a insela - intre bine si rau

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Well... daca toata lumea ar gandi atat de rational... nu prea ar fi subiecte de discutat pe aici. Si ar muri de foame si multi avocati de divorturi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by pisigri
inainte de a face un capat de lume dintr-o aventura pasagera a sotului/sotiei, ginditi-va bine la ceea ce v-a unit la bun inceput. ginditi-va ce loc ocupa dragostea dintre voi in relatia asta.


Asa este. Da, fiecare combate si acuza o tradare, si poate eu am fost la fel de inversunat. Dar depinde si de ce simtim ptr persoana iubita. Desi sunt mandru si mi-ar fi greu sa depasesc acest moment, sa trec cu vederea, in ultimul timp, gandindu-ma la asta, am ajuns la conlcuia ca nu as putea sa ma despart de ea nici daca ar face asta. Dar e prima data cand ajung la o asemenea concluzie in viata mea.

Alexandru, tati de copil perfect

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
in conditiile in care sintem fericiti impreuna, sintem pe aceeasi lungime de unda din toate punctele de vedere, putem discuta absolut orice, mi-a fost mereu alaturi, nici piata nu o facem decit foarte rar unul fara celalalt, ne-am marturisit unul celuilalt si pe-alea bune si pe-alea rele de la bun inceput...de ce as lasa ca o chestie pur fizica sa strice ceva intre noi? de ce m-as consuma pentru asta? de ce as acorda faptului cine stie ce dimensiuni?


pai sa iti spun de ce as lasa eu acest "detaliu pur fizic" sa intervina intre noi.
In primul rind, pentru ca atunci cind ne-am luat, am presupus ca am depashit faza liceeni ahtiati dupa noi cuceriri. Si dupa sex. Pur fizic, de pus la raboj sau de vazut "cum e cu x,y, z".
Am presupus, macar, ca sintem adulti si am depashit faza asta.

Deci nu l-as crede pe barbatu-meu nici taiat bucatzi ca s-a intors la etapa la care tropaiau hormonii si i se parea "cool" sa agatze una in discoteca si sa sara cu ea in pat.

Iar in cazul trist in care l-as crede, n-as putea decit sa-l las sa-si traiasca linistit adolescentza la 40 de ani. Ce altceva sa fac cu el? Sa-l consiliez? In timp ce eu ma straduiesc sa imi intretin familia si sa-mi cresc copilul, sa mai inteleg si puberul intirziat?
Nu, tx.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

pai Elise..cica la 40 ani incepe perioada aia de criza a varstei mijlocii..

Alexia 02.05.2004(filmulete)
Blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

pentru crizele astea s-au inventat psihologii si avocatzii.
Poa' sa apeleze sau la unul, sau la altul.

Personal, chiar nu vad sensul de a sta cu un "crizat" care considera brusc esentza vietzii a agatza adolescente, fiind panicat de faptul ca, dom'le ce nenorocire, ar mai putea sa nu fie atractiv pentru femeile din lumea intreaga?!
Nu mai bine las omul cu problemele si preocuparile lui?
Daca sa-l inteleg tot nu pot?

Ca mie zau daca imi vine sa imi las alte preocupari balta si sa ma duc acum la vinat pustani, de disperare ca s-ar putea sa nu ma placa.... ba mai mult, nici nu-mi pasa.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by flaviutza
cica la 40 ani incepe perioada aia de criza a varstei mijlocii..


Eu auzisem ca pe la 35. Deci nu mai am nici scuza asta.

Alexandru, tati de copil perfect

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

ELISE,BRAVO!Subscriu la cele ce ai spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

dupa citeva replici acide pe care le-am primit...intreb si eu ceva.
scenariul este urmatorul:
aveti o casnicie frumoasa, v-ati casatorit din iubire, va iubiti si acum , poate aveti un copil sau poate nu, ati construit ceea ce aveti impreuna, va respectati reciproc, aveti o multime de pasiuni si peferinte comune, intr-un cuvint totul este roz si frumos si plin de armonie.
aflati deodata ca sotul v-a inselat. a insela= a ntretine relatii sexuale cu altcineva.
cum procedati? inaintati imediat actiune de divort? nu divortati dar nu mai incetati cu scandalurile pe tema inselatului? are vreo importanta daca inselatul a fost o aventura de-o noapte in alt oras, o aventura de o noapte in orasul dvs (deci la o adica se mai poate intilni cu "ea" si cu alte ocazii) sau este un inselat "de cursa l;unga" ? are vreo importanta daca intre sot si amanta exista doar sex ("divertisment" sau poate ea accepta in pat lucruri pe care dvs nu le acceptati) sau daca e mai mult decit atit? daca motivul invocat de sot este (de exemplu) faptul ca amanta accepta sexul oral care sotului ii place dar pe care dvs nu il acceptati, sinteti dispusa macar sa incercati sa faceti asta?

nu urmaresc sa fac pe nimeni sa isi schimbe punctul de vedere insa am impresia ca unii dintre cei care au raspuns aici au facut-o "pe de rost", fara a lua in calcul toti factorii cae ar putea sa nuanteze problema. si sper ca, odata problema nuantata, sa pot sa inteleg si eu unele dintre atitudinele celor care au raspuns pina acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

bun . presupun ca m-a inselat. cum spui tu, relatii sexuale cu alta persoana. evident ca exista multe nuante. daca o face frecvent ,daca e de cursa lunga, as vedea cat as putea suporta. si cum stiu ca nu suport prea multe, punct. mai ales daca s-ar schimba comportamentul in familie(si sigur s-ar schimba).

varianta doi. aflu ca s-a intamplat o data. sexual si atat. one night stand. l-as intreba de ce si cum, dar fara sa-l cert sau jignesc. a gresi e omeneste. tentatii exsista la tot pasul. nu l-am cumparat la targul de vite ca sa pun monopol absolut pe el. s-a intamplat sa fie una diferita de mine si atat. nu neaparat mai buna,doar diferita.as trage linie,as rade cu gura pana la urechi (nu fortat) si as continua fara nici o problema,fara sa ma intreb in fiecare zi ce va fi deacum incolo.

si,mai important, nu l-as pune sa promita ca nu mai face.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

deci tu ai 26 de ani, el are 48 de ani, v-ati cunoscut cind tu aveai 21 de ani (vorba ceea, barely legal) iar tu erai virgina. El te-a indemnat sa mai incerci si cu altii, ti-a declarat ca el e "fluturas" si ca va avea si alte femei,ceea ce face si in ziua de azi, nu prea aveti bani, dar sinteti foarte fericiti.
Brava, puiule.

Mergi la inceput