Mamici de septembrie - octombrie 2007 (17)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Ciao, fetele!
Va multumesc din suflet pt sustinere!
Sint asa de fericita, am iesit de vreo 2 ore de la ecograf, dar am sarbatorit cu sotul in oras, desi ma doare capul ingrozitor de vreo 4 ore.
L-am vazut pe bebe si asa tare m-am emotionat. Bebe e bine dezvoltat pt varsta lui, toate sint in regula si la locul lor, dar culoarea caruciorului tot nu o stim inca. Offffffffffffffffffff!!!! Numai in Mama Omida imi mai pun speranta!
Vreau sa intreb ceva: placenta anterior, jos situata, coboara pina la 1 cm de col.
E ceva ingrijorator? Ca dr a zis ca e putin jos placenta, dar se mai ridica ea si nu mi-a zis ca ar fi ceva grav. Stiti voi mai multe?
In rest...fericitaaaaaaaaaa!!!! Am reusit cu succes sa il agit si pe bebe care acum da ture prin burtica, precum un pestisor nazdravan in acvariu. Ma pun in pat poate trece afurisita asta de durere de cap. Ce bine e cand ne intalnim cu bebelusii nostri.

Kriss, felicitari! E totul ok!
Tomassa scumpa, imi pare tare rau!

Pup toate fetele, somn usor voua si bebelusilor vostri,
Gabriela, 17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Mandarinutza eu nu am mai gasit nici uscosin cica nici asta nu se mai fabrica. si la materna nu scrie pe prospect ci pe fundul cutiei mai contina asa:E460,E466,E464, E1200, colorantiE120 si E171 + sulfat cupric,fosfat dibazic....acum intelegi cred de ce ma ingrijorez. La elevit parca suna mai bine alea. Ai grija cu contractiile eu acum iau cate un sfert de diazepam seara si dimineata si e f bine dar sper sa nu trebuiasca sa iau tratament toata sarcina. Chiar ma gandeam sa trec iar pe no spa dar mi-e frica ca iar nu au efect.Anca mai are timp sa se ridice placenta si o sa-l simti pe bebe in curand.Myral18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Gabriela, hai ca m-ai impresionat si pe mine, felicitari pt bebe, sa fiti sanatosi amandoi

Mandarinutza 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Gabriela eu mi te-am si inchipuit cat de fericita esti si stai linistita sigur se ridica placenta mai ales ca e la 1cm de col.Placenta anterior inseamna ca e in fata si il simti mai usor pe bebe dar al tau e tare nazdravan daca il simti asa bine.Myral18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

gabriela din cauza ta nu mai am rabdare pana la urmatoarea eco. offff abia astept sa imi vad si eu bebelusul.
felicitari ca totul e bine si te-ai scapat de o grija.


danielle 16+
pozici
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Joahna, Carpatina are dreptate. Casa de asigurari plateste doar 3 echografii. Insa eu l-am intrebat pe doctor daca poate sa vina si sotul sa-l vada pe bebe...
Mi-a spus ca n-ar trebui sa imi faca iar echografie, ca nu mai am dreptul, dar .. asa, in particular, ca sa se bucure si tati de mandretea lui , face o exceptie.
Intentionez sa merg cu aceeasi tactica si in viitor :D
17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by myral
Placenta anterior inseamna ca e in fata si il simti mai usor pe bebe



Cred ca e exact invers, il simti mai greu, placenta fiind intre fat si burta.

Gabriela77, felicitari pentru vesti!

14+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by carpatina

quote:
Originally posted by myral
Placenta anterior inseamna ca e in fata si il simti mai usor pe bebe



Cred ca e exact invers, il simti mai greu, placenta fiind intre fat si burta.

Gabriela77, felicitari pentru vesti!

14+ cu Ioana



De acord cu Carpatina. Si placenta mea e anterioara si medicul mi-a spus sa nu ma ingrijorez daca nu il simt pe bebe pana la 19-20 de sapt. Desi eu cred ca l-am simtit deja, dar in partea de jos a burtii, in laterale, asa ca niste batai usoare. Mai astept sa vad ce si cum.

Cel mai bine se simte bebe cand placenta e posterioara, adica situata in partea din spate a uterului.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici


Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

dragi gravidute,

Noi ne simtitm foarte bine,ce tot basbaiam eu in legatura cu burtik erau clar miscariile bebelui.De ieri il simt foarte bine,cel putin ieri pe la 12 la pranz si seara la 5 a fost fff activ.Iar eu foarte fericita,sa il simt atat de bine.De fiecare daca imi apare un zambet pe buze...ce or zice colegii de mine???
Tomasa condoleante si multa putere!
Sabina vacanta placuta in continuare!
Roxana tare ma bucur ca esti bine.
Nana si tie vacanta placuta in continuare,sa ne povestesti cum e prin America
Nici mie inca nu mi-a facut morfologica...deabia astept sa mi-o faca,am putine griji.DAr doctorul m-a asigurat ca este totul in regula.
Deabia astept sa aflu si sexul,cu toate ca pe zi ce trece,cred tot mai mult ca e fetita,sa vedem insa.
La ultima eco si la mine bb a fost un pic mai mic ca de obicei,si mi-am facut o mie si una de griji,pana m-au linistit cei din jur.
Acum ca misca am o siguranta ca este bine.
De Ale nu mai stie nimeni nimic???

Sabina Y.17+

japonia prin ochii unui amator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Buna dimineata
fetelor, multumesc!
Tomasa, imi pare rau. Condoleante!
Cand se verifica colul?
Am uitat sa il intreb pe medic cat mai iau acid folic si daca sa incep sa iau vitamine..
Voi pana la cate sapt. ati luat acid folic? eu iau de la 5 sapt
o zi buna va doresc!



Nunta noastra - 2 iulie 2005;Luna de miere;Finutza Alexandra Ioana;Tunisia(2006);Revelion 06/07

Cristina12+

Mergi la inceput