frica de avion

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seascarf spune:

Stai linistita, toate avioanele trebuie sa respecte aceleasi standarde de siguranta. De ce n-ai parte la un zbor low-cost: siguranta orei de plecare, diverse servicii incluse in avion si de un aeroport mai bine pozitionat la destinatie... poate in asta consta "riscul" mai mare daca zbori cu o companie low-cost: un drum mai lung cu masina la destinatie. Si nu uita ca dormitul noaptea acasa este mai "periculos" decat un zbor cu avionul. In cativa ani va fi un cutremur ca in 1977 si vor muri in Bucuresti 1000 - 2000 de oameni, asta in afara de raniti si ramasi fara adapost.
Turbulentele poate se simt asa cum se simt gropile pe sosea dar au la origine curenti ascendenti si descendenti - acolo sus vantul mai bate si pe verticala. Cand avionul trece dintr-o zona in care vantul bate in sus intr-o zona in care vantul bate in jos, simti ca te duci in jos... si apoi invers si tot asa. Nu e nimic tare de care se loveste avionul.
Daca ti-e frica de raul de avion, sa stii ca exista medicamente. Data viitoare voi lua ceva, nu stiu ce dar voi afla.
Fii atenta nu numai la ce se vede ci si la ce simti. Incearca sa te orientezi pe unde zbori si sa simti miscarile avionului. Pentru mine a fost o experienta extraordinara!
Drum bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Si eu plec sambata vitoare cu copilul in bratze si am deja de o luna cosmaruri. O sa merg la medic sa vad daca-mi da ceva sa ma linistesc.

Stralucitor si Seascarf, mersi pt explicatzii.



Nasterea ariciului junior Pozele mele Poze cu noi si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

quote:
Originally posted by iepumic


Recunosc ca si eu am "morcovul"....mai ales ca joia viitoare zbor Bucuresti-Verona cu Blue Air si nu pot sa spun ca am auzit lucruri bune despre aceasta companie...of........mi-e frica....a zburat cineva cu Blue Air?





Da,am zburat si eu o data cu ei, dus intors, in afara de faptul ca au plecat intarziati la dus nu au fost alte nemultumiri, au mai fost discutii si subiecte despre Blue Air, nemultumiri pt faptul ca uneori pleaca cu intarziere, nu e vorba de standarde de siguranta.

A, si ca nu-ti dau de mancare, decat contra cost, dar nici altele care nu-s low cost nu se streseaza prea tare cu subiectul, ca de la Stuttgart la Barcelona cu Lufthansa, imi aduc aminte ca am primit un prapadit de sandvis, iar cu Alitalia de la Milano la Barcelona la fel un sandvis si o inghetata, a si suc apa cafea, dar ideea e ca si daca cumperi acele lucruri nu e mult, ideea e ca nici la alte companii nu mananci de zeci sau o suta de euro, asa ca problema cu mancarea cade.

Iar faptul ca zboara direct chiar daca intarzie, adica pleaca cu intarziere, macar nu pierzi alte legaturi ca si in cazul unei escale, ajungi doar mai tarziu la destinatia finala.

Sibylle, eu m-as duce cu avionul zilnic la serviciu daca s-ar putea, atat imi place, stai linistita ca o sa fie bine.
Am mai vrut sa-ti spun, si profit acuma, ca te citesc cu mare placere si ti-am vazut pozele cu baietelul, sunteti superbi!!!!!!!
Si ai carucior ca al Printesei Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


seascarf, ai fost mortala cu faza cu cutremurul. O sa razi dar mie nu imi este frica de cutremur (si nici nu cred in previziuni ca va mai fi unul ca in 1977...va fi probabil candva dar cred ca nimeni nu poate sa prevada cand...calculele se fac pe baza de inregistrari cronoligice si calcule statistice....si rezulta un interval probabil...mai multa exactitate decat atat nu se poate deocamdata) in schimb de avion mi-e frica...si cred ca stiu si de ce: in general cam am rau de inaltime....nu stiu de ce si cum, ca nu am avut intotdeauna, dar de la o vreme...[acru] brrrrr...
Cat despre mancare si bautura in avion....nu ma afecteaza prea mult la un zbor de 2-3 ore....niste apa nu m-ar deranja daca s-ar da dar in rest...oricum nu pot manca de stress si nici nu ma duc la toaleta in avion....
Of...daca as merge cu cineva cunoscut, sa il tin de mana...ar fi o chestie. ....dar asa........nu o sa tin pe unul din partenerii de afaceeri de man LOL


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
Ajutati-l pe Alex!!!

