FIV 112

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Fetelornu sunt chiar atat de batuta in cap. NU AM LUAT MACA PE INHIBARE, am oprit in ziua CM-ului stiind ca o sa incep in Z3 inhibarea. Dar am baut ceai de cretisoara? Oare de la asta? Nu stiu de fapt de ce trebuie sa gasesc eu un raspuns cand dr. nu gasesc.Nu stiu cum e faza cu estradiolul marit si Progesteronul care nu sunt in raportul bun, dar care o fi ala bun stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Meyyyyy, Carry are dreptate, ceva nu e OK, iar schema asta de tratament e prima oara cand o vad la Giulesti, mai ales la Mr Big. Daca incepe in ziua 21 e protocolul lung, pe care l-am facut majoritatea.
Noi ne injectam cu diphe de 0,1 timp de 7 zile, ne venea CM-ul (asa a fost la mine), apoi m-am mai injectat inca 7 zile cu diphe si in ziua a 7-a de la CM am inceput si stimularea.
Poate de la doza mare de diphe Monseniorul mai asteapta inca o saptamana pana la stimulare. Ce analize ai? Cum sunt FSH-ul, LH-ul, ovarele, ce varsta etc? Cocei e cea mai buna pentru a afla un raspuns, noi aici, din cele citite si aflate de pe unde am putut, doar ne dam cu o amarata de parere.....

Gasca, vine povestea, sper sa nu adorm pana o pun pe hartie. Va avea mai multe capitole: copilaria FIV-ului meu (cu istoricul de la facerea lumii pana in minunatul prezent), maturizarea si cheia succesului......
Dany eu am incercat sa dezvolt conceptul de nebunie "pozitiva", pana la paranoia n-am indraznit sa tind, poate reusesc in sarcina, desi la cat de bine imi e acum, la ce liniste pluteste in mine, nu cred ca voi atinge acele culmi nici acusica........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Sheri..multumesc, poate intra Lachione si ma ajuta sau poate Madalina 28...pleaseee
Dana ..dar menogonul il incep dupa 21 zile de la diphereline !!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Da Carry noi am facut 7 zile diphe, a venit CM-ul normal, la 28 de zile, ca-n carti (dar au fost fete la care a intarziat si 2 saptamani, timp in care au tot facut diphe, parca Aniast, care a reusit din prima si a avut niste embrioni de expozitie), apoi am mai facut 7 zile de diphe si in a 7-a zi ne-am apucat de stimulare (continuand, desigur cu injectia de diphe).
Dar de la doza mare de diphe cred ca e anomalia cu o saptamana in plus de inhibare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Kitta -i-mi pare rau de chisturi ,eu am decis ca nu iau nimic altceva decat ceea ce mi-a prescris medicul,nici macar ceai.
LilianaFI- buna idee ,ma duc maine la cumparaturi si au pancetta si fac ciorbitza .Multzam de pont , nici nu m-am gandit la asta.
Carry -si eu am facut cu diferelin 0,1 (cu ciclu in 9 nov. si inceput de stimulare in 20 nov.) cam 2-3 saptamani inainte de stimulare , nu am notitele aici cu mine dar vad ca faci cu protocolul lung .
Adhnana-felicitari pentru bobocelul roz
Zouzunaki -poate e Progefik , dar alea sunt capsule nu injectii .Oricum ,ma bucur daca iti da cu reteta greceasca , poate pt.ca o cunoaste pe farmacista.
Kora - La multi ani si sa va dea cel de sus numai fericire si cel putin un bebelus anul asta.

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

M Oana...mersi , alta problema ar fi ca nu m-a chemat dupa cateva zile de inhibare la eco, ci direct in a 8-a zi de stimulare !
Dr Vultur, care era si ea prezenta , alaturi de dna Geta, a si intrebat daca fara eco dupa inhibare, proful a spus " da, fara ", Geta scria, DR Vultur superviza, proful fuma si gandea schema mea...chiar nimeni sa nu fi sesizat greseala ?
Am analizele hormonale f bune, am 37 ani, ce spuneti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Buna dimineata!
Pussi AMR cat, 4-5?...sa nu il uit!
Delia si Mirela1 !
Zouzou,Kora,Andrada!
Sheri eu n-am uitat, astept....!
Adhnana felicitari pt. !
Danyalo multa bafta!

Anto
"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Si la mine a fost prezenta Dna Vultur, cu ochiul ei ager, plus Moisica si inca vreo 2 asitente pe post de arhangheli, de nu mai aveam aer in camaruta aceea minuscula si la mine profu' fumega sa-i vina inspiratiunea si la mine Getuta tot incerca sa mai schimbe cate ceva, opinie importanta, insa eu am venit suparata acasasica pentru ca profu' nu vrea sa ma vaza decat in ziua 5 de la CM. In ziua 5 dupa ce a verificat instalatia, a zis ca e cazul sa ma mai inhib 2 zile inainte de stimulare, dar aceea a fost schema lui pe lunile ianuarie-februarie, toate am primit la fel.
Acum o fi citit Monseniorul mai multe, ca asa mi-a promis () si a inceput sa modifice schema......
Eu as cauta-o pe Cocei, dar sa stii ca si la Domnia sa e dupa ziua in care o prinzi, bine ar fi sa te introduca cineva......
Kitta habar nu am cum e cu cei 2 hormoni, la noi nimeni nu a fost curios sa ne cerceteze hormonii. Dar daca MNL-istii stiu sa studieze problema, nu dau si explicatii? Eu as sta pe capul lor, pana m-ar face sa inteleg, caci presupun ca ei stiu cel mai bine raspunsul la intrebarile tale.
Puiramica dupa laparo toate fetele au descris starile la fel ca si tine. Cica primele 2 zile ar fi critice, apoi uiti cu desavarsire si ramane doar rezultatul pozitiv al operatiei si sansele mari de reusita pe cale naturala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Kitta, eu dupa 14 zile de diphereline am avut 2-3 chiste. Si am ales varianta punctiei acestora ca sa pot continua in acel ciclu de tratament. Am inceput stimularea dupa ce s-a oprit M. Oricum s-a dat peste cap tot tratamentul si am fost suspecta de hiperstimulare. Asta s-a intamplat in nov 2005. Ca sa incepi stimularea estradiolul trebuie sa fie < 50 pgr. Imi pare rau ca nu ai inceput bine si au si aparut problemele. Eu zic sa te opresti si sa o iei de la capat luna viitoare. Caci cu estradiolul nu e de glumit. Vei face o hiperstimulare de toata frumusetea si nu te ajuta cu nimic.
Puiramy, de abia astept sa ne zici ca ai reusit natural.
Pussi, eu iti dau voie la un test din urina dar numai in ziua 9 si numai daca ai vederea buna am vazut ca fetele ca si-au facut in ziua 8 nu le-a aparut nici o liniuta, iar la mine in ziua 9 s-a vazut ceva, ceva extrem de pal. Oricum saptamana viitoare vei fi cu rezultatul mare.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Oanaaaa
Acum citind...imi dau seama ca am facut o gafa... nu asta am vrut sa spun... dar ideea e ca eu voi deveni paranoica...
Sper sa-mi accepti scuzele!..iarta o biata fata ratacita...deja...ma gandesc la droaia de injectoare numa si ma apuca o fricaaaaaaa!!! da om videa noi la fata locului ce si cum!!
Inca o data iertare!!

Am sters ce nici nu trebuia si fie acolo...
dany

Mergi la inceput