Apropo de permisivitate...!

Apropo de permisivitate...! | Autor: tlaura

Link direct la acest mesaj

Tot se dicuta in ultimul timp despre cat de permisivi suntem cu copii nostrii, pana unde sa mergem cu toleranta fata de ei, uni mai mult, altii mai putin, pana la urma fiecare si-i creste asa cum crede de cuvinta, dar, cateodata, stam si ne intrebam daca este bine sau nu un anumit lucru vis-a-vis de copii.
Eu cred ca sunt undeva pe la mijloc: nu imi place sa fie prost crescut fata de altii, de fapt aici cred ca e singurul loc unde are o limita bine stabilita, la care iau foc daca o depaseste. Iar atata timp cat nu deranjeaza pe ceilalti, cred ca e treaba mea ce fac cu el.
De ce am deschis discutia? Ieri am iesit la plimbare cu o amica; tipa cu 2 baieti mari, desi e mai mica cu 2 ani decat mine, si normal ca venise vorba si de copii, de cum ii crestem si cum ii educam. Eu am zis ca incerc sa il cresc cat pot mai bine, fara ca totusi sa-i ingradesc personalitatea; e adevarat ca e cam alintat baiatul meu, dar nu face rau sau rele, nu strica lucruri, nu se tavaleste si nu urla daca nu obtine ceva (desi am trecut si prin faza asta), dar acum la 4,5 ani e destul de mare ca sa inteleaga anumite lucruri.
In mare, daca nu este exagerata dorinta, obtine ce vrea.
Ea, ca mama de copii care a trecut prin toate fazele copilariei, normal, cu sfaturi pe capul meu. Faza de care vreau sa va spun a fost ca i-am luat lui Andrei o inghetata (ii place f. mult, chiar pofteste la ea cand vede pe strada), dar nu a apucat sa manance prea mult din ea (cred ca a luat de vreo 3 ori) si a scapat-o pe jos.
Buuuun, am luat-o am aruncat-o la cos, i-am spus ca alta data sa fie mai atent, si i-am mai luat una.
La care tipa a spus ca ea in locul meu nu i-ar mai fi cumparat alta, ca alta data sa fie mai atent. Eu i-am spus ca nu a facut-o intentionat, chiar si mie imi scapa lucrurile din mana, acum ce sa fac sa ma pedepsesc in fiecare zi? Ea a spus ca o sa ne mai intalnim peste cativa ani, si o sa vad eu cum o sa fie copilul meu (intr-un sens negativ)!
Voi cum ati fi procedat in locul meu la faza cu inghetata?
Are ea sau eu dreptate?



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

La faza cu inghetata? I-as fi cumparat alta. Nici eu nu premit nimanui sa-mi dea "sfaturi" despre cresterea copilului, caruia ii sunt si mama si tata si sora, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Si eu i-as mai fi luat o inghetata daca ar mai fi vrut si i-as fi spus sa fie si mai atent cu a doua. Ar fi fost chiar culmea sa-l las sa planga dupa inghetata iar eu sa-l pedepsesc si sa nu-i mai iau, numai pentru ca, din greseala, a scapat-o. E ceva exagerat, cred.
Oricum, copilului nu-i transmiti ideea ca orice se poate inlocui mai ales daca ii explici ca sunt si lucruri care, odata pierdute sau distruse, nu se mai pot recupera.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

sincer, si eu i-as fi luat alta. si nu-mi plac avertizarile fde tipul "ne mai vedem noi peste x ani si vom vedea al cui e mai bun/sanatos"... tocmai ce imi povestea fina mea despre cineva care asa i-a spus in parc pt faptul ca ea isi alapteaza exclusiv copilul 6 luni (dupa cum a inteles ca e bine) si tipa resp ii dadea suc de nush ce la 2 luni.. fiecare face cum crede insa nu-mi plac aceste avertizari sau "sfaturi" cu ne mai vedem noi...

Mamica lui Codrin din 21.02.2005
"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

I-as fi luat alta inghetata normal. Daca varsa farfuria cu supa seara sau pe cea cu mancare din greseala normal ce fac? Nu-i mai dau sa manance ca sa invete sa fie mai atent?

Normal ca ii spun sa fie mai atent insa ii iau alta.

