TREBUIE sa te casatoresti?

TREBUIE sa te casatoresti? | Autor: glont10

Link direct la acest mesaj

lumea in jurul meu incepe sa se agite mai mult de cat m-as fi asteptat!Ma uit in jur si prietenele mele deja incep sa se departeze...acum au "o relatie serioasa si nu mai pot iesi oricand in oras si nu mai au atata timp de taclale ca inainte".O verisoara de curand s-a casatorit si este f fericita ca doar "deja avea o varsta "(23)si trebuia sa faca asta.
Cica a venit vremea sa ma asez la casa mea.
Acest "trebuie" imperativ, acest "ti-a venit vremea"...nu prea pot sa le inteleg .Imi vad rudele cum incep sa se uite stramb, sa intrebe, sa se intrebe.Cica am modernisme in cap,d'aia.Eu ma enervez la maaaaxim si incep discutiile.Am doar 24 de ani!!!!
Slava Domnului parintii mei sunt de parere ca nu trebuie sa existe graba in asa ceva si macar ei nu ma toaca la cap.

Perceptia mea despre casatorie este cu totul alta.Nu te casatoresti pentru ca trebuieci atunci cand consideri iti gasesti jumatatea care sa iti completeze viata, sa ii/iti fie sprijin, sa iti ofere si sa ii oferi, sa va bucurati si sa plangeti alaturi, etc.

Iubirea trebuie sa stea la baza unei casnicii.
Nu o obligatie sau cutuma.


Este copilareasca viziunea mea?







Cand inima e in flacari, creierul e invaluit in fum.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hanna10 spune:

Ai perfecta dreptate. Nu te casatoresti cand iti zic rudele sau gura lumii.
Insa adevarul e ca nu poti sti niciodata daca persoana cu care te vei casatori va fi cu tine toata viata. Casatoria e un risc si nu e usor de luat decizia finala. Dar sentimentul de a fi intr-un mariaj fericit este fantastic si merita acest risc.
O viata ai si trebuie traita la maxim...ai timp toata viata apoi sa traiesti in doi. Sigur ca prioritatile se schimba cand esti casatorit...nu mai ai timp pt prietenele singure, tinzi sa iti faci prieteni cupluri cu care iesiti la un gratar vara.
Eu daca ar fi sa il mai cunosc o data pe actualul meu sot, nu m-as mai marita asa repde. As incerca sa il cunosc mai mult inainte de a ma lega intr-o casatorie. Cand esti casatorit, e mai greu sa renunti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns signora spune:

Nu, nu trebuie sa te casatoresti pt ca ''trebuie''...Casatoria este ceva serios,nu recurgi la ea pentru ca lumea din jurul tau face acest pas sau te indeamna si pe tine sa-l faci. In general, in viata ar fi ideal sa faci ceea ce vrei sau ceea ce iti doresti. Vezi, repet cuvantul ''a vrea''.
Personal, nu mi se pare o realizare sa te mariti ''pana la o anumita varsta'', fie ea 23, 25 sau 30 de ani...Mai ales la o varsta cand inca nu esti deplin pe picioarele tale, nu ai studii terminate sau o situatie cat de cat stabila si nici macar nu stii cu adevarat ce vrei...chiar daca ai impresia ... Ma rog, in general vorbind, nu ma refer in special la cazul tau.
Deci, nu te grabi sa bifezi si maritatul...eu zic ca mai sunt multe altele de rezolvat inainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.natalia spune:

Draga mea, nu pune la suflet!

te casatoresti cand vei considera tu necesar si vei intalni omul potrivit.Si o vei face din toata inima, la 24 sau la 34 ani.

Asta este mentalitate invechita, unde fetele la 19 ani aveau deja 1 copil cel putin...o mentalitate de oameni fara obiective, care se conformeaza sa urmeze modele...

Toate la timpul lor, iar rudere nu au decat sa vorbeasca. Si la mine au vorbit si nu mi-a pasat de loc. Si apoi la ce bun sa te casatoresti de tinerica, cand viatza e atat de frumoasa si trebuie sa te bucuri de fiecare etapa, de facultate, de job-ul de dupa, de intalnirile cu amicii...sunt ataea lucruri pe care nu trebuie sa le ratezi.
Cunosc cupluri casatorite la "presiuni" in care cei doi sunt foarte nefericiti, si intampina greutati. La ce bun, doar ca sa fii in rand cu lumea :)), fii serioasa, ia si te rasfata pe tine la maxim, meriti din plin sa te bucur de tot ce-i in jurul tau.

La cei casatoriti e alta moda, cea cu copii....daca un cuplu nu are. Toti incep cu presiunile...ca sa faceti copii, ca is cei mai importanti si alte vorbe de suflet...in fine cred ca o sa vina la un moment dat si copii, dar acum e atat de bine in doi...ca sincer nu ma vad cu ei prea curand!

Te-am pupat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Cu anii astia nu te vei mai intalni niciodata. Nu spun ca nu e frumos si casatorit doar ca invariabil te schimbi, apar alte prioritati - vrei sa acumulezi lucruri materiale pentru a avea siguranta zilei de maine: casa, mobila, masina etc. Apoi incep cum bine se spune mai inainte presiuni sa faci copii etc.

Parerea mea toate trebuie facute la timpul lor si timpul lor inseamna atunci cand simti tu ca asta vrei sa faci si nu mai devreme si asta poate fi la 19 ani, la 24 sau la 34. Rudele intotdeauna vor face presiuni. Asa sunt oamenii - invata sa-i ignori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

quote:
Originally posted by mami.natalia

La cei casatoriti e alta moda, cea cu copii....daca un cuplu nu are. Toti incep cu presiunile...ca sa faceti copii, ca is cei mai importanti si alte vorbe de suflet...in fine cred ca o sa vina la un moment dat si copii, dar acum e atat de bine in doi...ca sincer nu ma vad cu ei prea curand!

