plange intr-una daca nu-l bag in seama

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Eu sunt adepta adaptarii din mers, dar consider ca ideea de baza pe care o sustine AP nu se refera la tinerea copilului lipit de mama cu orice pret 24/24, ci mai ales la disponibilitatea afectiva a mamei in prezenta copilului. Asta am inteles eu. Ori o mama nemultumita cu ea insasi, o mama frustrata poate sa stea cu copilul prins cu 10 curele de trupul ei, ca acel copil tot nu va primi hrana sufleteasca de care are nevoie. O mama relaxata, impacata cu ea insasi, fericita si multumita, va putea sa gateasca in liniste in timp ce bebelusul sta la 5 metri de ea, atata vreme cat el simte prezenta ei afectiva si legatura sufleteasca dintre ei. Vorbesc din experienta mea personala si nu vreau sa atac pe nimeni si nici sa generalizez.

Din experienta mea de copil neglijat sufleteste, pot sa va spun ca mama mea era prezenta fizic, se juca cu mine (ulterior mi-a spus ca eu eram "papusa" ei, ca ea in copilarie nu avusese papusi!), dar era total absenta emotional, ba chiar pot spune ca ea lua de la mine combustibil afectiv si nu invers, cum ar fi normal. Asa ca la ce-mi ajuta prezenta ei, din moment ce nu ma vedea, nu ma iubea? Eram slaba moarta, anemica, nu-mi pria mancarea, vomitam de 3 ori pana reuseam sa pastrez mancarea in stomac, dar mama se "sacrifica" si dpdv biologic nu am ce sa-i reprosez. Probabil ca daca as fi fost o maimutica, nu ajungeam sa am nevoie de terapie pentru a-mi vindeca ranile sufletesti...


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by flaviutza
conteaza calitatea timpului petrecut si nu cantitatea.

iar a raspunde eficient la nevoia copilului nu inseamna sa stai cu el agatat de tine pana la 20 de ani, ci sa-i conferi sentimentul de singuranta. si ce sentiment de siguranta ii poti conferi unui bebe de 7 luni cand il lasi sa planga un sfert de ora nealinat in timp ce tu stergi praful.


QED.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by Sabina

mi-am jurat ca nu mai intervin, dar va rog frumos sa nu mai faceti presupuneri in privinta mea, cum ca n-as simti nevoia sa mai fac si altele in afara de copil samd samd.
daca-s fi rea, v-as zice "ne vedem curand la Ateneu...., eu pe afis si voi in public ".

Dar nu sunt.

(si sunt constienta ca asta e cea mai orgolioasa replica pe care am dat-o in 4 ani jumate de forum, dar sorry, nu m-am putut abtine, imi cer scuze anticipat fata de toti prietenii mei d-aici ca-i dezamagesc)



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Ei, Sabinelu, pe mine nu m-ai dezamagit si, numai ca nu m-ai dezamagit, dar voi continua sa fac parte, plina de incantare, din publicul tau :-)
Si, pentru ca nu cred ca o sa se inghesuie lumile pentru a-ti cere scuze, uite, iti dau eu o floricica mica si galbioara .

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Ei scuze...si tu acuma....
pup denizelu.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Ba uite ca eu o sa ma inghesui ( nu stiu exact in cine- probabil ca doar in Mihai lipit de mine , ca numai noi suntem acum acasa) si o sa-i cer scuze Sabinei , si chiar vreau sa o amenint: nu care cumva sa nu mai scrii aici , ca atunci chiar ca plec si eu!!!- nu ca lipsa mea ar fi o mare pierdere , mai ales acum , ca sunt off topic.*****Abia astept afisul cu tine , si pe mine in public....Chiar m-as simti onorata , asa ca iti mai cer o data scuze.PS:Pot sa vin cu copiii?Ca nu-i pot lasa prea mult fara mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai pt ce-ti ceri tu scuze, Magnolie?
fii serioasa :)




Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Ca sa fiu sigura ca nu mai esti suparata...Si sa scrii in continuare (si pe portativ , desigur...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Dragele mele, nu vreau deloc sa supar pe cineva. Recunosc sincer ca atunci cand aud despre AP mi se ridica parul pe ceafa dar asta este, cred, exclusiv din cauza felului in care este sustinut pe forum, la fel alaptatul.
Nu merit floricele in nici un caz, eu personal admir mamele care se dedica total puilor lor fara sa sufere vreo constrangere. Si nici nu sunt vreo viteaza - pana la urma, si eu stau in cap sa fie bine copilului. Azi de pilda s-a trezit cu fundul in sus (mai iese vreun dinte poate) asa ca m-am jucat, am leganat - e drept ca am luat un MagneB6 :)