Luna 19 sapt+ Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebec07 spune:

Offf, Doamne Fereste!!! Nu-i decat un copil...neindemanatic ca toti copiii.Sa-i rapesc una din placerile copilarie doar pentru ca nu a fost atent la un moment dat????????Niciodata!!!
Sfaturile se dau cand se cer, nu asa, aiurea-n tramvai...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Eu nu am copii inca, dar sunt de acord cu voi, in acest caz, a fost un accident, mi se pare absurd sa nu-i iei copilului alta inghetata. Asta imi aminteste de ce-mi spunea mama referitor la daca se intampla sa sparga copilul un pahar sau o farfurie, atata vreme cat si tie ti se intampla, cum poti sa-l certi? I se va parea extrem de nedrept cand ti se va intampla tie si tu nu vei fi pedepsit in nici un fel, in vreme ce el e pedepsit pentru acelasi lucru.
Daca o face intentionat, atunci e cu totul alta poveste.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Si eu i-as mai fii luat o inghetata (daca as fii putut) in conditiile in care a scapat-o din greseala pe jos si nu fusese deja avertizat sa fie atent.
Daca o scapa si a doua oara nu-i mai cumparam si pe a treia (avand in vedere ca la a doua il avertizez ca nu mai cumpar alta).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Laura, si eu ii mai luam o inghetata. Este atat de usor sa scapi inghetata din mana...
Si, sunt toate sansele ca, daca il avertizezi ca ii mai iei una si gata, de emotie sa o scape si pe a doua . Deci, daca ar scapa-o accidental si pe a doua, i-as mai lua-o si pe a treia .
ia gandeste-te, daca tu ai fi scapat pur si simplu si a doua inghetata, nu ti-ai mai fi luat-o si pe a treia? :-)))

Desigur ca existe limite care trebuie neaparat impuse si e necesar chiar ca un copil sa suporte anumite consecinte pentru a invata ceva, dar nu e cazul sa-l frustram pentru o amarata de inghetata (sau doua...sau trei :-)))

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Daca a scapat-o neintentionat, absolut firesc sa-i cumpar alta. Daca ar fi incepu sa o insire de-aiurea sau mai stiu eu ce alte matrapazlacuri, normal ca nu i-as fi cumparat alta.
Si eu sunt usor neindemanatica, asa ca n-am cum sa pretind unui copil, chiar si mai maricel, sa nu se impiedice sau sa nu-i scape o mana-ntr-o parte.
Acum, ma gandesc ca ar fi fost o problema daca nu as fi avut bani la mine pentru inca una (ca mi se mai intampla sa plec la plimbare fara portofel ). Probabil ca i-as fi explicat cum ca n-am de unde acum, dar ii promiteam ca ma voi revansa alta data. Si o promisiune odata facuta, trebuie onorata.
Cat despre ce-o sa fie peste cativa ani...as putea si eu sa zic despre altii o multime de lucruri asa cum si altii pot sa zica despre mine. Una e sa presupui ce se va intampla si alta e sa vezi faptele concrete. M-ar fi deranjat, dar as fi gasit de cuviinta sa-i intorc vorbele, in asa fel incat sa se simta prost ca a incercat sa ma contracareze in privinta educatiei copilului meu. Ma refer la situatia data, ca in alte situatii sunt "permisiva" in primirea sfaturilor...

Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Eu, in timp ce adunam inghetata de pe jos, as fii fost atat de dragutza cu "prietena" incat as fii rugat-o sa fie amabila si de dragul meu sa dea o fuga sa cumpere o inghetata pt copilasul meu... iar cand ar fii adus-o i-as fii multzumit si as fii spus copilului "vezi ce dulce e tanti! cum a fugit ea repejor sa-ti cumpere inghetata! mai doresti si altceva puiul mami - ca tanti prietena e gata sa dea fuga sa-ti mai aduca!"
Inteleg daca nu ai bani sa cumperi - nu cumperi... asta e... ii explici copilului care-i situatia si inghite in sec saracutzul...
Dar daca situatia materiala iti permite... sa cumperi o inghetata... pai atunci care-i baiul? As zice daca ar fii aruncat-o pe jos intentionat... sa te fii suparat... dar daca micutzul a scapat-o... sunt convinsa ca si lui i-a parut rau, nu?
Iar peste ani - cand micutzul va fii parinte - isi va aminti si el sa fie la fel ca tine

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput