Copii din 1996 (10)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Salutare la toata lumea!

Noi am avut ieri ultima sedinta cu parintii din clasa a 4-a. Sincer , la sfarsit imi venea sa vars o lacrima, chiar a fost o perioada frumoasa si imi pare bine ca Andrei va ramane cu amintiri frumoase despre invatatoare, nu ca mine.

Pe data de 9 iunie la ora 9 avem examen la engleza pentru admiterea in clasa de engleza intensiv. Sunt 60 de locuri deci are sanse reale. Sper sa nu o zbarceasca, daca e atent si se mobilizeaza e ok.
La Cangurul demate a luat 61 de puncte, deci acolo nu a fost vorba de vreo mobilizare mare.

Din pacate invatatoarea are o problema mare de sanatate in familie si nu ne va insoti la Bran la petrecerea de sfarsit de an, ceea ce imi provoaca un mare regret. Daca optam pentru solutia clasica, cu o petrecere in oras, ar fi venit, dar sa stea o zi intreaga nu poate (are un tata imobilizat la pat). Imi pare sincer rau ca s-a intamplat asa, dar asta e viata.

Andreiu abia acum a realizat ca se desparte de "doamna" si de colegi si l-a apucat o melancolie blegoasa. In fiecvare seara imi spune ca nu vrea sa se desparta de doamna. Na acum....

Mai nasol e ca oricum colectivele se fac varza cu examenul asta, noi speram sa ia si el si prietenul lui cel mai bun examenul si sa fie macar ei impreuna.

Eu am intrat intr-o perioada de stagnare cu regimul, nici nu dau jos nici nu iau in greutate, dar m-am plictiusit de atatea drumuri la sala si la masaj. Off, trebuie sa continui, totusi.

Hai ca vam facut capul calendar cu examenul asta. Cred ca mi-e ie mai frica decat lui Andrei, hehe.

Ma duc sa caut varante de cazare la turci, ca la vara vrem sa mergem la mare la ultra all inclusive.

Va pup si o zi buna.

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)
Baietii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Anca...nu certa si tu prea tare baiatu',ca s-a simtit si el bine ca era fruntea clasei si a luat si el o pauza...
Miki,bafta la examenul de engleza si lasa ca trece ea si melancolia blegoasa...asa e la 10-11 ani...

Alex inca e suparat ca doamna se poarta cam ciudatel cu cei ce nu merg in excursie...Trece ea si treaba asta,inghitim ca mai sunt 3 saptamani si gata ,adio doamna si clasa aIV-a...Azi merg la teatru si p-orma la McDonalds,cu clasa...In 5 si 6 Iunie are testarea nationala,la mate si romana...

Dragelor,va doresc o zi cat mai buna si numai bine!Pupici!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Anaaaa, ce testare nationala? Ca noua nu ne-a spus nimic si am avut chiar ieri sedinta.

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)
Baietii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:


Buna mamicilor.

santem pe ultima suta de metrii. Vad ca intrati in teste nationale. Aici testele la scoala baietilor s-au dat in octombrie / noiembrie, ceea ce nu am inteles eu prea bine, de ce sa se dea la inceput de an scolar. La scoala de stat, se dau acuma in mai.
Miki bafta la examenul de engleza. Bafta si tie, sa ai vointa si sa nu te lasi de mers la sala. Ai putea sa-ti schimbi un pic rutina acuma, sa faci ceva diferit - aerobic, kickbox, yoga, sa vezi cum iti reactioneaza organismul.
Ana, eu nu l-am certat ca a lasat-o moale, l-am certat ca m-a mintit.
Elliot mi-a luat la chimie - un mare F.. . (nu foarte bine) - ca nu a studiat tabelul cu simbolurile. Am uitat cum ii zice in romana. Dar nici nu a cerut ajutor, ca de, e secretos cand vine vorba de studiat sau de invatat... Ma gandeam ca pentru noi - in romana a fost mai usor ca simbolul pentru aur e AU iar la americani - Gold - AU, nu pare are logica. La fel cu multe elemente - silver, plumb .. .
MqqM - a dat si in mine melancolia blegoasa ieri. Aseara ma uitam la filmul Liceeni, si am vazut obrajii rotofei a lui Oana Sarbu, si m-am gandit la ce scriai tu de Dedi. Binenteles ca am savurat filmul de una singura, ca ai mei baieti nu servesc nici unul asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Buna seara mamicutze!

