Minunea mea

Minunea mea | Autor: Maryela

Link direct la acest mesaj

Timp de noua luni am stat si am citit povesti despre nasteri. Acum a venit si randul meu sa va scriu una:

A fost 8 martie. Primul 8 martie de MAMA!...
22 ianuarie 2007- a 41a saptamana de sarcina. Ce-o face copilul asta de nu vrea sa iasa??
Ma duc la doctor...iar, pentru a nu stiu cata oara intr-o luna. „Hai sa vedem colul...” Ma urc. Doctora: „Bey fi-tu e tare lenes. Hai ca o sa incercam sa decalotam colul, doar doar...” Cu colul decalotat ma intorc acasa. „ Ar trebui sa incepi sa sangerezi, sa ai dureri, contractii...Cand sunt la 15 minute vii spre spital”....Bine, zic. Astept. Trece o ora, trec 2...trece toata noaptea...nimic. Dar stiu ca macar am dormit .
23 ianuarie- Imi iau iar bagajul si cu sotul din dotare ne indreptam spre spital. Ma gandesc: „daca si acum ma trimit astia acasa innebunesc.”

Ma urc iar pe masa. Colul era aproape sters, contractii nu prea...Doctora: „O sa-ti bag un ovul sa incepi sa te dilati”...Eu:” Bagati-mi ce vreti dumneavoastra, numai sa nasc odata..”
Doctora: „E 10 dimineata. Pai vreo 3-4 ore poti sa te plimbi daca vrei, du-te la cumparaturi, mananca o inghetata...”
Eu: „Nu plec din spital , vreti sa ma apuce prin magazine???”
Nu stiam ce vorbesc. Trec cele 2-3 ore preconizate, trec si altele 6...Eu nimic..Bebe dadea din maini si din picioare ...la mine in burtica. Eram deja in sala de nasteri...toata lumea nastea numai eu...nimic...Mai sa fie, zic...
Vroiam si eu sa aud un tipat..si sa fie de la bebe meu!!!!
La un moment dat , inainte sa se schimbe tura vine moasa si imi face un calciu. Parca bagase foc in mine...Mai aveam putin si scoteam flacari... dar ma gandeam... lasa, suporta, asa va veni bebe mai repede. Trecusera deja vreo 10 ore de la internare. Durerile erau cu gramada, dar ineficiente. Era 9 seara. Fetele de la sala de nasteri imi zic sa ma duc in salon, sa ma odihnesc ca dupa ce dilatatie am, o sa mai dureze cel putin 10 ore. Ma apuca disperarea. Sunt insa fata ascultatoare si mai mult taras ma duc intr-un salon. Mai erau acolo 2 fete, toate nascusera... Incerc sa ma urc in pat, reusesc; cu greu, dar reusesc. Atipesc imediat( poate si de la diazepamul ce mi-l facusera...sa ma linisteasca cica...) Dupa vreo 10 minute simt ceva ud. Ma trezesc de-a binelea...doar n-am facut pe mine, asta imi mai lipsea. Ma ridic: toata camasa era uda. Ei zic, asta trebuie sa fie ceva de bine. Ma duc spre sala de nasteri, bucuroasa tare: „ Ia uitati-va ce am patit eu!!!!!” Fetele zambesc si imi spun sa ma intorc inapoi in pat, in salon. Mi se rupsesera membranele dar mai dura . Eu de colo...stiti n-as vrea sa trec de dilatatie 4 ca vreau epidurala. E-he, mai ai tu mult pana acolo... Dezamagita, ma intorc din nou in salon.
N-am apucat sa inchid bine usa la salon ca vad o catamai baltaaaaa sub mine, cu mult sange.
Fir-ar sa fie de treaba, ma gandesc, asta e bataie de joc. Plec iar spre sala de nasteri, mai mult pe pereti decat pe picioarele mele.
Intru si zic: Stiti ceva, io de aici nu mai plec. Moasa si fetele de acolo: mai bine stai in salon, ca ti-e mai bine, te mai si odihnesti..
Eu de colo: Am venit sa nasc cucoana, nu sunt la bai..
S-au cam incruntat astea cand m-au auzit dar...se puneau cu nebuna... Moasa: hai urca-te pe masa sa te vedem. Ma urc. Ma „vede” cu mana pana la cot in mine. „ Doamna doctor puteti veni putin?” o aud ca zice. Vine doctora, ma „ vede” si ea. „ Draga mea te anunt ca ai dilatatie 4 . Bravo.”
Eu: „Bravo , bravo, dar eu vreau anestezie. „Moasa: „ Draguta stii, s-ar putea sa nu-ti faca anestezie, ca e aproape miezul noptii si nu e doctorul....’’ N-am mai auzit ce zicea in continuare. Ma luasera toate transpiratiile din lume, toti nervii si toata disperarea.
„ Sunt de 12 ore in spitalul asta si v-am anuntat de la inceput ca vreau epidurala, si voi imi spuneti acum ca nu se poate?????!!!!!!”
Imi sun sotul „ Vino si ia-ma de aici, mergem la alt spital, astia nu-mi fac epidurala si eu CRAP!”
In fine,suna sotul la doctora cu care trebuia sa nasc, vorbeste cu ea; ii spune sa stau linistita, ca imi vor face si epidurala.
Pai cum sa stau frate linistita, ca-mi vine sa ma c_c intr-una, ma doare de mor...cum sa stau linistita???!!!
Intre timp imi vine si anestezia .Tipa care trebuia sa mi-o faca( anestezia) era cam ciufuta. Oi fi trezit-o din somn ma gandesc. Imi baga anestezicul....La 5 minute dupa, eram cu zambetul pe fata, boierie ce mai. Ii multumesc celui care a inventat-o . Alta viata!
Incepe sa ne monitorizeze, din nou. Doctorii si moasa susoteau ceva. Imi zic ca bebe are ceva la inimioara, fiindca i se auzeu bataile ba prea rare ba prea rapide. Inlemnesc! Incep sa zic „ Tatal nostru” Imi vine sa plang. Ma mangai pe burtica, incerc sa ma linistesc. Imi baga niste chestii cu oxigen pe nas. Vorbesc incet cu bebe. „ Haide mami ca mai avem putin, trebuie sa reusim”.
Pe la 00.15 minute vine doctora cu care trebuia sa nasc. Parca mi-a mai venit inima la loc.
Imi zice sa stau calma, ca se mai intampla, dar deocamdata bebe e in regula. Ma controleaza. „ Mai da` stiu ca recuperezi rapid. Ai deja dilatatie 9-10, hai pe masa de nasteri.” Nu-mi venea sa cred , in sfarsit o sa nasc si eu!!! Ma ajuta moasa sa merg pana la masa unde se nastea. Ma aseaza frumos. Imi explica cum sa imping. Bag la cap. Imi mai spune ca trebuie sa ne grabim, sa „nastem” mai repede fiindca nu stim ce are bebe la inimioara.
Parca eram pe alta lume, parca nu eram eu pe masa de nasteri. Stiu doar ca mi-a zis de vreo 3 ori „ acum, impingeeeeee” A treia oara am vazut o mogaldeata mica, mica, roz si urlatoare ce mi-au pus-o in brate. Ii vad manusitele,piciorusele, gurita. „ Bine ai venit iubire mica!” Il pup. Vine o tanti si mi-l ia. Aud undeva in spatele meu: Apgar 10. Dar, ca sa fiu sigura intreb: E bine? Era bine. Mi se explica: neregularitatile de la inimiora erau de la cordonul ombilical care era presat de capsorul lui prin canalul cervical. Sau ceva de genul asta...Nu ma mai interesa . Era bine, era sanatos, si era AL MEU. Era mica mea minune. Era iubirea mea mare, era puisorul pe care il asteptasem noua luni. Eram MAMICA!!!!