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seascarf spune:

Am aflat ca anul trecut un avion British Airways a traversat oceanul cu un motor defectat (mi se pare din 4, nu din 2) la decolare. De ce? Ca sa nu plateasca despagubiri enorme pentru intarziere. Asa ceva un low-cost, care nu promite respectarea orarului, n-ar face. Deci un punct in plus pentru low-cost!
Offtopic: cutremur va fi. A mai fost si in 1940, si mi se pare si prin 1900, si inainte. Au fost mereu si vor mai fi. 1977 nu a fost un eveniment izolat.
Atentie, pe masura ce cutremurul intarzie, probabilitatea sa se produca creste in timp ce riscul de accident cu avionul a scazut constant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Off-topic: Clar vor mai fi cutremure. Unul din motivele pt. care am schimbat serviciul a fost ca vechiul loc de munca era intr-o cladire veche si neconsolidata. Avand in vedere ca petrec aprox. 9-10 pe ore la servici...
On-topic: maine plec.....tineti-mi pumnii!


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
Ajutati-l pe Alex!!!

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

bineinteles ca ma inscriu si eu in club, doar vin si de la atacuri de panica. so, prima oara cand am zburat, avand vreo 16 ani si fiind normala la cap, nu am avut nimic, nicio emotie, niciun gret, absolut nimic si a fost un tarom amarat. acum in martie am zburat cu KLM dar am crezut ca mor pana sa ajung la destinatie. lasa urechi infundate, dar nu mai stiam nici sa inghit, nici sa respir si as fi vrut sa opresc avionul si sa ma dau jos. cu toate astea nimic nu s-a vazut pe fata mea, stiu eu, caci ma pot stapani in exterior foarte bine. am strans din dinti si m-am autosugestionat ca totul e in regula. usor-usor m-am obisnuit si am ajuns ok. dar a fost oribil.
tind sa cred ca daca totusi as zbura mai des lucrurile ar fi un pic altfel

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu problema cu masina o am. Mi-e frica, e clar. Cand merg cu masina, indiferent cine conduce - eu sau atcineva tot ma gandesc de-as ajunge odata mai repede unde am de ajuns, si-mi tresalta inima la fiecare depasire. De aia nici nu merg cu masina decat prin oras sau distante mici.

Cu avionul...n-am nici o problema. Ar fi si culmea, la 80 de zboruri pe an...ar trebui sa umblu mai mult sedata daca ar fi cazul. Si am trait si eu o gramada de evenimente prin avioane...si furtuni...si ceata...da' nimic de nesupravietuit. Drept dovada ca scriu aici.

Mai nasol mi s-a parut pe vapor. Am prins o furtuna ca nu puteai sa te tii in picioare...toate tavile de la restaurant de plimbau de ici colo...lumea vomita pe capete la toaleta...cosmar. N-am avut emotii proprii, da' privelistea a fost cumplita.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibos spune:

Bune...ma altur si eu grupului...
Am zburat de multe ori si nu mi-a fost frica pana acum 2 ani cand am plecat singura in Ro cu Alitalia si avionul a fost Jal japonez care a avut multe accidente si a fost groaznic nu stiu din ce motive ne-a zis sa stam 12 cat tinea drumul pana la Milano cu centura de siguranta cand am auzit asta m-am panicat numai eu stiu cum ajuns acolo...si in Milano nu se fuma ....cosmar ...dupa 12 ore de nefumat ....inca alte ore de asteptat in Milano..ooffff..
Si la plecare spre japonia tot singura a fost si mai oribil am zburat pana la Roma avionul era gol , eu si cativa fotbalisti ..si era furtuna si avionul facea ca toate alea mi se facuse asa rau ca am inceput sa vb cu un domn si el saracu imi spunea stai linistita ca eu zbor mereu pe ruta asta si mereu e furtuna....
Si acum evit sa ma duc in tara de frica avionului..sotul nu poate merge cu mine si trebuie sa-mi fac curaj singura la un drum pe 16-17 oree...

Mergi la inceput