Noi suntem bine-multzumim de suport,azi copilul a fost la scoala si a fost si prima zi fara calmant!Mai este putzin umflat dar per total e ok!
Tot azi au dat test si la geogfrafie(un altul nu cel de care va spusesem mai demult si la care a luat 2 ca,pentru ca a uitat sa treaca si Carpatzii ca si m-tzi ai Europeisi n-a scris nici cel mai inalt virf din Europa).Acum au dat cu regiunile Germaniei si capitalele lor!

Fetelor dar in Romania cind se ia vacantza?
Si cum e cu cea testare pina la urma,ca am mai citit pe aici un subiect,deci dau toate clasele a 4 a sau nu?

ANA,uita-te mey si tu si cauta informatzii despre locaul unde se face excursia,si asa va sti copilul ce sa scrie!bree asa ceva,n-am mai auzit!Cum sa le dea lucrare daca nu totzi copii au mers in excursie!
Anul trecut parca,nu mai retzin exact,Andrei a dat lucrare la etica,desi nu fusese prezent la ore!(el nefacind religie face etica,sunt grupatzi copii din mai multe clase)Fusesera cu clasa in excursie ,iar doamna le-a dat la lucrare tocmai ce predase in ziua respectiva!Deci m-am dus la scoala,i-am spus ca Andrei nu a fost la ora respectiva si i-a anulat nota!

SANCA,dar deja in clasa a 5 a invatza simbolurile chimice?Si tot tabelul lui Mendeleev sau numai elementele-hai sa zic asa-mai principale,cunoscute!Noi nu am comandat inca cartea de fizica-chimie asa ca nu stiu ce fac in clasa a 5a!

mQQm,dar de ce esti nostalgica?Cred ca am citit pe diagonala pe undeva ca n-am retzinut!
MIKI,ma bucur ca al tau copil ramine cu o impresie frumoasa despre invatzatoare!la noi din pacate nu este cazul!

Nu prea am fost coerenta,dar sunt obosita!
Astept sa vad ce-a facut ciinele SANCAI!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salutare doamnele,

Miki draga,asa ii zice...asa am fost anuntati:testare nationala la mate si romana,cu subiecte unice...Se face o medie,care se aduna cu mediile generale din cei 4 ani de scoala si se imparte la 4.Se obtine o medie generala,care teoretic nu are nici o importanta,dar de care cica profesorii carcotasi vor tine cont...
Anca....bine ca ai iertat baiatu' de nota.La treaba cu mintitul subscriu,ca i-am zis si eu lui Alexandru:mai bine vine cu nota 4 acasa si recunoaste ca nu a invatat si nu-i fac absolut nimic,decat sa ma minta si sa aflu grozavii de la altii...Iar cu chimia...bat-o boala!...in scoala m-am tarait ca rama pe sub pamant,cand aveam teza era un cosmar pentru mine...noroc ca am avut profe faine si imi dadeau de mila 5-ul ca sa trec trimestrul...Bafta la baieti!
Dana...lasa,nu-i bai ca n-a stiut baiatu' Carpatii....Alex a invatat despre Carpatii romanesti si trebuia sa stie toate grupele de munti cu submuntii si asa mai departe...sa-ti iei campii ,nu alta...si zau ca nu l-am stresat,cat stie stie,ca doar n-o sa se faca academician...Vacanta incepe in 15 Iunie.Si da,doamna lui Alex e cu sindrom NF(adica sti tu...ne fu...) ca asa i-a amenintat pe copii si o tot tine asa de la scandalul ala de la sedinta cu parintii.Marius a zis ca abia asteapta si s-o puna naiba sa faca asta ca fix la Inspectorat se duce.Eu cred ca totusi e doar o amenintare care nu se va finaliza...sper.Multa sanatate lui Andrei si bafta la scoala!