Marilena si cel mai dulce bebe, MIHNEA- GABRIEL( 24 ianuarie 2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Frumos ai scris! Sa-ti traiasca micutul si sa va bucurati de el!



Mamix2
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15d21c411b3b308900e700&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">maimutzica mare & maimutzica mica
vis de ianuarie
clipa mea de glorie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

Sa creasca mare, sanatos si voinic bebe Mihnea Gabriel!
Felicitari, Maryela!

Mihaela si Eva Florina (9 feb. 2007)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Imi place cum ai scris povestea si mai ales am remarcat ca e nascut de ziua Unirii, a unirii dintre tine si bebe pe lumea asta, normal
Sa va traiasca si sa fiti fericiti pana la adanci batraneti!

Nasterea - un puzzle cu flori de liliac
Marele blond Luca Matei - 05.11.2004
Liliana cu www.onetruemedia.com/my_shared?z=15c3fccea103d6e25e31e4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Adam Cristian- 15.01.2007
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

felicitari! sa fiti sanatosi si sa va bucurati unul de celalalt!

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Ce poveste palpitanta. Sa-ti traiasca puiutul si sa va umple casa de bucurii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

buna colega de la "mamici de ianuarie-februarie" . frumoasa povestioara. te mai felicit si aici inca o data pentru "minunea ta". iti doresc din tot sufletul ca ea sa-ti presare viata numai cu bucurii si impliniri.

Marybell si bb Erik (23 dec 2006)
poze bb
poze Botez

varsta Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maryela spune:

Multumesc mult fetelor! Va doresc sa simtiti aceeasi fericire pe care o simt si eu atunci cand minunea mea se uita la mine, cand zambeste, cand papa si de ce nu, chiar si atunci cand urla...
Va pup cu drag.

Marilena si cel mai dulce bebe, MIHNEA- GABRIEL( 24 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisicar spune:

Salutari la toata lumea.
Sunt nou venita pe forum si doresc sa iti urez si eu multe bucurii. Sa fie sanatos si sa fiti fericiti toti 3.
Ai fost o mamica tare curajoasa.

Pupici pt "prajiturica"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Felicitari pentru puiutz! Sa creasca mare si sa fie sanatos!

Rebiana 36+ Luca Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanae spune:

Felicitari.

Mergi la inceput