Sabina probabil ca ce am spus eu te-a suparat si imi cer scuze. Nu am scris nicaieri ca nu simti nevoia sa faci alte lucruri, cred ca toata lumea are nevoie doar ca unele sufera, altele nu. Vroiam doar sa punctez ca nu e egoism, asa cum ai scris tu. Cat despre Ateneu, vin cu placere sa te ascult. Noi toti facem ceva special - poate cineva din familia ta care lucreaza in vanzari foloseste analize concepute de mine sau poate foloseste un software facut de sotul meu. Sau poate concertul tau va fi organizat de nasul Carlei in timp ce eu citesc ceva tradus de MissParker. Intelegi? Nu vad de ce consideri ca ai scis o rautate.
te rog nu te supara!

Simt nevoia sa detaliez ca sa fiu mai bine inteleasa.

In primul rand despre AC - e posibil sa fiu dezinformata, eu am citit aici pe forum despre acest curent si imi amintesc ca:
- porti copilul in wrap si asa gatesti, dai cu aspiratorul eventual mergi la toaleta.
- alaptezi pana renunta copilul
- dormi cu copilul in pat pana renunta el
- incepi potty training de la varste fragede prin anticiparea momentului cand face bebe ceva
- incerci sa anticipezi toate nevoile copilului inainte ca acesta sa se manifeste

Ori mie astea mi se par exagerari. DAca nu e asa in realitate ce presupune AC atunci imi cer scuze.

Cat despre functionarea impreuna a mamei si copilului eu zic (din experienta) ca 3 aspecte conteaza: firea mamei, firea copilului si contextul familial.

Eu am copil de tip T-rex: nu adoarme repede sau singura, nu mananca fara figuri, nu sta locului nici afara etc. E mult de munca. Dar... sincer, de cate ori am avut ocazia sa iau bona macar part-time mi-a fost frica - nu toata lumea are rabdarea mea. Asa ca am preferat sa stau eu cu ea, astept sa se mai calmeze, sa mai iasa dinti, sa fie mai cuminte.

Deci totusi.. asa egoista si cu Baby Einstein cum sunt nu se va ajunge sa se loveasca si sa pupe ursuletul - iata alta rautate gratuita.

Miss Parker a sintetizat pana la urma: calitatea conteaza, nu cantitatea. Cred ca e mai utila o mama relaxata si disponibila sufleteste decat una prezenta si frustrata. Merci Felicia!

Scuze pentru felul dezlanat in care scriu.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

JG - "nu se va ajunge sa se loveasca si sa pupe ursuletul - iata alta rautate gratuita."
NU - nu este absolut deloc rautate... nici gratuita si nici cu plata... este referire ceea ce mentiona o mamica (care a scris la acest subiect) la alt topic in cadrul Cabinetul Psi...
Eu personal chiar nu ma bag in dispute si ma feresc sa arunc cu vorbe fara sa gandesc... cu atat mai mult nu sunt adepta rautatilor.
Pe forum venim sa ne spunem parerea (in functie de experientele noastre de viata, de ceea ce am invatat si de personalitatea pe care o avem) intr-un mod respectuos unii fata de ceilalti.
Indiferent ca este vorba despre alaptat si/sau AP - sau despre alte subiecte mai mult sau mai putin controversate - este cert ca extremele nu duc la nimic bun. Cred ca oamenii ar duce-o mult mai bine fara atata zgandarire fara rost a orgoliilor.
Totul cu masura si cu bun simt.

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

pt fiecare.
JG, asa o sa fac, o sa pun un covor mai mare in camera lui si eventual o plapuma cat se joaca.
mylena, m-ai mai linistit, inseamna ca nu e numai al meu asa, iar pe de alta parte nu e obligatoriu ca daca mai fac unul sa fie la fel.
vroiam sa va mai intreb ceva, Darius cand se trezeste, noaptea si dimineatza se trezeste maraind, parca incepe sa planga, mereu, ziua nu prea face asa dar atunci este pe perna si il mai misc putzin cand se scoala, poate de asta. o fi simtzind lipsa leganatuliu sau de ce se trezeste asa?
sabina, vin si eu in public, facem galerie

azi i-am luat cuburi din acelea pt castel, ieri i-am dat castronele sa se joace, incerc sa-l obisnuiesc catde cat sa aiba cate o preocupare. vad ca se plictiseste f repede de orice jucarie si uncerc sa-i dau ceva nou mereu ca sa-i atraga atentiz. are el niste obiecte preferate de care nu s-ar plictisi.....neam! telecomanda de la tv, laptopul lui tac-su, telefoane (deja a stricat unul, cred iremediabil) dar nu prea i le dam.

Dariana si Darius (30.07.2006)poze

Mergi la inceput