Nu-mi mai amintesc:cine trebuia sa mearga la Resita la concurs de romana?Alma cu Diana?Ce-or mai face si ele?

Hai ca va pup si sa auzim numai de bine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Dana, ce bine imi pare ca s-a refacut repede baiatul tau. Si noi am avut aparatul montat lui Matei - acu o saptamana, si tot week end-ul am tinut-o numa cu Ibropofin, ca-l dureau dintii. Cateodata am regrete ca am inceput tot procesul asta la ortho. Cat despre muntii Carpati, asa santem toti, nu vedem ce e in fatza noastra.

Puturosul meu, nu a avut de invatat tot tabelul lui Mendeelev, ci numa 16 elemente. Cica a fost greu. Binenteles ca e greu cand nu studiezi.

Ana, mie a inceput sa-mi fie mila de invatatoarea asta, n-are si ea o alta preocupare decat cu plecatul la Viena.

Sa va zic de cainele meu. . . Care a scapat pe strada duminica, si nu stiu unde a gasit un rahat, ca s-a rostogolit in el, de s-a uns pe grumaz, pe ceafa, ce mai, era dichisit si mandru de noua lui aroma. . . Pe urma statea pleostit in curte ca nu intelegea de ce nu-l lasam in casa. Am iesit cu manusi si echipata de dezinfectare. E prima oara cand il spal cu furtunul in curte si cu apa rece, ca de obicei, el e ca la Spa in baia noastra .. .. Ei bine, dupa vreo 5 samponari si spalat sanatos, il las sa se zvante. Cum a plecat de langa mine, s-a aruncat in primul rasad de flori gasit. Si s-a rostogolit in pamantul uscat, ca o vrabie in paraful ulitei cand e arsita verii mai mare... Imi venea sa plang si sa rad in acelas timp. S-a facut ca un porc, acoperit de namol. Matei il striga in hohote de ras pe Elliot sa iasa sa vada si el. Cand Elliot a deschis usa, cainele, a intrat sageata in casa. . . . Norocul meu ca s-a dus drepti in patul lui, ca eu si-l vedeam in mijlocul sufrageriei. O ora am spalat la el in cada, cu apa calda, uscat cu prosopul si uscator de par, tot tacamul . . ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Iar am scris frumusetze de mesaj,iar am uitat sa ma loghez,iar l-am pierdut!

Cum ma cam doare capul,nu mai stau acum sa scriu,vreau doar sa va dau "vestea "cea mare!

Copii au inceput sa invetze despre relatzii sexuale ,inca nu am vazut ce le-a predat,ca bineintzeles a lasat mapa la scoala,oricum va tzin la curent!

SANCA,mQQm,la voi cum este,au inceput?Sau se face si in Romania?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Citii tot, acum sa vad ce imi amintesc...

Miki, Ana, succes la testari copiilor, va tinem pumnii. Alma, chiar, cum a fost la Resita?

Ana, sa inteleg ca Luana e bine acum, da? Cat despre invatatoare, vorba Sancai, deja-i patetica, saraca, zau...

Miki, aici copiii sunt mai usor de urnit la schimbat colegi, ca-i schimba in fiecare an musai. Deci trauma e la minim. Si eu il inteleg pe Andrei. De fapt din aceeasi cauza (se schimba invatatoarea in fiecare an) nu ne prea afectam cand dam de cate o nebuna... Ati rezervat vacanta?

