o mare frustrare...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

quote:
Originally posted by hannen

Scuza-ma dar nu m-am putut abtine.Adica femeile divortate au ajuns spaima celor casatorite?
Din pacate nu cred ca asta e motivul,societatea romaneasca inca "judeca" f . aspru femeile divortate.Parca nu stiti mentalitatea "vai,nu dau divort,cum sa dau divort,pai ce zice lumea?ma rid vecinii,neamurile...etc"



nu cred ca neaparat "spaima celor casatorite"
mai degraba din considerente "practice" o femeie singura (divortata sau necasatorita) nu este cea mai populara alegere a unui cuplu cand vor sa isi petreaca timpul liber cu alti prieteni
eu daca imi invit o prietena sa faca concediu cu familia mea sau un weekend la cabana normal ca tot concediu sau sf. de saptamana mi-l petrec trancanind cu prietena si omul meu ramane pe dinafara pe cand daca mergem cu niste prieteni casatoriti (sau in tot cazul un el si o ea) atunci e mai usor pentru toate partile, avem ce sa ne oferim unii altora
pe o prietena singura o chem in vizita, stam cateva ore de vorba sau ma duc cu ea la film, la o cafea etc insa nu o pot invita cu mine in concediu sau intr-un weekend...cred ca nici ea nu s-ar simti bine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Fetelor,daca imi aduc bine aminte Gabi zicea ca unele femei abia o mai saluta la gradinita de cind a aflat ca a divortat.
Ce are a face statutul ei de femeie divortata cu a fi om,adica un om bine crescut care se presupune ca respectindu-i pe cei din jur(cu un salut,o vorba buna) se respecta pe sine?
Nu cred ca s-a pus problema de altfel de relatii,de mers "la padure" si gata,Gabi era spaima,le fura berbatzii.
Cred ca multe femei merg pe principiul "paza buna trece primejdia rea" da` nici chiar asa mey,e divortata ,gata imi schimb atitudinea,eventual o ocolesc pe strada si nici nu-i zic barbatului c-a divortat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Exact, Hannen. Anul trecut mai povesteam cu ele. Eram in aceeasi "bransa". Nu eram chiar prietene, dar povesteam zilnic. Avem dulapioare la gradi, cate unul la doi copii. Fiica mea de cateva luni e singura la dulapior. Pare o prostie... dar nu pot sa nu fac legatura.
Criss, faptul ca tu cauti, nu inseamna ca tu incepi sa curtezi. Nu trebuie sa cauti relatie de lunga durata, nici aventura, eventual prietenie cu persoane de sex opus. Si nu stii niciodata ce-ti rezerva viitorul. Si da, poti sa-i spui goana pentru barbat... de fapt unele recunosc, altele nu. Goana dupa barbati nu inseamna lipsa de sex, poate sa insemne si lipsa de afectiune, nevoie de dragoste... nu mi se pare o chestie pt care ar trebui sa-ti fie rusine.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by meg67


nu cred ca neaparat "spaima celor casatorite"
mai degraba din considerente "practice" o femeie singura (divortata sau necasatorita) nu este cea mai populara alegere a unui cuplu cand vor sa isi petreaca timpul liber cu alti prieteni
eu daca imi invit o prietena sa faca concediu cu familia mea sau un weekend la cabana normal ca tot concediu sau sf. de saptamana mi-l petrec trancanind cu prietena si omul meu ramane pe dinafara pe cand daca mergem cu niste prieteni casatoriti (sau in tot cazul un el si o ea) atunci e mai usor pentru toate partile, avem ce sa ne oferim unii altora
pe o prietena singura o chem in vizita, stam cateva ore de vorba sau ma duc cu ea la film, la o cafea etc insa nu o pot invita cu mine in concediu sau intr-un weekend...cred ca nici ea nu s-ar simti bine


meg
_
just a drop of water in an endless sea




Mda, exact de acest gen de atitudine se bucura vara-mea, 27 ani, proaspat divortata. toate prietenele casatorite au cam lasat-o balta.din motivul invocat de tine.

Probabil femeile divortate trebuie sa-si petreaca concediile singure,eventual doar ele si copiii, ca sa nu ma incomodeze pe mine, femeia maritata.

mda,din cand in cand acolo..de mila o mai chem la o cafea, dar nu cumva sa fie barbatu-miu prin preajma ca se simte exclus.

Probabil ca al meu cuplu are o problema, insa noi cand iesim, nu se dicuta la modul barbatii cu barbatii, femeile cu femeile. toti facem gratarul, toti palavragim,divortati sau nu.

off topic mi-am amintit ceva haios. o mamica prietena(casatorita totusi ) a venit intr-o zi si l-a gasit doar pe sot acasa. i-am gasit trancanind despre diversificare. tipei nu-i venea sa creada cand a fost invitata inauntru, intrebata de una alta..

Alexia 02.05.2004(filmulete)
Blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by Eliza5

quote:
Originally posted by anca74

Se pare ca femeile divortate sunt considerate "ciumate" de catre populatia masculina de sorginte romana. In cazul meu fiindca nu locuiesc in tara. Alte natii sunt un picut mai deschisi la minte.




Asta este o generalizare nu numai de prost gust, dar chiar falsa. Cel putin barbatii pe care i-am intalnit eu nu au fost deranjati de faptul ca am copil. Dimpotriva, au facut tot ce le era posibil sa ii intre lui pe sub piele ca sa ma castige pe mine. Si da, erau romani.




Bun, barbatii pe care i-ai intalnit tu au facut tot ce le era posibil sa ii intre copilului tau pe sub piele ca sa te castige pe tine. Toate bune si frumoase pana aici.
Am si eu o intrebare, daca se poate: esti cu unul din acei barbati acum sau esti singura?
S-ar putea sa ma insel, dar din semnatura ta se intelege ca esti singura, in care caz ceea ce sustii tu mai sus nu sta in picioare.

Romanii din Canada, ma refer la cei pana in 35-40 de ani, sunt fie divortati si cu pensii alimentare de platit la copii, fie neinsurati.
Cei neinsurati, in majoritatea lor covarsitoare, fac alergie cand dau de femei divortate. Iar daca mai au si copii,... fug cat ii tin picioarele.
Am intrebat si eu pe unii din ei din ce motive. Raspunsul invariabil a fost: "femeile divortate sunt traumatizate de pe urma fostei casnicii si a barbatului cu care au fost. Adesea trebuie sa stai in cap sa le fii pe plac si nici atunci nu-i destul.
Iar daca au si copii e de 10 ori mai greu. Putini barbati sunt dispusi sa creasca copiii altuia".

Draga Eliza5, nu stiu cu ce fel de barbati ai fost, dar tare mi-as fi dorit sa-mi fi prezentat si mie unul nemaipomenit precum cei pe care i-ai cunoscut tu, acum vreo 2-3 ani cand ma apucase o deprima totala ca nu-mi gaseam rostul pe lumea asta.
Fostul prieten, romansh verde, mi-a spus sincer: "fata draga, esti cat se poate de ok si m-as fi insurat cu tine daca n-ai fi fost divortata. Nu-mi plac complicatiile".

Drept pentru care am dat cu el de-a azvirlita la scurt timp dupa aceste remarci prea putin elogioase si am continuat "cercetarile".
Si iote ca am gasit, dupa 5 ani de la divort, exact ce cautam: un barbat fara prejudecati stupide si care sa tina la mine asa cum sunt. Divortata, lua-o-ar naiba de treaba!



beat your children

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Vlad spune:

quote:
Fostul prieten, romansh verde, mi-a spus sincer: "fata draga, esti cat se poate de ok si m-as fi insurat cu tine daca n-ai fi fost divortata. Nu-mi plac complicatiile".


Scuze, pe acela nu il luam eu!!!!!!! Adica cum, te lua pentru ca erai ok, pentru ca ii convenea, pentru ca isi facuse socotelile pe o foaie si ieseau la pozitiv? Eu nu as sta cu nimeni pentru asemenea lucruri! Daca te iubea te iubea si divortata si cu x copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

flaviuta, nu stiu ce ai inteles tu din ce am scris insa eu nu m-am referit la neamuri (sora, vara, mama etc...) fata de care eu si membrii familiei mele avem alte raporturi in comparatie cu o prietena

apropo...ai incercat sa petreci un concediu cu familia ta si cu o prietena singura (si aici nu am precizat doar "DIVORTATA", daca te uiti mai cu atentie la ce am scris..), sa zicem asa 14 zile la mare? sau chiar un weekend? (si aici am precizat in postarea mea "weekend" si "concediu" nu gratar....)

sau sotul tau si-a luat cu el un prieten cu voi in concediu?

