de ce iubim barbatii!!

de ce iubim barbatii!! | Autor: mama lia

Link direct la acest mesaj

am citit ceva ce mi-a placut, la cafelutza de dimineta!!!

“De ce iubim barbatii?!”

“Pentru ca au un farmec aparte atunci cand iti zambesc pervers, simpatic sau diabolic pe strada, gandindu-se mai apoi ca ar putea sa ajunga in pat cu tine. Pentru ca nu toti barbatii sunt asa ...
Pentru ca macar o singura data am cautat cateva din trasaturile paternale in persoana langa care ne-am trezit.
Pentru ca, in copilarie, baieteii erau cei de treaba care ne lasau sa jucam fotbal si baschet cu ei. Sau pentru ca erau baieteii cei antipatici, care incercau sa ne sperie cu serpi si broaste raioase, dar niciodata nu reuseau.
Pentru ca, dupa ce ne loveau din greseala sau intentionat cu mingea de baschet, veneau cu toti amicii lor baieti sa ne consoleze.
Pentru ca, in adolescenta, ei erau cei care veneau cu noi la suc, fie doar ca amici foarte buni, fie sa ne faca gelosi 'fostii'.
Pentru ca, tot in adolescenta, erau foarte timizi si nu aveau curajul sa ne zica ceva si si-au petrecut tot liceul urmarindu-ne de la departare fara sa aiba curajul sa ne salute macar.
Pentru ca trebuie sa recunoastem ca, din cand in cand, sunt nevoiti si chiar reusesc sa ne suporte eroic (erotic) toate mofturile.
Pentru ca adoram sa ii vedem in genunchi cerandu-ne iertare sau in casatorie.
Pentru ca, inainte de a fi impreuna, a facut o obsesie pentru cea mai buna prietena a mea si a sfarsit prin a incerca sa se apropie de ea prin mine... Nu conteaza ca plangea pe umarul tau, in cele din urma nici una nu l-am avut.
Pentru ca nu pot sa stea cinci minute in aceeasi camera cu tine fara sa te sarute sau macar sa incerce, daca asta isi doresc.
Pentru ca este superb sa il vezi nervos si stresat inainte de prima noapte in care doarme la tine gandindu-se la dimineata ce va urma.
Pentru ca viata nu ar fi la fel daca nu ai avea pe cineva care sa iti dea dureri de cap, ulcer perforat pe baza de stres, boli cardiace sau saruturi dulci dimineata.
Pentru ca viata nu ar fi la fel daca, din cand in cand, nu ti-ar zambi un strain enigmatic.
Pentru ca nu pot sa inteleaga de ce am bea ceai negru cu lapte condensat.
Pentru ca este un vis sa te trezesti in camasa lui si sa te duci sa faci o cafea dimineata devreme.
Pentru ca numai cu unii dintre ei poti bea o cafea in liniste fara sa te sece si sa te scoata din sarite ca o amica guraliva.
Pentru ca pot sa conduca fain si incearca sa fie de treaba cand suntem noi la volan (sau nu)...
Pentru ca nu te deranjeaza cand citesti daca ii lasi sa isi faca damblaua saptamanala la bere cu baietii sau la un meci de fotbal (sau nu).
Pentru ca din cauza lor (cel putin eu) am adoptat sado-masochismul psihic ca practica, mai degraba ritual zilnic sau saptamanal.
Pentru ca pot provoca atata durere, dar tot ei o iau...
Pentru ca barbatii sunt singurul antidot al bolii psihice pe care tot ei au cauzat-o.
Pentru ca toata durerea se transforma intr-o imensa placere si viceversa (nu va ganditi la perversiuni); este efectiv vorba de durere si placere psihica.
Pentru ca ei cred ca noi nu putem juca murdar si pana la capat, dar putem atat de bine, cateodata mai bine decat ei.
Pentru ca ne place sa ii chinuim la fel cum fac ei cu noi, doar ca noi ii putem consola mai bine, ei prin consolare inteleg sex de impacare...
Iubim barbatii nu din lipsa de ocupatie sau din plictiseala, ci pentru ca asa e firesc. Pentru ca ne place sa sufarim stiind ca urmeaza si un pic de fericire.
Pentru ca avem nevoie de un semiechilibru. Pentru ca unii sunt misogini, dar mai ales pentru ca nu toti sunt misogini, pentru ca ne place sa oferim.
Pentru ca Dave Gahan e tip, pentru ca Bono de la U2 e tip...

Eu pot iubi un barbat pentru orice, mai putin pentru ceea ce nu este si vrea sa para... Nu am nevoie de motive ca sa iubesc... am nevoie de un "el".”

Iti doresc sa traiesti din plin relatia in care esti!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

am mai gasit ceva frumos, cel putin din puctul meu de vedere...

Cred ca sunt foarte indragostita de prietenul meu, dar, exista un dar, ii “contorizez” toate defectele: nu ma saruta de cate ori vreau, nu face sport si nu ii pasa intotdeauna cum arata, nu vrea sa iasa in oras seara sau in week-end, sta toata ziua la calculator, nu facem dragoste prea des, isi arunca hainele prin casa, si … as putea continua! As vrea sa mearga cu mine la cumparaturi sau la petreceri cand am eu chef, sa stam de vorba mai mult despre lucrurile care ma preocupa si care sunt importante pentru amandoi ca un cuplu, sa fie mai atent la nevoile mele si sa vrea sa avem copii.

