Mamici de septembrie - octombrie 2007 (17)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by Joahnna

Carpatinanoi locuim de ceva vreme pe partea flamanda(leuven). Profilul nu l-am modificat..nici nu stiu de ce. Ma bucur ca am cu cine schimba pareri si poate invatam una de alta cate ceva.Si tu ai auzit ca doar 3 eco se fac in timpul sarcinii?
Eu am facut la 12 sapt dublu test(am fost sfatuita sa nu fac TT ca ies rezultate false foarte des) si sunt happy ca riscu e mic.
14+



Eh, atunci chiar ca stam aproape una de alta.. eu sunt in Tervuren. La spital merg la Brussel, insa mai ajung si prin Leuven din cand in cand... poate ne intalnim
Asa zice toata lumea, ca asigurarile platesc doar 3 echo, insa daca doctorul recomanda mai multe atunci se platesc si alea de catre asigurari. Eu am facut deja 2... a2a s-a considerat ca parte a testului genetic.. adica nu e trecuta explicit pe foaia catre asigurari. Si urmatoare programare o am pe 24 aprilie... Asa ca, eu o sa fac mai mult de 3 .
Si eu sunt bucuroasa sa gasesc o graviduta de-o seama cu mine.. si asa de aprope...
Vorbesti flamanda? Iti activezi mesajele private ca sa putem discuta mai simplu si fara sa deranjam pe toata lumea?



14+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by tomasa

Carpatina, nu, din pacate. As fi vrut eu... Din pacate mi-a murit bunicul, am fost la capela, amarata si ieri si azi. Dar acum ca va citesc si sunt cu voi e mult mai bine, ma gandesc la burtica si asta-mi da un sentiment bun.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
14+




Imi pare rau! Condoleante!

14+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

tomasa, condoleate iubita.imi pare tare rau!


danielle 16+
pozici
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Tomasa, Condoleante!!
Si eu o admiratie cu totul speciala fata de bunicul meu matern, te inteleg perfect....




Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

quote:
Originally posted by Carmenita

Fetelor, a ascultat vreuna dintre voi inima bebelului din burtica cu stetoscopul? Pe mine ma bate gandul sa imi iau un stetoscop, dar nu stiu daca functioneaza. Voi ati incercat?
Carmen 14+




Servus Carmenita! Cand mai stiu si eu ceva, ma bag!

Cum bine zicea Myral, pe la 20 sapt. se aud bataile de inimioara, dar nu prea cred ca stetoscopul normal le percepe...vezi ce zicea si alina m.
Mama mea e medic generalist, si tin minte de cand eram mica stetoscopul-trompetica (Pinard) - exact asta de la smiley - ce-l folosea ea la urmarirea sarcinilor. Ala de cupru, vechi...

Acuma sotul meu e in mare febra cu dezvoltarea burticii/continutului si a comandat la e-bay un FETOSCOP (stetoscop Pinard mai nou, combinat cu stetoscop - are 'urechi', sa pot asculta si eu, nu numa' Tati.
scroll down la link:
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130093634364

Initial voia un Doppler, dar a citit el ca nu e prea sanatos pentru bebe si acuma am trecut la scule 'soft'.


Va pup pe toate burticile si sa ne citim cu bine!


Piciulika 15 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Myrela unde faci morfo-fetala????????????? Cat te costa?Abia astept sa vi sa ne dai numai vesti bune, si sa ne spui cum a fost. Eu de ametita cum am fost am uitat sa intreb cat costa si daca se poate inregistra pe CD. Chiar nu am idee despre asa ceva.

Tomasa coondoleante.

Kriss valorile sunt ok, nu ai motive de ingrijorare.



cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

piciulika, eu mi-am cumparat doppler.nici cu el nu poti asculta inimioara.nu stiam ca afecteaza bebele,desi moasa mi-a zis ca nu afecteaza cu nimic,chiar si pe cutie scrie numai ca o sa ma amagesc degeaba ca nu o sa pot auzi inimioara decat dupa 20-21 sapt. auzi mai mult ca un vajait cu doppler-ul,nu prea poti intelege nimic.


danielle 16+
pozici
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Kriss binenteles ca nu ai de ce sa intri in panica Cecilia cred ca te refereai la Mirella poate nu s-a inteles (eu sunt Myral) ea e din Bucuresti.Tomasa imi pare rau.Fetelor care luati vitamine (ma refer la materna) mi-am cumparat si eu si am fost f dezamagita de compozitia lor . In afara de faptul ca au o doza destul de mare din anumite vitamine dupa cum scrie la doza zilnica recomandata am fost si socata sa gasesc pe fundul cutiei ca sa zic asa si alte ingrediente ciudate (multe E-uri adica coloranti vreo 6) Adica se presupune sa mancam cat mai sanatos noi gravidele si ei ne umfla nu numai cu vitamine ci si cu E-uri. Oare si elevitul contine la fel? Ca daca da eu renunt la vitaminele astea caut unele mai naturiste ca sa zic asa.Myral18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca78 spune:

buna fetelor.
Va multumesc pentru urarile de bun venit ...
uite si datele mele :
DN 16.10.1978
UM 28.11.2006
DPN 12.09.2007

Astazi am fost la 4D si l-am vazut pe bebe foarte bine...nu-mi vine sa cred cat de clar se vede tot!!! Doctorul a spus ca e foarte dinamic, dar eu inca nu il simt...sau poate nu imi dau seama? Din pacate insa, IN CONTINUARE, placenta e foarte joasa...slava domnului ca nu am sangerat, desi dotorul mi-a spus ca daca nu se ridica vor aparea si sangerarile...of, of...
Maine ma programez la triplu test, desi am retineri vis-a-vis de exactitatea rezultatului...dar doctorul mi-a spus ca ar fi bine sa il fac (desi nu e cu titlu de ~obligatoriu~ pt.ca sarcina e O.K.).Am emotii mari, dar sper sa fie totul O.K.
Anca 17+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Tomasa imi pare tare rau pentru pierdere. Condoleante.

Bine ati venit noile gravidutze

Alina, si eu tot asa ma aplec cum ai zis tu ca ti-a explicat fratele tau.

Myral, hai ca am luat prospectul la Elevit, in afara de vitamine si minerale care sunt substantele active mai contine c excipienti tot felul de substante ex: macrogal, manitol, gelatina, celuloza, oxid galben de fier, microcristalina, providona K90 si K30 etc.

Eu azi am stat linistita caci iar am avut contractii si dureri de spate. Nu mi-au trecut cu no-spa si am luat un supozitor Uscosin 10 mg, care cica ar fi inlocuitor la scobutil care nu se gaseste cum zicea si Annisia. Vad ca mi-au trecut durerile de spate, asa ca o sa iau no-spa si doar la dureri si supozitor.

Mandarinutza 18 +



Mergi la inceput