Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strong spune:

cine ma poate ajuta si pe mine cu niste firme pentru colectarea oualelor? multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Hai sa va spun unde puteti gasi firmele de colectare.
Mergeti in cora, metro, gima,......etc.....si uitati-va pe eticheta la producatori/distribuitori. Cei care scot pe piata oua de prepelita sunt si colectori.
Nu exista (inca) in Romania firma (ferma) care sa aiba atatea oua de prepelita din productia proprie drept pentru care.....colecteaza.
Eu zic intai sa incercati la mai multe firme dupa care sa va decideti cui le dati.
Mare atentie......SA INTREBATI DE TERMENUL DE PLATA. Din cate stiu eu este undeva la 7 zile.


Daca mai aveti si alte intrebari.....cu drag.



Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyade spune:

buna
as dori sa stiu si eu mai multe despre cresterea prepelitelor daca ma-ti putea ajuta va rog.as dori sa pun oua la incubator si am nevoie de niste informatii va rog.
1)ce temperatura trebuie sa fie in interiorul incubatorului pt ouale de prepelita?
2)de cate ori pe zi trebuiesc intoarse?
3)trebuiesc cumva stropite cu apa calduta zilnic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strong spune:

multumesc mult.
ca sa inchei un contract cu o firma de colectare trebuie sa-mi fac si eu firma nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

roxyade:
1- temperatura 37.9-38.1
2- se intorc de 2-3 ori pe zi
3- clocitoarea trebuie sa aiba apa in permanenta si doar din ziua 14 trebuie stropite cu apa calduta.

strong: in principui nu trebuie sa ai firma.
daca vrei contract trebuie sa ai macar certificat de producator...ceva
noi nu avem drept pentru care am mers pe incredere.



o zi placuta

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strong spune:

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyade spune:

multumesc mult liliana_28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinpasc spune:

Buna seara,
As vrea sa-mi fac si eu impreuna cu un prieten o ferma de prepelite. Ne-am gandit la 2000de bucati, doar pt oua de consum,nu si reproducere.
Ceea ce ne-ar interesa si nu am aflat deocamdata, e:
- la 2000 de femele cati masculi trebuie, si cum anume ar trebui grupate- cate bucati/cusca si in ce proprtie masculi/femele
- care e temperatura optima la care trebuie crescut- vara/iarna sunt admise variatii de temperatura?
- care sint conditiile generale de crestere- temperatura, umiditate, aerisrie, etc
- care sunt conditiile de depozitare a oualelor, avand in vedere ca dorim livrarea acestora o data sau de doua ori pe saptaman pt ca livrarea sa se faca in cantitati mai mari
Multumesc pt infos, si in masura in care voi mai avea nelamuriri(si cu siguranta voi mai avea...) va voi contacta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Avand in vedere ca perioada de "viata" a prepelitelor este de 1 an si cateva luni, te sfatuiesc sa faci si cateva perechi, ca sa nu bagi bani in prepelite la fiecare an. Pentru matca trebuie 1 baiat la 3 fete. pentru consum merg 3 baieti la 23 de fete.
Avand in vedere ca o sa fie multe prepelite, nu iti trebuie sa le faci caldura ( asta daca incaperea in care le ti nu este exagerat de mare) isi fac singure caldura ba chiar trebuie sa mai bagi si niste ventilatoare ca sa dai caldura afara. Temperatura nu trebuie sa fie mai mica de 16 grade. Poti tine undeva la 21-22-23 grade.
Ouale le tineti la un loc uscat undeva unde sa nu inghete iar vara le tineti la frigider.
termenul lor de valabilitate este de 28-30 zile.

O saptamana buna.


Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyade spune:

cine ma poate ajuta si pe mine!!
cu niste nume de firme sau nr de tel de la firme care colecteaza oua de prepelita.Va rog mult de tot.
multumesc anticipat.

Mergi la inceput