Vi se pare normal....

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Poate ca nu se simte bine sa vina in vizita...nu are de ce sa auda ce a facut varu X si unchiu Y din romania...acum ce vina are el? mai intelegeam daca spuneai ca vrei sa pleci in alta parte..adica tu vrei in tanzania si el in china si de aici lupte...dar in vizita la rude nu cred ca merita sa-ti strici zilele de concediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Hanna spui ca sunt mai multe la mijloc...tu sti mai bine..deci asta e doar cireasa de pe tort, nicidecum marul discordiei.

e o mare diferenta intre a nu se simti efectiv bine in ro la parintii tai(diferenta de limba uite un prim aspect, de mentalitate, de cultura) si A NU VREA pur si simplu, desi se simte excelent acolo. asta numai tu o sti.

daca el realy nu se simte bine , problema e ca tu esti oarecum dependenta de el, dependenta de VOI de fapt. nu concepi un concediu fara el. si asta nu e tocmai ok din punctul meu de vedere. trebuie sa poti sa te simti bine, relaxata si fara el.


daca intr-adevar nu vrea sa mearga din pur capriciu, nu se osteneste sa-ti satisfaca aceasta placere in conditiile in care se simte totusi ok in compania alor tai, e de discutat. sincer,cu cartile pe fata.

ALEXIA,02.mai.2004- filmulete noi
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Hanna, eu iti stiu povestea. Si eu zic ca nu e bine in situatia data sa refuze sa vina cu tine. Nici mie nu mi-ar conveni. Poate ca ceva scartaie si se leaga de alte scuze ca sa refuze calatoria.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Hanna,banuiesc ca sotzul tau nu e vorbitor de limba romana(mai mult ca sigur ca nu este) si poate si asta ,pe linga altele,ii creeaza o stare de disconfort!

Si ar putea fi mai multe,daca ne gindim cum sunt "jupuitzi" turistii straini in tzara,lucruri pe care le-a vazut si nu accepta!

Nic eu nu sunt adepta cu concedii separat,dar totusi ,avem destule lucruri pe care nu le facem impreuna,pentru ca prezentza mea sau a lui nu-si are rostul!Dar daca nu facetzi impreuna concediul in tzara ,in alta parte ar vrea sa-l facetzi impreuna?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Nici sotul meu nu prea merge cu mine la parintii mei dar ma duc de fiecare data cand e el la servciu.Nu mi se pare normal sa nu ma duc la parintii mei doar pentru ca el nu vrea sa mearga e alegerea lui.Nici mie nu mi place sa merg la bunica lui si de aia o evit cat pot pentru ca atunci cand ajung la ea nu stie decat sa ne critice.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaros spune:

Si eu ma simt stresata cind merg in vizita la socrii mei,dar stresata in adevaratul sens ,odata am simtit ca mi se face rau(vorbesc serios)si sotul meu stie lucrul asta si nu ma obliga niciodata sa merg daca eu nu vreau ba chiar gaseste motive sa ma scuze in fata lor.
Ar trebui sa sti ce il streseaza asa tare pe sotul tau si sa incerci sa remediezi problema ,sa gasesti o cale de mijloc.
Probabil ca ceva la deranjat de fiecare data si atunci nu se poate omul relaxa.

Doar tu sti care va sunt problemele,stai de vorba cu el poate iti spune ce il streseaza poate la el nu este doar o ambitie de a nu merge la ai tai, poate are un motiv intemeiat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Hanna, in primul rand ma bucur ca va straduiti sa va rezolvati problemele.

Si on topic - desi in general sunt la fel ca tine prefer vacantele in 2 oriunde ar fi ele petrecute, totusi in cazul tau trebuie sa tii cont de faptul ca el nu este roman ci englez si ei au putin alte principii si viziuni asupra vietii si cum trebuie ea petrecuta, ca sa nu mai vorbim de barierele lincvistice. Si in al doilea rand data fiind situatia voastra tensionata de acum nu l-as condamna ca nu vrea sa mearga in Romania la rudele tale. Nici eu n-am chef sa-mi vad socrii cand sunt certata/suparata pe barbati-miu, si nu trebuie sa ma urc in avion si sa zbor 3000 de mile pt. asta.

Insa iarasi sincer eu n-as pleca in Romania fie cu sau fara sot, cand am de pus pe picioare casnicia mea, eu as gasi ceva scuze fata de rudele, care stiu te/va asteapta nerabdatori, in schimb as pleca in concediu in Maldive eu cu sotul, eventual as zbura maxim un weekend singura, nu cu sotul daca nu-si doreste, in Romania.

Stii care e problema la tine (repet la tine, nu la voi) tu realizezi ca aveti o problema, dar refuzi sa te pliezi in fct. de problema aparuta, tii mortis ca viata sa se desfasoare ca inainte si in orice caz asa cum vrei tu, nu tii cont si de dorintele lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Probabil Romania si problemele pe care le-ati avut sunt prea mult pentru calmul lui englezesc. Parca si vad cum il iau rudele la pupat si indopat. Cred ca toate astea pot fi stresante pentru cineva obisnuit cu altceva si cred ca pur si simplu el e cu tine, dar nu si cu familia extinsa, daca intelegi ce vreau sa zic.

Cred ca ai de ales cum e mai bine: cu el, dar stii ca nu e incantat sau singura. Eu as alege sa vina cu mine. 10 zile nu moare, si o parte din ele la munte.

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput