Divortul

Divortul | Autor: alexandraned

Link direct la acest mesaj

Sunt o mamica a unui baietel de aproape 5 luni. Un baiat tare frumos. Iar tatal ne-a parasit pe motivul ca era prea stressat de copil si de datorii care se adunasera si bineinteles ca nu mai simtea nimic pentru mine, doar dupa 3 ani de zile. Si bineinteles cu influenta mamei lui, care mereu ii spunea ca eu nu fac curat si nici mancare. Dar eu am de crescut un copil,nu am tot timpul sa fac asta, faceam cand puteam, insa ma jignea, se lua si de mama mea, tipa la mine mai mereu, ne certam din orice, nu ma mai aprecia deloc. Acum situatia este grea pentru ca mama a vandut apartamentul si ne-a dat noua banii, o parte din ei, el i-a cheltuit intr-o afacere cu familia lui, care a ajuns la faliment. Stam cu chirie la momentul actual, insa eu nu ma pot descurca cu chiria, care este 700 RON pe luna, doar cu indemnizatia de 800 RON.Si mama are o garsoniera confort 2 in care abia te misti. VA Rog ajutati-ma!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

vad ca nu a "indreznit" nimeni sa-ti raspunda...
imi pare rau ca treci prin asa ceva....acum nu o sa incep sa intreb de ce aia de ce cealalata....
nu mai are sens!
tu trebuie sa incepi sa gandesti ce vei face de acum inainte!
cand spui ca vrei ajutor ma gandesc ca te referi la sfaturi...si poate ...nu stiu.....daca te gandesti la altceva te rog sa ne spui,sunt destule fete care pot sa-ti trimita cate ceva pt copil....fara sa te simti jignita!
dar,cel mai bine ar fi sa ne spui tu cum vrei sa te ajutam!
eu cred ca ar tb sa incerci sa-ti lasi copilul undeva,la mama ta,la cresa ....acum sau peste cateva luni.....si sa incepi sa muncesti ca sa poti sa-l intretii!
singura solutie de a iesi din situatia asta e sa muncesti ca sa-ti poti plati chiria.....si apoi o sa vezi cum va fi viitorul....poate ca va fi altfel,pt ca ai motive sa-l vezi altfel...ai un ingeras si trebuie sa ai grija lui!
bafta

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Dificila situatie, intr-adevar!
In primul rand cred ca acr trebui s face eforturi sa te redresezi financiar. Daca mama ta este proprietara acelei garsonere, o solutie ar fi s-o inchirieze pe aceea si sa se mute cu tine, tu avand astfel timpul necesar pentru a reincepe serviciul, poate interviuri pentru un job mai bine platit, niste specializari, ceva. Este greu, intr-adevar, dar nu imposibil.
Imi pare reu si pentru tine, nu esti intr-o situatie prea roza, imi pare rau si pentru mama ta care si-a vandut casa sa va fie voua mai bine...
Asa cum ti-a spus si Violeta, aici pe forum sunt destule fete inimoase si dornice sa ajute mamici si bebelusi. Intra pe http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=59 la subforumul "Pentru copii (hainute, lapte, cosmetice, etc) unde poti primi suport si ajutor.
Curaj mult!!

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Prima ta postare pe Forum este un strigat de ajutor. Pacat.
Scutura-te si incearca sa evaluezi situatia. Nu te uita in urma si gaseste rapid solutii pentru a supravietui. Muta-te la o chirie mai mica si, daca poti, du-te la servici, daca o faci pe bani mai multi. Apeleaza la mama ta pentru copil. Nu incerca sa iei legatura cu sotul tau, dar nu refuza o eventuala apropiere a lui. Arata ca esti independenta, chiar daca tu n-ai mancat de doua zile. Fii practica si pragmatica pana la sange. De-acum este o problema strict de existenta.
Despre sotul tau...ce sa zic? E plina lumea de cei ca el. Exista sanse sa-si revina, dar cine mai are 100% incredere in el? Oricum, pregateste-te sa fii singura. Iar noaptea, uita-te in oglinda la ochii umflati de plans si promite-ti ca niciodata nu vei mai face greseala de a da credit fara limita unui om, pana nu o va face el intai. Chiar daca poate fi gresit si atunci...


poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Trebuie sa fii foarte puternica ACUM.
El nu poate doar asa cum pofteste sa plece.Cere-i pensie alimentara pt copil, incearca sa rezolvi cumva sa lasi copilul cu mama ta si sa-ti gasesti un serviciu, incearca sa iei legatura cu Caritas unde o sa primesti cu siguranta atat ajutoare ocazionale cel putin pt copil cat si ajutor legal.
Daca el a folosit banii de la mama ta impreuna cu familia lui de origine cred ca un judecator va tine seama de asta la impartirea de bunuri si in oarece mod vei fi despagubita.
Dar nu sta pe loc.Va fi greu dar trebie sa iesi cumva din situatia asta.
Daca ai probleme cu tatal copilului , nu se intereseaza de copil, nu contribiue cu nimic la intretinerea copilului, ia legatura cu autoritatea tutelara sau cu cei de la protectia copilului sa faca o ancheta si sa-l trezeasca un pic pe tatic la realitate.
Daca dai mai multe detalii despre unde stai cu siguranta o sa fii ajutata atat cat e posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

draga Alexandra,imi pare tare rau pt tine si puiul tau,e f greu sa te lovesti de asa ceva.vreau sa te rog sa ai putere sa mergi mai departe,cel mai bine cauta o chirie mai ieftina,apeleaza la mama ta sa te ajute cu copilul.daca poti sa incepi serviciul fa-o,dar doar daca crezi ca poti,pt ca de multe ori ajuta sa te mai rupi de probleme sa mai iei contact cu lumea.si daca vezi ca se sustrage de la indatori de tata nu sta pe ganduri...fa-l prin lege sa te ajute daca nu are suflet sa isi dea seama ce greu iti e cu cu bebe singura.pote ca are o criza doar ...se mai intampla unora...si ii va trece daca realizeaza ca v-a pierdut.

iti doresc multa putere si ai grija de sanatate ca e f importanta.bebe are nevioe de tine!NU UITA!astept sa mai vb daca poti sa ne mai scrii sa stim ce faci.

te pupam cu drag Andreea si bebe Andrei de 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandraned spune:

Buna,

Va multumesc mult de tot pentru toate sfaturile date, si acum tin sa va anunt ca ma simt un pic mai bine. Trebuie sa reincep munca, am si inceput sa fac demersuri in acest sens, insa am nevoie neaparata de cineva care sa stea cu copilul,si bineinteles acelei persoane nu ii pot da foarte multi bani decat 300 sau 400 RON. pentru ca la cresa ne primeste doar de la 6 luni sau un an chiar.
Acum astept raspunsul daca ma primesc inapoi cei la care am lucrat. E o situatie mai complicata deoarece mama mea este destul de varsta si nu poate avea ea grija de copil, atunci era mai usor, dar asa...
In plus mai am un credit facut pe 10 ani, tot la insistentele sotului ca sa ne luam masina in leasing, masina pe care evident a vandut-o pe o suma infima. Daca cumva auziti de o chirie mai mica va rog mult de tot sa ma anuntati.
Va multumesc mult de tot pentru suport! Deocamdata hainute si lapte pentru Alexandru am pana la sfarsitul lunii, pe urma mai vedem noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

Nu prea inteleg cum a reusit sotul sa vanda masina aia luata in leasing de tine... Daca creditul facut de tine este la leasing, e suficient sa ii anunti pe cei in drept ca nu mai poti plati rata lunara si isi vor recupera ei masina. Sau ai de gand sa platesti inca 10 ani de acum inainte pentru masina altuia?
Si nu inteleg nici de ce insisti sa ramai in acelasi apartament si sa platesti tu singura o chirie asa de mare... In plus, sotul tau este in egala masura raspunzator pentru plata chiriei aleia, mai ales ca divortul nici nu s-a pronuntat inca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Ce ma apuca nervii cand citesc cazuri din astea. Barbatii astia merita batuti la propriu, chit ca o sa imi sara in cap majoritatea ca violenta nu e o solutie.

E dureros. Trebuie sa renunti la chiria actuala. Nu stiu cat costa o camera in gazda dar ma intreb cine te accepta cu un copil mic care vrei nu vrei plange, ai nevoie sa speli mult la masina si o sa intervina discutii ca tu consumi apa si curentul si tot asa.

