Divortul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexandraned spune:

Buna,

Masina pe care am luat-o in leasing, am luat-o pe numele firmei la care eu lucram, si de comun acord cu el am vandut-o firmei la care el lucreaza acuma. Acuma cand citesc si eu tot ce mi-a facut mi se pare la fel ca e un escroc, a stat cu mine numai atunci cand am avut bani, acuma cand nu mai am a plecat. Greseala mea a fost ca i-am acordat prea mult credit unui om pe care de abia il cunoasteam. Imi vine foarte greu sa cred ca el a fost in stare de asa ceva, dar dupa cele intamplate asta e adevarul. Poate ca nu am vrut sa il vad de fapt cum e, ce mai conteaza acuma. Acuma stiu ca trebuie sa fiu foarte atenta la ceea ce voi face de acuma inainte. Mai o rugaminte. Stiti cumva de la cate luni ne primesc la cresa? Cat costa? Cand se fac inscrieri? Eu caut si alt apartament mai ieftin, insa asa zisul sotul meu nu vrea sa imi plateasca chiria aici, nu imi da decat 300 RON, 30% din salariul lui.Caut in continuare un loc cu chiria mai mica, insa deocamdata nu am gasit mai ieftin. Mai e o problema am masina de spalat, frigider, lucruri pe el nu le vrea, dulapuri pe care daca ma mut la mama mea nu am unde sa le pun. Uff, e foarte greu acuma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Buna draguta!
Pai daca a fost pe firma cumparata, ca apoi revanduta altei firme, totul s-a facut cu facturi, ca lor le este ma usor pe acte de firma sa se descarce.Asa ca oricum nu trebuie sa platest tu, penru a sigur s-a facut cu preluare leasing, de aici si pretul mic cu care a vandut-o(se justifica).
Cu cresa nu te pot ajuta, nu sunt nici mamica inca si nici nu stau in Bucuresti.POate fetele care citesc mes-ul tau stiu si sigur te vor ajuta.Iar cu cestia ca ai lucruri multe, poate este avantaj.Cauti nemobilat, care sigur are pretul mai mic decat celalalte si astfel scutesti bani si te folosesti de ale tale.
eu ma rog pentru tine!Dar sa fii convinsa ca in orice rau cat de mare exista un bine pe masura.Dumnezeu sunt convinsa ca va va ajuta sa treceti cu bine peste tot greul de acum.Ti-o spune un care a avut si ea ceva greu,altfel, dar tot greu de trecut.Curaj!


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

draga Alexandra,cu asa prieteni de nadejde nu trebuie sa disperi,fiecare iti va da cate un sfat sau poate un ajutor mai important,care cum poate.eu din pacate nu ma pricep la problemele legislative,eu pot doar sa ma rog pt voi,pt tine si copil si te rog ai grija de sanatate!

draga LUCIALU ai fost minunata,m-a impresionat cat de mult te-ai implicat,se vede ca sunt oameni cu suflet mare pt care conteaza si binele altora.iti doresc multa sanatate si tie!

pupici de la Andreea is bebe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandraned spune:

Buna,

Iti multumesc din suflet Lucialu pentru sfaturi, sunt foarte valoroase, mai ales cum ai spus si tu, eu sunt acuma stressata si nu pot vedea clar lucrurile. Daca vorbesti cu el, eu clar am fost de vina, pentru ca nu faceam curat si mancare, dar faceam cand aveam timp, s-a intamplat de cateva ori cand alexandru era ffff agitat sa nu pot face nimica, am aflat ca soacra mea se plangea de mine ca nu fac curat la o vecina din bloc. Eu totusi credeam ca eram o familie, dar el imi reproseaza faptul ca cu mine nu se putea vorbea, sau nu stie el sa vorbeasca cu mine, mai degraba. Parca traiesc un vis urat si tot astept sa ma trezesc din el, dar stiu ca nu va fi asa, trebuie sa merg mai departe, mai caut inca apart nemobilat, poate am noroc. Azi am mai primit o lovitura, seful meu nu ma vrea inapoi si vrea sa imi dea un sal de 880 RON brut nu au voie sa faca asta, le pot face sesizare, dar acest lucru dureaza si nu rezolv nimica.
Am inceput sa imi caut deja de lucru, sper sa imi gasesc destul de repede. Va multumesc pentru toate sfaturile acordate, nu ma asteptam sa imi raspunda atatea persoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Alexandra eu mai sper sa citeasca si altii mesajele tale,de preferat oameni din Bucuresti.Poate au idei bune!
Sa stii ca vine un moment cand ajungi atat de la pamant incat nu mai ai unde sa cazi.Si atunci firesc, viata te ridica,ramane doar un singur sens:in sus!Fii tare, curajoasa,ca sigur veti fi bine!Tot e bine si fff. important ca sunteti sanatosi,ca nu e iarna,ca ai un venit sigur,mult-putin dar EXISTA, iar Bucurestiul este mare si trebuie sa fie si pentru tine un loc al tau:adapost, serviciu.Iti doresc din tot sufletul NUMAI BINE cat se poate de repede!PUPICI!
Andreea multa sanatate si tie si familiei tale!
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns damitea spune:

Imi pare rau de ceea ce ti se intampla,dar e important sa te detasezi de trecut, sa-ti stabilesti prioritatile si sa actionezi cu curaj. In ceea ce priveste relatia voastra cred ca trebuie sa te hotarasti daca divortezi sau il astepti sa-si revina.Daca hotarasti sa divortezi, odata cu divortul rezolvi si problema incredintarii copilului si stabilirea pensiei alimentare.Daca nu, considera ca tece printr-o perioada grea a vietii lui, intreaba-l ce anume ar dori sa se schimbe in relatia voastra pentru ca el sa fie ca inainte ...si vezi daca sta in puterea ta sa o faci. Apoi problema serviciului. N-am inteles daca seful tau te primeste sau nu te mai primeste la serviciu? Cum adica iti de 800 de ron? Legea nu-i permite sa te dea afara sau sa nu te primeasca, in cazul in care soliciti sa te intorci la serviciu. Sfatul meu este sa te intorci la munca si , daca esti nemultumita,poti sa-ti cauti in continuare un alt job.In ceea ce priveste ajutorul dat de sotul tau (30 % din venitul lui), vreu sa-ti spun ca, din punct de vedere legal, in cazul in care o instanta ar stabili pensia pentru un copil, aceasta poate fi de pana la 1/4 din venituri. Deci..ca sa ai garantia ca acesti bani ii vei primi constant, este obligatoriu sa ai o hotarare judecatoreasca.
Mult curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandraned spune:

Buna din nou,

M-am hotarat sa divortez, pentru ca a venit in cursul zilei de azi la mine ca vrea sa ia copilul duminica toata ziua la el.Si eu nu am fost de acord, atunci a inceput sa tipe si sa ma ameninte ca poate sa imi ia copilul de tot si ca ne batem in instanta, ca el are sanse sa mi-l ia, eu i-am zis ca nu ma sperie cu aceste amenintari. Atunci el mi-a zis ca nu mai imi da nici un ban pana la pronuntarea sentintei. nu pot sa cred ca mi-a facut asa ceva. si nici nu s-a uitatla copil acuma cand a venit. halal tata ce e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Tinand cont ca este la mijloc copilul, eu zic ca nu vei avea incotro si va trebui sa apelezi la un avocat!Ai grija la cine!Momentan este bine sa te consulti cu unul.Iti reamintesc, poate la voi se gasesc ONG-uri sau alte asociatii care ofera sprijin juridic/materal/orice pentru mamici in situatia ta!iar faptul ca nu va mai da bani pentru copil este in detrimentul lui.Lasa-l sa faca cam ce vrea, dar nu cu voi, sa se incoarde, sa spumege, sa bata din picior,tot ce vrea de intimidare-sa nu de-a in voi.Tu stai calma si tare.Ai un as mare in maneca:esti mamica!Vei avea o forta extraordinara de lupta, chiar daca acum esti victima.O sa vezi!
Si spune avocatului si de faza cu banii de la mama/masina.Poate se trezeste baiatul si cu alte surprize, care cel putin il vor face cu ciocul mai mic, daca chiar nu iti recuperezi banii, macar partial.Ori se trezeste si revine totusi la sentimente mai bune, amintindu-si care este familia lui de fapt, ori si revizuieste atitudinea, chiar si divortati.Bafta Mare!Si FII TARE!
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

MULT CURAJ,Alexandra!e greu sa iei astfel de decizii dar mai rau e sa traiti tu si copilul intr-un stress permanent.daca tu crezi ca nu poti vb linistita cu el ca nu ai cu cine,desi ai mai putea incerca o data sa vezi daca intre timp nu ii pare rau pt cum s-a purtat,atunci spune-i ca va va pierde si ca va pierde dragostea copilului si ca asta chiar e grav pt ca femei mai gseste dar copilul lui nu il va avea aproape si asta se va simti dureros toata viata lui.daca e dispus sa piarda tot,inseamna ca nu merita sa te mai necajesti!aduna-te si fii tare pt puiul tau!

pupici de la Deea si bebe andrei

Mergi la inceput