Te-am pupat!





Ca bine zici...
Pana sa ma marit, toata lumea ma intreba cand ma asez la casa mea pt. ca ... "am o varsta".
Si ce daca...eu nu ma vedeam chiar baba desi m-am maritat la 27 ani.
Nici macar n-am apucat sa zic DA-ul ala ca toata lumea isi dadea intalnire pe langa mine "ne vedem la botez".
Acu intrebarile persista doar ca s-au schimbat putin...daca nu-mi dau seama ca trece vremea si nu-mi aud ceasul biologic ticaind.
S-a ajuns pana acolo incat bunica sotului imi spune de cate ori ma vede "nu-i asa mama ca te-ai mai ingrasat?" si eu chiar nu m-am ingrasat...ca sa nu mai spun ca nu am de gand sa ma "ingras"
prea curand.

Daca stai sa te iei mereu dupa gura lumii...mereu va trebui sa faci sau sa nu faci ceva.
Important e cum te simti tu. Te poti simtii tanara si sa copilaresti si pana la adanci batranete iar alta doar pana la 23...depinde de om...nu de gura lumii.

Cateva poze de la nunta,
Diverse pentru nunta, Au inceput pregatirile

"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

well, cu mintea de acum nu m-as fi casatorit nici la 30 de ani, ca puteam sa mai astept pina la 40, nu intrau zilele in sac.
Casatoria nu aduce nimic nou - deci nimic bun.
Esti tot ala dinainte, ba ceva mai cu boii la carutza, adica mai Al Bundy asa.
Domnul se comporta mai relaxat, tu asijderea, deci nu mai conteaza ca il vezi in aceeasi pijama lalaie prin casa, isi lasa ciorapii murdari peste tot si behaie la televozor non stop - la urma urmei, e barbatu-tau, nu mai sinteti iubiti, ce pretentii ai?!
Chestia cu iluzia "sigurantei" e valabila in luna de miere - dupa care realizezi ca nimic nu e sigur pe lumea asta, ci doar ceva mai complicat de rupt. Motiv pentru care, pentru aceleasi mizerii pentru care l-ai fi dat ieri afara din casa, acum trebuie sa faci niste compromisuri.
Deh, esti maritata. Iti spargi casa... si toate neamurile te vor sfatui sa n-o faci.

Ma tot gindesc la avantaje.
Singurul - meschin, e adevarat - ar fi ca ai dreptul la contul lui. Asta daca il are. Si daca nu e vreun zgarciob care iti taie si acest unic privilegiu de a fi nevasta.

Deci faptul ca toata lumea te impinge sa te casatoresti poate fi motivat de faptul ca, daca nu te-ar impinge, probabil n-ai avea motive sa o faci. Ba, Doamne fereste, mai trece timpul, te mai luminezi cum ar trebui sa fie machomanu', iti cresc pretentiile, scad pretendentii- si atunci ce te faci?
Traiesti asa, de capul tau, implinindu-ti tie mofturile, in loc sa ai un barbat care sa iti tina rabojul de fiecare data?!

In mare, cam asta e parerea mea, de femeie care s-a casatorit din motive de "saptamina chioara".
N-am avut niciodata intentia, m-a prostit, totusi.

Elise & www.youtube.com/watch?v=xUveIVrEHxo" target="_blank">BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

quote:
Originally posted by Elise
[Ma tot gindesc la avantaje.
Singurul - meschin, e adevarat - ar fi ca ai dreptul la contul lui. Asta daca il are. Si daca nu e vreun zgarciob care iti taie si acest unic privilegiu de a fi nevasta.



Elise, nici macar asta nu-i un avantaj.
Al meu drag si scump avea 2 carduri la cont (unul pe numele lui si unul pe numele meu) inca inainte sa fie insurat.


Cateva poze de la nunta,
Diverse pentru nunta, Au inceput pregatirile

"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Dar cum sa nu ... TREBUIE SA TE MARITI ca alfel ramai fata batrana, nu te mai ia nimeni, or sa apara mereu altele mai tinere/frumoase/tzatzoase/devreme acasa ca tine si nu in ultimul rand ... ca sa fii in randul lumii, mai mama mai.
Si dupa aia, maxim un an ... TREBUIE SA FACI SI UN COPIL, ca p-orma zice lumea ca nu poti, nu vrei, ai un amant sau are el o amanta.
Si desi suna rautacios tot ce am scris mai sus ... am trait si io textele astea ani de zile (ca doar ma maritai la 28 si'l facui pe bebe mult mai tarziu). Si fix de ce zicea lumea ma durea pe mine in cot, si nici acolo.
Tu traieste-ti viata cum vrei tu, cu cine vrei tu, fa ce vrei tu si mai ales cand vrei tu, ca e VIATA TA. Nu a lumii, si daca pe lume o freaca grija de tine ... sa se uite fiecare in ograda proprie si sa taca.


Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Mooaaaamaaaa, 24 de ani!
Mai copilareste mama, mai zburda, daca nu iubesti asa din calcaie pana in firu de par ,nici sa nu te gandesti la maritis!!!

Parerea mea: toate la timpu lor!
Auzi da' sa nu amani nici prea mult ca dupa aia n-ai de unde alege!



mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Eu m-am maritat la 35 de ani.

Si ma bucur ca nu am facut-o de gura lumii la 25, ma bucur ca nu m-am maritat cu cine-o fi numa ca-s "fata batrana", pt ca mi-am dat sansa sa-l cunosc pe EL.

pentru mine a meritat, mi-am dat sansa sa fiu fericita!!!!!

Mergi la inceput