TREBUIE sa te casatoresti?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

TREBUIE e ultimul cuvant de folosit in privinta casatoriei sau a deciziei de a avea un copil. Sunt niste pasi care se fac din suflet nu pentru ca e musai. Gandesti foarte bine, uite ca sunt atatea persoane care gandesc la fel.

off-topic: m-am mai linistit sa vad ca nu-s singura bombardata cu 'botezul' la 1 minut dupa ce am spus 'da'. Mai da ce le place la oameni sa se bage in sufletul altora... parca ti-ar purta ei copilul in pantec si l-ar creste ei dup-aia...


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

eu m-am maritat la 33 si tot mi s-a parut devreme.Si nu ca a trebuit, ci pentru ca atunci am intalnit omul alaturi de care sa pot trai (si care sa ma si suporte)

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Nu, nu TREBUIE sa ne casatorim.

Eu m-am casatorit prima oara la 25 de ani, fiind in Germania (azilanta pe vremea aia), el m-a "cerut" foarte "romantic", cam asa: "Auzi, eu as fi dispus sa ma insor cu tine, ca sa nu fii trimisa inapoi in Romania". Ei, ce mai dovada de iubire, nu? Bine ca am divortat... Singurul avantaj a fost ca am putut ramane in Germania si mi-am luat cetatenia germana, altfel ... in Romania nu mi l-as fi ales de barbat...

A doua oara m-am casatorit la 35 de ani (in 2003) si sunt fericita cum nu se poate.

Ca un mic detaliu, in nici unul din cazuri nu mi-a fost gandul la cardul lui. Am cardul meu si am fost dintotdeauna independenta, n-as putea sa depind financiar de un barbat.


Felicia

Poze cu noi si vacantele noastre

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

quote:
Originally posted by MissParker

Nu, nu TREBUIE sa ne casatorim.

Eu m-am casatorit prima oara la 25 de ani, fiind in Germania (azilanta pe vremea aia), el m-a "cerut" foarte "romantic", cam asa: "Auzi, eu as fi dispus sa ma insor cu tine, ca sa nu fii trimisa inapoi in Romania". Ei, ce mai dovada de iubire, nu? Bine ca am divortat... Singurul avantaj a fost ca am putut ramane in Germania si mi-am luat cetatenia germana, altfel ... in Romania nu mi l-as fi ales de barbat...




ai dat de un om bun care nu ti-a cerut bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

"TREBUIE sa te casatoresti?"
DA, daca ti s-a urat cu binele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Nu trebuie sa faci cam nimic din ce zic altii ci doar sa gandesti cu capul tau: daca simti ca a venit momentul, da iar daca nu, nu. Eu m- am casatorit la 28 de ani. La 23 cand am mai avut o "tentativa" de genul asta, am renuntat pentru ca simteam ca e prea devreme si nu e omul potrivit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by Guestus
ai dat de un om bun care nu ti-a cerut bani.


Inteleg ca tu ai fost jumulit rau la viata ta. Imi pare rau pentru tine.


Felicia

Poze cu noi si vacantele noastre

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

hehe, eu m-am casatorit la 23 de ani si 3 zile si e bineeee!!!!impreuna suntem de vreo 3 ani, casatoriti de 1 jumatate, asa ca...exista si contraexemple.
De ce am hotarat sa ne casatorim?
1. pentru ca ne iubim
2. pentru ca vroiam un bebe iar eu (da, eu) nu as fi vrut sa se intample altfel
3. e mult mai simplu asa, pentru amandoi, din toate punctele de vedere
4. la varsta lui, daca nu facea pasul asta o data si-odata, ramanea "baiat mare"-12 ani diferenta intre noi, alt ingredient secret


INSA, nu recomad casatoria daca nu e big love la mijloc, mai ales la varsta asta....ca pot aparea surprize neplacute; pentru noi e bine, inca mai copilarim impreuna (mai ales eu, pe langa Bia), el e destul de matur sa ma tina cu picioarele pe pamant cand trebuie si destul de nebun sa percuteze la nebuniile si ideile mele de distractie, iar bebele nu a facut decat sa ne implineasca mai mult...

La orice varsta, eu va doresc sa fiti fericiti, cu sau fara certificat

Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi
Pe unde ne mai plimbam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glont10 spune:

yes! sunteti in asentimentul meu!Aceeasi este si parerea mea, ca aici "trebuie" nu isi are locul si tiparele si regulile nu exista.

Si asa mi-e teama de mor de un esec inca de inainte de a se pune problema.Vad atatea in jurul meu.....

nu ii ascult, o sa incerc sa nici nu ma mai enervez si data viitoare poate fac si eu ca in bancul ala: un burlac intarziat este tachinat la fiecare nunta in familie de matusicile batrane:"data viitoare poate este randul tau!".Suporta ce suporta si isi gaseste razbunarea la o inmornamtare in familie cand le rosteste soptit"data viitoare poate e randul vostru!"


Cand inima e in flacari, creierul e invaluit in fum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

SA nu asculti de nimeni...doar ce-ti zice inima.
tu stii ce-i mai bine pt tine.
eu m-am casatorit cu 3 luni inainte de a face 19 ani, iar el avea aproape 24. suntem de 8 ani impreuna, casatoriti de 5 ani. ne este tare bine impreuna <mici discutii exista si sunt sigura ca nu numai intre noi>.ne-am casatorit in tara straina, fara familie, fara prieteni...daca tie iti spun ca trebuie sa te casatoresti, mie imi spuneau ca trebuie sa mai astept, sa ma mai gandesc... cred ca lumea ar avea tot timpul de comentat. important este sa faci exact cum simti tu si ce vrei tu, pt ca, la o adica, nu lumea sta cu tine si la bine si la greu...
parerea mea

Mergi la inceput