Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliana_28

1) Da, este buna. Intr-o clocitoare de oua de gaina intra cam 200-220 de oua de prepelita. Daca vrei sa pui oua de prepelita la clocit eu zic sa pui la capacitatea maxima a clocitoarei.
2)la cloaca. La penaj se vad de pe la 3-4 saptamani.
3)12lei/buc. Cred ca os a gasesti sa le iei si cu 10 lei/buc.

Ca sa poti pune ouale la clocit trebuie sa faci matca. Adica la 3 femele un mascul. Prepelitele de 5 saptamani inca nu oua. La 6 saptamani o sa inceapa sa oua dar primele oua (mai maronii sau albe fara pete)nu sunt bune de pus la clocit. Te sfatuiesc sa mai astepti inca 1 luna pentru a strage oua de bagat la clocitoare.

Sper ca am fost destul de explicita. Daca nu......astept si alte intrebari de la tine.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut


Se pare ca a fost ok pretul. M-a sunat cineva si mi-a oferit prep. de 4 saptamani la 10 lei/buc. As vrea sa stiu cum se pastreaza ouale pt incubat inainte de a fi puse in clocitoare, se pastreaza in frigider sau in camera la o anumita temperatura? In privinta hranei, am inteles de la persoana care mi le vinde ca trebuie amestecat furaj pentru gaini ouatoare cu malai, dar nu am inteles prea bine proportiile... Vreau sa le fac alor mei un "caiet de sarcini" . Mi-as lua si eu ca sunt tare simpatice dar din pacate stau la bloc...

Arbeite klug, nicht hart!

http://tt.lilypie.com/o3y9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Buna Liliana,

Poti sa-mi spui un pret si detalii referitor la incubatorul confectionat de sotul tau?
Mi-a crescut vanzarea si incubatorul pe care-l folosesc nu mai face fata :)
Multu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

gabidaniela: Ouale pentru incubat trebuie tinute la temperatura camerei. In nici un caz la frigider sau afara. Despre mancare......nu stiu sa iti zic...noi cumparam mancarea gata preparata.

freenolf: daca vrei sa incubezi mai mult de 220 oua o data.....poti cumpara un incubator profesional. Daca nu....merge si o clocitoare de oua de gaina.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Liliana:

Am vazut ca voi folositi un incubator de 640 de oua
\Poti sa-mi spui un pret?
Multu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

in jur de 2000 ron.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxx89 spune:

vreau sa-mi fac si eu o mica ferma de prepelite dar stie cineva cum si unde pot gasii distribuitori sau centre de colectare pentru preluarea productiei de oua?

ca altfel nu prea vad cum sa valorific eventuala productie nefiind persoana juridica....si in al doilea rand ce preturi s-ar practica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

alexxx89: iti pot da eu cateva firme care colecteaza ouale de prepelita. Firmele astea sunt bune cand esti la inceput de drum cu ferma de prepelite.

Te rog sa iti activezi PM-ul.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxx89 spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliana_28

alexxx89: iti pot da eu cateva firme care colecteaza ouale de prepelita. Firmele astea sunt bune cand esti la inceput de drum cu ferma de prepelite.

Te rog sa iti activezi PM-ul.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut


acum l-am activat

mersi mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andretty spune:

Buna seara as dori si eu cateva sfaturi pentru cresterea prepelitelor de la cei care cunosc acest domeniu.Daca ati putea sa imi dati o adresa de e-mail pentru a discuta v-as fi recunoscator.
Pentru orice eventualitate adresa mea de e-mail este andrei_dal@yahoo.com

Numai bine!
Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bora spune:

Daca ma puteti ajuta si pe mine va rog cu cateva firme colectoare!multumesc anticipat

Mergi la inceput