Paciente optimiste si gravi dr. Tutunaru(28)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

carstea dl.dr.e plecat acum in strainatate si va reveni prin 26 martie.Eu personal sunt f. multumita de dansul atat sub aspect profesional cat si uman.Eu fac parte inca din categoria fetelor care aspira la bebe,voi face FIV cu dl dr. si dansul mi-a acordat intotdeauna atentia pe care o asteptam,mi-a raspuns intotdeauna la tel. si oricand l-am cautat si intrebat ceva mi-a raspuns si lamurit,iar saptamana trecuta in singura lui zi libera a venit sa discute cu mine si inca 2-3 doamne pt procedura FIV pe care o vom incepe in curand,am calculat zilele,ne-a dat sfaturi etc.Pt detalii despre nastere intreba-le pe fetele care au nascut deja cu dansul cum ar fi Marina cu bebelusa Ema Ioana.Nastere usoara iti doresc si bebe sanatos si asa cum vi-l doriti!
Maria nu s-a schimbat nimic in lista cu analize!Nu mai mult pana la Paste si dupa aceea vii si tu la "analizat"!

Eu ma duc pana la nasica mea care are fax ca imi trimit fetele de la IDS analiza sotului prin fax!Pupici!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Kitty eu ti-am respectat dorinta si te-am trecut pe lista fostelor tutunici,sper sa ne mai scrii din cand in cand si iti doresc sarcina usoara in continuare si micuta DariaIoana sa vina pe lume sanatoasa si sa va aduca numai bucurii!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenusareasa spune:

Nu stiu daca fac bine sa scriu asta aici...dar mie faimosul dr T nu mi-a dat nici macar un pahar de apa la prima consultatie!Din motiv ca nu avea pahar...
La monitorizari la cab particular in timp ce asteptam in sala de asteptare laolalta cu multe alte doamne,unele dintre ele gravide,am constatat,intre noi ,ca toaleta nu exista...si cum bine stiti vezica trebuie sa fie golita la o transvaginala...am descoperit-o mai tarziu desi unele dintre fetele care-l viziteaza cred ca nici acum n-au idee unde se afla;in plus programarile nu se fac pe ore,minute undeva intr-un caiet,nu exista registru de consultatii,nu exista fisa pacientului...
Nu vreau sa mai discut aici multe dintre obiectiunile mele,dar pentru mine este o mare dezamagire

A feather can mould a stone if moved by the hand of love.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

Multumesc tuturor pentru felicitari, sunteti niste dragute.

Dar iata ca trebuie sa apelez la cunostintele "laparoscopiatelor" iarasi: mi-a aparut aseara, deci peste 36 de ore de la operatie, o vanataie langa gaurica de la buric, de vreo 2cm diametru, sa zic, deci destul de mare. A mai avut cineva asa ceva? Plus ca sunt si eu FOARTE balonata, cand m-am uitat aseara in oglinda m-am speriat, parca sunt insarcinata in 4 luni!!! Voi ati intrebat cumva ce trebuie luat - eu am luat carbuni, ca absorb gazele, am incercat sa folosesc si un supozitor cu glicerina, dar n-am rezolvat mare lucru.

VERET, imi pare rau pentru diagnostic, insa fruntea sus, nu uita ca esti maini bune!

Machus si break_fast9, imi voie scrie "memoriile" de la laparo cat de curand si vi le trimit. Dar chiar nu aveti de ce sa fiti speriate!

Si, cum frumos imi ura cineva, sa vedem DUBLU toate cat mai curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Buna fete fragi!

Va multumesc pentru felicitarile voastre pentru rezultatul spermoculturii, sunteti foarte dragute!

Iata ca e vineri si vine weekend-ul!!!

Kora, tin pumnii sa iasa bine spermocultura! Doamne ajuta!

Veret, imi pare rau pentru rezultatul laparoscopiei, dar priveste cele 2 parti bune ale acestui (crud)adevar: 1. Stii motivul pentru care nu ai ramas insarcinata pana acum si 2. POTI face FIV!!! Stiu ca nu e usor de acceptat, dar crede-ma ca sunt persoane in lumea asta, care si-ar dori sa le spuna medicul: "Aveti o sansa, FIV-ul!". Multa putere si sanatate ca doresc la amandoi, si sa luati cea mai buna decizie pentru voi!

Ysa, facem galerie????

Am vazut ca unele fete intreaba despre dr. nostru, ca altele se retrag de pe listuta. S-a mai vorbit despre asta pe forum si cred ca e normal, mai ales ca e un topic numai cu pacientele lui. Eu cred ca fiecare este libera sa faca alegerea pe care o considera potrivita pentru ea si pentru cazul ei (infertilitate sau sarcina). Este adevarat ca Tutu nu este un dr. care sa te "cocoleasca" nici sa te ia cu binisorul, gandindu-se la instabilitatea sufleteasca a fiecaruia. E clar ca, dupa cum spunea odata Zenobia, nu este genul de dr. care sa te conduca la usa de brat cu zambetul pe buze. E mai dur, recunosc! Noi cand ne-am dus vinerea trecuta la el, seara, obositi si suparati, parca as fi avut nevoie de o vorba buna. Ei, nu prea am primit-o de la el, tot pufnea si se uita nemultumit pe analize. El este intotdeauna franc si cinstit sau, cum i-a spus odata unei prietene, "Eu va spun ce am gasit acolo (la ecograf)..." ("nu ce v-ar placea sa auziti", am subinteles noi)
Dar am eu nevoie de un medic care sa-mi devina cel mai bun prieten? NU, si nici nu-i cer asta! El sa-si faca treaba cum trebuie, ca de-asta am nevoie de la el, sa ma ajute sa fac un copil, si nimic mai mult.

