Mamici de septembrie - octombrie 2007 (17)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgi_ana25 spune:

Annisia nu ai de ce sa te ingrijorezi daca ei multe kg, important este sa te simti bine si bebe sa creasca mare si sanatos...eu doar ma mir ca in 16 saptamani am luat doar 3,5 kg...si nu mi-a prescris nici un fel de vitamina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi_ana25 spune:

rectific...am luat 2,5 kg in greutate...cred ca e motiv de ingrijorare desi burtica e destul de mare si zburdalnic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

quote:
Originally posted by myral
si la materna nu scrie pe prospect ci pe fundul cutiei mai contina asa:E460,E466,E464, E1200, colorantiE120 si E171 + sulfat cupric,fosfat dibazic....acum intelegi cred de ce ma ingrijorez.


Draga Myral, eu citisem undeva ca nu toate E-urile sunt rele, doar ca imaginea lor s-a generalizat: "E = pericol!".
Asa ca am dat o tura pe net (germana) si le-am gasit pe toate alea de sus si-s OK.
Stai linistita: celuloze pentru emulsifiere, pigmenti minerali, amidon etc.
Am gasit ceva si in engleza: http://curezone.com/foods/enumbers.html (alea in germana erau mai la subiect)

Pupici


Piciulika 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Fetele cand am scris de placenta anterioara ma refeream ca ea ar trebui sa il simta mai INCET (greu) dar e o norocoasa ca la 17 sapt e deja zburbalnic si il simte bine (m-am exprimat gresit).Piciulika merci mie mi s-au parut cam multe pt niste vitamine.Myral19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Multumesc mult fetele! Toata noaptea l-am visat numai pe bebe. Se facea ca eram la un ecograf atat de performant ca il vedeam pe bebe ca in realitate...he-he-he. M-am tacanit de tot!
Multumesc de sfaturi, tare bine prind la lipsa mea de experienta.
Va doresc la fel, sa veniti numai cu vesti bune despre bebelusii vostri si sa ne bucuram impreuna de odiseea aceasta!

Raluca, si eu auzit ca in Zorilor, la Castelari se fac cursuri prenatale, dar numai din sapt 22. Asa ca eu mai astept, dar sigur voi merge. Poate ne vedem acolo?

Gabriela,
17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Ana multumesc ca te-ai gandit la mine cu contractiile sunt bine dar iau diazepam nu as vrea sa mai iau dar mi-e frica ca am avut si o scurgere mai tare (cred ca de la utrogestan si nu dopul acela). Si tu scriai ca mai ai contractii dar presupun ca la tine nu erau in fiecare zi cat sa te ingrijorezi.E bine ca bebe e asa activ si la mine la fel si sunt asa bucuroasa.Myral19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Georgiana daca nu esti asa convinsa cu vitaminele (ca si mine de altfel) ai putea sa-ti faci niste analize in caz ca nu ti-ai facut sa vezi daca ai lipsa de ceva. Multi medici nu prescriu pt ca o alimentatie echilibrata ar trebui sa asigure necesarul de vitamine. Cred ca totusi macar in trimestrul 3 ar trebui sa luam indiferent de ce zic medicii.Myral19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Sleepers, mersi mult, ai fost foarte clara! M-ai linistit! O sa am mai mare grija!

Gabriela, 17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

Raluca eu nu o sa ajung la cursurile prenatale pt ca nu am voie sa ma dau jos din pat doar cat merg la baie sau sa mananc.

Si eu m-am ingrasat 8 kg si sunt doar in saptamana 19,am pus de sarbatori 2 kg,nu prea pot sa ma abtin de la mancare.

Toata sera trecuta am stat linistita sa vad daca misca bebe ,dar pur si simplu nu am simtit nimic si cam incep sa ma ingrijorez,saptamana viitoare marti merg la control....oare nu ar trebui sa merg mai repede?

LAVINIA19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi_ana25 spune:

Draga Myral adevarul este ca mi-am facut analizele si nu mi-a iesit carenta la nimic, dar ma gandeam ca materna de exemplu este mai mult pt bebe decat pt mama...eu la asta ma refer si sunt nedumerita mai ales ca bebe meu a iesit mai mic la masuratori cu o saptamana deci nu are un ritm de crestere prea rapid...ce sa fac ca sunt in ceata cu vitaminele astea..

Mergi la inceput