sunt ciudata?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Mamico Dulce tv ul pe frigider e demult!!!!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Ariel, te invidiez!
La mine in casa sunt 2 televizoare si ma apuca criza cand le aud. Sotului meu ii place la nebunie sa asculte cum se porcaiesc ai nostri carmaci, nu ma intreba de ce, pt ca n-am sa inteleg niciodata.
Timp de 4 ani ii explic ca televizorul nu-l informeaza,ca e f greu sa discerni cine are dreptate atata timp cat iti lipsesc acele informatii care te-ar ajuta sa ajungi la el si decat sa stau sa racai in rahatul lor ca.......poate cine stie voi ajunge la adevar mai bine fac ceva util si placut.
De azi am aplicat varianta extrema, aceea de a iesi din camera cand aprinde televizorul. Azi ne-am baut cafeaua separat, el ascultand aberatiile lui Mircea Badea, eu in bucatarie, gandindu-ma la ceva frumos.
Am ajuns sa astept cu nerabdare sa plece la serviciu, stau cu ochii pe ceas, pt a putea sa sting televizoarele (merg amandoua in acelasi timp sa nu cumva sa ne scape vreo informatie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Si eu le invidiez pe fericitele care rezista fara TV. Eu declar sincer ca sunt dependenta de serialele bune (CSI, Criminal Intent, Dr. House, Grey's Anatomy, The Closer, Boston Legal, Desperate Housewives etc.), din care incerc sa invat cat mai mult despre psihologia umana. Filme bune vedem si noi tot pe DVD. In rest, stirile importante si eu le aflu de pe net, iar la talkshow-uri si alte rahaturi cu barfe despre VIP-uri nu ma uit.

Sotul meu in schimb e innebunit dupa reportaje (ne mai certam pe DVD recorder, care la ce ora inregistreaza, caci la mine merg inregistrarile zilnic, iar in weekend sau in concediu ma uit la ele). Cel mai mult imi place sa ma uit la TV si in acelasi timp sa scriu in jurnal sau sa scriu cate o scrisoare, in felul asta am senzatia ca nu pierd timpul...

Nu stiu cum va fi cand vom avea un , insa cred ca ma voi adapta pe parcurs. Noroc cu DVD recorderul, ca are capacitate de 120 de ore si deci pot decide eu cand ma uit la ceva.

Ah, iar alcool nici noi nu bem si nici pocaiti nu suntem


Felicia

Poze cu noi si vacantele noastre

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Imi iau un program la inceputul saptramanii si marchez ce filme sau documentare as vrea sa vad si altfel nici nu deschid tv-ul. Eu sunt abonata la 9AM si primesc dimineata cele mai importante stiri din ziua respectiva, asa ca nu am motive sa deschid tv cand ajung acasa. Dar sunt dependenta de muzica. Ascult numai radio romantic pentru ca au stirile reduse la extrem si nici nu au publicitate. Viata e si asa destul de stresanta, nu mai trebuie sa ma streseze si altii inutil. Am citit acum vreo 5-6 ani un articol in rev. Unica despre o doctorita psihiatru sau psiholog (nu am sa stiu niciodata diferenta) care avea 4 baieti adolescenti cuminti, ascultatori, responsabili..ceva de neimaginat cind te uiti pe strada in ziua de azi. Ca reteta a zis ca in casa lor nu exista tv sau calculator ( nu pentru ca nu ar avea bani) iar fiecare baiat are un animal in grija, de mic. I felul acesta discernamantul lor nu a fost pervertit de desene violente si urate, de "stiri" criminale si imagini deocheate, in schimb iubirea si grija fata de un animal i-a facut responsabili, ascultatori, atenti la cei din jur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinelteodoru spune:

noi: bem cafea, fumam, bem alcool, droguri nu luam ca suntem pusi pe economisit bani (cred ca glumesc)
dar televizorul la noi in casa este doar o mobila
filme si documentare urmarim in fiecare seara de pe DVD sau ... ptiu drace! descarcate de pe DC++, presa o citim pe net

nu servim cancan-uri, stiri cu violuri, batai, crime etc ... singura distractie in legatura cu asha ceva este urmatoarea: cand mergem cu metroul, citim libertatea de la vecinii de compartiment (chiar daca sunt in coltul celalalt, se poate citi ca fonturile sunt imense) ati observat ca nu e compartiment de metrou de la dumnezeu fara cel putin un cititor de Libertatea?

