Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

quote:
Originally posted by sirimie

Aida, cind se va termina perioada de izolare si tratementele?
Va urez sa nu fie complicatii acuma si sa pedaleze Emma in continuare seara!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei




Simona , perioada de tratament inca mai continua , dar nu cu citostatice , ci cu antibiotice. Amoxicilina si Sumetrolim pt un an ca sa o fereasca de infectii ca sunt foarte sensibili.

Peste 2 saptamani nu o sa mai trebuiasca sa iasa din camera ei cu masca. Dar daca iese afara trebuie masca si manusi inca 5 luni.

Oricum Emma este obisnuita si nu obiecteaza.
Toate astea nu conteaza. Conteaza ca PET/CT sa iasa bun.

Emma acum nu mai pedaleaza de 4 zile , dar ii place sa se plimbe.
Diseara vreau sa o duc in oras la plimbare , pe strazi pustii si fara trafic. Am mai fost acum 2 seri si foarte incantata a fost.

Toate cele bune , si multa sanatate si voua!



Aida - mama de pisica mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Hei , hei , si ca sa nu avem o saptamana linistita sa vedeti ...
Deci , joi i-a scos cateterul ... povestea e mai sus.
-vineri am pansat-o la plaga , ca au cusut-o ca facuse manson peste cateter. Am vazut eu ca este cam vanat , dar am zis ca se mai trage.
-sambata iar pansat , plaga arata bine dar de ce vanata sub(?)

Oameni buni (!) , cand am desfacut-o ieri am crezut ca lesin. Vanataia se intinsese pana pe jumatate de mamelon.
Am pus mana pe telefon si ... incingel.
Rezultatul , daca nu face febra si Emma e OK , nu are sens sa merg noaptea in urgenta ca oricum nu are ce sa imi faca.



... zis si facut , m-am linistit cu gandul ca daca nu s-a intamplat nimic pana acum , pana maine dimineata nu o sa fie bai.
Dimineta , scularea devreme ca sa fiu gata cand Emma se trezeste , sa o iau ca din oala si sa o duc la un control... Cand intru in casa de la cafea , Emma deja in living , cu pastiluta rosie luata , olita era plina , isi facea de lucru cu niste stampile . Eu.

Hai mami sa ma uit putin acolo unde a fost cateterul ... parca ma uitam in alta parte , sub cusatura nu mai era vanat ci doar vag galbui , iar mamelonul era frumos rozuliu. Husbant la geam se uita la noi si radea de mine (iu(!) ca imi venea sa ii scot dintii) ca doar si el vazuse aseara ca este vanata ...

Ce sa va mai povestesc ... filme cu prosti ... probabil din cauza becului si ca inca nu pot sa o curat cu apa si sapun in zona aia , ci doar cu betadina la greu. Si dupa atata timp fara apa si sapun pielea cam arata altfel.
Am luat-o pe Emma in brate si am pupat-o (pe obraz prin masca.Prima oara dupa muuult , prea mult timp) , iar ea ca o matzoaica zapacita se tot foia si chiraia ca o gugulesc.
Cand i-am spus ca tocmai a scapat de o tura la spital ... liniste , a cascat niste ochi cat cepele.Nu ii venea sa creada.

Iar replica finala a scumpisoarei mele fetite a fost ca sunt o bolovanca.


Toate cele bune !

Aida - mama de pisica mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anduluca spune:

Ce mai de-a emotii iti face fetita ta!
Mi-o si imaginez chitaind...
Va doresc din tot sufletul sa iasa bine PET scan; eu nu stiu exact ce inseamna scan-ul asta, dar cred ca e tare important rezultatul, sa nu mai apara celule "rele" la el!
As vrea sa va vizitez cind se va putea.
Cu drag,
Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Of Felicia tot zic ca te sun sa cobori sa iti dau niste dvd-uri sa tragi pt Andu si Luca.
Daca maine merg dupa permis (ca expirase , schimb de domiciliu , schimb de nume , schimb de oras , putin ros la un colt ... era de coma) te sun sa cobori si mai stam putin de vorba.

Va si sigur ca si Emma ii asteapta pe baieti cand va putea , deja i-am spus.



Aida - mama de pisica mica.


nov2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Doamne Aida, ce copil extraordinar ai! Am vrut sa o si vad, dar nu ma lasa calcu, nu stiu de ce .
Nu stiu daca fetita mea ar fi rezistat cu atata stoicism si curaj la asa boala, sper nici sa nu fie cazul iar fetita ta de acum incolo, doar o raceala sa o mai supere, ca a suferit destul .
Va doresc sanatate si numai bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Si cum dupa 10 septembrie trebuie sa facem PET/CT am inceput deja sa ne interesam pt programare.