si eu am fost divortata si crede-ma ca nici o prietena "familista" nu s-a inghesuit sa ma cheme sa imi petrec concediu cu ei
nu am facut din asta un caz, le-am respectat alegerea si mi-am vazut de copilul meu si de viata mea pe care am avut cu ce sa o umplu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Sorry, poate ca m-am ambalat oleaca. mi s-a parut discriminatorie partea asta

"eu daca imi invit o prietena sa faca concediu cu familia mea sau un weekend la cabana normal ca tot concediu sau sf. de saptamana mi-l petrec trancanind cu prietena si omul meu ramane pe dinafara pe cand daca mergem cu niste prieteni casatoriti (sau in tot cazul un el si o ea) atunci e mai usor pentru toate partile, avem ce sa ne oferim unii altora"

pe vara-mea o iau .ma rog nu in concediu de 14 zile ,dar pt week nu vad care e problema. nu mi se pare corect ,pe bune. asta inseamna ca, intr-un grup de prieteni, cele care divorteaza nu mai sunt luate in weekenduri, in concedii, etc. adica sunt excluse din grup nu? cand ar avea cel mai mult nevoie de companie, de ceva sa alunge gandurile negre.

acum depinde mult si de "divortata" si de sot . daca se cunoasc dinainte, nu vad care ar fi problema. adica eu cu sotu si copilul si ea cu copilul in weekend la munte.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by Anca Vlad

Scuze, pe acela nu il luam eu!!!!!!! Adica cum, te lua pentru ca erai ok, pentru ca ii convenea, pentru ca isi facuse socotelile pe o foaie si ieseau la pozitiv? Eu nu as sta cu nimeni pentru asemenea lucruri! Daca te iubea te iubea si divortata si cu x copii!

Anca



Asta este... Poate a fost o scuza de-a lui sa nu se insoare la momentul respectiv, poate chiar are o problema cu femeile divortate, poate... naiba stie ce are. Acum traieste cu cate o femeie 3-4 luni, dupa care se plictiseste si trece la alta. Si are deja 30 de ani.
Mi-a fost greu atunci sa iau hotararea sa ne despartim, dupa 2 ani si jumatate de locuit impreuna, insa am inteles ce era de inteles si am trecut la alt capitol.

Pe de alta parte, pentru a pricepe macar partial cum gandesc cei care fug de femeile divortate, un exercitiu foarte bun este sa ne imaginam ca am intalni pe cineva dragut, inteligent, cu simtul umorului, placut, etc., dar care, dupa 1-2 saptamani de frecventare asidua, ne-ar spune ca este divortat si cu un copil.
Cam ce reactie am avea noi insine vizavi de problema aceasta?

Eu, recunosc, as avea o strangere de inima, o reticenta. Nu de alta, dar m-as gandi ca tipul respectiv poate nu mai vrea o relatie stabila, poate nu mai are incredere in femei, poate nu mai vrea sa se casatoreasca, poate nu mai vrea alti copii, poate are de platit pensie alimentara copilului si mamei sale pana la adanci batraneti, etc. Chiar daca el ar incerca sa-mi explice exact contrariul.
Si de ce sa ma leg la cap cand nu ma doare?!
Partial, inteleg acest punct de vedere.



beat your children

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by meg67

si eu am fost divortata si crede-ma ca nici o prietena "familista" nu s-a inghesuit sa ma cheme sa imi petrec concediu cu ei
nu am facut din asta un caz, le-am respectat alegerea si mi-am vazut de copilul meu si de viata mea pe care am avut cu ce sa o umplu


meg
_
just a drop of water in an endless sea



Ai dreptate aici. Si la mine a fost la fel. Nu numai ca nu am mai fost bine primita nicaieri, dar toate prietenele s-au ferit de mine din acel moment. Nici un telefon, nici nimic.
Asa ca le-am trimis pe toate la naiba in gand (si-n fapta ) si mi-am vazut de viata mea. Incetul cu incetul, mi-am facut alti prieteni, majoritatea celibatari, dar care acum, cand ma stiu in cuplu, nu ma evita de parca as fi leproasa. Ne vedem deseori, suntem invitati impreuna, logodnicul meu si cu mine, fara a isca remarci aiurea sau sentimente deplasate.
Vorba aceea: prietenul la nevoie se cunoaste.



beat your children

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.


Mergi la inceput