Eu zic ca cea mai roza solutie e sa te muti cu mama ta daca te primeste. Daca a vandut apartamentul pentru voi doi cred ca te iubeste mult si te va primi. Ai vreo matusa, vreo ruda cu mai mult spatiu care te-ar primi? Iar mai departe scopul e sa muncesti ca in timp sa te poti muta singura cu copilul. Ce s-a intamplat cu cealalata parte din bani?


Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mie imi suna a excroc sotiorul tau. Nu stiu, dar banii luati de la mama ta pentru familia lui plus masina, care nu inteleg cum a putut fi vanduta, decat cu preluare leasing, intelegi?Altfel nu se poate!!!
Nu esti propietar pana nu ai achitat-o integral!masina este a societatii de leasing pe contract!Deci numai daca a dat-o intr-un fel necurat sau cu preluare leasing de catre cel caruia spune el ca a vandut-o!
Daca masina este pe firma cumparata si declarata falimentara, atunci vine societatea de leasing sa o ridice,exista recuperatori(legali), exista a doua cheie la soc.de leasing.
Cine era administratorul firmei?Tu apari in acte?Poti dovedi ca banii ffolositi pentru cine stie ce afacere au provenit din vanzarea apartamentului mamei tale?FII FOARTE ATENTA LA TOT CE TE INTREB!!! Astea sunt cu scopul sa te ajut pe tine, nu sa imi raspunzi!Si nu conteaza daca nu-i pe firma,uita-te cine este titular pe contract!Ala trebuie sa achite!Iar daca declari ca nu mai ai bani sa o achiti,(ca-s rate,leasing,egal)vine banca, societatea care a facut leasingul ori imprumutul si o cauta, iar tu nu trebuie sa mai platesti nimic!Declari ca esti in imposibilitate de plata.Citeste contractul.Oricum si daca nu a facut firma si daca tu esti pe contract la masina, sunt atat de multe chichite pe care un bun practicant le poate uza in folosul tau!
Eu mai stiu cate ceva,dar nu practic,a trecut mult timp de cand am terminat scoala, dar cauta un avocat bun si negru in ceru gurii, care sa nu-ti puna pielea-n bat.Se mai gasesc si din astia,numai ca trebuie sa fii cu ochii larg deschisi!Poate ai cunostinte, rude,mai mature(tu esti si stresata si cruda, daca ai putut sa dai bani in felul asta sotului si sa crezi ca trebuie sa achiti tu un leasing pentru o masina pe care nu o ai).Cineva trebuie sa te ajute, cineva matur si cu suflet!
Nu te lasa fraierita de dragul vostru al tau, al copilului,al mamicii tale batrane.S-ar putea ca domnul tau sa nu fie asa de smecher pe cat vrea.Si pune mana pe toate actele care iti ies in cale:masina,firma,chitante,contracte,orice!Nu uita actele tale de identitate,nu lasa copii la indemana sau originale, actele copilului tau, orice!La avocat dai doar copii, daca in final te hotarasti sa lupti si pentru ce ai pierdut.
Si nu uita de drepturile tale si ale copilului tau.El nu poate sa scape asa usor daca esti tare pe pozitie!
Si daca nu isi va asuma obligatiile,poate fi decazut din drepturile parintesti.La ce fel de biped e, poate sa-ti faca tot felul de mizerii, mai tarziu, cand tu cu siguranta vei fi pe piciorele tale.
Ascunde-te de el cat poti,hotararile tale.Te rog mult de tot ai grija de tine,ca in primul rand de tine depind multe!
Si poate ar fi bine sa te interesezi de un ONG, ceva pentru mamici singure, care ti-ar putea oferi suport de orice fel.
MULT MULT NOROC!Si DUMNEZEU SA FIE CU VOI TOT DRUMUL ASTA GREU!


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Offf poate ca sunt paranoica, dar tare m-am necajit!
Ai grija ce semnezi, sa nu semnezi nimic fara sa citesti tot cu CALM, daca el itit cere.Daca ai neclaritati sau ceva e putred nu semna!
Nu stiu daca voi mai aveti sanse, nu va cunosc,numai voi si bunul Dumnezeu stiti, dar ai grija de tine mamicuto!


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput