cand apare cate o ocazie mai infigem cate un cui. Nu cred ca trebuie sa astepti sa le povesteasca la scoala, dar trebuie povestit simplu cu cuvintele lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Kefi, acum mi-am dat seama ca esti inca moderata, nu puteam sa inteleg de unde a aparut mesajul tau inaintea alui meu, ca nu-l vazusem.

Intrebi de mesajul care nu e luat in seama la scoala... depinde! Unii fac misto, altii il chiar baga in seama. Dar mesajul primit e foarte ciudat uneori, mie nu mi-a placut tot ce le spune. Cati ani are copilul sau copiii? Nu-mi dau seama exact ce "audienta" ai si ce "mesaj" ai vrea sa transmiti. Sunt prea multe de spus pe tema asta...

Didita, exact la asta m-am gandit in mesajul meu anterior, fiecare varsta cu pericolele ei, trebuie sa ne ocupam de toate. Nu are sens sa vorbesti unui copil mic despre STD, fumat, droguri, cand pentru el pericolele imediate sunt altele (de ex ce spui tu cu luatul de la altii, vorbitul cu strainii, atinsul nepotrivit).


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Mqqm chestiile cu vorbitul cu strainii, luat de la straini, atinsul le stie de la 4 ani - de cand a inceput pre school.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

corinadana, nu ma indoiesc o clipa. Pe unde traim noi e vital.


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Sa stii mQQm! Si in timp ce i tot explicam si ea ma urmarea cu ochisorii ei nevinovati ma gandeam un pic cu groaza ca mama mea nu a avut nevoie sa mi explice astfel de lucruri. Alte vremuri, alte locuri...
Am noroc ca Raluca mea e o fetita f matura si poti vorbi cu ea aproape orice.

Off topic: am notat si eu ce carti citeste pustoiaca ta si ce ti a mai fost recomandat ptr ea. Si a mea e o mare cititoare si sa fiu pregatita pe cand vine vremea.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput