De la ce virsta ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kefi spune:

quote:
Originally posted by mQQm
[

Intrebi de mesajul care nu e luat in seama la scoala... depinde! Unii fac misto, altii il chiar baga in seama. Dar mesajul primit e foarte ciudat uneori, mie nu mi-a placut tot ce le spune. Cati ani are copilul sau copiii? Nu-mi dau seama exact ce "audienta" ai si ce "mesaj" ai vrea sa transmiti. Sunt prea multe de spus pe tema asta...




mQQm,

Ai dreptate, hai sa ma explic.

Am o prietena f buna, careia ii respect f mult parerile. Acu’ ceva vreme cind stateam de vorba cu ea, s-a minunat cum de nu am inceput inca sa-l dascalesc eu pe fiu-meu (care are 7 ani) despre droguri si fumat. Am ascultat-o si mi-am zis: mai, poate are dreptate… zis si facut. Peste citeva zile se iveste o ocazie potrivita - in drumurile noastre cu masina am trecut printr-o zona de homelessi, am inceput sa ii explic cum au ajuns ei la situatia asta, etc, cunoasteti voi placa. M-am uitat la el, intradevar am vazut ca a fost impresionat. Toate bune si frumoase. La vreo doua trei saptamini dupa, am incercat sa reiau din nou discutia, la care fi-miu imi raspunde super-plictisit: da, mama, stiu, mi-ai mai zis asta mai de mult, nu-i nevoie sa imi spui de nu stiu cite ori…. (sounds familiar?). N-am mai continuat pt ca mi-am dat seama ca daca as fi insistat nu realizam nimic.

Fiu-meu, la virsta asta, este teribil de influentat de prietenii lui, as zice eu, mai abitir ca altii. Ma scoate din toate alea cind il intreb “Si tu de ce ai facut asa (ceva care stie ca nu e bine)?”si imi raspunde cu nonsalanta “Pai si prietenii mei au facut!!!”

Acum, sint lucruri care nu-i bai asa mare ca mai greseste. Dar sint altele cu care nu-i de gluma. Problema asa cum o vad eu, este ca drogurile nu produc instantaneu un efect rau (inteleg ca momentan e chiar invers), si deci mi se pare tare greu de rezistat tentatiei cind vezi asta in jurul tau si esti impins si de la spate de “prieteni”. Mai e si chestia ca nu te sesizezi imediat si apoi apare dependenta... Bineinteles ca nici nu se pune pba acum la virsta asta, dar am inceput sa ma intreb cum putem sa ii ajutam sa nu ajunga aici.

Ma gindeam de ex, daca se pot face vizite pe la spitaluri sau locuri de genul asta unde ei pot vedea “pe viu” decaderea….

Poate mai aveti voi si alte idei, sugestii?

PS: O intrebare: ce nu ti-a placut in mesajul de la scoala?

Kefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Kefi, sa-ti traiasca flacaul, oh, e micut inca. Te felicit pentru ideea de a te documenta, si eu mi-am pierdut o groaza de vreme, dar am inceput mai tarziu, nu mi-am imaginat ca realitatea e chiar asa.

Eu nu cred ca vizitatul acelor institutii e potrivit pentru nimeni. In primul rand moral, in al doilea rand chiar nu vad cu ce si pe cine ar ajuta.

Ce am facut eu? In primul rand, cand avea vreo 12-13 ani, am creat o prezentare powerpoint ( nu rade, te rog), l-am pus pe couch in kurutz si i-am spus ce asteptari am, ce e negociabil si ce nu, ce este recomandabil si ce este acceptabil, meeting in toata regula. Apoi am tinut un ochi de vultur [invizibil] asupra lui, de zeci de ori am vorbit (chiar daca uneori vorbeam singura), am aflat cand mai avea chef de vorbit ce se foloseste in scoala si anturaj, care e opinia lui, unde e vulnerabil, mi-am facut cercetarile, am gasit articole si le-am discutat. Interesant este ca a vrut sa auda doar din surse respectabile (articole bbc, cercetari de pe la universitati, chestii grele), asa ca a trebuit sa fiu pe felie si cu informatie care imi si servea scopul. Cand au fost documentare le-am privit impreuna ca din intamplare daca mi-a iesit pasenta. Mai am inca cativa ani, in care sa mai inventez si veghez.

Eu nu pun fumatul in aceeasi categorie cu drogurile, cu una iti distrugi, poate, sanatatea, cu cealalta,, probabil, viitorul. Prima e legala, a doua ilegala. Big difference! (Recunosc ca am fumat mult candva si sunt partiala...)

Stiu ce spui, asa e si fiul meu, si el e cu turma, fluturas social, prietenul tuturor. Bine ca stii, cred ca e mai constructiv daca te focusezi si lucrezi pe latura asta. E cel mai important!

Trebuie sa stii ca aici nu e big deal ca oamenii sa fi tras (sau sa o faca si acum uneori) cate o marijuana, si lor nu li se pare un capat de lume. Iar cu copiii sunt relaxati pe tema asta (ar fi si ipocriti sa nu). Asa ca trebuie s-o faci regula casei tale fara nici o alta explicatie logica. Vorbesc aici de familii bune, din clasa mijlocie spre inalta, vorbesc de scoli si zone bune.

Asa, mesaje pe care scoala le transmite, cu care nu sunt de acord si care imi vin in minte acum: marijuana nu creeaza dependenta, decat sa fumezi tigari de tutun mai bine mai fumezi cate un "joint" ca nu-ti faci atat de mult rau (ca si cantitate de chimicale si ca frecventa folosirii). Chestii care nu sunt neadevarate, si pot sa transmita mesaje mixte. Mai pune si de-un studiu ca si asta unde canabisul/marijuana si LSD de exemplu sunt sub alcool si tutun, si vei realiza cat de important e sa fim documentati si sa nu vorbim pe langa si din legendele stramosilor daca vrem sa avem credibilitate. Sa mai spun cine sunt dealerii? Sunt colegi de-ai lor, nu ceea ce am astepta.

O alta chestie: nu stiu cum e in oraselele mai mici, s-ar putea sa fie mai "safe"...

Am vrut sa zic ca imi pare rau ca nu are subiectul succesul pe care il scontam, dar de fapt imi pare bine, inseamna ca nu e perceput ca un pericol imediat. Astea sunt lucruri care, cu cat ajung in Ro mai tarziu, cu atat mai bine.

Argumentul tau #1 trebuie sa fie ca tu nu accepti asa ceva. Si gata! Nu e negociabil! In viata sunt lucruri care nu se negociaza, asta e unul dintre ele. Dar asta nu acum ci mai tarziu cand devine un potential pericol. Si subiectul asta e unul care ma face sa imipara si mai rau dupa oraselul din Ro unde am crescut si unde totul e atat de simplu inca (vorba ta corinadana)

Scuze de mesajul lung...


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kefi spune:

mQQm,

Esti o draguta! Multumiri ca imi impartasesti cu atita generozitate din gindurile tale. Este exact genul de raspuns care mi-ar fi placut sa-l primesc.

Despre faptul ca subiectul nu are succes, poate asa o fi, "nu-i dracu chiar atit de negru", poate ca lumea nu s-a izbit f des de problema asta si asta e un lucru bun.

Eu am pus impreuna fumatul cu drogurile pt ca faptul de a fuma nu pare atit de ingrozitor la inceput. Cum spui tu, e legal, vezi la orice colt de strada, lumea nu se fereste. Si de aici pina la a schimba tigara cu un "joint" nu-i decit un pas.

Eu am crescut in Romania cu imaginea asta in cap, ca in occident drogurile sint la tot pasul si trebuie sa dai o atentie deosebita copiilor sa nu ajunga la asta. Acum ca sint aici, ce pot sa zic, imaginea asta, alimentata in mod special de filmele americane, nu mi se pare chiar rupta din realitate, dar poti sa stii, poate nu ma invirt eu prin cercurile unde se practica.

Ma surprinde f mult ca li se spune in scoala ca e de preferat un "joint" o data la - fumatului. Chiar sint indignata! Sper sa isi schimbe modul de abordare pina s-o face al meu mare, ca daca nu ma iau la trinta cu ei! Zau!

Any way, s-auzim numai de bine!

Kefi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Nu stiu cum voi face eu cu Alexei dar pot sa va spun cum am prins eu frica de droguri si boala pe tigari. Parintii mei fumau cand eram eu mica la fel si cei doi frati mai mari (sunt mult mai mari decat mine). Imi aduc aminte cat uram fumul de tigara de pe atunci, acum am invatat sa il suport dar mi se pare oribil sa fumez si eu.Pur si simplu nu ma tenteaza. Despre droguri povestea a fost cam asa: mama si tata mi-au povestit pe la 10 ani ce si cum cu amanunte despre fiecare substanta, ce efecte are si cum ajungi in timp. Pe la 12 ani am avut dreptul la un abonament la revista BRAVO - varianta germana iar acolo era aproape in fiecare numar povestea unui tanar care o luase pe droguri. Imaginile erau cutremuratoare si acum cand scriu mi se face pielea de gaina pe mine. Textul te facea fie sa versi, daca erai mai sensibil sau sa iti juri, cum am facut eu, ca asa ceva nu e de mine. Va spun sincer ca la mine a functionat beton nu m-au tentat nicio secunda drogurile de niciun fel. Numai daca se aducea vorba de marijuana eu revedeam in minte povestile citite cu tot cu imagini. Cum sa va zic...pe atunci percepeam drogurile ca cel mai rau lucru de pe lume iar marijuana ca pe o "intrare" stiam ca apoi vin Ecstasy, Cocaina, Heroina si esti pa.