Acestea fiind zise, zilele trecute, rasfoind o carte, poate ca era Osho, am ajuns la un pasaj care spunea cam asa: dragostea este acceptare, dragostea nu incearca sa schimbe sau sa modeleze.!

Brusc am inteles! Eu spun ca imi iubesc prietenul si partenerul de viata, dar de fapt vreau sa il transform in barbatul perfect. Nu il accept asa cum e el si ma straduiesc din rasputeri sa il schimb. Nu se potriveste perfect cu cine as vrea eu sa fie. Este ca o continua batalie si de aceea sunt vesnic nemultumita!

Am descoperit ca sunt egoista si ca de fapt nu il iubesc cu adevarat daca voi continua asa relatia asta.

Asa ca am ales sa il iubesc pentru cine e el si, mai ales, pentru ca nu e asa cum mi-l imaginez eu ca trebuie sa fie!

Ma simt libera si usurata, fericita ca si cum m-as fi indragostit a doua oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
De ce iubim barbatii?

Conteaza ca ii iubiti...

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Pentru ca s-a descoperit chestia aia cu ying si yang...adica formam un echilibru...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Teoretic: Pentru ca sunt altfel decat noi, pentru ca ei nu stiu acest fapt si pentru ca fara ei viata ar fi un sir lung -lung - lung de discutii intre femei.
Practic:Eu il iubesc pe unul singur pentru ca este tatal copilului meu!Si pentru ca.....dar, daca voi insira motivele, inseamna ca voi masura si atunci nu voi mai vorbi de iubire, ci de o tranzactie comerciala!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Eu NU il iubesc numai "pentru ca..."
NU il Iubesc numai "daca..."
IL IUBESC "desi/chiar daca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

(moment sa-mi dreg glasu' si sa intru in starea ceruta)
Eu il iubesc pentru ca ...stie sa ma mangaie cum n-am fost niciodata mangaiata, dar mi-am dorit;
il iubesc pentru stie sa ma faca sa tremur cum pentru nimeni n-am tremurat-cand ma priveste, cand ma ia in brate,cand ma saruta,cand il stiu plecat departe de mine,cand il privesc cum doarme,cand ma scoate din sarite si atunci imi vine sa scot limba la el si chiar o scot;
il iubesc pentru bunatatea lui sufleteasca de marimi pe care inima mea stramta si mintea mea ingusta nu le concepe,se incapataneaza sa nu le conceapa, dar le pune in aplicare de dragul lui si de faptul ca nu pot decat sa ma rusinez ca eu sunt uneori atat de mica si ingusta;
il iubesc pentru ca imi place sa-l vad cum merge asa tantos si cu pieptul umflat, increzator in fortele propii;
il iubesc pentru ca este destept,frumos si nu face caz de asta;
il iubesc pentru ca stie sa se sfateasca cu mine ca doua babe si are rabdare ingereasca sami suporte lalaielile afoane cand sunt in dreapta lui in masina(chiar daca uneori da mai tare la CD/radio, dar nu reuseste ca tot vocea mea de privighecioara e mai stridenta)
il iubesc ca stie ca nu scapa de mine si trebuie sa ma insoteasca la cumparaturi(si se implica), stie cat de mult imi place in doi-si asteapta rabdator sa-mi fac damblaua vizitand toate tarabele si buticurile;
il iubesc pentru ca ma asculta cu rabdare(si ma mai si atinge cand sar calu')cand ca o baba angajata de Ciao masacrez si despic fiecare nicoleta luciu in n shpe mii de fire
il iubesc pentru ca ne completam si ne porivim ca 2 jumatati ale aceluiasi intreg
il iubesc pentru ca stim sa ne simtim atat de bine impreuna si sa radem ca bezmeticii din te miri ce
il iubesc ca stie sa se joace cu mine;
il iubesc pentru ca m-a vrut pe mine pentru ceea ce sunt eu,asa cum m-a dat Dumnezeu;
il iubesc pentru ca este sincer cu mine si imi spune si ce nu-mi place sa aud, dar o spune in asa fel incat sa stiu ca tot din dragoste ma corijeaza;
il iubesc pentru ca este un romantic incurabil si un familist convins;
il iubesc pentru ca e harnic si mereu cu gandul la binele nostru;
il iubesc pentru ca tine cont si de parerea mea si ma apreciaza;
il iubesc pentru ca-mi spune daca nu-i place un fel de mancare si ma lauda mult cand imi reuseste;
il iubesc pentru ca e om cu frica lui Dumnezeu;
il iubesc pentru ca-i place sa-mi pieptene parul si hehe multe multe altele...

si daca continuu tot asa, s-ar putea sa dati cu rosii in mine...sau sa dati in diabet.Asa ca ma opresc aici si mai las pe alta sa zica ....Ideea e ca ne iubim si e tare bine!


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana76 spune:

Lucialu, nu pot sa spun decat "Wow".
Felicitari pentru ceea ce aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

DE CE ii iubim?
Habar n-am.
Probabil ne-am nascut incomplete si avem nevoie de celalata jumatate, pe care o tot cautam pina o gasim. Fara acel "EL" nu putem fi implinite si fericite cu adevarat.
Eroare de proiectare, ce sa zic...


Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicalin spune:

ce ne-am face fara ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

...pentru ca suntem hetero?

Mergi la inceput