GRADINITA?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Imi cer mii de scuze, nu am mai reusit sa trec pe aicii de 2 luni de zile. Si acum am cautat ceva de am intrat....
Ce pot sa va spun, sunt foarte fericita. Sper sa fiu si in continuare. Am reusit sa o inscriu la o gradinita privata. E cam scumpa dar merge cu drag, vine cu drag si povesteste cu un foc si o bucurie ce a facut pe parcursul unui zile ca nu ma mai gandesc la bani. Este langa mine, fac 5 minute. Imi vine cu buline, planse....acasa.
Am fost la toate gradinitele din cartier cu fetita de manuta. Prin ce umilinte si cum am fost tratata...nici nu vreau sa-mi mai amintesc. Acum sper ca pana la scoala sa mearga aici si sa avem noi bani sa o ducem. Nu stie decat patroana ca are down si cred ca si asistenta din fisa medicala. Se joaca cu copiii, le stie numele si nu se mai opreste din povestiti ce a facut acolo.
Alre un alt chip, o alta infatisare si se vede ca este fericita si ca-i merge bine. Nici nu mai intreb ce face ca-mi spune ea cu lux de amanunt ci si cum. Ne uitam la ea ca la un specatoc si o mai aplaudam, cand o aducem acasa.
Sunt in sfarsit fericita. Sper sa fie si in continuare la fel.

Mutumesc tuturor pentru ca mi-ati scris si de incurajari. Multumesc din suflet. Nu prea mai am timp de net si de aceea imi cer scuze ca nu prea va mai vizitez asa de des. Am mult de lucru , imi cau de lucru...nu prea am timp sa respir.




Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

bravo PAULA ma bucur ptr ALEXA si sper sa i mearga bine...pote ne om mai intalni vreodata si as vrea sa vad cum a evoluat printesa

stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Paula, bravo tie! Ma bucur pentru pitica! Te rog sa-mi spui si mie unde e gradinita si cate e taxa lunara, ca n-am reusit sa-i gasesc Dariei o gradinita serioasa la care sa mearga din toamna macar... Sunt foarte dezamagita de ce am vazut pana acum, iar pitica mea ma innebuneste de cap ca vrea la copii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Cu Ana am vorbit pe mess.
Eu sunt foarte multumita, nu am cuvinte, nu pot va spun cum se trezeste si spune ca vrea la copii si sa mergem. Nu plange, ne pupa, spune pa.....e totul OK
Asa de dezamagita si de frica mi-a fost si uite ca am reusit. Cred ca are o stea norocoasa.
Va pupic ca trebuie sa plecam in vacanta.

Pa



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

E trecut bine de miezul noptii. Ploua cumplit, fulgera, ca-n filmele de groaza. Cineva striga numele de pe o lista. Dupa ce zic prezent, siluetele zgribulite se adapostesc care-ncotro: in scari de bloc, in Dacii trase pe trotuar. Minutele trec incet, cu discutii despre salarii, retete, divorturi - orice, numai sa alunge somnul. Peste o ora, lista se striga din nou - se striga din ora in ora. Cine nu raspunde isi pierde randul.
Cand se crapa de ziua, randurile celor care stau de veghe de mai bine de 12 ore se dubleaza, se tripleaza. Vociferari, inghionteli - vine politia. Unii primesc intariri de-acasa: bunici care preiau stafeta la asteptat, soferul care inlocuieste contabila, ghidat telefonic de patronul din jeep.

Nu e coada la ambasada Canadei. Sunt parintii care vor sa-si inscrie odraslele la gradinita. Gradinita 38, din Dristor. „E a treia la care tin rand“, articuleaza, ragusit, un nene cu cearcane mari sub ochi. „Am ratat deja doua - sunt prea multi copii. La avizier, s-a anuntat ca inscrierile se fac pe 1 iunie dimineata, la 7,30. Din intamplare, am trecut pe aici cu o zi inainte. Deja se facuse coada“. „De ce sunt mai putine locuri?“, sare o doamna. „Ni s-a spus ca toate grupele au cate douazeci de locuri. Ieri, directoarea ne-a anuntat ca mai sunt doar unspe la grupa mica si paispe la mijlocie. La grupa mare, pregatitoare, nu mai e nimic, zero“. „Sa ne ia dosarele la toti!“, zbiara un tataie. „Asa e peste tot“, se aude o voce. '
O femeie ne marturiseste ca are cancer la san si copil infiat; spune ca s-a afisat, cu o zi inainte, ca au prioritate la inscriere cei care locuiesc pe strada Odobesti. „De parca am avea o gradinita pe fiecare strada“, comenteaza ea. Doamna blonda, care are o copie dupa lista cu cetatenii care se inghesuie la intrare, isi povesteste epopeea. Prima oara a venit sa se intereseze de conditiile de inscriere in noiembrie. A mai facut o tura prin februarie, prin martie. „In mai, ni s-a spus ca dosarele se depun in iunie. Ieri, am trecut pe aici pe la sapte fara un sfert seara, dupa serviciu. Erau oameni care asteptau de la pranz“. De ani de zile, spune dumneaei, e aceeasi situatie.

