Copii din 1996 (10)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Ce scump e Mateias! Imi aduc si eu aminte de anul trecut pe vremea asta, cand fii-mea a terminat clasa a 4-a si s-au despartit de invatatoare... ce bocete pe ei! Acum e altceva, s-au mai marit, nu mai sunt asa impresionabili.
Azi e premierea, la ora 6, o sa fac si poze, pana la urma ia premiul 2 si am inteles ca va mai lua ceva, drept recompensa pentru ce-a facut la Caransebes. Ea se gandeste c-o sa fie pusa sa tina un discurs si are niste emotii... Sper sa nu fie decat nominalizarea si-atat, chiar daca ea e destul de indrazneata, in fata unui public numeros se pierde, ii e teama ca n-o sa spuna cuvintele potrivite.
Gata scoala, de azi suntem in vacanta! Le-a dat o lista luuunga de carti de citit si de lucrat la gramatica, pe un caiet special. Minune mare, dar la matematica nu cred ca au ceva de lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Hop si eu.
MqqM stiam ca esti tu, numa ca esti pe afara tot timpul. . .. .
Deabea astept sa vad cum s-a distrat Dedi in tabara.

La noi nu e asa de sentimentala despartirea in clasa a IV ca au cate un prof diferit in fiecare an. Sa vedem cum v-a fii de la anu ptr Elliot ca din clasa VI incep sa aibe profesori diferiti si ei. Incep sa ma obisnuiesc cu sistemul de educare de aici. Nu or sa aibe ca in RO 10 - profesori pe an scolar. Mi se pare ca or sa aibe 3 profi - matematica / engleza si stiitnte, a si bineneteles cel de sport si calculator. Deci 5 nu 3...

Si la noi a fost premierea astazi. Se dau premii pe materii - matematica / religie / engleza / spelling / sport ... Noi nu ne-am ales cu nici o diploma, ca de . . . lenea a fost mare, si nu s-a studiat decat strictul necesar. Pai singura carte deschisa a fost cea de matematica sa faca lectiile, si atat. Eu am ajuns la concluzia ca baiatul asta nu stie sa studieze. Notele au fost in jur de 85 %, deci destul de bine, dar eu il vroiam pe la 90 - 95 % ca sa fiu satisfacuta. Asta e...

Asta seara se strang cu totii la plaja si se face un foc mare, si se arunca in el toate cartile, caietele de teme . .. .Balamuc. Nu stiu daca vom merge. Cum sa-l las pe copil sa puna in foc cartea de religie? Nu ar fi blasfemie?? ... dar focul purifica, asa ca, de ce nu . . . Dupa cum vedeti sant foarte hotarata si determinata

Un week end super la toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Vai de sufletul meu... ce necajita sunt... mi-a venit Dedi acasa, pe langa ca bolnava de abia se tine pe picioare, foarte, foarte trista. Dupa ce-am bagat-o in masina, am intrebat-o de ce-i suparata si atat i-a fost. A plaaans, a plaaans cu sughituri si fara nicio piedica aproape 2 ore.
Acum a adormit, desi e abia 8 jumate. In primul rand ca nu se simte bine, dar pe langa asta incetineala ei celebra i-a creat probleme. Mari. Am sa ma abtin sa exteriorizez mania si frustrarea care ma macina, dar "in a nutshell" ce s-a intamplat: ieri dimineata a fost ultima la autocar, a intarziat 5 minute si, pe langa ca au certat-o a mai si facut misto un teacher de ea toata ziua, chestie care a facut-o sa se simta destul de prost. Dar azi s-a invartit de a lasalt celelalte 3 fete din camera la baie si ea a mers ultima. Ele au fost exact la timp la autocar, ea a intarziat 10-15 minute. Autocarul cu clasa ei a plecat fara ea intre timp, pe ea a luat-o un alt autocar. Si cand i-a ajuns din urma, la masa, a certat-o teacher, dar urat de tooot. I-a spus nume, s-a purtat ca si cum Dedi ar fi facut-o intentionat. A facut-o in fel si forma, ceea ce e complet neasteptat aici si a izolat-o de restul copiilor. I-a impus sa stea toata ziua pe o raza de 2 metrii de ea, iar celorlalti copii le-a cerut s-o ignore total, adica nici macar sa-i faca un semn de salut. A fost nervoasa cu ea toata ziua. Pe asta o ineca plansul si nu putea nici sa zica, ca-i pare rau, ca n-a fost intentionat, mai era si bolnava si n-apucase sa-i zica nimic nici de asta de frica sa nu planga, n-a mancat nimic toata ziua decat un suc de portocale ca-i sensibiloasa rau si s-a simtit ca un rahat ca era aia asa dezamagita si-i tremura barba si-si inghitea lacrimile sa nu-i iasa, in fine. Un kk mare...