Miruna + Alexei (13.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu urmez un curs la facultate despre toxicomanii. Iar miercuri am avut o tema de predat si examenul oral... ia ghiciti pe ce tema!?! Copiii si drogurile! Eu sint pentru o educatie bazata pe informatie si prevenire. E mult mai usor sa previi un lucru decit sa vindeci. Fetita mea cea mare are 6 ani si singurele lucruri pe care o invat este sa reziste la tentatii: strainii, fumatul (nu rideti, sint copii de 6 ani care trag de tigara, nu la scoala, dar povestesc aceste lucruri acolo), mincarea (tot timpul am sfatuit-o sa fie atenta la ce primeste de la straini de mincare) si orice lucru luat, mincat, baut, mirosit de catre prietenii de la scoala. Nu am ajuns la droguri, dar, de exemplu, stiu sigur ca educatia mea a pris, pentru ca a venit intr-o zi foarte revoltata si mi-a spus ca prietenii ei de la scoala considera ca sucurile cumparate sint naturale si nu e nici un pericol sa le bei, iar ea fost singura care a spus ca numaic ele facute acasa, din fructe, fara zahar si conservant, sint naturale. Si toti au ris de ea, iar in pauza a fost intrebata daca ea chir nu bea niciodata suc si ea a raspuns sincer ca nu, iar un copil i-a spus ca parintii ei nu au bani sa-i cumpere si toti au ris iar de ea. Poate vi se pare o gluma, dar sa stii ca de la virste fragede incepe influentarea, copiii de aici beau in prostie sucuri, pe cutie scrie 100% natural si parintii o iau de buna. Unii dintre ei nici nu stiu ce e aia apa, numai suc beau toata ziua si daca cititi ingredientele va ingroziti. Asa ca, am luat din nou, de data asta mai serios, problema de la capat, explicindu-i de ce cred eu ca nu e bine sa le bem, i-am dat citeva argumente clare si precise, cu cuvinte simple, pe care sa le poata reproduce si i-am gasit un articol pe internet, cu tot cu poze, in care se exprima efectul nociv al sucurilor din comert (obezitate, carii etc.) S-a dus a doua zi la scoala, le-a spus copiilor si invatatoarea le-a citit articolul si atunci nu a mai ris nimeni de ea. Dar asta pentru ca e invatata sa se deschida spre mine, sa-mi spuna ce o supara (a venit aproape plingind acasa), sa rezolvam problema impreuna, nu-i spun niciodata ca detin adevarul absolut si ca ceialti nu, ci ii spun ia hai sa cautam cine are dreptate... Ei, da, am plecat de la inceput pe principiul ca noi, eu si tati, nu sintem de acord, sintem impotriva, ne distruge sanatatea, preferam un sport, o activitate ca noi experiente, nu alte lucruri (fumat, alcool - in alta ordine de idei, cel mai puternic si mai nociv drog), dar cumva paralel, nu ca litera de lege, numai ca sa se raporteze la ceva pozitiv in comparatiile ei. Sint copii care traiesc in familii unde adultii si copiii se drogheaza, iar pentru cel mai mic acest lucru este la fel de normal cum pentru Agata este ca tati sa mai bea o bere din cind in cind.
In concluzie, la ce am scris si al discutiile din cadrul examenului oral, ca am asistat la multe pareri, educatia trebuie inceputa cit mai devreme posibil, dar pina in 10 ani sa se lucreze mai mult la crearea cadrului teoretic si psihologic in care copilul sa primeasca informatiile si ceea ce vede la scoala. Cum am mai spus, trebuie invatat sa comunice, sa-ti povesteasca ce a vazut, ce i se intimpla la scoala, sa i se dea scurt si simplu explicatii pentru tot ce vede si intreaba sau pentru ce consideri tu ca e cazul sa incepi sa-i spui (medicamentele, fumatul, alcoolul sint primele droguri cu care ar putea intra in contact). Apoi, dupa 10 ani trebuie inceputa educatia concreta, bazata pe informatii exacte, si a lui, dar si a ta. Circula atitea nume in scoli, ca daca nu esti la curent cu ele, nu ai cum sa previi, sint multi care vin si vind zicind ca ajuta la slabit (la 10-11 ani fetele mai ales isi pun deja problema kilogramelor in plus), la invatat (e adevarat ca unele droguri dau pe perioade scurte performante pe multe planuri, dar asta daca uitam consecintele), in sportul pe care il practica sau gasesc tot felul de motive ca sa-si vinda marfa, iar elevii mari de primara sau cei care abia un intrat in secundara sint victimele perfecte (ceilalti sint prea mici, iar cei mai mari stiu deja cu ce se maninca). Un copil bine si corect informat (asta nu inseamna sa stai cu gura si informatia pe el, ci trebuie gasite momente, asa cum spunea si mQQm, in care copilul e pregatit sa primeasca informatia) are sanse sa faca fata mai bine tentatiilor intilnite decit ununl tinut sub un glob de sticla si ferit de tot ce rau in lumea asta. Si mai am un principiu pe care il respect in cresterea fetelor mele: sinceritatea! Mi se pare baza unei relatii sanatoase intre mine si fetele mele. Niciodata nu le mint, chiar daca mi-e greu citeodata sa spun adevarul, fie si pentru simplul fapt ca nu gases cuvintele potrivite. Prefer sa cer o aminare, ca sa am timp sa ma informez, sa-mi formulez o explicatie pe mintea si virsta lor, decit sa mint sau sa neg o realitate.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Foarte pe fuga ca plec imediat la gradinita

Fetita mea are aproape 6 ani si am discutat despre droguri si ce consecinte au, plus faptul ca sub presiunea prietenilor poti ajunge sa incerci, deci nu tot ce spun prietenii trebuie luat de bun. In discutia asta cu prietenii tot dadeam exemple, gen studiu de caz "Ce faci daca un prieten iti spune sa..." Puneam intrebari pe rand si raspundeam tot pe rand.

