frica de avion

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Da, si eu ma confruntam cu frica de avion, mai ales cind trebuia sa petrec vreo 9-10 ore in sir pe scaun...ma apuca o panica, ceva de groaza. Nici sa dorm nu puteam din cauza stresului si a zgomotului motoarelor iar la cea mai mica zgiltiiala ma si vedeam dind coltu'. Asta a durat pina anul trecut cind m-am dus in vacanta in Romania si am luat dopurile de urechi cu mine, le-am infipt bine si asa am reusit sa dorm putin si in rest mi-am facut curaj singura zicindu-mi ca daca e sa mor, asta e, nu pot face nimic sa schimb soarta si asa m-am calmat.

www.wrongspelling.com" target="_blank">Blog * www.wrongspelling.com/album/" target="_blank">Pozele mele * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

Am ajuns cu bine,bineinteles cu frica legata de "coada".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Alexis, bine ca ai ajuns cu bine.
Te pup!


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Mie mi-a fost frica inaintea primului zbor.Nu atat de avion in mod special,ci de faptul ca nu stiam cum va fi.Ma speria necunoscutul.Si mi s-a intamplat sa-mi fie si rau (cu alta ocazie)din cauza oboselii.Dar in rest,e in regula.Ok,as putea dezvolta o fobie daca m-as gandi ca sunt inchisa intr-o cutie unde oxigenul s-ar putea termina:))Glumesc.Incercati sa va ganditi la ceva placut de cate ori zburati.tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Cred ca ma aleg cu rosii in cap. Mie mi s-a parut tare incitant gandul de a merge cu avionul,mult mai periculos mi se pare pe sosea...Constanta- Timisoara, cu escala la Bucuresti. Teama cea mare era de raul dee avion...mi-am luat 2 saci de gunoi la mine, ca stiam ce-mi poate pielea( stiu de punga speciala din avion, dar nu mi-era suficienta). Am luat 2 capsule de ghimbir, n-am baut decat o cafea...Am rau de mare si de masina, asa ca asteptarile erau pe masura. Si nu mi-a fost rau!
Mi s-a parut super, sa ma aflu deasupra norilor, parca eram Dumnezeu in ceruri ( iarta-ma, Doamne, pentru blasfemie).Au fost mici turbulentze...am sfeclit-o putin, dar m-am gandit ca daca e sa crap, oricand poate fi momentul. Vreau sa va spun, fetelor, ca aceasta a fost o delegatie, drumul meu cu avionul, iar in altele, pe sosea , am avut emotii mult mai puternice, rugandu-ma sa ajung cu bine la destinatie (din cauza Schumacherilor de ocazie).
Asa ca -iata-ma-s :gata oricand de decolare!
Mult mai periculos este pe sosele, credeti-ma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seascarf spune:

Si sotul meu e in panica. A vrut fetita de ziua ei sa zboare cu avionul si (pentru ca doream si eu ) am fost de acord imediat! Sotul meu initial a zis ca vrea sa facem economie si sa nu vina cu noi. Apoi, pe masura ce se apropia data, l-a apucat o teama ca ramane fara noi si a zis ca n-are rost sa mai traiasca fara noi asa ca vine si el. Ce mai, ce conteaza motivul. Ne-am bucurat mult. Apoi a prins o emisiune la TVR Cultural, "Duhovnicul de la miezul noptii" si - zice el - a avut revelatia ca, de fapt, ce vrea el e sinucidere conditionata si ca asa ceva e inacceptabil. Si a zis atunci ca nu mai vine cu noi. Abia l-am convins sa vina totusi. Acum e terminat de groaza. Noroc ca ii este rusine de fetita si se mai abtine. Nu pot sa concep cum simpla cumparare a biletelor l-a emotionat in asa hal. Intr-una cauta pe internet accidente de avioane, vorbeste de catastrofe aeriene, are deja o "cultura" impresionanta la capitolul asta. Se documenteaza de parca ar trebui sa piloteze el. S-a dus la biserica, a zis ca nu se mai urca in avion decat daca se spovedeste intai (Asta, zic eu, e partea buna. Trebuia oricum.) Are deja doua zboruri la activ, tot asa, l-au convins (fortat?) altii. Mi-a povestit cum e. N-a avut parte de absolut niciun incident, nici turbulente, nici defectiuni, n-a varsat, aterizari de nota 9-10 (zice el), a vazut norii de deasupra, a vazut muntii ... Abia astept, n-am zburat decat o data cand aveam 5 ani. El insa se gandeste unde e usa de sigurata, isi face socoteala unde sa se aseze in avion ca sa riscam mai putin, nu vrea sa ia calmante ca zice sa fie vigilent in caz ca se prabuseste avionul. La teorie e tare, face socoteli peste socoteli care sunt riscurile si ce ar insemna sa zboare zilnic de 4-6 ori dar practic tremura de frica. Zice ca n-ar trebui sa puna atata pret pe viata lui ca nici altii nu pun, se simte vinovat dar nu e in stare sa se indrepte. Tot e bine ca asa se roaga si el mai mult.
Cum sa-l linistesc? Cum sa-l ajut sa se bucure?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

seascarf, e religios? Incearca-l sa il convingi ca toate se intampla cum vrea Dumnezeu. S-ar putea sa se mai linisteasca. Si in nici un caz sa nu se mai uite la catrastofe si accidente. Se autosugestioneaza.

Eu am multe frici da pe asta de avion nu. Tot ce pot face e sa ma rog si sa sper ca va fi bine. Viata mea depinde de vreme, piloti si noroc. Ce sens are sa ma agit pentru ceva ce nu pot controla? Plus ca statistic, sansele de a crapa sunt mici. La fel de bine da un idiot peste tine pe trecerea de pietoni.

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seascarf spune:

Gata, s-a rezolvat! A fost la biserica si asta a rezolvat, zic eu, 70%. Am si zburat. Tot timpul a vorbit: stia tot ce misca si ce nu misca. Pe noi ne-a durut putin capul, burta... el n-a avut nimic. Zice ca n-a avut timp sa-l doara burta sau capul ca i-a fost frica. Tot timpul s-a agitat. Tot timpul a avut ceva de comentat. Si pentru ca trebuia sa primeasca o lectie... cu o zi inainte a fost un accident de tren destul de grav intre Ilia si Deva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stralucitor1 spune:

fetelor, ganditi-va ca avionul merge ca pe autostrada...e acelasi lucru....cind mergeti cu masina cu 100 la ora si scoateti mana pe geam simtiti rezistenta aerului...ei, aerul formeaza o banda dura sub avion, la fel ca o autostrada...ca avionul merge cu cel putin 800/h. Turbulentele sunt ca gropile de pe sosea:) asta e vorba unui pilot nu am spus-o eu...deci, pilotii stiu foarte bine cind intra ( au aparate la bord in sensul asta)intr-o turbulenta si nu se baga aiurea in mijlocul furtunii..hmmmm stau pe la marginea ei:)daca va e frica sa vedeti aripile avionului ca se misca, sa stiti ca din constructie se pot indoi cam 5 metri ...zbor placut:)


'Success' comes before 'work' only in the dictionary

To and Me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Recunosc ca si eu am "morcovul"....mai ales ca joia viitoare zbor Bucuresti-Verona cu Blue Air si nu pot sa spun ca am auzit lucruri bune despre aceasta companie...of........mi-e frica....a zburat cineva cu Blue Air?


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
Ajutati-l pe Alex!!!

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput