Copii din 1996 (10)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Fetele, am cam ramas in urma cu cititul, imi cer scuze...am sa recuperez in we sper...

Pana atunci va spun ca suntem bine, maine lucram ca sa recuperam ziua de luni, ca nu fuseram liberi degeaba. Azi Diana a avut la scoala o activitate foarte faina: Ziua Nationalitatilor. Sa va explic pe scurt ce si cum: in scoala lor sunt clase de 3 nationalitati...adica se preda in 3 limbi:romana, maghiara si germana. In SM sunt si maghiari si svabi. Copiii din clasele a IV-a de cele 3 nationalitati s-au imbracat in costume populare specifice nationalitatii, au dansat si cantat dansuri si cantece specifice culturii lor apoi au mancat mancare specifica romaneasca, ungureasca si nemteasca. Diana a fost prezentatoarea evenimentului, a dansat si a cantat cu colegii, a fost foarte bine! Sotul meu a fost acolo si a facut poze, eu n-am reusit sa plec de la serviciu .

Noi am fost duminica la Scarisoara, a fost doar Silvia cu noi, a fost o adevarata aventura, dar minunat!

Sper sa apuc sa va citesc, sa vad ce mai fac copiii vostri! Va pup cu drag deocamdata!


Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Saluti,

Si eu,ca si Mihaela,azi sunt la munci,ca recuperam liberul din 30 aprilie...iaca asa s-a dus weekendul pe apa sambetei...

Mihaela,ce fain e la Scarisoara,mi-au placut mult peisajele si pozele din pestera,iar Silvia e totala!Casutele alea rustice erau de expozitie sau erau locuite?Si noi o sa mergem la Scarisoara,intentionam sa facem un tur al tarii dupa data de 18 Iunie si,dupa ce mergem la Deva si Hunedoara,o vom lua in sus catre Abrud,Tebea,Horia,Avram Iancu si Scarisoara si de acolo mai departe catre Sapanta si tot asa ne vom continua traseul prin Moldova,zona Brasov,Transfagarasan si p-orma inapoi spre casa.Voi v-ati cazat in zona aia?Ai vazut p-acolo pensiuni faine?
Ce frumoasa serbare a fost la Diana la scoala!Banuiesc ca a fost foarte emotionata sa fie amfitrioana serbarii respective...Foarte interesant!Sa fiti sanatosi si spor la treburile de sambata!
Anca,hm...e si nu prea Alex mai putin emotiv cu fetele,depinde ce " sentimente" are fata de ele...hehehehehehe...Sa ai si tu un weekend super!

Dragelor...sa aveti parte de bine!Mai vorbim!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Inainte de ma apuca de calcat-vorba vine ca nu calc decit un tricou pentru miine la scoala,zic hai sa intru sa salut lumea duminica!

Deci ANA si MIHAELA au muncit simbata ,mQQm vrea sa stea departe de calculator ,macar pentru o perioada,iar SANCA mi-a scris retzeta de mici!Cam atit am retzinut!

SANCA merci mult de retzeta trebuie sa fac cercetari sa vad cum e treaba cu bicarbonatul in Germania,ca fara asta n-am facut nimic!
MIHAELA,frumoasa excursie!
ANA,si eu mi-am propus sa ajung anul asta in nordul Moldovei,si de asemeni la Bran ca vrea sotzul neaparat sa vada Castelul lui Dracula!Acum sa vedem si cum ne-om impartzi cu timpul ca 3 saptamini trec asa repede!
mQQm,bafta lui Dedi la examen!

Noi am avut vineri testare la matematica sa vedem si rezultatul acum!Martzi ma duc la scoala ca nu am reusit pina acum,am avut un program infernal in ultimele 3 saptamini!Iar vineri se duc copii la teatru in Bonn!

Ieri a fost la noi "Rhein in Flammen"(Rinul in flacari),actziunea se petrece in prima simbata din luna mai,vapoarele "defileaza" care mai de care luminate pe Rin,iar totul se incheie cu foc de artificii!
Anul acesta nu am fost jos in oras ci am admirat totul de pe dealul unde este stadionul!O priveliste superba iar avantajul este ca se vad focurile de artificii si din alte orase!

De la noi si pina la stadion sunt cam in jur de 5km,am hotarit sa mergem pe jos ca o plimbare de seara nu strica!Sa va spun ca iar m-au apucat "damblalele" cu al meu copil!Nu numai ca nu l-a atras deloc toata actziunea dar a fost si deosebit de frustat de faptul ca am mers pe jos!Si daca la dus a fost totul ok ca am coborit,la intors vai de nervisorii mei,ca pe el il dor picioarele,ca de ce n-am mers cu masina ca ii este sete etc!

Gata nu va mai zic nimic,dar de acum inainte mi-am propus sa nu-l mai iau acolo unde el nu vrea!Decit sa ma enervez lasa-l mai bine sa stea acasa!