„S-au desfiintat gradinitele de la marile intreprinderi - Faur, Republica. E bataie pe astea, de stat. La privati, costa peste 250 de euro pe luna“.

De pe 30 mai, de la pranz, se fac si se desfac liste. Se aude ca Sorin Paliga, fost primar de sector, a urcat in biroul directoarei. „Cred ca vrea si el sa bage pe careva, pe blat“, se aud comentarii. Este luat la rost inclusiv un politist care vrea sa intre in cladire. I se verifica geanta, sa nu aiba vreun dosar de inscriere inauntru.

Directoarea Emilia Ciocarlan este cat se poate de senina. „Din ’99, de cand sunt eu aici, e la fel. La toate gradinitele s-a depasit planul de scolarizare“.

Doamna directoare are explicatii la tot. Numarul mai mic de locuri se datoreaza reinscrierii prichindeilor in grupe superioare. In pliantul de prezentare a institutiei, sta scris totusi ca gradinita pune la dispozitie, in 2005-2006, trei grupe a cate douazeci de locuri. Cum se face ca la grupa pregatitoare nu mai poate fi primit nimeni? „Locurile au fost ocupate de copiii de anul trecut, care au implinit sase ani, dar pe care parintii nu au vrut sa ii dea imediat la scoala“.

Nu se putea gasi o modalitate civilizata de rezolvare a problemei?. „Oamenii nu vor sa inteleaga“, spune ea. „S-a aprobat proiectul de executie pentru construirea a trei noi sali de clasa. Primaria sectorului 3 are grija de asta“.

Afara, se striga lista in continuare. Directoarea iese si anunta ca gata, s-a terminat. Iures. Intrarea e luata cu asalt. Oamenilor li se promite ca vor fi trecuti pe o alta lista - una in atentia primariei, de data asta.

Sursa: averea.ro - Joi, 2 Iunie 2005




Au trecut doi ani...e mai rau...
Un loc in gradinita...un vis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

daca pt un copil fara probleme este atat de greu sa fie inscris la o gradinita...ganditi-va cum suntem noi, parintii cu copii speciali...

NO COMMENT!

www.help-ema.puls-il.ro
ajutati la terapia pt Ema
Mari, mami de Ema
http://kittyland.dyndns.org:8180/ema/
bijuteriile printesei Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Eu din martie ma chinui sa-mi inscriu copilul.
Acum are 2 luni decand merge la una privata. Oarecum sunt multumita. Alexa se simte bine, povesteste.....de restu nu mai conteaza.

Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

E jale cu locurile la gradi... Eu lucrez la Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti si mi-a fost extrem de greu sa-i gasesc Dariei un loc la o gradi... Cu chiu cu vai am reusit, dar cu multe rugaminti, interventii si asigurari ca fata mea nu va fi o problema pentru educatoare, din cauza ca are handicap grav...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zetapompilia spune:

Buna ce mai faceti? am avut o perioada mai incarcata si de aceea nu am mai intrat. va povesteam despre ceea ce am reusit sa realizam in Calarasi pentru copiii cu dizabilitati. iata citeva imagini si citeva cuvinte despre noi.
www.noiorizonturi.cabanova.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

buna,

azi am ajuns total intamplator pe acest subiect...

Zeta, te felicit din tot sufletul pentru ceea ce faci si pentru implicare! Succese multe pe viitor si sanatate multa micutilor tai
dar si tie sa poti face treaba buna si pe mai departe !

cu respect si consideratie,
Mariaa



rabdarea este cheia fericirii !

Mergi la inceput