Dana, ma bucur c-ati trecut cu bine peste experienta cu maseaua de minte, inca un pic si veti uita de tot de ea.
Cat despre sex ed, da se face. Dar este parte din orele de gym si incep de la clasa a 7-a (de fapt se numeste "health and physical education"). Se fac separat bieti si fete. Ar fi trebuit sa se faca la nivel intro anul trecut intr-a 5-a, dar a fost asa de ocupata aia invatatoare cu harry potter, ca n-au mai apucat sa faca nici asta, nici civilizatiile antice, etc.

Sanca, e mortal Oreo, ce mai!!! Si Rexy face chestia asta cu tavalitul in colb dupa dus canr scapa (dar daca il lasi sa se usuce, cade praful ala). Cat despre Elliot, apreciaza ce a reusit, dar nu te astepta ca de-acu incolo va face totul ca la carte. Esential e ca ia taurul de coarne cu cate o chestie si persevereaza. Asta problema poate era urmatoarea pe lista lui .

La noi nu sunt noutati prea multe si prea mari ... decat ca am nenorocit piscina ca n-am deschis-o anul trecut si ne costa vreo zece mii. Acum incearca sotu' s-o resusciteze fara chelutieli mari. Uite-asa inca mai adaugam la costul excursiei in Europa.
Ah, da si m-a sunat plodul duminica seara sa mergem sa-l ridicam de la prietenul lui ca-i prea beat (in premiera era beat). M-as fi asteptat sa ma dau de ceasul mortii in situatia data, dar n-a fost asa. Providenta mi-a salvat nervii cand si-a administrat lectia singur. I-a fost rau saracul c-a zacut mai mult prin baie. Asa ca acum s-a linistit. Unii invata numai din greselile proprii. Numai daca-i amintesti si i se face rau. Eu tac, ca n-oi fi eu ipocrita. Exact asta am patit si eu, doar ca la 17 ani nu la 16 si de-atunci nu beau. Da' io nu beau nik, nu asa... Inca o chestie pozitiva: m-a sunat...
Oh, si era sa uit, am primit oferta de bursa de la scoala pt D. Ii ofera sase mii scholarship pt anul viitor. N-am cuvinte sa le multumesc ce bine mi-au facut!!!
Ultima veste: ne-a convins o agenta sa vindem casa. Am semnat, dar am asa un sentiment ca nu se va intampla, ca nu prea vrem...

ok, v-am facut capul calendar, am fost offtopic cat s-a putut, dar mai flecarim si noi
Voi scrieti, scrieti, ca eu va citesc cu religiozitate. Acum ma duc sa arunc niste aripioare in cuptor ca-mi vine flamanzila de la scoala. Uite vedeti, imi iau revansa, scriu cat pentru zilele lipsa.

Moa, moa, va pup!


mmi www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">Kiki
& amazing Dedi aka Disa aka Dida aka DJ aka DD 11 1/2
& extremely private ex-"Pauu mic": When I was a boy of 15 1/2, my parents were so ignorant I could hardly stand to have them around. But when I got to be 21, I was astonished at how much they had learned in just seven years. AMR 5 1/2 [from Mark Twain]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Si la noi se face anul asta educatia sexuala, la nivelul clasei a V. Asa ni s-a zis in sedinta de inceput de an. Eu tot intreb cu curiozitate, sa vad daca s-a discutat sau nu. Cand il intreb pe Matei daca stie ce e sexul, imi spune cu seriozitate - cand se saruta o femeie cu un barbat... Elliot prefera sa nu comenteze. Asa ca probabil o lasa profesorul pentru ultima zi de scoala.

Si MqqM - o gramada de noutati. Ce faceti, reparati piscina inainte sa vindeti casa? Aici marketul la case e slow bine, se vand greu de tot. Si daca vindeti casa, ce faceti, stati cu chirie pana cand termina Dedi scoala?
Faptul ca te-a sunat Paul, e mare treaba. Eu cand eram de varsta lui, stateam pana ma trezeam de tot ca sa ma prezint acasa. Dar cu ce a luat-o pe ulei, ti-a zis?

si eu va pupic, numa bine la toti strengarii

Mergi la inceput