Sunt bucuroasa insa ca d-na cu care face pregatire la germana mi-l lauda,acum sa vedem ce-mi va zice invatzatoarea!
Cu maseaua de minte-cum ma asteptam deja-mai avem de asteptat 3-4 ani!

Hai ca iar m-am insirat,o duminica minunata tuturor!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Bine c-ati scapat de ziua de recuperat, fetele muncitoarele de Ro!
Ana, ff pe scurt: in fiecare primavara imi vine o pereche de rate pe piscina acoperita. Tocmai cand credeam ca au patit ceva, au aparut iar, spre fericirea catelului . Sper ca ti-am spulberat nebuloasa. Si eu care asteptam sa vad pe unde ati mai umblat de 1 mai...
Mihaela, vai ce fain la Scarisoara! Foarte faina sarbatoarea copiilor.
Dana, spor la calcat! De pe la varsta asta am inceput si noi sa-l lasam acasa pe-al meu, din aceleasi motive. Dar ce frumos trebuie c-a fost la Rin!

Apropos de multiculturalism si mici: si fii-mea a trebuit sa duca la scoala o reteta traditionala si un obicei... bine era daca aveam mucenicii, asa am copiat de pe internet o reteta de mici , da' obicei n-am trimis ca n-am stiut ce ...

Sanca, de admitere si interviu zici de liceul ala de care va place voua? Nota 10 pentru Elliot ca a facut deal-ul sa isi asume responsabilitatea. Sfatul meu: da-i un pic mai mult timp. O saptamana e putin pt el, in cazul in care face greseli trebuie sa-i dai un pic de timp sa vezi daca incearca sa se corecteze. Daca intervii prea devreme nu e o experienta pozitiva pt el si e normal sa aiba un "deep" inainte de a se echilibra prin forte proprii.

Noi fetele suntem singure acasa, baietii sunt plecati la un turnament de fotbal la St Catharine (langa Niagara), de ieri dimineata. Pe noi nu ne-au dus, din cauze de catel si de jena a lui fiu-meu ca-l vad ceilalti ca merge cu tot familionul (desi i-am propus ca ne facem ca nu-l cunoastem) , si-i asa de frumos pe-acolo...

Acum m-am uitat daca am zis bine, dar am zis... doar weekendul viitor e examenul... multumim de urari!

O saptamana grozava va dorim!

P.S. Nu va ganditi ca scapati de noi , tot aici suntem. Vara trecuta am lipsit 2-3 luni total c-am calatorit, dar acu' suntem loco, asa ca va citim cu maaare interes si vom scrie frecvent !


mmi www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">Kiki
& amazing Dedi aka Disa aka Dida aka DJ aka DD 11 1/2
& extremely private ex-"Pauu mic": When I was a boy of 15 1/2, my parents were so ignorant I could hardly stand to have them around. But when I got to be 21, I was astonished at how much they had learned in just seven years. AMR 5 1/2 [from Mark Twain]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salutare....

Dana,ce de noutati la voi:si sarbatoare cu artificii,si drum de urcat cu matzaieli si nemultumiri si treaba cu maseaua e inca in asteptare....si faceti si excursie la Bran...Pai 3 saptamani nu-i nici mult,dar nici putin.Ma gandesc cum sa incadrez eu tot itinerarul meu in 10 zile...ca sigur se vor ivi si treburi neprogramate pe drum....
Mqqm,deci ati "adoptat" o familie de rate...interesant si foarte dragut!Fac si pui,presupun.Catelul e sefu' cu ratele?
Sa sti ca nu furam pe nicari...1Mai la noi s-a serbat prin munca.Dar las' ca-mi scot parleala in iunie....hehehehehe...

Cam asta ...pai sa aveti o saptamana cu realizari si o zi cat mai buna!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Tot pe fuga sunt...

Ana-Maria, am vazut cateva pensiuni dragute in Garda, localitatea de unde se merge la pestera...doar ca drumul la pestera e lung si anevoios, depinde cat reusiti sa faceti cu masina-sunt 10 km de la drumul principal, in urcare. Noi am facut vreo 5 km si apoi pe jos, si asa am chinuit-o pe biata Iby(masina noastra care e un Seat Ibiza si asa o alintam :)) )...cei 5 km i-am facut intr-o ora jumate...cam greu dar foarte frumos.

Mai vin eu, acu' e tarziu si tare mi-e somn...v-am pupat!

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Mihaela,multumesc mult de informatie...Eu asa am zis,ca sa ajungem si p-acolo...dar nu stiu care va fi hotararea de moment.Dupa cum mi-ai povestit tu cu mersul pe jos...ma indoiesc ca va fi careva amator de o asa excursie,mai ales ca doi din pasagerii mei sunt in jur de 70 de ani...Oricum,multumesc mult!