Hai ca m-am intins pe 100 pagini, si nu-i frumos. Spun totusi Bun venit noilor tutunici, gravidute sau nu, numai bine si sanatate va doresc!



Si maxima zilei de astazi:

"Daca vrei sa patrunzi adanc in sufletul unui om ca sa-l cunosti, nu-i analiza tacerile, felul de a vorbi, tristetea sau masura in care este miscat de idei inaltatoare; vei obtine un rezultat mult mai rapid si mai precis daca vei cauta sa observi cum rade. Daca rade cu toata inima este un om bun". - Feodor Dostoievski

iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Kora: Asa e....nu mai e mult pe langa 2 ani si jumatate!
Kitty: Cred ca ti s-a intamplat ceva neplacut.....nu ne poti spune??
Mmc_nd: Nu trebuie sa-ti faci griji, e normal ceea ce simti.Eu chiar l-am sunat pe T, asa rau mi-a fost....mi-a recomandat carbune medicinal. Va trece repede, ai sa vezi!!
Apropos,mai fetelor, unde-i toaleta? Eu chiar nu stiu si voiam sa intreb de mai demult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Carstea- dr.Tutunaru e un om minunat si chiar daca nu e computer sa ne tina minte pe toate depaseste cu mult nivelul asteptarilor...e de nota 11...!!!!
Cenusereasa- eu locuiesc in italia unde totul e ordonat,programari...etc....dar datorita birocratiei oamenii au numai de pierdut.....ca un ex.aici daca nu ai programare nu te baga nimeni in seama iar in sp.la urgente tot de birocratie se ocupa inainte sa dea primul ajutor....si au fost cazuri pt care s-a murit din cauza birocratiei....si stiu ce vorbesc pt ca lucrez asistent medical aici si am vazut cu ochii mei diferenta.....prefer ca dr,T.mai dezorganizat sa zicem dar promt in urgente si probleme serioase...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns merdan spune:

sandaa nu stiu daca se baga un anumit nr.de spermatozoizi dar banuiesc ca din proba de sperma sunt selectati si introdusi toti ai mai voinici si vrednici.

veret imi pare rau de diagnostic dar macar exista sanse cu FIV.Totusi trompa infundata nu se poate face nimic pt. ea ma gandesc la o alta procedura(reconstructie tubara parca se numeste)?

alfa_anca sper sa intri si sa ne spui ca totul e OK.

Kora si eu as vrea cand ai timp sa-mi dai PM cu analizele ce trebuiesc facute pt.FIV- ca eu cred ca asta voi cere pana la urma(desi T zice ca e suficient GIFT).

Maria08 si eu voi suna la T la inceputul lui aprilie sa ma programez pt.FIV asa ca poate vom fi FIV-uite cam in aceeasi perioada.

mmc_nd eu dupa ce am dat jos pansamentele(cam la 3 zile dupa operatie) am observar niste pete rosii pe burtica intre gaurica de la burica si cea din dreapta jos;pe masura ce a trecut timpul s-au invinetit si se vad efectiv ca niste urme de degete(banuiesc ca chiar asta sunt)-si acum se mai vad un pic.Probabil ca in timpul operatiei s-a apasat cu mana pe burtica si au ramas "amprente".
Iar in ceea ce priveste balonarea eu cred aratam cam in 5 luni,la o saptamana cand m-am dus la scos fire cineva mi-a dat loc in tramvai; dar trece cu timpul ai sa vezi.Recuperare grabnica iti doresc!

In privinta dr.T vreau si eu sa spun ceva: chiar daca voi reusi sau nu sa am un copil datorita ajutorului dansului cred ca nu voi uita niciodata ca e singurul dr.la care am fost pana acum(si am fost slava domnului la destui) pe care l-am simtit efectiv ca vrea sa ma
ajute, ca isi face cu multa daruire meseria si ii place pe bune ceea ce face, ca nu m-a dus cu zaharelu', ca a suferit alaturi de mine la fiecare esec, ca gandeste pozitiv si te cearta daca pomenesti de urmatorul ciclu, si nu in ultimul ca e uman si profesionist cum rar intalnesti medici in general in Romania-pe langa toate astea celelalte chestii care i se reproseaza mie mi se par nimicuri.
Asta e parerea mea despre T si sper sa nu supere pe nimeni.

Pupici dulci




merdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madlen spune:

maria08, la toaleta se ajunge ocolind cladirea prin dreapta, se intra pe usa din spate si se urca cateva trepte, pe dreapta, pe un culoar care comunica cu cabinetul, deci pe acelasi palier. Dar daca o sa mergi la cabinet, vei vedea un panou electronic unde scrie exact drumul spre toaleta.
mmc_nd, si eu am o mica vanataie in zona buricului, dar mai mica, aproximativ 1cm. Si eu sunt balonata, dar nu excesiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Madlen: Multumesc pentru detalii...cand am fost eu ultima data nu era acel panou.
Merdan: Ce bine ar fi! Ne facem si colege de naveta!
Daca tot veni vorba despre balonarea de dupa laparo.....eu am plecat din spital cu pantalonii deschisi.....nu am reusit sa trag nici macar fermoarul....noroc ca era noiembrie si aveam un palton.

Mergi la inceput