Apropo de permisivitate...!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Fetelor, va multumesc mult pentru raspunsuri! Asa este, daca o strica intentionat nu i-as mai fi luat alta, dar cum spunea cineva, si eu sunt cam neindemanatica, mai tot timpul imi scapa cate ceva din mana, ar fi culmea sa pedepsesc copilul pentru asta.
Mi-a placut scenariul tau lorelaim, si sa stii ca tipa este intradevar draguta, nu este o muma padurii, dar chiar nu stiam daca am procedat bine la acea faza, de aceea am postat subiectul; voiam si cateva pareri obiective.
Cat despre ea, a avut o zi mai proasta!
Inca o data va multumesc pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Laura, si eu am un baietel care acum are 6 ani, dar imi amintesc cand era mai mic si mergeam in parc ii cumparam inghetata (sau un corn) si in cateva secunde era pe jos. Nu intentionat (s-a intamplat si asa si nu i-am mai cumparat). Desigur ca ii cumparam din nou cu rugamintea de a fi mai atent.
Ai procedat foarte bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Si mie mi s-a intimplat ca fetitei mele(4,5ani vara trecuta)sa-i pice inghetata din mina.Era canicula si eram la strand,s-a topit aproape instantaneu si s-a desprins de pe bat...Nici nu m-am gindit sa nu-i mai iau alta,in conditiile date,poate si mie mi s-ar fi intimplat.
A doua i-am luat-o in cornet,e mai usor de mincat.Sigur ca i-am spus ca trebuie sa fie mai atenta.Oricum,intimplarea nu m-a pus deloc pe ginduri cu vreun viitor apropiat sau indepartat,nu vad legatura.

Sa va povestesc ca acum vreo 2-3 veri,in Timisoara,un aurolac mititel efectiv mi-a smuls inghetata din mina.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Incerc sa urmez principiul conform caruia daca copilul face ceva rau dintr-un accident sau din nestiinta nu trebuie pedespit. Se pedepseste atunci cand face ceva rau intentionat sau cu dorinta clara de a sfida.
Deci i-as fi cumparat o alta inghetata.
Cat despre sfaturi legate de cresterea copiilor mei, le accept doar daca le-am cerut eu

Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"This is your time. This is your dance.
Live every moment. Leave nothing to chance.
Swim in the sea. Drink of the deep.
Embrace the mystery of all you can be."


PERLELE RUTICAI
RUTY SI THEA AU PAGINUTA NOUA
POZE
www.sanatatealoevera.ro " target="_blank">Vrei sa fii liber ?

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=5" target="_blank">AICI NE PUTETI VOTA - POZA:BUCURIILE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Categoric i-as fi luat alta inghetata!
Iar prietenei i-as fi raspuns pe ce se bazeaza cand se refera la viitor? Ei nu i s-a intamplat sa-i scape nimic din mana? Cum a afectat-o asta?
Sa fim sanatosi si fiecare ne crestem/educam copilul cum credem de cuviinta!



*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Tlaura, tare sunt curioasa ce ar fi facut- de fapt- cum ar fi reactionat prietena ta la urmatoarea intamplare: baiatul meu are 2 ani si 8 luni si o pasiune(de vreo 2 saptamani) : sa arunce sus-sus mingea. Pasiunea lui se manifesta atat afara din casa, cat, mai ales in casa. Luni am ajuns acasa, iar Vlad a vrut sa-mi arate cat de sus arunca el mingea. Si a aruncat-o pana a izbit plafoniera de pe hol, pe cale de consecinta,''toanta'' de plafoniera a cazut si s-a facut tandarele.... Eu i-am spus lui Vlad sa nu se miste, printre cioburi am luat copilul(slava Domnului, nu a fost nimeni accidentat!) de subsori si l-am scuturat, ca sa cada eventualele ciobuleye de pe hainele lui, l-am dus la el in camera si am adunat cioburile. Dupa care a urmat ''morala'' de rigoare: Nu ne jucam asa in casa pentru ca....(acum sper sa fi inteles in sfarsit de ce nu trebuie sa ne jucam in casa cu mingea!). Deocamdata nu am plafoniera pe hol, dar nici Vlad nu se mai joaca in casa cu mingea, pentru ca s-a speriat de zgomotul facut de plafoniera, cand s-a spart, si de perspectiva de a ramane fara minge (care se sparge atunci cand cade pe cioburi),sau de a se rani(daca ajunge un ciob pe fata noastra, ne taie si este obligatoriu sa mergem la doctor, nu vom putea sa iesim in parc, pentru ca ne vom simti rau etc)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikim spune:

Eu cred ca ai procedat foarte corect.

Si mai e un aspect. Eu nu sunt de parere ca trebuie sa stam mereu cu gura pe copii si sa le facem observatie pentru orice prostioara.

Parintii mei nu m-au lovit niciodata, nici macar nu m-au prea certat sau mustruluit. In amintesc ca vecina de apartament a mamei, care se credea un as in cresterea copiilor, ii batea des (si pentru ca isi "permiteau" sa se joace in timp ce ea dormea), considerand ca asa devin disciplinati in viata, ii spunea fecvent mamei ca nu va "iesi" nimic din noi, copiii ei. Insa ai ei au devenit niste maturi nesiguri pe ei, care nu au terminat nici facultatea - cu toate ca au intrat! - si nici la locurile de munca nu au facut "multi pureci".

Insa cred ca trebuie sa ne cunoastem bine copiii si sa "lucram" acolo unde nu au inteles prea bine cum stau lucrurile. Spre exemplu, fetita mea tot astepta sa vina nasa ei la ea. Ma si gandeam ca o iubeste mult si asta e cauza. Am remarcat ca motivul erau jucariile pe care i le aduce. Am vazut si alte situatii in care parea ca doar interesul ei conteaza. Poate o sa spuneti ca e o prostie ce exemplu am dat. Ca toti copiii sunt asa. Insa i-am explicat , si se pare ca a si inteles, ca nu e corect sa fii materialist etc., etc.

Si mai este un aspect. Copiii se comporta si in functie de ceea ce vad in familie. Degeaba ii explici ca nu e frumos sa injure daca tatal injura. Daca parintii saluta vecinii, si copilul va fii politicos. Eu cred ca este inutil sa-i faci obsevatie unui copil mic ca nu saluta, fiindca va saluta atunci cand va creste si isi va invinge timiditatea.

Mihaela, mama Karlei

Mergi la inceput