Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marinutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliana_28

Buna,

Revin cu informatii. Din pacate nu am reusit sa mai intru pe site.

rares25: din cate stiu eu nu exista abator care sa ti le dea la caserola gata. Noi le pregatim acasa dar nu le bagam in magazine.
Outoarele au viata in jur de un an. Depinde de cuim le cresti. daca le stresezi...perioada lor de ouat scade. Din cate stiu eu este doar un abator in tara pentru prepelite. Incubator mare iti putem face noi dar trebuie sa imi intreb intai sotul cat costa ca...am "pierdut" preturile. Noi avem de 640 de oua.

Freenolf: daca ouale erau mai vechi iti garantez ca nu iti iesea nici un pui sau iti ieseau foarte putin. Pierderea de 15 puiuti este foarte mica pe langa altele..adica......puteai sa pierzi mult mai multi. Ei sunt foarte sensibili cand sunt mici. Conteaza foarte mult sa nu se ude. Daca s-au udat se ingramadesc unul peste altul sub sursa de caldura si...ii gasesti piramida.....morti.

Daca mai aveti si alte intrebari...cu mare drag.....mie imi place subiectul.

O zi placuta


Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut
Buna.Ma bucur ca am gasit acest subiect pe forum. Am si eu cateva intrebari si nu stiu daca trebuie sa le pun pe toate aici. Cred ca printre incepatorii in cresterea prepelitelor sunt multi ca mine... Sotul meu a cumparat 30 de bucati pentru oua si cand a ajuns acasa am constatat eu, cu ochiu de vultur, ca sunt bolnave si de mai multe varste si se pare ca si prea multi cocosei printre ele... Ce sa mai dupa ce am dat o avere pe ele cred ca nici macar nu vor oua ... cat despre taiat ce sa zic ca stiindu-le suferinde n-as putea sa le mananc... si nu stiu ce sa fac as vrea sa le tratez, sa ma dumiresc si eu putin cum stau cu ele caci am senzatia ca am inceput cu stangul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Cate oua pe zi face o prepelita?

http://tt.lilypie.com/o3y9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marinutza spune:

Face doar un ou dar problema se pune altfel randamentul mare reiese din faptul ca oua in fiecare zi...o perioada mai lunga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Marinutza: tratament pentru ele eu nu stiu sa existe. noi le dam in primele saptamani de viata niste vitamine. Nu ca sa le tratam ci le vitaminizam.
De curiozitate...cat ai dat pe o prepelita? (ca zici ca ai dat o avere)
gabidaniela: daca vrei sa oua mai des o prepelita (adica cam 2 oua la o zi jumate) trebuie sa le ti becul aprins non stop. Dezavantajul este ca perioada de ouat scade de la un an la 8 luni. Adica...ar trebui schimbate mai des.



O zi placuta

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marinutza spune:

Am dat 120.000 lei pe bucata poate nu e mult dar asa mi se pare mai ales ca nu sunt toate sanatoase si nu oua deloc desi ziceau ca mai au cam vreo trei zile . Suma nu e mare dar la noi se cunoaste...Eu am ales sa le las cam 16-18 ore de lumina si restul sa doarma nu vreau sa le exploatez mi-e mila de ele.Constat ca mananca foarte mult si apa de asemenea beau foarte multa. Mi-as dori totusi sa fac o selectie si sa pastrez doar pe cele care sunt in conditii bune de sanatate... nu ma pricep foarte bine la asta dar am o idee cum se face...Totusi cred ca voi mai astepta inca o saptamana sa vad ce se mai intampla caci am vazut ca unora li se schimba penajul din crem roscat in negru cu maro...Mi-ar fi de mare folos niste poze cu prepelite sau sa le vad in realitate pe unele normale , sanatoase si mature ca sa-mi fac o idee ce am eu aici ca am impresia ca individul care mi le-a vandut a cam profitat pe urma necunoasteri sotului...Eu am trei copilasi din care doi au probleme respiratorii destul de serioase si ma gandeam sa le fac cura cu ousoare,acesta e motivul pentru care le-am achizitionat si pentru cresterea imunitatii...Ce as mai vrea sa te intreb este daca acestea nu oua si trebuie sa desfintez lotul stii de unde as putea achizitiona alt lot dar sa fie de calitate si sa oua cu adevarat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

te rog sa imi transmiti adresa ta de mail ca sa iti pot pune niste poze cu prepelite.
De unde a luat sotul tau prepelitele?
Ele probabil trebuiau sa oua in 3 zile dar daca le-a fost schimbat locul si daca au fost plimbate cu masina.....s-au stresat si o sa intarzie ouatul.
Daca nu sunt chele pe spate (adica le-au cazut penele) nu sunt batrane.

Mai multe putem vb pe mail.




Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marinutza spune:

Iti multumesc pentru bunavointa, am trimis adresa mea, nu mai stiu de unde le-a luat sotul tot de pe acolo din zona ta.... nu sunt deloc chele pe spate din contra au multi fulgi acum am priceput eu oarecum ca cei care sunt bej crem sunt mai tineri si isi vor schimba culoarea dar tot nu ma dumiresc ce varste au ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

ele incep sa oua la 6 saptamani. daca cel de la care le-a luat sotul tau a spus ca trebuie sa oua in 3 zile......cam pe acolo au.
mai pune si stresul.........
batrane sunt cele care sunt fara pene. si chiar daca sunt batrane...tot mai oua.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Fetelor, m-am hotarat sa le iau parintilor mei cateva prepelite si o clocitoare, asa ca de Craciun, poate ii ajut sa isi inceapa o afacere in viitor. Ziceti-mi si mie va rog,

1)O clocitoare de oua de gaina este buna si pt oua de prepelita?
2)Cum recunosc masculii de femele?
3)Cam cat costa o prepelita la aprox. 5 sapt? Eu am dat anunt in ziar ca vreau sa cumpar cu 10 lei/buc. E ok?

Arbeite klug, nicht hart!

http://tt.lilypie.com/o3y9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

1) Da, este buna. Intr-o clocitoare de oua de gaina intra cam 200-220 de oua de prepelita. Daca vrei sa pui oua de prepelita la clocit eu zic sa pui la capacitatea maxima a clocitoarei.
2)la cloaca. La penaj se vad de pe la 3-4 saptamani.
3)12lei/buc. Cred ca os a gasesti sa le iei si cu 10 lei/buc.

Ca sa poti pune ouale la clocit trebuie sa faci matca. Adica la 3 femele un mascul. Prepelitele de 5 saptamani inca nu oua. La 6 saptamani o sa inceapa sa oua dar primele oua (mai maronii sau albe fara pete)nu sunt bune de pus la clocit. Te sfatuiesc sa mai astepti inca 1 luna pentru a strage oua de bagat la clocitoare.

Sper ca am fost destul de explicita. Daca nu......astept si alte intrebari de la tine.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput