Lucru manual- arts & crafts 3

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns frannces spune:

fetele care lucrati cu fimo.. eu abia acum l-am descoperit si am si eu ceva intrebari.
cum stiu ca am in cuptor 130 grade? ca nu am termometru.
e normal sa scoata fum ca si cum s-a ars ceva, cand sunt la cuptor? sau inseamna ca e prea mare temp?
e normal ca fimo alb sa se ingalbeneasca?
ce fel de lac folositi pt finisare?
multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

frances nu, nu e normal nimic din ce zici. Vezi ca si Ppisic a zis ca fumul de Fimo ars e f toxic, ar eu sustin acest lucru, ca un "stan patitul" ce sunt.
Nici eu nu am aragaz cu termometru, asa ca nu las deat putin de tot sa se incalzeasca cuptorul inainte si le coc cu usa deschisa.
De asemenea, am observat ca ajuta si sa le lasi 10 minute la uscat inainte de a le baga la cuptor. In acest fel, nu se mai defrmeaza din cauza caldurii.

Pentru finisare, daca vrei lac neaparat, poti lua lac de oja, incolor sau colorat, cum vrei tu. Eu am mai luat si lac de desenat pe unghii si iese foarte interesant.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frannces spune:

ma gandeam eu ca nu trebuie sa fie normal tot fumul ala naucitor din bucatarie, si probabil de asta mi-a fost rau toata noaptea. citisem si eu ca e toxic.. si nici treaba cu ingalbenitul nu e ok.. merci de sfaturi...asa o sa il coc si eu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

In sfarsit inele !!!!!!!
Sper sa va placa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Laura, felicitari!!! Imi plac tare mult inelele tale, chiar vroiam sa te intreb daca le-ai primit si ce ai facut. Pe toate le-ai terminat? Ce viteza si ce inspiratie!!! Sunt grozave, zi-ne mai multe despre ele, din ce sunt, cum le-ai facut (ce sursa de inspiratie ai avut). Ala pe bleu imi place mult, dar si ala roz-mov mai aprins!!!

Pisicut, ca de obicei, superbe creatiile tale, sa stii ca mi-ai dat citeva idei... ;).

Eu lucrez in continuare la o mie de chestii deodata, nu termin nimic sau nu reusesc sa fac fotografii bune... si vreau sa-mi deschid boutique pe ebay, va tin la curent! ;)

Va pup!!!


Adélie la p'tite souris
Bijoux passion
Floricici din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Otilia, cel mov e cu cristale sw, celelalte sunt cu cipsuri de semipretioase: cuart roz, speckle stone(dalmatian stone), turquoaze, lemon stone...
Tehnica si sursa sunt www.lacabaneaperles.fr/techniques-de-realisation/51/le_cable_cousu.html" target="_blank">aici.
Da le-am terminat pe toate (12 buc), le-am si vandut si daruit, de-abia am reusit sa-mi opresc si mie doua.

De abia astept sa ne arati ce ai lucrat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frannces spune:

laura de unde iti procuri tu materia prima?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

frannces, de la www.allex.ro sticla de murano si accesoriile metalice, pietrele semipretioase de la magazinele din Galati (coliere gata facute pe care le desfac), iar bazele de inel sunt aduse din Franta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frannces spune:

multumesc frumos laura... site-ul il stiam deja...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frannces spune:

n-a mai facut nimeni nimic? eu m-am apucat sa lucrez dar inca nu sunt la nivelul vostru si mai astept sa ma perfectionez pana sa va arat :)

Mergi la inceput