Copii din 1996 (10)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am ajuns si noi acasa din concediu, din Grecia. Am trecut sa va salut, sper ca zilele urmatoare sa am timp de fotografii si de povesti. Pe scurt a fost minunat, am vizitat Atena pe o caldura infernala de 45 de grade, dar ce a mai contat? Apa, umbra si urcat pe Acropole. Apoi plaja, mare si frumuseti grecesti. Pe Kassandra, in Halkidiki. Ce mai, va recomand cu caldura sa ajungeti pe acolo, ma refer la Grecia...pentru mine a fost ca o particica de rai. Pacat ca am sarit direct in scaunul de la birou, concediul a trecut muuuult prea repede!

Am sa revin sa citesc, ca am facut-o cam pe diagonala...va pup!

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Mihaela, bine te-ai intors si tu, desi dupa cele spuse bine mai stateai Abia astept pozele!

Ana, multumim de complimente. Frumoasi sunteti si voi!

Sanca, da, e gretzos ce preturi pe-aci. Sunt tot mai mari si mai mari nu doar ramase de pe vremea cand cu 60 de centi americani cumparai un dollar canadian. Acu e aproape 1 la 1 si noi inca mai speram sa vedem la preturi ceva caderi. Sa vezi ce esplicatii ne servesc astia... Oricum, inainte de a incepe scoala vom trage o tura la shopping in Buffalo sau Detroit. Pai cand am venit eu in Canada de ex, era un cofrag de oua 99 de centi, acu e 3 dollari si 50, o punga de lapte era un 2 si 99 acum e 6. Nu-i corect, da' ce poti face!
Chiar vroiam in postarea cealalta sa te intreb ce fac parintii si cum au ajuns, dar m-am luat cu vorba... Aveti rude pe aici?

Ce mai fac copilasii? Cum le prieste vacanta? Cu ce se ocupa?

Dedi s-a aranjat: i-am gasit un loc la o tabara de calarie si cum e iubitoare de animale si mai ales de calarie, nu mai are rabdare. A inceput si tenisul, ca orice lucru nou il viseaza noaptea, ar merge in fiecare zi, o sa o dau o saptamana la camp si acolo. Trebuie sa suplinim cumva ca nu mergem niciunde spectaculos. In rest stam in casa, e prea cald afara pt iesit azi.

Va dorim o saptamana frumoasa, alergam la karate acum.


mmi www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">Kiki
& amazing Dedi aka Disa aka Dida aka DJ aka DD 11 1/2
& extremely private ex-"Pauu mic": When I was a boy of 15 1/2, my parents were so ignorant I could hardly stand to have them around. But when I got to be 21, I was astonished at how much they had learned in just seven years. AMR 5 1/2 [from Mark Twain]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Neatzaaa, am aparut si eu.

VAd ca lumea incepe sa se intoarca din concediu, Miha, asteptam poze.

Noi am fost de weekend la Horezu. Am stat la o pensiune tare dragutza si de acolo am facut o mare drumetie la pesteri. La Polovragi, apoi pe Cheile Oltetului pe jos.
A urmat PESTERA Femeilor (nu pot scrie numele adevarat ca imi blocheaza forumul cuvintele , stiti pestera, la Baia de Fier)unde am exersat pasul piticului, iar la intoarcere am luat-o prin padure. Un traseu destul de abrupt dar cum noi suntem niste curajosi, l-am biruit.
Apoi barbatul meu s-a dar cu ATV si am plecat inapoi la pensiune multumiti si flamanzi.
Mancarea foarte buna si destula.
Duminica am fost la Biserica dintr-un lemn si apoi am gonit spre casa.
Acum, ca sa nu ne plictisim, ne taiara astia apa ca fac niste reparatii, asa ca stam pe uscat.

Uitati cateva poze din excursie:
Horezu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salutare...

Mihaela,bine ati revenit pe meleagurile patriei...Se pare ca ati avut parte de distractie maxima,ceea ce e foarte bine si INTOTDEAUNA concediul e bucata aia din timpul si viata noastra care trece cel mai repede...asa e!
Mqqm...ce frumos:tabara de calarie!E bine ca Dedi e pasionata de sport,ca Alex nu mai are idei d-astea sportive...El prefera fotbalul de maidan...si mai nou soccer online...
Miki,si voi ati avut concediu frumos....Am trecut prin Horezu,catre Tg.Jiu mergand si in autogara lor am servit o cafea si un suc ....Am avut initiativa de a merge la un atelier de olarit ,sa le arat si americanilor arta populara de Horezu,dar n-am avut mare succes,ca era foarte cald afara si noi cam obositi,asa ca tentativa mea de culturalizare a esuat cu brio...Am mai sugerat si eu sa mergem pe la pestri,dar ... fara succes!Poate alta data,cand n-om mai fi asa legati de timp si 'om fi numai noi 4...Frumoase locuri unde ati fost,zone salbatice,am vazut si pozele...Era multa lume p-acolo?Parca asa se vede din poze.
Intradevar se mananca mult si tare bun in zona.Eu,care sunt o gurmanda notorie si o pofticioasa si o mancacioasa cum nu s-a mai vazut...in Tg.Jiu abia pot manca tot ce mi se serveste la masa...si mancaricaaaaaa....super gustoasa!Cat v-a costat cazarea pe noapte?!Cate margarete avea pensiunea?Bine ca v-ati relaxat si ati avut parte de distractie...
Anca...asa e mereu cu luatul de noua,proaspata si relaxata la servici dupa concediu...Bine ca ai reusit varianta cu bunica lui Elliot...ca Alex n-are incotro si se descurca singur acasa...Sa sti ca pescuitul nu e nici pentru mine o pasiune,nu am inteles niciodata indeletnicirea asta si nici nu o voi intelege si zau ca de cate ori am incercat sa pescuiesc,contrar ce se spune ca e relaxant si alea-alea....eu m-am ales cu o caruta de nervi...plus ca pestele nu-mi place sub nici o forma...zic pas la capitolul asta.Si l-am gasit si pe Marius,inca unul antitalent la pescuit,asa ca noi suntem tusea si junghiul....

Gata,va pup si va odresc o zi excelenta!Mai vorbim!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Ana-Maria, era o pensiune de 2 margarete, un corp de cladire nou cu camere bine mobilate, totul nou, baie cu dus - 60 lei pe noapte camera cu 2 adulti si maxim 2 copii in camera.
Demipensiune 30 ron pe zi de caciula de adult, copii la juma de pret.

Asa ca ne-am dat in barci si am luat 2 camere, sa stam si noi comod si pentru copii a fost o distractie, ca noi eram in alt corp de cladire. Au fost cuminti si seara se uitau la desene si adormeau. Telefonul mobil cel nou al lui ANdrei era pe post de urgente. Daca aveau ceva sa ne comunice ne puteau suna la mobil. Dar nu au facut-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

quote:
Originally posted by mikimihaescu

Ana-Maria, era o pensiune de 2 margarete, un corp de cladire nou cu camere bine mobilate, totul nou, baie cu dus - 60 lei pe noapte camera cu 2 adulti si maxim 2 copii in camera.
Demipensiune 30 ron pe zi de caciula de adult, copii la juma de pret.

Asa ca ne-am dat in barci si am luat 2 camere, sa stam si noi comod si pentru copii a fost o distractie, ca noi eram in alt corp de cladire. Au fost cuminti si seara se uitau la desene si adormeau. Telefonul mobil cel nou al lui ANdrei era pe post de urgente. Daca aveau ceva sa ne comunice ne puteau suna la mobil. Dar nu au facut-o.

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)
Baietii mei





Mooooooaaaaammmmaaaa.....may Miki,pai voi chiar v-ati destrabalat,may oameni buni...!!!!Ei,asa da,zic eu...concediu pe bune si trai pe vatrai!Bravo voua!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Mihaela, bine ai venit din vacanta. Asteptam poze, si impresii de vacanta.

Miki!!! eu nu pot intra sa vad pozele. . .
Ce distractie pe voi, copii intr-o cladire, voi in alta. Asa vacanta vreau si eu. Dar, daca i-as lasa pe ai mei intr-o camera singuri,mie sa nu vina sa-mi bata politia la usa. . .

MqqM - camp de calarie, ce super. Sa-mi zici cum ii place tennisul, si sa o lasi sa practice si singura (la perete) dupa ore, sau inainte, sa-si dea drumul la miscari.
In Canada au fost ai mei sa se vada taica-meu cu fratisu care venise din Ro la nunta lui fiisa. Eu habar nu aveam ce preturi sant pe acolo, dar sant inca sub stare de soc. (ca la noi mai gasesc oua la 99 de centi duzina)

Elliot a intrat intr-o lene din care nu stiu cum sa-l scot. Proteste la citit Colt Alb, argumente cu duiumul. Eu mai am un pic si termin cartea, si azi i-am zis ca daca nu termina cartea pana la vacanta, il las acasa. Nu e chiar asa de groaznica si greu de inteles. Ba mie chiar imi place. Partea proasta e ca nu stiu ce face toata ziua. Saptamana viitoare are si el camp, kaiak, deci mai putine ore de citit...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Impresii din vacanta, ar fi tare multe de povestit...drumul prin Ro si Bulgaria e luuuuung si greu, se circula nasol de tot, depasiri neregulamentare si tot tacamul...am trecut la Calafat cu bacul, dupa o noapte petrecuta in singurul hotel din Calafat, care e proprietatea lui Gica Popescu(fotbalistul) si e un hotel de 3 stele, mai scump decat hotelul din Atena unde am stat(si care era la 10 minute de mers pe jos de buricul targului, adica Piata Omonia. Tot drumul a fost super cald, in Ro 40-42 de grade iar in Bulgaria si Grecia 43-constant. Ne ardea aerul cand trebuia sa oprim, noroc cu aerul conditionat din masina, care desi era pus pe minim, nu reusea cred sa "scoata" mai putin de 24-25 de grade. In Atena am ajuns dupa un drum luuuuung de 1000 de km intr-o zi, la 2 noaptea...erau 35 de grade. Si iar noroc ca in Atena nu gasesti hoteluri fara aer conditionat...
In Atena am urcat pe Acropole pe o cadura de 45 de grade(la umbra), ne-am "aprovizionat" cu palarii de soare, creme de plaja si apa multa. Daca ramanea apa nebauta in flacon, ne ardea cand voiam sa o bem. Eu n-am crezut ca voi rezista, dar cu opriri la umbra si cu apa am fost OK. Copiii n-aveau treaba! Am colindat prin Plaka, cartierul lor vechi, plin de magazine si restaurante, foarte frumos!
In Halkidiki a fost minunat, ne-a placut totul. Hotelul a fost foarte primitor, curat, frumos, cu mic dejun bufet. La pranz mancam pe terasele care umpleau faleza, iar preturile erau acceptabile, macarea excelenta. Stateam pe plaja de dimineata pana la ora 13(dupa 111.30 sub umbrela sau in apa) si apoi de la 18 la 20.30-21. Apa calda, plaja frumoasa, Diana a admirat pestii cu ochelari de scafandru, a inotat iar Silvia s-a jucat in nisip si in apa. Ce mai, a fost un concediu de vis! Pacat ca a trecut asa repede...

Ana, ai avut si tu un concediu fain, am vazut si pozele...super faine! Acu' cred ca mi-a scapat mie, dar despre ce americani era vorba? Stii ca si prietenului surorii mele i-a placut tare mult in Ro...

miki, suna foarte bine we vostru, ma bucur ca v-ati distrat asa bine! Din pacate n-am reusit sa vad pozele, nu stiu de ce...

Sanca, mama mea e la sora mea acum, ea sta in Las Vegas. Dar in we au fost in vizita in orasul tau, mi-au spus ca le-a placut foarte mult! Ca au fost la zoo si ca e unul din cele mai frumoase din lume, au fost intr-o scurta vizita in Mexic in Tijuana, dar ca e tiganie si mizerie mare...
Si ca cei din San Diego faceau gratare pe plaja si se incalzeau la foc...
Voi cate zile stati in Atena? Si de acolo mergeti cu avionul in Santorini? Am citit numai lucruri faine despre insula, sunt sigura ca o sa va placa...

mqqm, ce fain suna tabara pentru Dedi! Calarie...wow, vreau si eu!

Am reusit sa pun si poze din Atena si Halkidiki.

Va pup!





Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Cat ma enerveaza pozele astea ca nu se vad.
Mai incerc sa le pun sub alta forma.

Horezu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Sanca, sa stii ca mi-a placut de Andrei la faza asta. A luat in serios totul si sa vezi cum il apostrofa pe frate-su, sa faca baie sa se culce, etc. A fost o lectie buna. Am stat si noi linistiti in camera noastra si am dormit, hehe. Nu va ganditi ca am facut si altceva, ca la ce obosit era colegu, a adormit cum a pus capul jos, asa ca eu m-am holbat la tv la Clona
Si sa stii ca nici mie nu mi-a placut Colt Alb, dar nu ii spune lui Elliot.

Miha, am vazut pozele, sunt superbe. E frumos in Grecia, ar trebui sa mai ajungem si noi acolo, ca furam tare demult. Vad ca pozele tale tot in photobucket sunt, de ce nu se vedeau ale mele nu pot sa-mi explic. Sper ca acum se vad.

MqqM, ce frumos la calutzi. O sa se distreze pe cinste.

Noi iar avem apa inchisa. Au anuntat ca o inchid numai ieri, dar dupa obiceiul romanesc, nu au terminat, asa ca azi e repetir. Eu am avut ieri gym si azi masaj si nu pot sa fac un dus ca lumea
Macar s-a mai racorit vremea.
Am hotarat sa plec cu copii de luni la mosie la Slanic, dar nu am net acolo si in 2 saptamani intru in sevraj, nu stiu cum o sa rezist



Mergi la inceput