Mamici de septembrie - octombrie 2007 (17)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Lavinia, imi pare rau ca trebuie sa stai numai in pat, dar daca asa e bine bebe, stai. Lasa ca ne vedem dupa, in parc cu carucioarele. Nu te ingrijora cu miscarile bebelusului, nu e nimik anormal sa le simti la 20 de saptamani sau chiar dupa. Chiar ieri mi-a zis dr ca la prima sarcina pe la 20 de saptamani se simt miscarile de catre mama. Bebe misca demult.

Georgiana, eu cred ca poti lua linistita vitamine prenatale. Nici mie nu mi-a zis dr sa le iau, dar am intrebat daca nu ar fi bine si a zis atunci ca da pot sa iau. Deci, ele nu pot face rau, decat bine. Cred ca te-ai linisti daca ai lua.

Gabriela,
17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi_ana25 spune:

Gabriela tu de cand ai inceput sa le iei? eu am intrebat special si medicul ginecolog si medicul de familie si amandoi mi-au zis nu doar acid folic, dar cred ca ai dreptate si o sa iau si eu, dar trebuie sa incetez sa mai iau acid folic? tu cum procedezi?
Lavinia nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji, sora mea a simtit prima data miscarile abia in saptamana 21 si are o fetita nazdravana care nu sta locului deloc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

quote:
Originally posted by georgi_ana25

Gabriela tu de cand ai inceput sa le iei? eu am intrebat special si medicul ginecolog si medicul de familie si amandoi mi-au zis nu doar acid folic, dar cred ca ai dreptate si o sa iau si eu, dar trebuie sa incetez sa mai iau acid folic? tu cum procedezi?
Lavinia nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji, sora mea a simtit prima data miscarile abia in saptamana 21 si are o fetita nazdravana care nu sta locului deloc...



Georgiana, eu iau vitamine prenatale din primul trimestru, de la 10 saptamani, dar nu am mai luat acid folic separat pt ca acest complex contine si necesarul de acid folic. La 17 saptamani, m-am ingrasat 5 kg, iar bebe e perect dezvoltat pt varsta lui. Cred ca le poti lua linistita! Si mie mi-au iesit analizele foarte bune, dar nu stiu daca asa va fi pina la capat, cu cat sarcina creste e mia mare necesarul de fier, calciu. Vezi tu, important e sa stai linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

Multumesc fetelor pt incurajari m-am mai linistit putin oricum pofta de mancare am si mai am si senzatie de rau aproape zilnic...cred ca o sa stau linistita pana marti poate misca la sf acesta de saptamana.

Gabriella eu de fapt locuiesc in Bratislava,am venit acasa pt ca m-am simtit foarte rau vomam aproape toata ziua,am zis ca stau pana la sarbatori in tara apoi ma intorc inapoi...intre timp surpriza au inceput durerile de burta ,am fost internata in spital,iar DR. mia spus ca e mai bine sa nu calatoresc si sa stau in pat linistita...asa ca am ales sa raman in tara.
dupa ce o sa nasc o sa ma intorc inapoi la Bratislava pt ca sotul meu este acolo si ne este destul de greu unul fara celalalt...isi face tot timpul griji pt mine si pt bebe,dar ce sa facem este cel mai bine pt bebe in acest moment.

LAVINIA19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Lavinia, imi inchipui ce greu iti este sa stai fara sotul tau.O sa vezi ca atunci cand o sa-l simti pe bebe va fi o senzatie nemaipomenita, o sa te ia prin surprindere.Nu te mai gandi la sat, o sa-l simti cand va vrea el/ea sa-si faca simtita prezenta. Si sotul meu e plecat cu serviciul si se intoarce sambata. Si eu am recomandare sa stau mai mult in pat din cauza contractiilor. De marti, am iesit din spital si deja mi s-a facut urat si mai am momente in care ma apuca plansul, nu stiu de ce? in general sunt o persoana optimista. Trebuie sa gandesc pozitiv si sa fiu puternica, doar vreau sa fim bine si eu si bebe.

Si eu iau vitamine Elevit din primul trimestru, la inceput am luat vit E si acid folic si apoi am trecut la Elevit, la recomandarea medicului.


Mandarinutza 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Fetelor ma faceti sa plang si sotul meu e plecat in fiecare luna 2 sapt (asa e serviciul lui) si acum abia a plecat. Norocul meu ca e fetita mea in vacanta si stau mai mult cu ea dar oricum e f greu. Si de fiecare data cand pleaca am asa o stare, cand o sa nasc cred ca va fi exact dupa ce pleaca el.Myral19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Va multumesc mult! Nu stiti ce mult au insemnat atatea mesaje cu ganduri bune!

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Myral, nu mai plange, scumpo! E bine ca va intelegeti si ca ti-e alaturi chiar daca fizic nu este cu tine!
Roxana se intoarce in seara asta, asa ca probabil in curand ne va povesti toata aventura. Asta daca i s-a reparat intre timp netul. Acum mi-a scris ca se simte bine, ca a iesit putin la plimbare, dar ca are emotii mari pt. rezultatul testului rapid (Fish) pe care il ia in cateva ore. Eu sunt sigura ca va fi bine. Daca imi mai scrie ce si cum a iesit la test postez imediat.
Nana, tu ce mai faci? N-ai mai scris de ceva timp sau mi se pare? Cred ca esti in tara deja...

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
15s fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Vmkriss, felicitari pt. TT ok. Cred ca sunteti foarte fericiti! V-ati gandit deja la nume pt. baietel?

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
15s fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Tomasa ai dreptateSi sa speram ca Roxanei i s-a reperat netul ca ne e dor de ea. Si eu sunt sigura ca va fi bine.Myral19+

Mergi la inceput