Mamici de septembrie - octombrie 2007 (17)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Buna dimineata burtici,

Felicitari si ptr. mamicile ce ieri au avut intalnire vizuala cu bebeii...citind aseara experientele voastre m-a apucat o stare de bine-ceea ce e mai rar la mine inultimul timp!

Clujencelor inaintate in sarcina, ati inceput cursurile prenatale? Am vazut in Zorilor un centru ptr. gravidutze care arata bine.....

No' sa aveti o zi frumoasa!

Raluca (DPN 20.10.2007) si mama Ilincai de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Hristos a inviat!
Cu intarziere ce-i drept, dar n-am avut net. Am citit putin in diagonala ce s-a mai intamplat, dar promit sa recuperez.

Tomasa, condoleante! Cred ca ti-e tare greu, mai ales acum. Si eu mi-am pierdut bunicul cand eram insarcinata cu Miruna si mi-a fost tare greu.

Sabina, vacanta placuta la Busteni si sper ca Sofia e bine.

Cecilia, intrebai de echo 3 sau 4 D. Masuratorile se fac tot in 2 D, asa nu cred ca e vital sa faci 3 sau 4 D. E insa spectaculos! Si eu vreau sa fac una 3D, sa vad zbenguiala lui bubu in toata splendoarea.

Kriss, eu am luat acid folic pana la 14 saptamani. Dupa aceea mi-a dat Materna.

Gabriela 77, placenta jos inserata nu e o catastrofa la varsta asta de sarcina. E in miscare pana pe la 28 saptamani si are toate sansele sa urce. Eu am avut probleme la prima sarcina, dar pana la urma totul a fost OK. Daca vrei, da-mi PM si iti "povestesc" mai multe.
Vad ca am ratat plecarea Roxanei, dar ma bucur ca e bine si sper sa se intoarca cu bine.

Myral, sper ca esti mai bine cu contractiile. Vad ca ai scis mult, dar n-am apucat sa citesc tot. Dar promit sa o fac!

Dupa cum vad, in continuare se ingroasa randul carucioarelor albastre. Ei, dar or veni si ele, FETELE!

Noi suntem bine, bebe e suuuuuper activ, am impresia ca nu sta locului nici doua secunde. Dar asta mi-e soarta: sa am parte de copii hiperenergetici.

Pastele le-am trecut cu bine si in liniste. Am stat acasa si m-am felicitat pentru alegere, dupa ce am vazut cum s-a circulat. Si acum, daca au trecut sarbatorile, sunt in razboi cu constructorii care mi-au construit casa si fac notificari de garantie si ma burzuluiesc la ei. Dar trece si asta...

Hai ca am scris romane. Si pe langa subiect... Ma apuc acum sa citesc din urma.




Ana 17+ si Mirunica (16.05.2003)
Miruna
BB din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vmkriss spune:

Salutari tuturor .
Azi am luat rezultatul de la TT si a iesit bine
Free B-hCG 20,72(valoare absoluta); 1,407 (Mom)
uE3 2,78; 0,955
AFP 27,95; 1,032
Risc (varsata mamei) - 1:1191
Risc (Testare serologica) - 1:1439
RISC SCAZUT

Sunt in al ca e OK. Mami este bine, deja arata ca o femeie .

Flori 16+ cu si tati

http://bd.lilypie.com/ZeZdp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joahnna spune:

Carpatina eu credeam ca sunt activate mesajele private. Nu ma prea pricep dar la chestia daca accept mesaje este DA ales...mai trebuie sa fac ceva modificari?

Tomasa multu de primire. Imi pare tare rau! Condoleante!

ramonaiani multu de raspuns. Daca tine smecheria de ce nu. Eu am deja 2 eco facute (a doua eco e in cadrul testului nu stiu cum se considera inclusa sau nu in astea 3)si cred ca urmatoarea doar la 20 de sapt se mai face.

Fetelor mai este una ca mine oare? Eu de cand am aflat ca sunt insarcinata nu am mai dormit o noapte intreaga. In primul rand merg foarte des la baie ba din ora in ora sau 2..si in al doilea
rand in jur de ora 4 ma trezesc de tot..cam o ora , doua ...
Va pe toate
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Tomasa, condoleante!
Abia acum am apucat sa citesc din urma, si tare m-am intristat! Stiu cat am suferit anul trecut in aceeasi situatie.
Gandeste-te ca el stia de bebeul tau - al meu bunic nu a mai apucat sa afle...