Sa aveti o zi cat mai buna !

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Salutare fetelor!!
Sa stiti ca nu v-am uitat, dar nu prea am ajuns la computer zilele astea. Cu plecatul, apoi cu venitul, despachetatul, spalatul rufelor, campionatul de snooker, hehe.

La Bulgari a fost frumos, doar un pic cam frig, chiar si in camere, ca nu le-a mers instalatia de aer conditionat. In rest oamenii s-au chinuit sa ne ofere tot ce scria pe contract ca avem: masa all inclusive, deci mancare si bautura locala cat cuprinde si cat poti sa bagi in tine, piscina descoperita (dar nu a fost cazul sa ne bagam, ca era rece rau), piscina acoperita (acolo si-au facut veacul copiii), sala de jocuri - biliard, ping pong, etc, sala de fitness, locuri de joaca pentru copii.

Andra bine ca am citit abia dupa ce am venit ca tu ai avut o experienta neplacuta la ei. Despre ce a fost vorba?

Singurul dezavantaj: plin de romanasi de-ai nostri. Parcarea plina, holul plin, restaurantul plin, barurile pline si galagie.
In rest ok totul. Ne-a placut.

Sa incerc sa va dau un link la cateva poze.

Nessebar IFA Hotel

Se vad?

Am fost si la Balcik, absolut superb castelul reginei Maria. Cand mai micsorez pozele, va dau link si acolo.

Deocamdata atat. Andrei are maine nus ce concurs de Ziua Europei si invata de zor date despre tarile membre UE.



Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)
Baietii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Miki, foarte faine pozele, important e ca v-ati distrat voi. Ce coincidenta, in dominicana am fost si eu tot la resort din lantul IFA, Villas Bávaro in Punta Cana, presupun ca au aceeasi "parinti" ...

Ana, merg si bunicii in turul Romaniei? In iunie v-ati planificat?

Uf, mai e vreo luna jumate pana la vacanta, parca nici io nu mai am rabdare. Ieri a fost petrecerea copiilor pentru teacher, care se pensioneaza anul asta, am platit excursia la Ottawa, va fi in iunie la inceput (problema mare acum, cu cine in camera va sta) si ne agitam cu graduarea (album, ceremonie, restaurant).

Io ieri am facut spume iar cu studenta de la pedagogic... Va amintiti de diviziunea metrului predata pe dos? Va amintiti de problema de mate despre cum se calculeaza bacsisul? Ei, alta ieri: ce probabilitate are un zar aruncat de 25 de ori de a cadea de 6 ori pe 1. Apoi va rog sa ma ajutati daca puteti ca io nu stiu alta solutie decat: combinari de 25 luate cate 6 ori (1/6) la puterea 6 ori (5/6) la puterea 19. Da' la clasa a 6-a? Ori sunt eu proasta??? Ori am uitat ce-am invatat pe vremuri??? Ori...

Ma'c sa ma indignez un pic la treburile casnice acum. Mai vin... Pup!



mmi www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">Kiki
& amazing Dedi aka Disa aka Dida aka DJ aka DD 11 1/2
& extremely private ex-"Pauu mic": When I was a boy of 15 1/2, my parents were so ignorant I could hardly stand to have them around. But when I got to be 21, I was astonished at how much they had learned in just seven years. AMR 5 1/2 [from Mark Twain]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Am revenit si eu :0)

Mihaela, super pozele. Resortul din Bulgaria arata tare fain, cred ca daca ar fi fost mai cald ar fi fost perfect. Te simti ca dupa o vacanta? Ca asta-i important.

MqqM - eu sant cu mintea deja in vacanta. De cand nu mai corectez matematica lui Elliot, nu mai depun nici un efort mintal... Sorry, ca nu pot sa ma concentrez la problema de mate.

Ana, si noi am fost la ghetarul de Scarisoara. Acu . .. .10 ani, dar am fost. Eu propun sa mergeti si pe cei de 70 de ani sa-i lasati la popas sa faca gratarelul si fripturicile, iar cei mai tineri sa o ia la talpa. Locurile sant nemaipomenit de frumoase, si daca imi aduc bine aminte, prin zona sant chiar multe locuri de popas. Oricum nu-i vad pe cei batrani coborand pana in ghetar, ca treptele sant abrubte, si de lemn si .... D-ne fereste.

Dana, ce frumos festivalul de la voi. Vacanta in RO, 3 saptamni o sa fie taman bine. Eu zic ca nu e nici prea mult, nici prea putin. Noi anul asta ne limitam la Ardeal, o saptamana de salbaticie pe la tara si prin coclauri, timp in care sper sa-mi reincarc bateriile.

Eu astazi am programare cu Elliot la Doctor ca are o unghie de la picior incarnata. Sa vedem ce o sa-i faca, ca acasa, nu l-am putut rezolva...

numa bine

Anca

Mergi la inceput