Pupici

Zambeste-mi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crili spune:

Am tv in fiecare camera. Oi fi ciudata ca nu beau si am avut uneori probleme din cauza asta. Revenind la tv, nu prea ma uit, dar ascult. Deci la mine televizorul...vorbeste singur ca televizorul. Nu prea mai am rabdare sa ma uit la filme, am o groaza de alte preocupari cand sunt acasa. La mine, insa, televozorul e o alta poveste. Am lucrat in presa ani de zile, acum sunt in pauza de vreo doua luni, probleme de sanatate. Eu ma uit la tv altfel decat un consumator, ma uit ca unul care stie ce e in spate si analizez mai mult asta uneori. Insa stiu, chiar stiu foarte bine, cat rau poate face televizorul, cum se manipuleaza masele cu ajutorul lor, in fine...exista o carte a lui Radu Herjeu: Tehnici de propaganda, manipulare si persuasiune in televiziune. Daca o cititi, veti privi altfel la tv, veti vedea cu alti ochi reclamele si va veti amuza uneori de lucruri care sunt prezentate scortos si elevat, fiindca veti intelege ce e dincolo, macar in parte. Fericiti cei ce nu se uita la ce am muncit eu atatia ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crili spune:

Scuze, cartea se cheama Oglinda miscatoare, cel de mai sus e un subtitlu, parca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

mai pe tine te-nteleg ca nu ai tv.. dar nu-l inteleg pe barbatul tau ..zau .. parca s-a nascut cu mana pe telecomanda .... sa vaza fotbal..

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by dicirstea

Imi iau un program la inceputul saptramanii si marchez ce filme sau documentare as vrea sa vad si altfel nici nu deschid tv-ul. Eu sunt abonata la 9AM si primesc dimineata cele mai importante stiri din ziua respectiva, asa ca nu am motive sa deschid tv cand ajung acasa. Dar sunt dependenta de muzica. Ascult numai radio romantic pentru ca au stirile reduse la extrem si nici nu au publicitate. Viata e si asa destul de stresanta, nu mai trebuie sa ma streseze si altii inutil. Am citit acum vreo 5-6 ani un articol in rev. Unica despre o doctorita psihiatru sau psiholog (nu am sa stiu niciodata diferenta) care avea 4 baieti adolescenti cuminti, ascultatori, responsabili..ceva de neimaginat cind te uiti pe strada in ziua de azi. Ca reteta a zis ca in casa lor nu exista tv sau calculator ( nu pentru ca nu ar avea bani) iar fiecare baiat are un animal in grija, de mic. I felul acesta discernamantul lor nu a fost pervertit de desene violente si urate, de "stiri" criminale si imagini deocheate, in schimb iubirea si grija fata de un animal i-a facut responsabili, ascultatori, atenti la cei din jur.




io zic sa ne inscriem la pocaiti!! ca sa avem copii lipsiti de tv , cu figuri angelice, iubitori de frumos!

Hai s-avem pardon! Totul tine de educatie, de cum ti-l cresti, nu de un desen nevinovat cu Maia si Miguel, care apropo ar trebui urmarit in special de adulti, ca unii mai au de invatat despre toleranta, despre acceptare .



ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Ariel, intru si eu in club. Tv-ul cat il urmaream l-am eliminat din casa recent datorita fiicei noastre. Si primul efect este ca am castigat timp pretios petrecut in mod placut de intreaga familie.

Mergi la inceput