de ce iubim barbatii!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Hmm, cred ca sunt cea mai superficiala de aici : pentru ca sunt draguti.

" You must be the change you want to see in the world" Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by Elise

DE CE ii iubim?
Habar n-am.
Probabil ne-am nascut incomplete si avem nevoie de celalata jumatate, pe care o tot cautam pina o gasim. Fara acel "EL" nu putem fi implinite si fericite cu adevarat.
Eroare de proiectare, ce sa zic...


Eu cred ca Dumnezeu a facut barbatul si femeia doi indivizi intregi si completi. Cand acesti doi indivizi, completi, se casatoresc, ei fac mai mult decat doi. Ei se multimplica in patru, opt, sau o suta. Nu ma refer la copii. Ci ma refer la intreaga lor viata. Dar cand ne casatorim considerandu-ne jumatatea celeilalte persoane, ca apoi sa depindem de partenerii nostrii ptr a supravietui (nu ma refer la material), devenim paraziti care traiesc pe spinarea celuilalt, secatuind propria noastra viata de bucurie si implinire.

Multe femei se plang "de ce nu poate fi asa cum a fost la inceputul casatoriei?". Ei bine, se poate. Noutatea si exaltarea se ofilesc, desigur, cuplurile, de-a lungul timpului, se obisnuiesc cu toate. Dar o adevarata dragoste romantica poate continua atunci cand sufletul este adapat de niste izvoare interioare. Daca a pierdut aceasta dragoste, izvorul nu a secat. Tu ai incetat sa bei din el, atata tot. Acest lucru este adevarat nu numai cu privire la casnicie, viata de cuplu, etc. ci si cu privire la viata in general. Totul in viata paleste daca nu avem resurse ca sa umplem ce am golit. Viata a fost conceputa ca o experienta palpitanta. Nu putem cere doar, trebuie sa dam, trebuie sa contribuim, corect? Iar eu nu sunt doar o jumatate de cuplu, eu sunt un intreg, unuit cu alt intreg (ca individ) si simt ca tocmai asta face relatia mea completa.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

de ce iubim barbatii!!

Pentru ca o femeie nu poate sa iubeasca o alta femeie! Probabil ca totul este legat de hormoni.

Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

quote:
Originally posted by NinaR

de ce iubim barbatii!!

Pentru ca o femeie nu poate sa iubeasca o alta femeie! Probabil ca totul este legat de hormoni.

Nina




Ii iubim nu pentru ca, ci in ciuda...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Nu stiu de ce iubim barbatii...Eu iubesc doar unul singur care joaca tetris cu bagajele in portbagaj, ma cheama sa-i arat untul in frigider, invata medicina de dragul copilului si nu-mi da niciodata dreptate... nici in rarele cazuri cand chiar am :) Dar imi zambeste zilnic :)
Sunt chiar norocoasa.

Florina 24+ si Tudor (5 ani)

Mergi la inceput