Eu zic ca discutiile de genul asta pot avea loc inca din fasa (ma rog... intelegeti), la nivelul lor de intelegere. Pentru ca vorba diditei, indoctrinarea incepe din fasa, turnam cate o picatura azi, maine, pana cand ideile astea fac parte din ei.

Revin mai pe seara. Sper...!

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kefi spune:

Muuh, nelia, Donia va multumesc la toate ca mi-ati impartasit din parerile si experientele voastre. Toate mi se par demne de urmat.

Daca si alte mamici au realizat ca educatia asta trebuie inceputa de la o virsta frageda, atunci am impuscat doi iepuri dintr-un foc.

Numai bine va doresc!

Kefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

nelia, vai de mine ce curaj ai sa te axezi pe asa ceva

Eu va admir pe toate. Este foarte importanta indoctrinarea asta de care vorbiti si relatiile pe care le construiti; atitudinile, caracterul si increderea in sine se cladesc in timp indelungat si cu multa rabdare. Si sunt trasaturi decisive cand va veni momentul ca ei sa isi impuna limite. De fapt cred ca e cel mai important! Din pacate nici macar asta nu e garantie, mai depinde si de personalitate, dar e cel mai sigur pariu.

Fata mea are 11 ani, eu inca n-am inceput sa-i vorbesc despre fumat, droguri, alcool specific. I-au spus la scoala, ceva, printre altele. Insa ma concentrez pe toate laturile personalitatii ei si o ajut sa si le cultive. Restul va fi doar detalii tehnice, cand va veni timpul.

Dpdv al fumatului, cel putin aici, societatea, media, guvernul, reclamele, legile, toate ne sustin. Nu este contradictie cu ceea ce vrem noi sa transmitem. In Ro, cred ca-i un pic mai dificil.

Ce mai vroiam sa mai adaug, ah, da, doar sa stresez faptul ca informatia corecta primeaza... Revin la marijuana, deoarece 1 din 3 canadieni (~10 mil) a experimentat. Si daca ne gandim cati emigranti noi adulti sunt, rezulta ca majoritatea celor crescuti aici au incercat. Sa fiti pregatite tehnic, afirmatiile si intrebarile s-ar putea sa fie incomode si incuietoare, cu atat mai mult cu cat pot fi adevarate.

De exemplu:
- este legal in unele tari
- nu creeaza dependenta fizica
- are anumite efecte benefice
- nu are efecte pe termen lung
- etc, nu-mi mai amintesc acum

Stiu ca nu sunt detalii pentru un viitor apropiat in cazul vostru, dar e mai bine macar sa fi auzit si detaliile astea.

P.S. Era o afirmatie pe-aici... Nu, fumatul nu creste riscul de a incerca "pot". Si doar nesemnificativ de putini statistic (incontestabil seminificativi ca si cost uman) din cei care folosesc droguri recreationale trec la cele serioase. Sa nu uitati ca internetul poate fi o sursa de informatie si pentru copii, nu doar pentru noi si daca ei ne percep nepregatiti, isi vor culege informatia singuri.


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Eu nu vreau sa va speri mai fetele e bine sa incepeti sa vorbiti cu ei de mici sa le spune-ti ca e rau si toate efectele negative , dar dupa cum imi spune mie baiatul meu care termina ultimul an de liceu anul alcesta in Canada e mai usor sa cumperi droguri decat tigari sau bautura. Se gasesc la orice pas. E trist dar adevarat, acum din experientza mea de mama va spun ca totul depinde de copil si de anturajul in pe care il are.
Ne raminem sa speram numai ca nu vor cadea prada copii nostri acestui viciu.Mult succes.

Mergi la inceput