Vi se pare normal....

Vi se pare normal.... | Autor: hanna10

Link direct la acest mesaj

ca sotul/ sotia sa nu va acompanieze atunci cand mergeti in vizita la parinti? Ma refer la cazul in care parintii stau departe de voi si daca mergeti trebuie sa stati cateva zile cel putin. Mie sincer nu mi se pare normal deloc. Eu nu cred ca este normal deloc. In momentul in care te casatoresti cu cineva, familia devine si a lui/ei. Nu mi se pare normal sa plec eu singura la parinti vreo sapt iar sotul sa ramana acasa. Asta in cazul in care parintii il idolatrizeaza si relatiile sunt foarte bune.

Intr-o casnicie lucurile astea se fac in noi...cred eu...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

nu mi se pare normal doar in cazul in care el are motiv serios sa nu mearga cu tine. Insa daca are servici de unde poate sa-si ia concediu, nu vad nici un motiv intemeiat sa te lase singura.
El ce zice, de ce nu merge cu tine?

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanna10 spune:

In ultimul timp am avut probleme destul de mari si inca le avem dar incercam sa le rezolvam. De fiecare data cand am venit in romania la parintii mei, din pacate s-a intamplat cate ceva rau (tatal meu si-a rupt piciorul si a stat in spital, sora mea a fost internata cu o infectie urata la rinichi alta data etc) si sotul meu se simte foarte stresat din cauza la toate ce ni s-a intamplat in relatia noastra in ultima vreme. Si zice ca daca se mai intampla ceva rau cand mergem acuma acasa el nu mai rezista stresului.

Acuma ce facem...nu mai mergem nicaieri de frica calamitatilor in viata??? Mi se pare absurd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Astea sunt pur coincidente; nu cred ca s-au intamplat ptr ca erati voi veniti in Ro,nu?
In plus,cu atat mai bine ca ati fost alaturi de ei in niste situatii dificile!
Mie una nu mi se are normal dar am un exemplar alaturi care cred ca n-o sa-si viziteze socrii din proprie initiativa decat la inmormantare, desi stam la 10 minute unii de altii!
Si asta ma doare teribil!

Daca insa eu nu as merge cu el la ai lui,cand are el chef, ptr ca si asta se intampla f rar, desi si ei sunt tot la 10 min, ar iesi ditamai discutiile si reprosurile!
Kasi si Victoria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Hanna, poate ca, totusi, o saptamana separati va va face bine. Va da timp sa va ganditi la ce se intampla in relatia voastra, ce nu merge si ce puteti face sa schimbati ceva. Parerea mea: du-te la parinti singurica, relaxeaza-te si cand te intorci o sa vezi cum evolueaza lucrurile. Te pup si iti doresc numai bine.


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Te inteleg, ca si eu am fost in Ro 3 saptamani singura; desi situatia a fost diferita ( el nu-si poate lua concediu mai mult de o saptamana deodata si ptr. o saptamana nu se merita cheltuiala) nu m-am simtit grozav in Ro fara el.
Poate ca sotul tau nu vrea sa vina ptr. ca datorita probl. dintre voi, poate are nevoie de putin timp singur. Iti spun asta ptr. ca atunci cand am avut noi ceva probleme, eu aveam mare nevoie sa fiu singura cu gandurile mele; i-am si spus sotului asta, dar nu a inteles; mi-a tot spus sa nu "walk out on him"... el cred ca era ingrijorat ca nu m-as mai intoarce sau... nici nu stiu. Dar daca asta e cu sotul tau, eu zic sa incerci sa-l intelegi si oricat nu ti-ar place, lasa-l o saptamana singur.


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Si eu l-as lasa pe sotul meu singur. Daca nu vrea ceva ii respect dorinta. Oricum eu spun asta din prisma unei relatii care merge bine.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)



Pasti 2006

Craciun 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Da.este normal.ai spus ca sunteti in plin proces de rezolvare a unor probleme.Probabil ca el nu are chef sa de-a ochi cu parintii tai din cauza asta.Nu se simte bine sa se prefaca, nu vrea sa riste sa se observe probele voastre si din afara si astfel sa fie judecat ori ajutat cu pareri sau sfaturi.Ce ti-a spus a fost doar un pretext.poate suna copilaraste, dar eu asta cred ca este.Sau pur si simplu nu-i arde de vizite din cauza probemelor dintre voi.Fetele ti-au spus sa pleci in virtutea ca-ti vei limpezi gandurile, fiind la distanta.Daca poti si crezi ca juta, fa-o.
Noi cand mai avem discutii, cu riscul de a fi nebuni,ramanem impreuna si ne certam pana ajungem sa ne luam in brate.Apoi ne gandim si la altele.Prima data rezolvam problema.Nu ne face nici o placere, cand ne trezim cu vizite in astfel de momente, ca nu ne sta mintea la a face pe gazdele nici chiar cu parintii.Asta e un pic/mai mult diferit de voi.dar banuiesc ca- i vorba de Paste la voi cu plecatul in Ro.Poate ceea ce implica sarbatorile in familie ii aduc un stres in plus.Sper din tot sufletul sa va rezolvati problemele!


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

De ce nu ti se pare normal?

Alexandru, tati de copil perfect

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Cred ca majoritatea fetelor ar prefera sa sara vizitele la socrii. Eu una nu stiu cum sa scap de vizite la soacra unde nu ma simt bine venita.

Pe de alta parte eu merg o saptamana pe an la bunica, sta cam la 600 km si ma duc SINGURA.

Ma intorc cu bateriile incarcate si sotul meu se bucura pt mine.

Cred ca daca nu tii neaparat la tabu-ul "intr-o casnicie lucrurile se fac in doi" si uneori faci lucruri care tie iti plac dar sotului nu si invers dai sanse relatiei tale sa fie buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanna10 spune:

Multumesc tutror pt raspunsuri. Observ ca majoritatea sunt pro a pleca singura oricum. Eu sunt total adepta ca intr-o casnicie lucrurile astea se fac in doi. Noi doi locuim la londra (sotul meu e englez si eu romanca iar parintii mei locuiesc in romania). Nu am merge acuma de paste ci la sfarsitul lui mai. Aici e vorba de mult mai mult cred, nu e doar faptul ca sotul meu se simte prea stresat sa mearga acasa la parintii mei...aici e vorba de lipsa sotului meu de responsabilitate pt aceasta casnicie. O data pe an merg acasa la parinti, ai mei se deranjeaza sa inchirieze nu stiu ce vila la munte pentru noi ca sa ne relaxam iar sotul meu e prea stresat. Eu nu sunt de acord cu facutul concediilor separat, nu mi se pare corect ca el sa ramana aici pt 10 zile, iar eu la 3000 de mile. Chestiile astea te indeparteaza, in cazul nostru sigur. Aici nu e vorba numai de ce vrea sotul meu, e vorba de amandoi, si de sentimentele mele si de ce mi se pare mie corect.

Daca nu vrea sa tina cont, atunci nu are ce cauta langa mine. Poate veti crede ca sunt foarte dura si pripita, credeti-ma ca sunt atat de multe la mijloc...

Multumesc mult pt raspunsurile voastre.

Mergi la inceput