Cei de la Miskolc ne trimit sa facem Pet-ul la Debrecen.
Ok , am sunat si ca sa vezi ca ei nu au anestezist si nu asigura in costul pet-ului.
Bine , bine , platim separat numai sa ne faca rost si sa vina la ora programarii.
Asteptam 2 zile si sunam inapoi. Va vine sa credeti ca nu au gasit nici un anestezist (pe bani sigur) care sa vrea sa vina!

Ce sa fac? Deja m-am interesat pe aici pe la noi care si-ar sacrifica o zi sa mearga cu noi. Ala eu , ala eu , de fapt nimeni , pt ca nimeni nu poate sa spuna un pret.

Emma tot pe langa noi.
Lasa mami ca stau cuminte ... nu prea am curaj sa am incredere sau nu(?).
NU ca nu ar fi cuminte , dar trebuie sa stea mult timp nemiscata , fara sa stranute sau sa vorbeasca (si se stie ca ii merge gurita non stop) si dureaza 20 de minute sigur , unde mai pui ca o baga si in "tub".
Oare nu o sa ii fie frica?

Of ca nu stiu ce sa fac!

Aida - mama de pisica mica.


nov2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa_r spune:

Buna!
Ma bucur mult ca sunteti bine!
Si ati scapat si de cateter!
Dar cum nu au anestezist????
Cat costa un PET in ungaria?
Si ar accepta un anestezist venit din alta tara?
La Budapesta nu ati incercat?
Va tinem pumnii!
Sa ne scrieti data cand veti avea programre!

Noi tot prin Timisoara ne facem veacul, am si avut niste scene cu anumiti doctori, dar au trecut...
Important e sa ne faceem bine si sa scapam din calvarul asta.
Eu nici nu mai stiu cum e sa nu vorbesc aproape in fiecare zi cu un doctor. Din pacate noi mergem in spital cu copiii in loc sa mergem in parc sau la un loc de joaca.
Asta e ...
Va pupam si speram sa auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Ciao roxa.
Sigur ca accepta un anestezist , dar pe cine sa iau cu mine?
Pet-ul costa 1000 euro.
La Budapesta am facut anul trecut pet cu anestezist de la ei (inclus in pret) , dar rezultatul a fost dezastruos.
1.-rezultatul a iesit bun
2.-dupa 3 luni de la pet Emma a facut recadere , iar chestia asta nu este permisa.

Pet-ul arata celulele active si inactive ramase in organism , ori la Budapesta au zis ca e curata.
La Budapesta au aparatul de cativa ani , pe cand la Debrecen il au din '94 si au doctori cu specializari facute unde trebuie. Asa ca ...

Cu cine ai avut treaba? Ca si eu am avut show saptamana trecuta asa de fata cu tot etajul 1 din pediatrie si stii ca mie nu-mi tace gura.
Voi mai aveti mult?

Stiu ca te-ai saturat , dar rezultatul final este cel care conteaza.
Nu mi-ai spus niciodata cum o cheama pe fetita ta!
Ea urla ieri la parter , pe holul de la profa?



Aida - mama de pisica mica.


nov2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa_r spune:

Pe micuta mea o cheama Stefania, noi ii spunem Stefi
Pai nu are sens sa-ti spun pe forum cu cine m-am certat, sau mai bine spus cine m-a certat, mi=e teama ca mai citesc si persoane de pe acolo forumul

pai noi am fost si miercuri si joi, sotul meu a ramas jos cu micuta, eu stiu ce a facut pe acolo, e plina de energie...pe ea o recunosti usor ca poarta mascuta cu mickey mouse si donalt
Nu credeam ca se poate intampla sa greseasca un PET, si noi am facut unul in aprilie..
Dar ai dreptate cei de la Budapesta se pare ca nu au fost foarte competenti
M-am uitat pe pozele voastre zilele trecute si nu pot sa spun decat ca emma e o frumoasa si parca emana numai viata din ea
Va reusi , sa sti!
Va pup si va voi mai scrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

DA.
Acum avem si programare la PET.
18 septembrie la ora 7:45 sa fiu la Debrecen.
Mai e mult pana atunci , dar atat de putin!
Nu au anestezist si nu stiu cat va dura procedura. Totul depinde de aparat , intai scaneaza tot corpul iar apoi spune in cat timp va termina.
Emma spune ca va sta singura. I-am promis bonus mare daca sta fara anestezie. Asa ca ne riscam.


Vineri a fost sotu' la Miskolc sa ia cd-urile noastre de la rmn-uri si a mai stat de vorba cu profu' si doctoritele:
-Analizele nici nu vor creste prea mult 1 an de zile.Asa ca leucocitele tot pe la 2.400 o sa stea (+ sau -).
-De ingrasat nu se va ingrasa ca nu asimileaza , din cauza ca i-au distrus flora stomacala , 1 an de zile.
-Cand au auzit ca Emma vrea la copii au strigat "nuuuuuu" - 1 an de zile.

roxa voi la care PET din Budapesta ati fost ca sunt doua?

Toate cele bune si multa sanatate!

Aida - mama de pisica mica.


nov2006

Mergi la inceput