Nu pot sa inteleg de unde pana unde are chestia ca nu vrea sa planga in public, macar asa vedeau si-aia ce mizerabil se simte, sau macar o hidratau de febra un pic... Acum nu mai vrea sa mearga la scoala, nu mai vrea la "graduation ceremony". Si ii pare tare rau ca a mers... Daca ati stii cum a fost cand a fost fiu-meu, ati zice ca sigue pe unul mi l-a incurcat in maternitate...

Cam atat pana acum. Poate mai aflu si chestii mai roze dupa ce isi revine, ca acum, sincer, mi-s cam facuta bucatele. Si ma intreb, cine stie cat va avea de suferit in viata din cauza slabiciunii cu faptul ca se blocheaza daca trebuie sa se grabeasca. Ma-c sa-mi sterg mucii acum. Sar'mana pt umar...

Sanca, pai cum sa arda cartile, mey? Aici le vand la anul urmator in septembrie la scolile private, castiga toata lumea asa.

Un weekend placut va doresc!


mmi www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">Kiki
& amazing Dedi aka Disa aka Dida aka DJ aka DD 11 1/2
& extremely private ex-"Pauu mic": When I was a boy of 15 1/2, my parents were so ignorant I could hardly stand to have them around. But when I got to be 21, I was astonished at how much they had learned in just seven years. AMR 5 1/2 [from Mark Twain]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Ia sa vad daca amam reusit!

Am pus citeva poze din minunatul nostru weekend in Trier!Cine doreste mai multe informatzii,bitte!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

mQQm,hai ca vad ca si tu te-ai enervat chiar inainte de vacantza,au uneori si pe aici profesorii astia un comportament de te doare capul!

Dar oare chiar nu a vazut ca fata nu se simte bine!Si pe deasupra s-o mai pedepseasca toata ziua!Nu stiu dar...

Pe mine m-a suparat iar invatzatoarea lui Andrei!mi-a promis ca face ceva si iar nu a facut,si nu este prima oara cind se intimpla asa!
Nu stiu daca mergem la grillfest,asa cum am mai spus lucrez in primul rind si apoi dupa chestia asta parca nu am nici un chef!

Dragelor,felicitari tuturor premiantzilor si vacantza minunata la parintzi si copii!
Noi ne-am "luptat" cu un dictat saptamina asta,vreau sa vina vacantza ca nu mai pot!Sunt foarte obosita!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Randuri din vacanta de vara.

MqqM, sanatate lui Dedi. Nu stiu ce o fi cu profesorii astia, poate febra dinainte de concediu, care le blocheaza circuitele de gandesc cu un sfert de creier... Asta e, mama trebuie sa fie acolo sa "comfort" si sa repare ce strica altii... Invata copilul, a fost o experienta, nu chiar buna, dar o lectie. Cred ca scoala / si mai ales directoul scolii / merita o scrisoare, nu de alta, dar sa nu se mai intample si cu alti copii.

Dana, super pozele. Mi-au placut ruinele, si catedrala. A-ti intrat si voi pe ultima suta de m cu scoala.

Restul fetelor, ceva impresii de vacanta?

Noi am terminat baia. Mai am nevoie de pus perdeaua, si de cumparat bara pentru prosop, si anunt proiectul terminat. Sambata, am stat pana la miezul noptii sa instalam WC-ul. Daca vine un uragan prin San Diego, mergem sa ne tinem de closet, ca pe asta nici tornato nu -l scoate din fundatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Dana, ce frumos e pe-acolo prin pozele tale...

Azi deja viroza copilei era aproape trecuta, i-am dat doar vreo 2 tylenoale. Cu teacher am rezolvat-o... I-am trimis un email sambata, din-ala in stil canadez, o chestie de-aia diplomatica in care incepi cu o treaba pozitiva si dup-aia spui ce ai de spus scarpinandu-te cu mana dreapta la urechea stanga, unii stiu despre ce vorbesc . Punct ochit, punct lovit! Mai departe nu vreau sa merg pt ca se pensioneaza acum si nu are nici-un rost. Pe de o parte ii gasesc scuze ca nu mai are rabdare. Femeia asta a fost deosebita la fiu-meu si mi-am dorit mult sa ajunga Dedi la ea, dar cred ca s-a saturat si nu-i mai pasa acum ca mai are cateva zile la munca. In fine, Dedi zice ca si-a invatat lectia, acu' ramane de vazut. Pana la urma ne-am inteles ca merge de miercuri, iar.

Sanca, vrem poze, auzi tu, o bara de prosoape de cumparat si tu stai?, pai tzup in masina, eu sunt mai nerabdatoare de felul meu. Si eu mi-am carat colegul sambata noaptea la 12 la cumparat bara de perdea. Noroc ca e un Home Depot 24/7. Pai daca ati prins buda aia asa de bine acolo, legati toate cele de prin casa de ea in caz ca vine ceva tornada. Si aveti grija ce funii alegeti...

...ceea ce imi aminteste... a fost o inundatie mare prin saptezeci si ceva si ne-am dus sa vedem "valea mare". Ei, bine, un nene care avea casa chiar pe langa valea mare, isi legase plopul din fata casei de gardul de fier. Cu funii groase si multe. Acu', la "etatea" mea ma gandesc ca e posibil ca de fapt el isi asigurase gardul legandu-l de plop, dar atunci, pt ca plopul era intre poarta si vale am fost convinsa ca el era sigur pe gard si pretuia plopul. A doua zi, din pacate, ambele erau duse... Se pare ca funia a fost singura pe care s-a putut bizui...




mmi www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">Kiki
& amazing Dedi aka Disa aka Dida aka DJ aka DD 11 1/2
& extremely private ex-"Pauu mic": When I was a boy of 15 1/2, my parents were so ignorant I could hardly stand to have them around. But when I got to be 21, I was astonished at how much they had learned in just seven years. AMR 5 1/2 [from Mark Twain]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Am uitat sa va intreb: si pe la voi a fost "ziua tatei" duminica asta?


mmi www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">Kiki
& amazing Dedi aka Disa aka Dida aka DJ aka DD 11 1/2
& extremely private ex-"Pauu mic": When I was a boy of 15 1/2, my parents were so ignorant I could hardly stand to have them around. But when I got to be 21, I was astonished at how much they had learned in just seven years. AMR 5 1/2 [from Mark Twain]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

MqqM - www.restorationhardware.com/rh/catalog/product/product.jsp?productId=prod240041&navCount=3" target="_blank">bara de prosoape am cumparat-o aseara in drum spre casa, dar azi o duc inapoi. E prea lunga, si nu da bine, trebe sa o iau pe una de 18 in. Mai am nevoie de shower rod, dar e mai dificil, ca L shape nu se gaseste pe toate drumurile si trebe sa facem comanda. Si perdeaua e o problema ca unde-mi place mie nu au perdele destul de lungi, si uite asa.... Dar incepe sa prinda forma.
Uitasem ieri sa zic. Cartile care erau dedicate focului pioneresc, erau gen caiete. De exemplu cartea de vocabular, in care trebuiau sa scrie, si sa faca exercitiile in carte. Cartea de matematica, istorie si geografie au fost predate inapoi. Dar noi nu am ajuns la focul de tabara, ca aveam prea multe de facut vineri seara.
La noi a fost duminica Father Day. Statisticile arata ca se cheltuie 50 % mai putin de ziua tatai decat de ziua mamei. Sotul meu a primit o cutie cu ciocolata de la See's, sa o imparta cu restul familiei. Am sarbatorit-o prin munca. A aranjat jumatatea lui de garaj, ca sant in cautarea unui gallon de vopsea. Nu stiu ce am facut cu o canistra de vopsea neinceputa. O caut in disperare peste tot, dar parca a inghitit-o pamantul...
Copii sant in vacanta. Elliot se chinuie cu Colt Alb, dar imi zice ca a citit 2 capitole si nu s-a prins nimica... Saptamana viitoare merge la camp. Adica il duc dimineata si il iau dupa amiaza cand vin de la servici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

La noi "ziua tatalui"a fost la vreo saptamina dupa ziua mameiadica in mai pe 17 parca!

Dragilor asa cum anticipam,am ramas doar noi pe aici,voi suntetzi in "vacantza" noi nu!Abia astept sa treaca eu una simt ca nu mai am rabdare!
Astazi am fost si i-am facut poze copilului pentru albumul clasei,despre care inca nu stiu nimic sigur dar cred ca va intra in posesia invatzatoarei!

SANCA,la care catedrala te-ai referit?Am pus poze de la Dom-ul din Trier,mai bine spus niste sculpturi,si poze de la Paulinuskirche,singura biserica din Trier cu tavan pictat(nu cred ca in toata Germania sunt multe de acest tip)

mQQm,bine ca i-a trecut raceala copilei si ai rezolvat si cu d-na teacher!Cred ca nu i-a pasat raceala copilului meu,ca l-am vazut astazi ca avea nasul putzin infundat!

Dupa ce ne intoarcem din tzara intram si noi la "lectura obligatorie"

Dana

Mergi la inceput