Piciulika 15 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi_ana25 spune:

Buna burticilor!
Tomasa
Dragele mele gravidutze m-am bucurat asa de mult si mi-ati dat o stare de comfort psihic cand am citit ce rezultate bune ati avut la echo, in sfarsit au inceput vstile bune la noi aici si asta este foarte bine...
vad ca majoritatea luati vitamine, mie doctorul mi-a dat doar acid folic de la 5 saptamani si cand l-am intrebat de vitamine mi-a zis ca nu e nevoie pt ca nu sunt prea slabutza, dar eu am luat in greutate de la inceputul sarcinii doar 2,5 kg ceea ce nu mi se pare a fi prea mult...voua de ce v-au recomandat vitamine? nu era normal sa-mi dea pt bebe sa creasca el?
mai vin si eu cu o intrebare pentru gravidutele care au facut morfofetala...cum se face si in ce consta...ca sa nu fiu aeriana si sa stiu si eu ce sa-l intreb ca doctorul meu nu prea imi spune decat daca il intreb eu , in rest imi scrie in carnetel si nu prea imi da explicatii decat ca e totul ok...si mai am 2 saptamani pana ma duc la echo...abia astept!!!
Bun venit gravidutelor...vad ca se inmultesc carucioarele albastre...si eu ma rog pt unul tot albastru

Georgiana 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi_ana25 spune:

Joahnna si mie mi se intampla sa ma duc foarte des la baie, mai ales ca beau multe lichide...am tocit gresia pana la baie de atatea drumuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Buna fetele cu burtici! Si eu tot pana la 14 saptamani am luat acid folic. Eu eram slabuta raauuu si am inceput sa iau vitamine de pe la 6 saptamani - Elevit (cica sunt cele mai tari aparute pna in prezent, care acopera tot necesarul pentru mama si pentru bebe). Doctorul mi-a spus ca va trebui sa iau Elevit si dupa ce nasc, cat timp voi alapta. Nu stiu de ce unii doctori nu recomanda vitamine. Cica Elevitul asta se absoabe foarte bine si nu ingrasa in plus fata de sarcina normala.
Acum nu stiu ce sa va zic. Eu am luat deja 10 kg si am doar 18 saptamani. Bine, mananc si ca un purcel sau doi si nu m-am abtinut de la nimic. Cert e faptul ca saptamana trecuta mi-am luat trei perechi de blugi, care nu ma mai incap deja. Am observat ca bebe creste in salturi. Am avut unele saptamani cand nu am mai pus nimic pe mine si saptamani cand am luat 2-3 kg... O sa ma fac cat un dovleac fermecat. Daca tot mi-a spus doctorul ca bebe e foarte dezvoltat... bal sa fie!

Cand aveam 18 ani îmi doream sa am totul, acum îmi doresc sa am 18 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

Salutare nu v-am mai scris de mult vroiam sa intreb fetele care au facut TT ce e asta?Sau mai bine zis ce iti fac e o analiza a sangelui sau o echografie ca eu nu stiu nimic.Doar m-a chemat doamna doctor la maternitate sa il fac la 17 saptamani.Lamuriti-ma va rog

teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

TT este o analiza a sangelui, in care se verifica anumiti parametrii care pot identifica malformatii ale fatului. Se spune ca de cele mai multe ori da gres, in sensul ca valorile ier aiurea si gravida este impacientata inutil. Multe fete au stat toata sarcina cu frica sa nu aiba uncopil cu probleme, dar bebe s-a dovedit perfect sanatos. Am auzit, insa, si de cazuri in care a fost invers - TT a iesit ok si bebe a avut sindromul nu stiu care sau alte belele...
Oricum, multi medici nici nu iti mai recomanda aceasta analiza, pentru ca oricum nu are un rezltat cert.

Cand aveam 18 ani îmi doream sa am totul, acum îmi doresc sa am 18 ani...

Mergi la inceput